Komentowana treść: Podsumowania roku 2017
[#1] Re: Podsumowania roku 2017
Moim zdaniem najobszerniejsze i najbardziej wyważone jest podsumowanie Adama Mierzwy. Co prawda niektórzy mi zarzucą, że piszę tak, bo Adam jako jedyny wspomniał o firmie RastPort. To jednakże świadczy wyłącznie o szczegółowości jego artykułu, skoro pochylił się nawet nad takim drobnym detalem amigowego światka. Adam jako jedyny napisał też, być może wyłącznie z kronikarskiego obowiązku, ale jednak, o tym, że wyszło cokolwiek na MorphOS-a. Pozostali kronikarze temat przemilczeli, jeden z nich nawet w swoich publikacjach na przestrzeni roku stawiał tezę, że MorphOS umarł. Tezę nie pozbawioną podstaw, ale po lekturze pięciu podsumowań, z których trzy skupiają się przede wszystkim na AmigaOS 4, dochodzę do wniosku, że jeżeli MorphOS umarł, to w sąsiednim grobie leży AmigaOS 4...

Dlaczego tak jest? Uważam, że systemy NG nie wzbudzają w swoich użytkownikach takich emocji i nie trącają nostalgicznej struny. Z drugiej zaś strony – a w znacznej mierze wynika to z powyższego – w amigowoklasycznym ekosystemie jest więcej pieniędzy i jest więcej możliwości zarabiania: oprogramowanie, produkcja nowego sprzętu, renowacja starego sprzętu, handel tym starym i nowym sprzętem, gadżety, literatura... Na NG pozostaje praktycznie sprzedaż oprogramowania i gadżetów, z tym, że te ostatnie wśród mniej emocjonalnie podchodzących do tematu użytkowników cieszą się mniejszym powodzeniem. Jeżeli chodzi o sprzęt, to rozbudowa sprowadza się do zakupu standardowych elementów od PC, no może czasem takich sprzed paru ładnych lat. Nie ma tu miejsca ani dla firm takich jak moja, ani dla hobbystów, którzy chcą sobie coś podłubać dla zabawy i satysfakcji, jak np. TerribleFire.

To symptomatyczne, że ostatnie starcie Cloanto i Hyperionu dotyczy nie systemu NG, tylko schedy po klasyku. Czyli nawet oni uważają, że kasa leży właśnie tam. Systemy NG zaś prawdopodobnie będą istnieć jedynie siłą rozpędu. AROS jako otwartoźródłowy i tak jest wieczny , MorphOS chyba ostatecznie porzucił plany przejścia na inną architekturę, AmigaOS 4, cóż, każdy widzi jak jest.
[#2] Re: Podsumowania roku 2017
Matko, przeczytałem wpis Adama i wpadłem w depresję. Jak wiadomo - na depresję najlepsza jest presja, więc poproszę kolegę adam_mierzwa o kolejny poganiający PM w sprawie artykułu. Zważywszy, że planuję do niego dodać już tylko screenshoty - tym razem może być nawet owocny.
[#3] Re: Podsumowania roku 2017
Nie sposób się nie zgodzić, że NG jakby "zdycha". Nie wiem jak to wygląda w przypadku OS4 ( aczkolwiek, brak szumnie zapowiadanego Tabora A1222 nie nastraja zbyt optymistycznie ) , ale w przypadku naszego MorphOS-a , cóż.... trzeci rok ciszy , OWB nie było uaktualniane od prawie czterech lat. Jednym słowem - tragedia .

Najgorszy w tym wszystkim jest całkowity brak jakiejkolwiek informacji ze strony MOSTeam , cokolwiek, jakakolwiek deklaracja/informacja/oświadczenie coś co by przynajmniej wyjaśniło dlaczego od tylu lat nic nie mamy .

Jedyne co w tym roku tak naprawdę ma szanse spełnienia, to Vampire w różnych wersjach i ponowny rozkwit klasyka .
[#4] Re: Podsumowania roku 2017

@Krashan, post #1

Moim zdaniem najobszerniejsze i najbardziej wyważone jest podsumowanie Adama Mierzwy


ja tylko w kwestii technicznej:
CO ZA BADZIEWNE, ROZPRASZAJĄCO-WKUR...CE GWIAZKI na całej stronie!!! wymiotuje
No jak można coś takiego zaserwować czytelnikowi, to jakby komuś dać poczytać gazetę na pomiętym i obs...nym papierze, brak słów.
Bez wyłączenia JS w ogóle nie można się skupić na tekście.
Przeczytam kiedy ochłonę i gule mi wklęsną.
.
[#5] Re: Podsumowania roku 2017

@rePeter, post #4

Ja nie mam żadnych gwiazdek. uMatrix widocznie jak zwykle daje radę .
[#6] Re: Podsumowania roku 2017

@rePeter, post #4

To jest domyślnie włączone w Wordpressie w okresie świąteczno-noworocznym, czyli do 4 stycznia, na milionach stron na całym świecie.
A czy wyłączenie JS jednym kliknięciem - skoro już masz taki wysoki próg wrażliwości - jest aż takim problemem? Musisz wyrzucać o obsranym papierze, z ikonkami rzygania? Musisz mieć bardzo lajtowe życie, skoro robisz problemy z takich drobiazgów Nie będę tego przestawiał, nie czytaj. Zresztą pięć podsumowań w jednym czasie to chyba nikt nie przeczyta, po prostu za duża dawka.
[#7] Re: Podsumowania roku 2017

@adam_mierzwa, post #6

Nie będę tego przestawiał, nie czytaj


...no i pełny profesjonalizm...
.
[#8] Re: Podsumowania roku 2017

@rePeter, post #7

...no i pełny profesjonalizm...
Tak jak Twój pierwszy post w tym temacie. Wonieje od niego takim profesjonalizmem, że aż w nosie kręci.
[#9] Re: Podsumowania roku 2017

@Krashan, post #8

Dokładnie. Tym bardziej, że wystarczy otworzyć stronę Adama na byle tablecie/mobilku by nie mieć problemu z latającymi w tle duperelami.
[#10] Re: Podsumowania roku 2017
Jak czytam te wszystkie ostatnie newsy to przychodzi mi tylko jedno do głowy. Nie ma softu, gier, programow to i nie ma komputera. Po co komu komputer, ktory potrafi zrobic tylko to co kalkulator. Amiga "klasyczna" żyje tylko dlatego, że my 30-40-50 latki chcemy wrocic to co juz sie nie da - czas.
[#11] Re: Podsumowania roku 2017
A ten amerykański sklep zrobił bardzo dobry wynik na sprzedaży AmigaOne x5000 (450 szt., z czego wielu nabywców to tacy, którzy wcześniej nie mieli Amigi).


niby artykul krytyczny i bezstronny a jednak autor wypisuje farmazony jak fantazja pozwoli.
amiga on the lake informowali o sprzedazy okolo 450 produktow i akcesoriow z kategorii x5000 a nie o sprzedazy 450 sztuk tych komputerow. wiec albo nieznajomosc jezyka albo swiadoma dezinformacja.

dla wyrownania podobny wychyl w druga strone:

tymczasem Vampire sprzedał się w ilości ponad 4 tys. szt.


jestem zwolennikiem wampira, nie posiadajac go, ale nie spotkalem sie ze zrodlem ktore by faktycznie donosilo o sprzedazy takiej liczby tych kart. wiadomo jedynie na podstawie licznika na portalu internetowym o podobnym rzedzie wielkosci zdeklarowanych zainteresowanych, z ktorych nieokreslona liczba nie mogla jeszcze doczekac sie mozliwosci zrealizowania zakupu.


Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 23:28:43 przez wawrzon
[#12] Re: Podsumowania roku 2017

@wawrzon, post #11

Obie informacje podałem za polskimi źródłami, więc nie ma mowy ani o nieznajomości języka ani świadomej dezinformacji. Liczbę sztuk X5000 podał Mufa na swoim forum, liczbę wampirów podałem za podkastem. To pierwsze znajdziesz bez trudu po liczbie, co do podkastu - szkoda mi czasu na odsłuchiwanie odcinków żeby ustalić w którym i w jakiej minucie padło. Nie zwykłem świadomie wprowadzać ludzi w błąd. Uważam że określenie jakie użyłeś wobec mnie jest niegrzeczne i przesadne.
Liczby po ewentualnej weryfikacji nie zmieniłyby niczego w ocenie faktów.
[#13] Re: Podsumowania roku 2017
Na poważnie: dzięki za podsumowania!

A z przymrużeniem oka: dla sporej części podsumowujących sporym problemem jest Vampire - klasyk nie chce odejść i zyskał nową amunicję. Widzą jednak pewną nadzieję na zmniejszenie popularności klasyka za pomocą Vampire standalone. Ale to próżne nadzieje, a panowie z Apollo Core sami sobie krzywdę robią - będą koszty rozwoju, produkcji, marketingu, logistyki, wsparcia gdy i tak większość klasykowców nie kupi standalone, ludzie od NG też tego nie kupią (jeśli nawet kupią to aż tak wielu ich nie ma), a młodszych do Amigi taki standalone nie przekona bo dla nich wartościowe to są Playstation, Nintendo i im podobne PC z PentiumMMX lub trochę wyższym :)
[#14] Re: Podsumowania roku 2017

@adam_mierzwa, post #12

Liczbę sztuk X5000 podał Mufa na swoim forum,


zrodlo jak powszechnie wiadomo malo miarodajne. wydaje mi sie ze piszac artykuly nawet na sieci dobrze by bylo poswiecic troche czasu na sprawdzenie takich wiadomosci zamiast bezkrytycznie kolportowac mity, bo widac do czego to prowadzi.

Liczby po ewentualnej weryfikacji nie zmieniłyby niczego w ocenie faktów.


owszem. na przyklad rzekoma liczba sprzedanych jednostek x5000 byla, jak to juz zreszta w takich przypadkach stalo sie regula, entuzjastycznie rozpowszechniana przez tak niezwyklym powodzeniem tego komputera rozradowanych fanow. nie wnikajac czy to pomylka, naiwnosc, chec oszukania samego siebie, dobra wola wykazania pozytywnego podejscia nie pomaga to na pewno ugruntowac wiarygodnosci takiej platformy,szczegolnie gdyby sie na przyklad okazalo ze samych komputerow sprzedano jedynie kilkadziesiat a moze kilkanascie, a tego po prostu nie wiemy.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 07:19:36 przez wawrzon
[#15] Re: Podsumowania roku 2017

@adam_mierzwa, post #12

Liczbę sztuk X5000 podał Mufa na swoim forum


[#16] Re: Podsumowania roku 2017

@Krashan, post #1

Przejrzałem sobie te podsumowania i jest z nimi pewien zasadniczy problem. To co się dzieje, zwłaszcza wśród niedobitków NG płynie taką kroplówką, że rok to za mało żeby dostrzec jakieś ogólne trendy i wyciągnąć istotne wnioski. Podsumowujący muszą wręcz na siłę szukać czegoś, co da się wyszarpać z arbitralnego odcinka czasu w którym nic się nie działo, wynosić jakieś pchełki do miana wydarzeń roku itd. To jest robione na siłę i to widać i czuć.

Żeby to lepiej ogarnąć i zauważyć trendy trzeba by przygotować podsumowanie 5-lecia albo i dłuższe. Gdyby przyjrzeć się trendom w takiej perspektywie, to wyraźnie widać wymieranie NG i coraz większą popularność Amigi w tradycyjnym rozumieniu. To nie są procesy nowe i były widoczne już od lat, teraz tylko przyspieszyły. Zwolennicy NG przeszli chyba wszystkie etapy żałoby z tego powodu, najpierw zaprzeczali ("to tylko chwilowa moda retro"), był gniew i próby ośmieszania "tej badziewnej Amigi z AGA", depresja, a teraz pozostała już ostatni etap - rezygnacja i akceptacja. Być może niektórzy z nich liczą na to, że rozwój Amigi tradycyjnej pozwoli na to, że jakieś okruchy z tego spadną i im ("Hyperion zarobi na naiwnych klasykowcach i właduje te kokosy w rozwój NG"), ale zapewne się przeliczą. Walki o znaki, nazwy czy inne dramaty to tylko margines przy czynnikach obiektywnych - starzeniu się materiału ludzkiego wśród developerów NG, pojawieniu się rodzin, dzieci, coraz większej przepaści techlogoicznej która dzieli NG od współczesnego świata, coraz większemu skomplikowaniu przeglądarek i innych programów nad którymi normalnie pracują setki i tysiące ludzi i których samotny developer NG nie jest w stanie ogarnąć w skończonym czasie.

Być może rok 2017 był rokiem definitywnej śmierci NG, ale ocenić to będzie można wyraźnie dopiero za 5 lat.
[#17] Re: Podsumowania roku 2017

@jubi, post #16

Być może rok 2017 był rokiem definitywnej śmierci NG, ale ocenić to będzie można wyraźnie dopiero za 5 lat.


[#18] Re: Podsumowania roku 2017

@wawrzon, post #14

Z podawaniem liczb jest tak, że w pamięci zapada ta pierwsza, i dyskusja; potem nawet jak ktoś uściśli to może przejść niezauważone. Co nie zmienia że pierwsza partia płyt to 500 szt., i ona została wyprodukowana. Problem na którym chciałem się skupić jest inny - monopolistyczne zapędy Amiga Kit. Konflikt ze sklepem "AOTL" to tylko jeden z wielu faktów pokazujących jakim człowiekiem jest Leaman. A to on odpowiada za X5000.

Co do przyszłości Amigi NG - nawet jakby nie powstały żadne szybsze konstrukcje, margines do optymalizacji jest bardzo duży. Dzisiaj trafiłem na taki filmik:

"Latest Tower57 dev build, this time on a sam440ep, 384 MB free RAM after boot, built-in RadeonM.(...)"
Tu ktoś wykonał pracę, a nie tylko pisał na forach. Wiele można zrobić na tym co jest.

Natomiast co do przyszłości NG - chyba wszystko zostało już powiedziane. Na szczęście nie jestem jakoś emocjonalnie związany z tematem, to jest jedno z kilku moich hobby, jakoś to przeżyję.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 12:15:21 przez adam_mierzwa
[#19] Re: Podsumowania roku 2017

@jubi, post #16

próby ośmieszania "tej badziewnej Amigi z AGA"


To nie jest żaden etap tylko stały motyw nienawiści zakorzeniany w środowisku od czasów Magazynu Amiga. Dzielący amigowców na tych prawdziwych, którzy inwestują w swoje komputery oraz tych, którzy zostali przy Amidze 500 1MB i zamiaru ich rozbudowywania nigdy nie mieli.
Spróbuj wspomnieć, że Amiga 500/1200 to takie samo retro jak C64 to masz dużą szansę, że usłyszysz od jakiegoś "NGowca", że to strata czasu "bo oni mają rozwój", a C64 nie. Tak jakby jedno z drugim w jakikolwiek sposób kolidowało. Mnie ich rozwój nie przeszkadza w odpaleniu raz do roku Pinball Dreamsa albo obejrzeniu jakiegoś demka.

Być może niektórzy z nich liczą na to, że rozwój Amigi tradycyjnej pozwoli na to, że jakieś okruchy z tego spadną i im


To też nie jest nowy motyw. Czy ktokolwiek poza o osobami kojarzącymi hasło "Amiga" z komputerami mógłby być w ogóle zainteresowany ich tematem? Nie. Więc przez lata sekowali sympatyków starszych Amig licząc na to, że jeśli uda im się obrzydzić "retro" to część z osób otworzy portfele na komputery post-amigowe. Główny sukces na tym polu to chyba obrzydzenie sobie swoich własnych portali, które, z tego co widzę, są w zasadzie martwe. Tu akurat nie mam na myśli ppa.pl bo przy całych różnych zastrzeżeniach (które muszą być, bo nikt nie jest idealny), bo ze wszystkich miejsc to było zawsze najbardziej inkluzywne względem różnych podejść do amigowania. Jeśli więc miałem ochotę poczytać lub podyskutować na tematy amigowe to jedyne miejsce, które brałem pod uwagę. Mimo trollowni, która w kółko i pod każdym tematem pisze to samo.

W każdym razie wracając do tematu... nie przypuszczam, że chciwość zabiła NG. Ona tylko zatruła atmosferę w całym środowisku. A ten temat umiera, bo brak mu racjonalnych i ekonomicznych podstaw. Natomiast uzasadnienie 'sentymentalne' nie różni się niczym od mody na 'retro'. Warto więc zważyć słowo, zanim pozwoli sobie na lekceważący ton. Szczególnie jeśli ktoś chce by jego 'podsumowania' były traktowane choć trochę serio.

W 2018 niektórzy chyba będą też musieli poradzić sobie z syndromem odstawienia. Może powodować nerwowość i inne efekty uboczne
[#20] Re: Podsumowania roku 2017

@adam_mierzwa, post #18

Konflikt ze sklepem "AOTL" to tylko jeden z wielu faktów pokazujących jakim człowiekiem jest Leaman.


byc moze, ale na czym opierasz twoja opinie? na dramacie wywolanym na forach przez aotl w efekcie czego otrzymali jednak najwyrazniej wystarczajaca ilosc jednostek do redystrybucji? mnie osobiscie nie wydaje sie bym mial dostateczna ilosc informacji by zajmowac tu jakas zdecydowana pozycje. nie broniac amigakit, leaman jest udzialowcem aeonu ktory w koncu jest zleceniodawca projektow ktore sprzedaja i (przynajmniej wspol-)finansuja, a aotl tylko redystrybutorem, o prawdopodobnie znikomym marginesie ryzyka.
[#21] Re: Podsumowania roku 2017

@nogorg, post #19

Zastanawiam sie kto Ci tak obrzydzal retro. Dla mnie to bylo zawsze proste, nie chcesz nie kupuj (oczywiscie sa przypadki ze sie po prostu nie ma kasy na cos).
Pamietaj tez ze nowy sprzet dal nowe mozliwosci, co by bylo z pecetami gdyby stalo sie prawdziwe "640kb kazdemu wystarczy"?
Jezeli chodzi o osoby spoza grona Amigowcow, zdziwilbys sie ilu z nich kupilo Pegasosy, Efiki i inne powerbooki.
[#22] Re: Podsumowania roku 2017

@stefkos, post #21

Zastanawiam sie kto Ci tak obrzydzal retro.


Nie wymieniam nazwisk, bo uważam, że powinny zostać zapomniane przez historię. Jeśli już wolę wspominać chlubne przykłady osób o pozytywnym nastawieniu i umiejące cieszyć się swoim hobby bez antagonizowania: np. MDW lub Krashan, po prostu robiąc swoje.

Natomiast jeśli jesteś ciekaw do czego piję, to przypomnij sobie osoby, które usilnie przekonywały jak to np. robienie dem jest bez sensu i demoscena jest bez sensu, a demoscenowcy powinni pisać gry i programy użytkowe. Te absurdalne wypowiedzi pojawiały się np. w okresie popularności tematu Natami. Przypomnij sobie ile za tym stało bezzasadnej wrogości.

Mnie nikt nie jest w stanie obrzydzić retro. Jeśli mam ochotę to temat drążę. Jeśli się nim nudzę to odpuszczam sobie.


Pamietaj tez ze nowy sprzet dal nowe mozliwosci, co by bylo z pecetami gdyby stalo sie prawdziwe "640kb kazdemu wystarczy"?


Nie dostrzegam związku.

Jezeli chodzi o osoby spoza grona Amigowcow, zdziwilbys sie ilu z nich kupilo Pegasosy, Efiki i inne powerbooki.


I niech im będzie na zdrowie.
[#23] Re: Podsumowania roku 2017

@nogorg, post #22

O ile dobrze pamietam to krashan jest osoba, ktora twierdzila (nie jestem tylko pewien tego, ale mysle ze sam sie wypowie) ze robienie dem jest bylo/jest bezsensu. Z tym ze ta czesc dyskusji mozna "zamknac".

To nie jest żaden etap tylko stały motyw nienawiści zakorzeniany w środowisku od czasów Magazynu Amiga. Dzielący amigowców na tych prawdziwych, którzy inwestują w swoje komputery oraz tych, którzy zostali przy Amidze 500 1MB i zamiaru ich rozbudowywania nigdy nie mieli.


Zeby nie rozwoj Amiga bylaby zapomiana juz wczesniej, dzieki rozwojowi zbudowala sie taka a nie inna historia. Szkoda tylko ze w tej historii jest tyle negatywnych wydarzen.
[#24] Re: Podsumowania roku 2017

@nogorg, post #19

Całkiem ciekawe przemyślenia.
[#25] Re: Podsumowania roku 2017

@stefkos, post #23

Przedmiotem mojej krytyki jest wrogość i fanatyzm, a nie rozwój. To rzeczy na które zwracano uwagę gdy takie teksty pojawiały się w prasie. Ja tu nic nowego, ani odkrywczego nie napisałem. Rozwój sam w sobie jest rzeczą pożyteczną. Tak samo jak konkurencja, o ile jest zdrowa.

Co do 'wartości dem' to każdy ma prawo do własnego zdania oraz do jego wyrażania. Nie każdy musi bić pokłony przed demosceną tak samo jak nie każdy musi np. lubić grać w gry czy programować. Ale w całej tej sytuacji, którą przywoływałem, granica wyrażania własnej opinii została grubo przekroczona. I to było zwyczajnie szkodliwe, bo zamiast zachęcać do tworzenia czegokolwiek, wprowadzało dodatkowy podział.
[#26] Re: Podsumowania roku 2017

@nogorg, post #25

Wiem że to nie na temat ale wygląda na to że nie tylko NG znika, bo PC także...

Od czasu do czasu z ciekawości zaglądam na stronkę:
https://en.wikipedia.org/wiki/Market_share_of_leading_PC_vendors#Unit_sales

W roku 1995 wyprodukowano na świecie 60 mln PC. I ta liczba rosła aż do 352 mln w 2011, ale w ostatnie 4 lata spadła o ok 80 mln, czyli o ok 22%. Zapewne na korzyść smartfonów, (a troszkę też tabletów).
Ciekawe jak szybko będzie spadać w następnych latach.

Nawiasem mówiąc w tych numerkach widzę jeszcze jedną ciekawą rzecz.
19 lat temu pięciu największych producentów miało razem prawie 35% rynku, a rok temu 5iu największych miało już prawie 70%.
Wniosek - mali znikają, lub jeśli coś sobą reprezentują to zostają wchłonięci przez większych.
[#27] Re: Podsumowania roku 2017

@ZbyniuR, post #26

Ja myślę, że na rzecz konsol, ewentualnie wypasionych smartfonów (kuzyn drukuje i inne takie pierdy robi jak dostaje maile na fonie i jest zadowolony, dla mnie nie do przyjęcia).
[#28] Re: Podsumowania roku 2017

@ZbyniuR, post #26

A może jest tak, że teraz PC wystarcza na dłużej i nie potrzeba kupować nowego? Chyba, że ja jestem taki zacofany w sprzęcie. Teraz wystarczy dysk SSD na system i komp dostaje skrzydeł bez potrzeby zmiany procka, karty graficznej etc. Wiele gier/programów do celów domowych zaspokoi procek I3, który na rynku jest już dość długo. Pchanie się w lepszy procek to już tylko "wyrzucanie" kasy.
[#29] Re: Podsumowania roku 2017

@Tomski, post #28

W sumie też masz rację. Ja kupiłem poleasigowe i5 i rakieta normalnie z ssd i grafiką osobną.
[#30] Re: Podsumowania roku 2017

@ZbyniuR, post #26

Jeden z wykresów, które pokazują jak to z udziałem platform w korzystaniu z internetu: link
Ewentualnie tutaj: link
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem