Komentowana treść: GrafX2 2.5WIP
[#1] Re: GrafX2 2.5WIP
Świetna wiadomość. Jakiś czas temu marudziłem na MorphZone, że pod MorphOSa mamy tylko wersję 2.3, a fajnie byłoby mieć 2.4. A tu zupełnie niespodziewanie dostaliśmy 2.5. Aż żałuję, że nic nie robię z grafiką/animacją w <=256 kolorów.

GraphX to bardzo zgrabny program do pixlowania w "paletowych" trybach. Wiele nie miałem z nim styczności ale na pierwszy rzut oka jest lepszy niż Personal Paint, Deluxe Paint czy Brilliance.
[#2] Re: GrafX2 2.5WIP

@MDW, post #1

owszem do grafiki planarnej jest najlepszy, ale nie sadze zeby byly jakies powazne roznice pomiedzy wersja 2.3 a 2.5, nigdy nie zwracam uwagi, ktorej uzywam.
[#3] Re: GrafX2 2.5WIP

@MDW, post #1

Bardzo dobrze, że powstają porty programów które zdecydowanie usprawniają pikselowanie. Programy stricte amigowe wymienione przez Ciebie za wyjątkiem PPainta już dawno nie są rozwijane.
[#4] Re: GrafX2 2.5WIP

@miro_78, post #3

Personal też nie jest rozwijany. To, co ostatnio z nim zrobiono to była tylko łata. W dodatku nieudolnie przyklejona.
[#5] Re: GrafX2 2.5WIP
Czy jak są tego typu projekty, to można jakoś "piwo" postawić autorowi, czyli wrzucić kilka Euro, bo nie sprawdzałem?
[#6] Re: GrafX2 2.5WIP

@R-Tea, post #4

Personal też nie jest rozwijany. To, co ostatnio z nim zrobiono to była tylko łata. W dodatku nieudolnie przyklejona.


tak jest. nalezy nadmienic ze grafx rozumie i potrafi zapisac amigowe iffy..
[#7] Re: GrafX2 2.5WIP

@R-Tea, post #4

Personal też nie jest rozwijany. To, co ostatnio z nim zrobiono to była tylko łata. W dodatku nieudolnie przyklejona.

To żeś mnie zaskoczył! Myślałem, że wyszła jakaś nowa wersja bazująca na oryginalnych źródłach, do tego dostępna (odpłatnie) w AmiStore.
[#8] Re: GrafX2 2.5WIP

@Hexmage960, post #7

Tak własnie jest jak piszesz.
[#9] Re: GrafX2 2.5WIP

@wawrzon, post #2

Z tego co zauważyłem to 2.3 nie ma animacji. Są dostępne dopiero od 2.4 (a tym bardziej 2.5). To była poważna ułomność GraphX w stosunku do DeluxePaint/PersonalPaint/Brilliance. Na szczęście to już historia. No i program działa sobie na skalowanym oknie. Niestety GraphX ma jedną okropną cechę, która zawsze mnie denerowowała w DeluxePaint/PersonalPaint. Kolory GUI zależy od palety obrazka. Jak się pixluje jakiś ciemny obrazek to GUI też jest absurdalnie ciemny. Mając kartę graficzną paleta GUI spokojnie mogłaby być niezależna od palety obrazka. Tu Brilliance ma zdecydowaną przewagę, bo wykorzystuje unikalna cechę standardowych układów graficznych OCS/ECS/AGA - możliwość otwierania przesuniętych ekranów w różnych paletach. Oczywiście w ten sposób można zrobić tylko poziomy panel (nie jak w DPain/PPaint). Ale w Brilliance faktycznie panel zawsze ma swoją paletę.

Najbardziej mi się podoba to, że w GraphX są warstwy (w 2.3 też). Nigdy nie mogłem zrozumieć dlaczego żaden amigowy program do pixlowania nigdy nie dorobił się warstw. W programach do grafiki true color (ImageFX, ArtEffect, w ograniczonym zakresie TVPaint) oczywiście warstwy mamy ale programy do pixlowania nie mają (te "layers" z Brilliance to nie są warstwy tylko po prostu osobne obrazki). A to ciekawe, bo akurat w trybach <=256 kolorów warstwy są proste do zaimplementowania. Nie ma kanału alpha, warstwy są przezroczyste tam gdzie jest kolor zero, wszystkie wartstwy mają tę samą paletę. Prosta sprawa, a niewykonalna przez 20 lat rozwoju amigowych programów do pixlowania w <=256 kolorach.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 19:00:01 przez MDW
[#10] Re: GrafX2 2.5WIP

@MDW, post #9

Ja tam nie jestem grafikiem, ale z ciekawości wczoraj odpaliłem... Jak dla mnie mniej intuicyjny niż ppaint - dużo mniej - nie jestem estetą, ale wygląd jak dla mnie mizerny, port naprawdę szybki, bo brak nawet porządnego requestera wyboru pliku, a po chodzeniu po tym co był, program poszedł w krzaki radośnie wypełniając debug log hitami. Ogólnie, czasami potrzebuję coś szybko narysować, ale jeśli miałbym wybierać, to nawet dużo mniej intuicyjny tvpaint w tym wypadku zostałby u mnie uruchomiiony, niż ten program....
[#11] Re: GrafX2 2.5WIP

@KaczusNG, post #10

I weź tu przelej autorowi portka jakąś kasę za takiego HITa !
[#12] Re: GrafX2 2.5WIP

@KaczusNG, post #10

To jest soft do demoscenowego pixlowania. TVPaint się do tej bardzo specyficznej czynności zupełnie nie nadaje. On jest raczej do normalnej, dzisiejszej grafiki w normalnych 24-bitach. Mnie po prostu zawsze szlag trafiał, że programy do pixlowania w <=8bit nie mają warstw. A ten ma. Jeżeli chodzi o GUI to wszystkie programy do pixlowania mają dziadowski. Taki klimat tego rodzaju softu. szeroki uśmiech Chociaż windowsowy ProMotion łamie ten stereotyp. Nie jest może piękny i GUI ma starym WinAPI ale to jednak klasa wyżej niż cała reszta softu TEGO typu.

Jeżeli chodzi o intuicyjność GraphX to moim zdaniem jest taka sama jak PPaint, DPaint, Brilliance. Funkcje tak samo się nazywają, podobnie są rozmieszczone. Standard. Pierwszy raz go odpaliłem i chciałem zobaczyć czy kolory GUI się zmienią gdy zrobię ciemną paletę. Wszedłem w paletę, ustawiłem pierwszy kolor na czarny, ostatni na prawie czarny, od razu znalazłem funkcję "SPREAD" (jak w każdym DPaint/PPaint/Brilliance), pacnąłem i się zrobiło przejście. Żadnych problemów z intuicyjnością. Jakbym go używał od lat. szeroki uśmiech Klasyczne rozwiązania z innych programów tego typu.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 22:41:13 przez MDW
[#13] Re: GrafX2 2.5WIP

@KaczusNG, post #10

jezeli program sieje po pamieci to raczej nie powinna byc wina oryginalu ale portu. musialbym zreszta sprawdzic jeszcze raz jak to chodzi na 68k lub arosie, bo w systemach z ochrona pamieci cos moze umknac programiscie.. nie pamietam ale zwiech.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 22:56:34 przez wawrzon
[#14] Re: GrafX2 2.5WIP

@MDW, post #12

Może to kwestia tego, ze korzystasz z takiego oprogramowania i takie koślawe ikonki Tobie coś mówią... Ja przyzwyczajony jestem raczej do szukania w menu (którego tu nie ma)... W PPaincie wiedziałem gdzie kliknąć, żeby wczytac obrazek, czy coś naryzowac, tu dość długo musiałem szukac odpowiedniej ikonki... Może to kwestia tego biednego portu, a nie wogóle programu? Nie widziałem programu gdzie indziej, więc nie wiem jak to działa w innych realiach.
[#15] Re: GrafX2 2.5WIP

@KaczusNG, post #14

W amigowym Brilliance czy ImageFX też nie ma standardowego górnego menu. Dla mnie w GraphX jest dokładnie ta sama filozofia obsługi.

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 07:11:47 przez MDW
[#16] Re: GrafX2 2.5WIP
Hmm... Wczoraj spróbowałem postawić w nim kilka pikseli na krzyż i ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że przy próbie zapisu wyskakuje błąd. Ktoś może potwierdzić, zanim zgłoszę sprawę autorowi portu?
[#17] Re: GrafX2 2.5WIP

@recedent, post #16

Dziś z kolei jak testowałem to wszystko było OK - cuda...
[#18] Re: GrafX2 2.5WIP

@recedent, post #17

U mnie save działa (sprawdzałem do formatu PNG). Interface tego programu jest odrobinę "drewniany" ale nie bardziej niż interface innych klasycznych programów do pixlowania.

Wersja 2.5 ma już warstwy. Zastanawiam się tylko, który z dostępnych formatów potrafi je zachować w pliku. Sprawdzałem wyrywkowo ze 3 formaty i każdy kazał albo wybrać warstwę do zapisu albo je skleić w jednen obrazek.

Mam rozumieć, że dopisek "WIP" oznacza "Work In Progress"? Minęło 5 miesięcy i nie pojawiła się wersja bez tego dopisku.

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 20:00:37 przez MDW
[#19] Re: GrafX2 2.5WIP

@MDW, post #18

W ogóle to trochę kicha, bo niby można sobie malować z przezroczystością (jest nawet tryb "alpha"), ale program nie zapisze brusha ani obrazka z alpha-channelem. Zapisuje tego teoretycznego .png i najzwyczajniej w świecie wali mu tło. No pech...
A na to, że zapis brusha to Ctrl+F2 to bym też sam nie wpadł.
[#20] Re: GrafX2 2.5WIP

@recedent, post #19

Alpha w programie do pixlowania w max. 256 kolorach. Taki normalny z np. 256 stopniami przezroczystości? Tryby z "indexed colors" raczej nie mają kanału alpha. Może chodzi o ustalenie koloru, który jest traktowany jako "dziura"?
[#21] Re: GrafX2 2.5WIP

@MDW, post #20

Niestety, nie jest to prawdziwy alpha channel tylko jeden z trybów rysowania "przezroczystością". Kolor "dziury" to jeszcze insza inszość.
[#22] Re: GrafX2 2.5WIP

@recedent, post #21

No i tak ma być. OK Nie istnieje program do pixlowania w <=256 kolorów, który miałby kanał alpha. Ostatni Photoshop, którego dotykałem to był chyba CS2 (według pierwotnej numeracji 9.0). Gdy się go przełączyło w tryb "indexed colors" (czyli coś co teoretycznie pozwalało pixlować w trybach paletowych) to znikały warstwy i kanały alpha. Po prostu te dwie techniki wzajemnie się wykluczają. Do kanałów alpha potrzebny jest tryb true color, a nie paletowy.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 17:51:10 przez MDW
[#23] Re: GrafX2 2.5WIP

@MDW, post #22

"nie istnieje program do pixlowania w <=256 kolorów, który miałby kanał alpha "

Jezeli ta wypowiedz to ex Katedra :D


https://colorathis.wordpress.com/2014/08/08/painting-with-index-colors-filter/
https://www.youtube.com/watch?v=IFQnPHOP7DY

To jestem gotow splonac na stosie za sianie herezji :)
[#24] Re: GrafX2 2.5WIP

@MDW, post #22

W Gimpie są dostępne zarówno warstwy jak i przezroczystość dla trybu indeksowanego.
Zapisać to można jako np. png.
Można pikselować.
.
[#25] Re: GrafX2 2.5WIP

@rePeter, post #24

Format PNG przechowuje warstwy? Nie wydaje mi się.

Poza tym taki PNG w 256 kolorach z kanałem alpha i tak jest nie do pokazania (bez remapowania, kombinowania, straty jakości) na np. ekranie AGA w 256 kolorach. Cała paleta jest wykorzystana na obrazek i brakuje kolorów na wynikowe powstałe z mieszanie z tłem pixeli częściowo przezroczystych (zgodnie z kanałem alpha).

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 17:28:08 przez MDW
[#26] Re: GrafX2 2.5WIP

@rePeter, post #24

Z ciekawości uruchomiłem sobie GIMPa, stworzyłem obrazek w trybie "indexed colors" i popróbowałem coś robić. Uffff... Wielkim fanem klasycznych programów do pixlowania nie jestem ale GIMP w takim trybie w porównaniu nawet ze starym Deluxe Paintem jest koszmarną, niewygodną protezą. Pixlowanie w tym jest dramatem. A kanał alpha w tym trybie to jakaś fikcja. Warstwy zresztą też tak dziwnie działają (zgubił mi się kolor traktowany jako przezroczysty i już nie wrócił). Edycja palety w porównaniu z tym co jest w Deluxe Paint, Personal Paint, Brilliance czy GrafX2 jest wręcz żadna. To po prostu jest program do true color, a nie do pixlowania w <=256 kolorach. Porsche 911 też jest świetny ale, niezależnie od mocy jego silnika, pola nim nie zaorzesz. Tak samo tutaj - GIMP ma ten "indexed colors" dorobiony na siłę (tak samo jak Photoshop) i jego funkcjonalność w tym trybie jest po prostu śmieszna.
[#27] Re: GrafX2 2.5WIP

@MDW, post #26

Format PNG przechowuje warstwy?


Ależ nie mąć jak jakiś ignorant,
PNG jest jednym z formatów wynikowych
a do przechowywania pełnej informacji służy format Gimpa.

Co do obsługi Gimpa,
nie znasz, nie umiesz, nawet za bardzo się nie starasz ale po 5 minutach klikania wydajesz wyrok. Zaraziłeś się od Miniata czy co?
.
[#28] Re: GrafX2 2.5WIP

@rePeter, post #27

Czy PNG jako format wynikowy w np. 16 kolorach (4 bity) może mieć 8-bitowy kanał alpha?

Pixlować się da we wszystkim co pozwala stawiać pixele. Ale GIMP to typowy program do true color (nienajlepszy zresztą) i przy klasycznym retro-pixlowaniu jest koszmarnie niewygodny.

Mam nadzieję, że nie myślisz o pixlowaiu w trybie true color (żeby w roboczym formacie mieć kanał alpha do warstw) i potem konwertowaniu do indexowanego koloru. To żadne pixlowanie. Gdzie tu panowanie nad paletą? Gdzie jej modyfikacji w częściowo już narysowanym obrazku? Koszmarna proteza, a nie program do pixlowania. Zdecydowanie lepiej jest wziąć choćby tego GrafX2 (który jest już chyba na wszystkich platformach).

Oczywiście cały czas mówię i prawdziwym pixlowaniu, a nie konwertowaniu obrazków true color do małej ilości kolorów. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 22:20:56 przez MDW
[#29] Re: GrafX2 2.5WIP

@MDW, post #28

Twierdziłeś "Nie istnieje program do pixlowania w <=256 kolorów, który miałby kanał alpha"
- myliłeś się - stwierdziłeś brak warstw dla trybu indexed - też się myliłeś - i tylko tyle chciałem napisać.

Co do szczegółów pixlowania, nie mam bladego pojęcia, bo nie uprawiam. Ale w twoje wyroki też nie za bardzo wierzę, bo ani nie pixlujesz ani nie potrafisz obsłużyć Gimpa. Przydałaby się opinia kogoś obeznanego i z jednym i z drugim.

Co do wygody pracy w Gimpie, na początku człowiek czuje się trochę bezradny, coś jak z blenderem, trzeba się nauczyć. Photoshopa zapewne dużo łatwiej obsłużyć, nie wiem, nie mam, nie stać mnie bo nie używam zawodowo.
.
[#30] Re: GrafX2 2.5WIP

@rePeter, post #29

.

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 09:02:56 przez Krashan
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem