Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21
[#1] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21
Ciekawy odcinekOK
Najlepszy tekst to:
Co to K**** jest ?
[#2] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21
Dzięki! Bardzo fajnie się słuchało, gratulacje dla obydwu panów. OK
Takie pogaduszki mieszczące się w 1 godzinie są najlepsze bo można na raz łyknąć.
Podoba mi się pozytywne nastawienie Mufy, a Radzika to wolę słuchać niż czytać na Skype.
Widać, że na "żywo" jest większym optymistą i to mi się podoba.
Czekam na kolejne ciekawe odcinki. Pozdro!
[#3] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@Leon, post #2

Fajnie się słucha . Ciekawe czy ten Tabor w ogóle wyjdzie.
Radzik pesymistą jest.
A5k/40 Co to ma być . Nowy sprzęt za kolejne większe kasiorki.
[#4] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21
ten odcinek powinien się nazywać AmiStypa a nie AmiWigilia szeroki uśmiech
[#5] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#6] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#7] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#8] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#9] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#10] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#11] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#12] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@michal_zukowski, post #4

ten odcinek powinien się nazywać AmiStypa a nie AmiWigilia


Czemu? Termin "Ami" jest dość szeroki. Zaś Hyperion - za pośrednictwem wydanego 3.1.4 - właśnie złapał drugi (czy tam trzeci) oddech. Myślę, że systemu w tej wersji sprzedało się więcej niż jest licencji na OS4. Pytanie tylko - co dalej?
[#13] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#14] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21
Potrzeba zaagażowania zdolnych i doświadczonych programistów, które ruszą do przodu potrzebne amigowe projekty. Mimo, że tacy istnieją to pewnie brakuje pieniędzy na zatrudnienie takowych, a wiele innych firm nie amigowych oferuje im znaczne wynagrodzenia. Jeśli ktoś ma ustawione dochody i zainteresowanie amigą, potrzebne umiejętności powinien wygospodarować trochę czasu na rozwijanie kolejnych wyzwań. Potrzeba profesjonalnych szkoleń dla programistów systemu amiga os.


Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 13:58:56 przez rgrg2
[#15] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#16] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#17] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@Jacol, post #3

Radzik pesymistą jest.

Jest realistą, to Mufa wykrzywia rzeczywistość w drugą stronę. Żeby wyleczyć się z kompleksu Polaka-pesymisty-narzekacza, polecam wizytę na niemieckim serwisie. Kilka komentarzy pod newsem o AmiWest:


https://www.amiga-news.de/de/news/comments/thread/AN-2018-10-00014-DE.html

Haha! Was für lustige News. 2014 an die Entwickler verschickt und man warte noch auf die Audio Treiber. Lol ist das geil.


Zabawny news, w 2014 wysłane do developera i ciągle czekamy na sterownik dźwięku.

Sorry, aber ich nehm das ganze "Gelaber" nicht mehr ernst. Der A1222 wäre vor 3 Jahren noch interessant gewesen


Sorry, nie biorę już tego bełkotu [o Taborze] poważnie. 3 lata temu może byłbym zainteresowany.

Derzeit warte man noch auf den Audio-Treiber, über dessen aktuellen Stand konnte Dickinson nichts berichten - ein Status-Update des zuständigen Entwicklers habe ihn nicht mehr rechtzeitig erreicht.
Lol, keine Whatsapp, Skype, email, telefon, es ist 2018 ;((((


Trevor nie może zdobyć informacji od programisty sterownika? W 2018 roku nie ma skype, emaila, telefonu?

Man sieht wieder deutlich die Missstände im NG Bereich, gut das ich ausgestiegen bin. Classic Enhancer ist das einzig positive.


Widać wyraźnie bałagan w obozie NG, dobrze że wysiadłem z tego pociągu. Jedyna pozytywna rzecz - Classic Enhancer.

AOS4 ist komplett gegen die Wand gefahren worden, die können nicht mehr vor und zurück. Möglicherweise hat Cloanto inzwischen mehr Rechte am System als Hyperion/A-Eon. Und der Name Amiga gehört keinem von denen.


OS4 (Hyperion) jest kompletnie pod ścianą, ani w przód ani w tył. Możliwe, że Cloanto ma więcej praw do systemu, ale żadne z nich nie ma praw do nazwy Amiga.

...und der X5000 ist auf der Vorstellung so oft abgestürzt, dass ...


[kawałek opisu, jak to X5000 zawieszała się co chwilę na pokazie]

No i tyle.

Nie było prezentacji Hyperionu. Widocznie nie ma już czego prezentować. Pakowanie się teraz w cokolwiek co ma związek z Hyperionem to ryzykowny pomysł.

Co do Radzika to jest to postać nieco tragiczna. Z jednej strony realista i trzeźwo patrzy na świat, a z drugiej dał się zwabić w pułapkę kupna X5000 (podejrzewam, że popchnęły go do tego fantastyczne wizje roztaczane przez Mufę). I teraz ma dwa wyjścia - albo zostać drugim Mufą i chwalić wszystkie porażki Hyperionu jakby to były wielkie zwycięstwa i też robić z siebie pośmiewisko, albo pozostać wierny sobie i swojemu realizmowi i przyjąć na klatę opinię narzekacza i malkontenta. Co by nie zrobił - będzie źle.
[#18] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@Leon, post #2

W uzupełnieniu do naszej dyskusji, nadmienię że dzięki uprzejmości Trevora otrzymałem slajdy z jego prezentacji. Zamieściłem je na forum.amigaone.pl gdyż slajdy jake dotąd pojawiły się na sieci były "wyrypane" z filmów i miały fatalną jakość, niekiedy wręcz kompletny brak czytelności. O jakości slajdów oryginalnych możecie przekonać się czytając ten post, bo chcąc wzbogacić wątek o A1222 zamieściłem jeden przykład również na forum PPA.
[#19] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@jubi, post #17

Radzik na X5000 może także uruchomić MorphOSa, tu na razie ma zapewniony rozwój.
[#20] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@michal_zukowski, post #19

Oczywiście Radzik nie może uruchomić Morphosa na X5000, o czym już zresztą niejenokrotnie pisał i to w zasadzie też wiele mówi o "rozwoju Mosa". Aż mnie korci by podać jeszcze kilka innych przykładów ale wiem że do spółki z Jubim chcecie zrobić w tym wątku syf, więc sobie daruję...
[#21] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@MUFA-amigaone-pl, post #20

Oj, a czemu nie może? To kwestia honoru, jakiegoś NDA, czy może zakładu?
[#22] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@MUFA-amigaone-pl, post #20

O. Pierwszy raz słyszę.
Czy ten x5000 ma wszystko co wymagane jest do uruchomienia Mosa ?
Pisał, komunikować się z kimś kto mógłby rozwiązać problem ?
[#23] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@recedent, post #21

Oj, a czemu nie może? To kwestia honoru, jakiegoś NDA, czy może zakładu?


No nie udawaj że nie wiesz. Przecież nie jest żadną tajemnicą że wbrew temu co pisze MOSTeam nie ma wsparcia tego systemu dla X5000 (przynajmniej jeśli chodzi o konfigurację tego komputera w stanie fabrycznym). Oczywiście jeśli ktoś bardzo się uprze na downgrade grafiki to i owszem. Przy czym:

a) nie każdy ma starą kartę graficzną
b) nie każdy chce specjalnie w tym celu ją kupować
c) nawet jak ma bądź kupi, to trudno uznać za sensowne pozbawianie się 3D w AmigaOS, lub ustawiczne przekładanie kart graficznych, tak by mieć i 3D w AmigaOS i MOSa.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 09:20:52 przez MUFA-amigaone-pl
[#24] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@Norbert, post #22

O. Pierwszy raz słyszę.


No to w takim razie proponuję posłuchać, któregoś z ostatnich odcinków Amiwigilii (nie jestem pewien, ale być może poprzednie wydanie specjalne), gdzie mówił wyraźnie że ze względu na brak wsparcia dla domyślnej karty graficznej, można uznać wsparcie MOSa dla X5000 za teoretyczne i on tego systemu na swojej Amidze przetestować nie może.
[#25] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@MUFA-amigaone-pl, post #23

Napisałeś:

Oczywiście Radzik nie może uruchomić Morphosa na X5000


Co jest nieprawdą. Radzik może w każdej chwili uruchomić system MorphOS na X5000. Jeśli nie ma kompatybilnej karty graficznej i nie da rady takiej kupić, to mogę mu taką przesłać, żaden problem.

nawet jak ma bądź kupi, to trudno uznać za sensowne pozbawianie się 3D w AmigaOS, lub ustawiczne przekładanie kart graficznych, tak by mieć i 3D w AmigaOS i MOSa.


Można też na przykład używać samego MorphOSa.
[#26] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@MUFA-amigaone-pl, post #24

Moje zdanie dotyczyło sytuacji gdy AmigaOS4 przestaje być rozwijany, albo jego rozwój zwalnia na tyle, że nie ma sensu go trzymać na dysku. Na razie pisałeś, że podejrzewasz że nowa wersja wyjdzie pod koniec roku. Można poczekać i zobaczyć jak przedstawia się rozwój. MorphOS 3.12 pewnie wyjdzie chwilę później, wtedy bedzie można sprawdzić czy nowsze Radeony są obslugiwane czy nie i czy warto przechodzić na MorphOSa czy jeszcze poczekać.
[#27] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@recedent, post #25

Nie chcę tutaj wchodzić w buty Radzika, ale on już miał maszynę gdzie mógłby używać tylko Morphosa i wiesz co... zrobił dokładnie odwrotnie używał tylko AmigaOS 4. Jak pytałem na ubiegłorocznym Retrokompie RISCa czy na Pegu trzyma również MOSa, to stwierdził że nie. O Konradzie chyba nie muszę nawet mówić. Ogólnie jak patrzę nie tylko na krajowe ale i światowe podwórko, to śmiem twierdzić że w 95% sprzedanych przez byłych userów MOSa Pegasosów, ten system został skasowany i zastąpiony przez AmigaOS 4.

Ja nie chcę tutaj dać się wciągnąć w 589 wojenkę na temat tego co jest lepsze (mimo iż wiem że jest to celem niektórych tutaj się udzielających). Niemniej już sam ten fakt powinien dać Ci do myślenia. Jak ktoś chce MOSa to kupuje Maca, a jak ktoś wydaje 2 tysiące euro na komputer to jest świadomy systemu, którego chce używać. Nie było szturmu na MOSa wśród userów SAM460 i nie będzie wśród userów X5000, choć nie wątpię że chciałbyś by było inaczej.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 10:59:39 przez MUFA-amigaone-pl
[#28] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@MUFA-amigaone-pl, post #27

śmiem twierdzić że w 95% sprzedanych przez byłych userów MOSa Pegasosów, ten system został skasowany i zastąpiony przez AmigaOS 4.


No i słusznie - w końcu z jakiegoś powodu te Pegasosy zostały sprzedane. Obecnie ten komputer (nawet w wersji G4 1 GHz) jest jednym z najsłabszych konfigów wspieranych przez system MorphOS. Transfery z/do RAM nie powalają, AGP jest "oszukane" i byle PowerMac G4 Sawtooth ma lepszą przepustowość grafiki.

P.S. Czy Radzik nie kupił sobie czasem iBooka G4? Nawet taki iBook za 100 zł robi kółeczka wokół Pegasosa.
[#29] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@recedent, post #28

Coś tam sobie kupił ale co to ma do rzeczy.

Ja prponuję prosty zakład, skoro jak wiadomo twierdzisz że Morphos jest lepszy i co za tym idzie zasugerowałeś że można przejść tylko na ten system pod X5000, zróbmy tak.

W dniu dzsieszym zapisujemy sobie ten wątek do bookmarków. Odkopujemy go za rok. Jeśli wskażesz mi nie 50, nie 20, ani nawet nie 10, ale powiedzmy 5 osób, które po zakupie X5000 usunęły z dysku AmigaOS 4, lub przynajmniej zadeklarowały publicznie że nie używają go od miesięcy, gdyż całkowicie wystarcza im Morpos, to ja deklaruję publicznie że kupię licencję MOSa, tym samym wspierając Twój system. Jeśli takich pięciu nie znajdziesz, to Ty zakupisz AmigaOS 4, wspierając mój system.

Warunek, to mają być osoby, które na dzień dzisiejszy jednoznacznie preferują AmigaOS 4, a nie np. Pampers, czy ktoś ze stałych bywalców Morphzone (bo zapewne z 5 zadeklarowanych zwolenników Morphosa, którzy kupią X5000 może się znaleźć).

To jak przyjmujesz zakład?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 11:57:29 przez MUFA-amigaone-pl
[#30] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #21

@MUFA-amigaone-pl, post #23

"c) nawet jak ma bądź kupi, to trudno uznać za sensowne pozbawianie się 3D w AmigaOS, lub ustawiczne przekładanie kart graficznych, tak by mieć i 3D w AmigaOS i MOSa."

Czyli jak kupie X5000 i zainstaluje sobie sterowniki najnowsze to wszystkie gry jakie zostaly wydane na os4 z ucyiem 3d pojda ze wsparciem 3d?
Wyprowadz mnie z bledu jezeli zle mysle ale chyba nie ma "emulacji" MiniGL w Warp3dNova.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem