Komentowana treść: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3
[#31] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@djpiotrs, post #30

No to skończmy z hipokryzją i zacznijmy to czytać na ekranie 15 calowego monitora a nie mikroskopijnego ekranu tableta lub smartfona, jak to 90% z tych 90% fircyków robi szeroki uśmiech
[#32] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@BULI, post #25

Jedynie do czego można by się przyczepić, to ilość tekstu w linijce. Rzeczywiście przy tej wielkości czcionki jest go trochę mało na jedną linijkę

Jest tyle samo co w Amigazynie, który ma mniejszą czcionkę ok, racja Wynika to z tego, że u Zalepy jest jakiś dziwny kerning (duże odstępy między literami są ustawione, przynajmniej ten numer który mam otwarty). Dużo zależy od użytej czcionki (Times jest zwarty, więc "straty" nie są aż tak duże jakie byłyby przy tak dużej czcionce). Zresztą ilość w linijce nie jest stała, wynika z dzielenia wyrazów. Ale może być od przyszłego numeru mniejsza czcionka, czyli 10, czemu nie. Tak samo wstępniak mogę spróbować DejaVu Serif Condensed jak to wyjdzie.
Z tym, że z tego co widzę to trzeba będzie wychodzić z darmowego PDF-a, bo papier "siądzie". Artykuły są i tak puszczane po pół roku online.
Zachęcam do współpracy - podsuwania pomysłów i tematów do gazety, czy do książki o OS 4.


Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 17:43:59 przez adam_mierzwa
[#33] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@mailman, post #31

Ja tam nie wiem o co te kłótnie... Mamy XXI w, czas e-booków, więc gdyby jednak ktoś zdecydował się skorzystać z formatów e-bookowych, każdy czcionkę by sobie dopasował...
[#34] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3
Jeszcze raz przejrzałem layout pisma. Generalnie mnie odpowiada. Choć mam wrażenie, że trochę "rozstrzelony" jest tekst. A czy po "ściśnięciu" byłoby lepiej.. nie wiem.
Proponowałbym tylko zmienić layout/grafikę - a właściwie zrobić - logotyp na stronie tytułowej (AmigaNG) bo strasznie blado wygląda na tle Szpicbródki w mundurku ()
[#35] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3
O layoucie nie bede dyskutował, kwestia gustu i można sobie godzinami o tym dyskutować. Ale jak w artykule o Arosie taki kwiatek znajduje:

system bazujący na źródłach AmigaOS 3.1


To mi sie nóż w kieszeni otwiera . Aros jest napisany od zera i na żadnych źródłach AOS 3.1 nie bazuje. Wątpię by którykolwiek z developerowi Arosa te źródła kiedykolwiek na własne oczy widział...
[#36] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@mschulz, post #35

No chyba, że tymi źródłami są pliki nagłówkowe z publicznych sdk..
[#37] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@mailman, post #1

Przejrzałem nr 2 w PDF, i IMHO layout jest ładny, a czcionka faktycznie, jakby ciut za duża.
[#38] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@Krashan, post #8

A jaka byś polecił do książki w formacie B5 i układzie jednokolumnowym?
[#39] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@adam_mierzwa, post #38

[#40] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@adam_mierzwa, post #38

To zależy o czym jest książka. Moim zdaniem beletrystyka, zwłaszcza poważniejsza, domaga się wręcz czionki szeryfowej. Z ładniejszych, ogólnie dostępnych czcionek, jakie niedawno widziałem, szczególnie spodobały mi się (oprócz wspomnianej DejaVu Serif) PT Serif oraz Merriweather. Ta druga to moim zdaniem rewelacja, z tym, że podobnie do znanej Georgii, ma opuszczane niektóre cyfry. Więc do publikacji o charakterze technicznym raczej się nie nadaje.

Nieco awangardową, ale również przeze mnie lubianą czcionką jest Roboto Slab, nawiązująca stylem do czcionek z maszyn do pisania, ale proporcjonalna. Niemniej nie wiem, czy chciałbym widzieć np. powieść złożoną tą czcionką.

Jeżeli to książka techniczna, albo np. kryminał, czy zbiorek dowcipów o blondynkach, to można też rozważać czcionki bezszeryfowe. W tym Ariala, który chociaż jest równie ograny jak Times, to całkiem nieźle wygląda. Bardzo spokojnie, przyjemnie wyglądającym „bezszeryfowcem” jest Source Sans Pro. A widziałem też książkę złożoną Trebuchetem i całkiem spoko to wyglądało, chociaż ja bym go chyba nie wybrał.

Na zakończenie tego wymądrzania się, chcę zaznaczyć, że nie jestem jakimś wielkim fachowcem od typografii. Ot trochę o tym poczytałem, złożyłem kilkadziesiąt drobnych publikacji, lubię przeglądać różne mniej znane czcionki, a jednym z moich hobby jest robienie bitmapowych czcionek amigowych. No i od czasu jak wszystkie wiodące przeglądarki WWW obsługują ładowanie czcionek z sieci, jestem fanem typografii na stronach internetowych.
[#41] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@Krashan, post #40

Ja też jestem fanem typografii, z tym że dopiero jestem na początku ;]
To będzie książka o systemie operacyjnym, dużo zrzutów menu, programów, i gier. Będzie zarówno w PDF jak i druku, dlatego szeryfowa Georgia wydawała mi się w porządku, ale pomyślałem sobie, że skoro czcionek są tysiące tysięcy, to może akurat ktoś podsunie mi lepszą. Tak mi się pozytywnie skojarzyłeś, bo kiedyś trafiłem na artykuł o Prometeuszu w "Notatniku sieciowym", i właśnie tam było widać to co lubię (prosto, elegancko, czytelnie).
Jestem dopiero w drugim rozdziale, tak że jeszcze mogę zmienić wszystko. Tylko nie pisz, że najlepiej żebym zmienił tematykę ;)
[#42] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@adam_mierzwa, post #41

Stopniowo przenoszę i skupiam wszystkie swoje teksty na nowej stronie, która jest czymś w rodzaju e-booka i ma tę ciekawą cechę, że czytelnik może sobie łatwo zmieniać czcionkę (na dowolną, którą ma zainstalowaną na komputerze, lub wybraną czcionkę z Google Fonts). Ponieważ są tam właśnie teksty techniczne, można poeksperymentować z różnymi czcionkami: http://teleinfo.pb.edu.pl/krashan/new/
[#43] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #3

@adam_mierzwa, post #41

dlatego szeryfowa Georgia wydawała mi się w porządku
Tak, Georgia jest bardzo dobrym, czytelnym i miłym dla oka krojem. Jej jedyną wadą w niektórych zastosowaniach są opuszczane cyfry. W tekstach, w których liczby stanowią istotny element, zmniejsza to ich czytelność.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem