Komentowana treść: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3
[#1] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3
Dobrze, że trzeci numer się pojawił, ale zawartość merytoryczna rozciągnięta na 64 strony to zabójstwo dla drzew w drukowanej postaci pisma. Zmniejszcie czcionkę, a zmieścicie całość na 24 stronach. Przeczytanie jednej strony dowolnego czasopisma zajmuje średnio dobrze czytającej osobie około 2-3 minut. W AmigaNG przeczytanie jednej strony, jak dla mnie to 20-30 sekund. Gazetę 128-stronicową w języku angielskim czytam tydzień w wolnym czasie przy śniadaniu i wieczorem do poduszki. AmigaNG to lektura na 10 minut wliczając kontemplację nad obrazkami. Jeden tekst, który z obrazkami można zmieścić na dwóch stronach u Was jest na czterech lub pięciu. No i kolumny. Raz jest jedna, raz dwie, raz trzy - brak spójności, zdecydowania na layout. Gdyby magazyn tętnił życiem wizualnego składu, taka różnorodność jest ok, ale dla monotonicznego (co nie jest złe) powinien być w miarę ujednolicony. Dla tak dużej czcionki dwie kolumny wydają się być optymalne. Na arkuszu A4 jednokolumnowe teksty fatalnie się czyta, gdyż wzrok nie jest w stanie płynnie przejść do kolejnej linii, z kolei trzykolumnowy sprawia że przy dużej czcionce są puste przestrzenie przy wyrównaniu, a to kolejne sztuczne wyciąganie liczby stron.

Sądziłem że współpraca z Adamem Zalepą trochę zmieni styl amatorskiego składu, ale widzę, że brniecie w to dalej. Popracujcie nad tym.
[#2] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@mailman, post #1

Tak sobie liczyłem i wyszło mi, że na nakład (załóżmy 100 egzemplarzy) zostało zużyte jakieś 0,6 drzewa, tak że tego...
[#3] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@recedent, post #2

Przy optymalizacji wyszłoby 0,3... Dwa razy mniej. Wiem, że ilości śladowe, ale po co iść w objętość?
[#4] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@mailman, post #1

Nie wiem o co chodzi ci z layoutem - jest spójny do bólu. Nie ma sytuacji żeby artykuł miał różną liczbę kolumn. Wszystkie teksty są w trzech kolumnach, za wyjątkiem tego o Hollywod. Nie kojarzę strony jednokolumnowej w A4 - wstępniak? Nie ma pełnej szerokości. Obrazki są duże nie po to, żeby zapychać strony, tylko ma na nich coś być widać. To ma duże znaczenie jak pokazuje się opcje w menu, czy w szkółce Hollywood są komentarze do kodu.
Sprawdziłem przed chwilą, i nie jest tak jak piszesz (o tych 24 stronach). Artek o Hollywood po zmniejszeniu czcionki na 8 ma zamiast 10 8 i jedną czwartą strony. Więc przesada.
Pamiętam papierowy PPA, który rzeczywiście był upakowane maksymalnie aż "pod korek", ale według mnie to była druga skrajność, magazyn mógł mieć spokojnie 4 strony więcej i "oddychać". Mnie na przykład źle się czyta drobne litery, i druk poniżej 10 jest dla mnie męczący.
Czcionkę - myślałem o zmniejszeniu na 10, ale chciałem, żeby nr 3 wyszedł w takiej formule jak poprzednie, i dopiero mając w ręku ocenić co pozmieniać. Na marginesie - może się ktoś obrazić, ale dla mnie publikacje Zalepy mają równie amatorski skład i nie są dla mnie wzorem.

Skład to jest dla mnie drugorzędna sprawa (na pierwszym miejscu jest zawartość), ale skoro są rozmowy o składzie, to znaczy że magazyn zaistniał. To są takie tematy które porusza się, gdy pewny jest dalszy jego los. Bardziej mnie martwi, że nikt tego nie kupuje na papierze. Tu jest problem. Wydawało mi się, że jak wyjdzie magazyn dla trzech opcji NG to sprzedaż będzie na poziomie 3x OS 4. Niestety nie jest tak, i skład nie ma nic do tego. Mamy społeczność, która jest przyzwyczajona dostawać treści za darmo. I na tyle niezaangażowaną w hobby, że nie ma czasu na lekturę, czy nawet przełożenie informacji na praktykę. Tu jest kolejny problem.

Kolejny numer wyjdzie na wakacje, ostatni początkiem grudnia. Nie dlatego że nie ma kto i o czym pisać, tylko wstrzelimy się z dodrukiem archiwalnych.
[#5] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#6] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@adam_mierzwa, post #4

Nie wiem o co chodzi ci z layoutem - jest spójny do bólu. Nie ma sytuacji żeby artykuł miał różną liczbę kolumn. Wszystkie teksty są w trzech kolumnach, za wyjątkiem tego o Hollywod. Nie kojarzę strony jednokolumnowej w A4 - wstępniak? Nie ma pełnej szerokości.


No właśnie o to chodzi. Nigdzie nie pisałem, że są różne w obrębie jednego tekstu.

Sprawdziłem przed chwilą, i nie jest tak jak piszesz (o tych 24 stronach). Artek o Hollywood po zmniejszeniu czcionki na 8 ma zamiast 10 8 i jedną czwartą strony. Więc przesada.


A zmieniłeś przy tym szerokość odstępów między kolumnami? To też ma znaczenie.

Pamiętam papierowy PPA, który rzeczywiście był upakowane maksymalnie aż "pod korek", ale według mnie to była druga skrajność, magazyn mógł mieć spokojnie 4 strony więcej i "oddychać". Mnie na przykład źle się czyta drobne litery, i druk poniżej 10 jest dla mnie męczący.


Nie wiem na czym się wzorujesz, ale ja nie znam na rynku czasopism, które spełniają Twoje warunki.

Czcionkę - myślałem o zmniejszeniu na 10, ale chciałem, żeby nr 3 wyszedł w takiej formule jak poprzednie, i dopiero mając w ręku ocenić co pozmieniać. Na marginesie - może się ktoś obrazić, ale dla mnie publikacje Zalepy mają równie amatorski skład i nie są dla mnie wzorem.


Tu się akurat zgadzamy. Dla mnie skład czasopism i książek Adama to prymitywizm. Nie wiem czy inni tego nie widzą, a może boją się napisać. Moim zdaniem to są przykłady jak publikacje nie powinny wyglądać.

Skład to jest dla mnie drugorzędna sprawa (na pierwszym miejscu jest zawartość), ale skoro są rozmowy o składzie, to znaczy że magazyn zaistniał. To są takie tematy które porusza się, gdy pewny jest dalszy jego los.


Nie zgadzam się. Prezentacja ma wpływ na odbiór. Odbiór jest jednym z elementów budujących opinię. To tak jak z grami. Fabuła może być na szóstkę, ale kiepska grafika sprawia, że nie przypadnie każemu.

Bardziej mnie martwi, że nikt tego nie kupuje na papierze. Tu jest problem. Wydawało mi się, że jak wyjdzie magazyn dla trzech opcji NG to sprzedaż będzie na poziomie 3x OS 4. Niestety nie jest tak, i skład nie ma nic do tego. Mamy społeczność, która jest przyzwyczajona dostawać treści za darmo. I na tyle niezaangażowaną w hobby, że nie ma czasu na lekturę, czy nawet przełożenie informacji na praktykę. Tu jest kolejny problem.


Oczywiście, że skład nie ma z tym związku. Tego tematu nie poruszałem. Gdy tylko pierwszy raz dowiedziałem się, że będziecie drukować, nie wróżyłem sukcesu a z tego co piszesz to jest nawet gorzej. Mam nadzieję, że teraz zaczynasz rozumieć dlaczego PPA w PDF pojawiało się o wiele później no i jeszcze miało inną grupę odbiorców - szerszą.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 10:51:25 przez mailman

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 10:52:48 przez mailman
[#7] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@aKlon, post #5

Za politykowanie i trolling zapraszamy po majówce.
[#8] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@mailman, post #6

Jak już tak panowie fachowo rozmawiacie o składzie, sugeruję zmianę czcionki. Osobiście jestem fanem czcionek szeryfowych, ale na pewno nie Timesa. Jest sporo znacznie ładniejszych. Mój faworyt to DejaVu Serif Condensed. Większa czytelność, a znacznie lepiej będzie też się łamać w trzech kolumnach. Z tym, że przy tej wielkości czcionki ja bym poszedł w dwie szpalty.
[#9] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@mailman, post #6

Tu się akurat zgadzamy. Dla mnie skład czasopism i książek Adama to prymitywizm. Nie wiem czy inni tego nie widzą, a może boją się napisać. Moim zdaniem to są przykłady jak publikacje nie powinny wyglądać.

Może za mało w życiu przeczytałem książek, ale książki Adama Zalepy począwszy od pierwszej, czyli "AmigaOS 3.1" czytam z przyjemnością. W tym przypadku za duża czcionka mi nie przeszkadza, bo to przecież książki głównie dla początkujących.

Skład Polskiego Pisma Amigowego, Magazynu Amiga, czy Amiga Computer Studio uważam za absolutny wzór profesjonalizmu opartego na doświadczeniu i na nim kolega redaktor Adam Mierzwa powinien się wzorować w mojej opinii.

Mam nadzieję, że się panowie redaktorzy dogadacie, zaś czasopismo spełni potrzeby czytelników. Kolega Mailman ma duże doświadczenie i jak widać, lubi dużo czytać, na pewno jego porady przyniosą dużo pożytku. Liczę na to, że dojdziecie do kompromisu mimo pewnych podziałów w środowisku.
[#10] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#11] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@mailman, post #6

Zanim złożyłem pierwszy numer przejrzałem wszystkie magazyny amigowe w PDF z ostatnich kilkunastu lat. Praktycznie do każdego miałbym jakieś uwagi, i widziałem wiele gorszych, choć oczywiście warto porównywać się do lepszych.
To wszystko jest kwestia gustu. Na przykład dla mnie MM (mojmac) jest beznadziejne, i nie wyobrażam sobie że to wygląda dobrze na czymś innym niż tablet. Sam sposób cięcia zdjęć mnie mierzi, czy ta moda na wystawanie zdjęcia za kolumnę, no ale to robił profesjonalista i jemu wolno. Przecież to takie "nowoczesne" ;]
Pewnie wygląd "Amiga NG" będzie ewoluował - tak jak pisałem w zeszłym roku, punktem odniesienia był szwedzki magazyn "Amiga Forum" i od tego wyszliśmy. Ale layout to nie jest coś, co zmienia się co numer. Będą inne głosy, więcej osób będzie zwracać uwagę na ten czy inny szczegół, to zmienimy.
[#12] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#13] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@adam_mierzwa, post #11

Proponuję dołożyć kupon uprawniający do głosowania w sprawie layoutu jako "wkładkę" do każdego drukowanego numeru. Może wtedy ktoś kupi?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 11:37:39 przez recedent
[#14] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#15] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@adam_mierzwa, post #11

Ale layout to nie jest coś, co zmienia się co numer. Będą inne głosy, więcej osób będzie zwracać uwagę na ten czy inny szczegół, to zmienimy.

Zgadzam się. Na szatę graficzną trzeba być zdecydowanym. Można zmieniać ją co długi okres czasu. Przykład: Magazyn Amiga miał za swojego "panowania" szatę graficzną zmienianą dokładnie jeden raz.

Po przejrzeniu PDFa z numerem 3 podoba mi się szata graficzna pisma Amiga NG. Schludna i czytelna. Ładnie ulokowane ilustracje. Dobra robota.
[#16] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#17] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3
Co za rzeźnik robił ten zasilacz?
[#18] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@SuperBuster, post #17

Któryś z minionów Jobsa robił. Chyba, że pytasz kto naprawiał? pomysł A działa do dziś dzień ZTCW.
[#19] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@Hexmage960, post #15

Przykład: Magazyn Amiga miał za swojego "panowania" szatę graficzną zmienianą dokładnie jeden raz.

Bo odziedziczył layout po niemieckim Amiga Magazin, było to zapisane w umowach licencyjnych z Lupusem, potem gdy MPS przejął gazetę od Lupusa ta umowa przestała obowiązywać więc i layout się zmienił
[#20] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@waldiamiga, post #19

A sam MPS pisał, że "Amiga Magazin był składany na maszynach pamiętających Kaisera Wilhelma". Inna rzecz, że "nowy" layout MA był taki sobie IMO.
[#21] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@recedent, post #20

Tak, oryginalny layout Magazynu Amiga był bardzo fajny. Charakterystyczne linie oddzielające szpalty, cztery szpalty, ładny krój nagłówków.

Przygotowałem przykładowe skany czasopisma:

http://coreprogramming.pl/Skany/MA2.jpg

Nowy layout wprowadzony pewien czas po przejęciu przez wydawnictwo MMM był nieco prostszy.

http://coreprogramming.pl/Skany/MA1.jpg

Nie mam wątpliwości, że jednak czasy Magazynu Amiga to były dobre czasy! Materiału starczyło na comiesięczne wydawnictwa oraz - płyty CD-ROM z ogromną bazą software.

Zaś gdyby Amiga NG nawiązywał w jakiś sposób do naszego Magazynu Amiga byłoby super.

Dziś wydawałoby się, że softu powstaje dużo mniej. A ten co jest pozostawia wiele do życzenia pod względem stabilności i jakości. Nawet raz na kwartał nie uda się zebrać płyty CD!

A wtedy wychodziły m.in. Aminet, MACD, MA Cover, ACS Cover, Amiga Format Cover itd. Cały czas właśnie dla komputera Amiga z lat 1985-1995.

Dlaczego dziś go tak mało na te, wydawałoby się, mocne platformy NG?
[#22] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@Hexmage960, post #21

Nawet raz na kwartał nie uda się zebrać płyty CD!

Mógłbym przygotować takie składanki NG raz na kwartał, ale obawiam się problemów prawnych. Wystarczy że jednemu autorowi darmowego programu nie spodoba się to i dostanę e-mail typu "nie wyrażam zgody na rozpowszechnianie w innych miejscach niż umieściłem" i pozamiatane. Płyty do kosza.
[#23] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@recedent, post #20

Inna rzecz, że "nowy" layout MA był taki sobie IMO.


Oczywiście, jakiś SUPER to nie był, ale była to zdecydowanie dobra zmiana (nie politykuje) w stosunku do tego niemieckiego, no i podobno był składany na Amidze!? Ale pewności nie mam..)
[#24] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#25] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@adam_mierzwa, post #11

Poczytałem troszeczkę PDFa i jak zwykle znalazłem coś dla siebie- dzięki OK

Zwróciłem również uwagę na to o czym pisał mailman i moim zdaniem trzy kolumny prezentują się dobrze (lepiej niż 2), grafiki są czytelne i to jest też OK.

Jedynie do czego można by się przyczepić, to ilość tekstu w linijce. Rzeczywiście przy tej wielkości czcionki jest go trochę mało na jedną linijkę ok, racja
[#26] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@adam_mierzwa, post #22

A jak to wyglądało od strony wydawnictwa MA lub ACS (może Mailman wie)? Oprócz ogromu materiałów własnych na MA Cover CD/ACS Cover CD można było znaleźć programy z Aminetu.

Czy rzeczywiście próba załączenia materiału z OS4Depot/MorphOS Files mogłaby spotkać się ze sprzeciwem autorów?

Ja bym widział na Cover CD chociaż materiały własne, np. opisywane programy (lub ich wersje demonstracyjne), materiały do szkółek itp.

Inna sprawa jest taka, że na Amigę brakuje dobrej przeglądarki materiałów na takich płytach! Przeglądanie pod Workbenchem jest nieco niewygodne ze względu na różne standardy. Zostaje np. Directory Opus.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 16:15:10 przez Hexmage960
[#27] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@BULI, post #23

Tak, późny MA był składany na Amidze, w PageStreamie.
[#28] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3
Nie ma innego modela amigowego tylko ten ?
[#29] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@recedent, post #27

ACS na Macintoshach.
[#30] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@mailman, post #1

Zmniejszcie czcionkę


Zapomniałeś już że 90% nas to już nie fircyki z radiomagnetofonem na ramieniu. Wzrok już nie ten , okulary i te sprawy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem