Komentowana treść: Amigowa dyskusja na falach Kontestacja.com
[#31] Re: Amigowa dyskusja na falach Kontestacja.com

@xtro, post #30

To samo ze słynnym chip w A500. Pamiętam , że z niezrozumiałych dla mnie powodów w A500 rozszerzenie pod klapką było widziane jako SLOW. Wkurzało mnie to bo miałem SupraRX500 ram 2MB i w sumie dawało to 0.5 MB Chip 0.5 slow i 2 Fast. Kupiłem skaner Alfa Daty i miał on skanowanie w odcieniach szarości. Przy standardowym chipie na DPaint nie dało się otworzyć HiresLace w więcej jak 2 kolorach. I tak trzeba było przelutowywać pozycję zworki bodaj JP 2 (?). Przelutowanie jednak nic nie dało. I tu niespodzianka bo wyłączenie slow (na płytce rozszerzenia był przełącznik oznaczony chyba jako JP 7) powodowało , że slow sie nie wyłaczało całkiem , ale pokazywało jako CHIP i był upragniony 1 MB i 16 odcieni w HiresLace.
[#32] Re: Amigowa dyskusja na falach Kontestacja.com

@xtro, post #31

Oj, znowu mieszasz. Tylko część rozszerzeń była widziana jako SLOW. A trick ze zworkami (dwiema) działał tylko na określonych rewizjach płyty głównej.
[#33] Re: Amigowa dyskusja na falach Kontestacja.com

@xtro, post #31

Ja miałem niemiecką Amigę 500 z 1MB RAM i z tyłu miałem taki trójstanowy przełącznik (samoróbka poprzedniego właściciela), którym przełączałem się w tryby:
1. 0.5MB Chip
2. 0.5MB Chip + 0.5MB Slow
3. 1MB Chip

Na codzień przełącznik był oczywiście w pozycji 3. Ale pamiętam, że jedna gra wymagała przełączenia się na 2. Pozycja 1 była zupełnie bezużyteczna i była chyba tylko po to, że było łatwo ją zrobić.

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 18:23:11 przez MDW
[#34] Re: Amigowa dyskusja na falach Kontestacja.com

@recedent, post #32

Oj, znowu mieszasz. Tylko część rozszerzeń była


Zrzucam więc na kilka dekad czasu... Ale faktycznie w przypadku mojej Ami 500 miałem tak to przerobione, że ktoś z rodziny pewnie pracujący lutownicą przylutował na płycie głównej JEDNĄ zworkę (chyba było to JP 2) i tylko ją. Potem w jakimś magazynie była wzmianka, że jeszcze powinna być zworka bodaj JP 7. U mnie nic na płycie więcej nie było lutowane! Natomiast taka zworka była na płytce 0,5MB pod klapkę i do jej pinów podpięty był na kabelku włącznik. Ponieważ po przelutowaniu na płycie Amiga zaczęła zgłaszać się mrugającymi kolorami. Najpierw ciut spanikowałem. Potem wpadłem na pomysł - a może jak wyłączę SLOW coś zaskoczy (miałem raczej na myśli , że nadal będzie 0,5 Chip bez SLOW). I nie tylko zaskoczyło, ale pokazało się 1 MB CHIP! Dokładnie tak to wyglądało. Nie pamiętam jakiej firmy było to rozszerzenie pod klapką, tylko tyle że było MALUTKIE i miało pamięci zip. Możliwe że to to:



Pamiętam tylko Fast do bocznego złącza krawędziowego. To była Supra RAM RX500



zresztą odkupiona od naczelnego papierowej już wtedy gazety "Kebab" o czym jeszcze wtedy nie wiedziałem (zaskoczyłem dopiero jakiś czas później kim jest ów gość :)

Co ciekawe bardzo niedługo później w bardzo znanym sklepie szczecińskim mającym "kącik amigowy" - ADMIRAŁ COMP trafiłem w całkiem rozsądnej cenie na rozszerzenie SUPRY , które w sumie mogłem kupić, ale nie zdawałem sobie wówczas sprawy jakby pozytywnie podziałało na wydajność A500:



Ale miałem już wówczas na stole długą Ami znaczy HD ATBUS->SUPRA->A500 i znając problemy jakie były z odpaleniem już takiego "przedłużacza" (Supra była widziana tylko między Ami a kontrolerem HD , co nie za bardzo się prezentowało wizualnie bo suprowa obudowa była ciut przycięta) - dałem se na luz z 28MHz...


Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 12:38:05 przez xtro
[#35] Re: Amigowa dyskusja na falach Kontestacja.com
Fajna audycja, technicznie ciężko było, ale tak to jest z dzisiejszą techniką na żywo, bo "pecetowcy nam to zrobili".
Benedykt, ty też tam byłeś. Tego się nie spodziewałem.
[#36] Re: Amigowa dyskusja na falach Kontestacja.com

@Andrzej Drozd, post #35

Byte opublikował wreszcie na łamach Kontestacji odcinek "MEGA KULTOWA AMIGA – PRZYJACIÓŁKA PO DZIŚ DZIEŃ". link

Faktycznie była w trakcie techniczna masakra. U mnie skype zerwał ze 3 x na koniec tak skutecznie, ze pomogło dopiero dzwonienie tradycyjne i to po dłuższej chwili.
Jeśli koncepcja pogadanek live sie spodobała to mamy otwarte łamy Nocnego Radia, którego strona wprawdzie jest dopiero w stanie budowy, ale samo radio działa i planuje coby się pojawiać tak przynajmniej raz na 2-3 tygodnie z retro gawędami. Nie koniecznie o samej Amidze, ale na pewno często. Może będzie wtedy na spokojniej można poopowiadać o większej ilości szczegółów jak tryby graficzne , peryferia, co się dało robić i gdzie, jak wyglądały czasy przełomu 80/90 lat i jak to było z softem. Oj będzie tego i wtedy bym liczył na aktywne telefony. Wciąż przygotowuję jeszcze projekcik Amiga HOLO-deck, który mam zamiar wystartować. Niestety do chcących korzystać z możliwości podpięcia się do 12 kamerami lub mikrofonami nie mam dobrych wieści - już zarzuciłem temat i nie da się... więc BĘDZIE TO hOLO UŻYWANE NIE NA AMI, ALE CO TAM - ZROBIĘ....

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 20:08:53 przez xtro
[#37] Re: Amigowa dyskusja na falach Kontestacja.com

@MDW, post #33


1. 0.5MB Chip
2. 0.5MB Chip + 0.5MB Slow
3. 1MB Chip


Psiakrew... Żebym to ja te ponad 20 lat temu był wpadł na pomysł, że jest jeszcze trzecia opcja...

A owszem, były z 2-4 gry co wymagały "gołe" 0.5 MB Chip.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem