kategoria: AmigaOne
[#151] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #143

Spodziewałem się innych odpowiedzi, np. kupuję dlatego, że jest jakiś konkretny program na którym mi zależy a który nie działa na OS3 albo na MorphOS, albo że coś działa lepiej niż na MorphOS itp.


W Amiswiatku taka argumentacja nie ma racji bytu. Tym rynkiem, tak samo jak kazdym innym rynkiem retro, rzadza emocje a nie chlodny racjonalizm. Rownie dobrze moglbys na PPA zaczac pytac, po co w ogole amigi (klasyki, NG, jakiekolwiek) skoro prawie wszystko mozna zrobic lepiej szybciej i taniej pod dowolnym pecetem z biedronki, a w wolnych chwilach pozdychac nad Amiga odpalajac WinUAE...
[#152] Re: A-EON AmigaOne A1222

@mschulz, post #151

W każdym hobby taka argumentacja nie ma racji bytu.

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 15:17:50 przez michal_zukowski
[#153] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #148

jeśli ktoś chce wydać pieniądze na taki sprzęt i będzie potem 3 tygodnie przesuwal ikonki i to mu da szczęscie to niech to robi.


To prawda, jeśli da się tanio kupić szczęście na chwilę, to czemu nie.

Jedynym elementem w tej całej układance jest to, czy zapowiedzi się ziszczą i faktycznie maszyna będzie miała dobrze emulowane FPU. Jeśli nie, to zamiast szczęścia nowy użytkownik poczuje zgorzknienie.


Tu bardziej pewnik niż niewiadoma, zgorzknienie będzie bez względu na FPU. Pamiętasz pewnie jęki zawodu jakie wydawali niektórzy kupujący X5000 że to nie działa czy tamto, że kupa kasy poszła w piach na sprzęt który działa wolno i zawodnie. Jeśli wziąć pod uwagę że Tabor już na starcie jest dużo wolniejszy, na pewno wiele osób spodziewających się nie wiadomo czego będzie zawiedzionych.

Zawód będzie mniejszy, jeśli cena będzie śmiesznie niska, bo wtedy wiadomo, kupujemy coś tanio dla zabawy i nie szkoda wyrzucać pieniędzy w błoto.
[#154] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #153

na pewno wiele osób spodziewających się nie wiadomo czego będzie zawiedzionych.

Jak ktoś nie ogarnia sprzętu i myśli że ppc bedzie działać jak i7, to nie jest to wina sprzętu, tylko tego ktosia.

NG jest dla kumatych, to nie jest Amiga 500 z 1MB i paczką dyskietek plus joystick. ;)

Edit------

Kumatych w sensie Amigi, żeby mi zaraz ktoś nie napisał, że uważam iż grający na A500 są niekumaci. ;)

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 17:00:23 przez morph123
[#155] Re: A-EON AmigaOne A1222

@morph123, post #154

no ale większość klasykowców, to dorośli ludzie, chyba potrafią odróżnić wydajność sprzętu komputerowego. Jak ktoś kupuje raspberry pi to chyba też jest świadom, że nie kupuje i7:). Cała Amiga jest hobbystyczna jak wszystkie niszowe sprzęty.
[#156] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Newhousik, post #155

Hmmm... zastanawiałem się nad wyborem monitora do swojej, mam nadzieję, że już niebawem, A1222. Rozumiem, że powinno pójść wszystko to co obsłuży GPU? Zarówno FHD (1080p) jak i WQHD (1440p) czy nawet 4K2K Ultra HD (2160p). Mylę się? Pozdrawiam!
[#157] Re: A-EON AmigaOne A1222

@cytrynek, post #156

Spytaj sie najpierw czy dziala display port, bez niego 4k bedzie bezuzyteczne. No chyba ze znajsziesz karty i monitor obsugujace transfer danych "dual" jak w makach.
[#158] Re: A-EON AmigaOne A1222

@stefkos, post #157

O ile ja wiem to 4K działa też na HDMI 1.4 i wyższych (w dokumentacji dla amigowego sterownika pisze HDMI 1.3+).
[#159] Re: A-EON AmigaOne A1222

@cytrynek, post #156

A już jest do kupienia? Podobno ma być w 2019r., to poczekaj i kupisz na początku roku jakąś wyprzedaż modelu z 2018 w dobrej cenie.
[#160] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #158

Dziala w 30Hz i jak pisalem jest to tryb nieuzywalny. Od HDMI 2.0 masz transfer pozwalajacy uzyskac 4k przy wyzszym odswiezaniu.
Tak jest na PC, tak jest na Maku, tak jest z kartami Radeon na MorphOSie.
[#161] Re: A-EON AmigaOne A1222

@stefkos, post #160

Czy jest to używalne czy nie można zobaczyć na tym filmie.
[#162] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #161

A wystarczylo zobaczyc w opisie:
" it runs only at 30hz in 4K via the HDMI" kolejna wypowiedz....
"I doubt I will use such a high resolution much on my Amiga as it does have a performance hit, plus sometimes the whole system can freeze for a min (only happens at 4K) "
Tego NIE DA SIE UZYWAC! To jest pokaz ze da sie uruchomic i cos przesuwac nic wiecej.
Dalej chcesz cos udowodnic?
[#163] Re: A-EON AmigaOne A1222

@stefkos, post #162

Opis jak najbardziej czytałem, dlatego skoro narzuciłeś narrację o 30khz, to specjalnie taki film wrzuciłem. Dodam że czytałem też najważniejszą część opisu, jaką jest data wrzucenia filmu czyli 15 lipca 2014, nadmienię przy tym że amigowy sterownik ze wdparciem 4k został dostarczony trzy lata później.

Wnoisek nasuwa się jeden, autor tego filmu, po prostu wypromował sobie ekran do większej rozdzielczości w oparciu o stary sterownik, który nie był do tego przystosowany.

Wniosek drugi, skoro w Enhancer Software 1.3 wprowadzono sterownik, gdzie tak bardzo podkreślano wsparcie dla 4k (a jedocześnie wspomniany film udowadnia że taką rozdziałkę można już było uzyskać wcześniej) to znaczy że ten nowy sterownik musi być lepszy, np. stabilniejszy i oferujący na odpowiednim kablu swobodną pracę w 60khz (zwłaszcza że nigdzie nie było wzmianki że ów driver posiada ograniczenia w zakresie odświeżania, czy jakiekolwiek inne braki).

Oczywiście jak ktoś ma wątpliwości to najlepiej zapytać autora sterownika np. na forum amigans.net gdzie udziela się regularnie. Ewentualnie zainteresowanym mogę podać na priv maila do Hansa.

Sam niestety nie posiadam monitora 4k, więc nie miałem dotąd potrzeby sprawdzania czy działa np. display port, szczerze powiedziawszy nie interesowałem się nawet tym jakiej wersji kable HDMI mam wpięte do Amigi.
[#164] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #163

A wracając do A1222: Na AmigaWorld.net użytkownik bison pisze (na podstawie występu Trevora na AmiWest):

Several motherboard components had to be replaced because the originals have become obsolete.

Dobrze rozumiem, że trzeba było zmienić projekt płyty głównej Tabor ze względu na wycofanie z produkcji/niedostęność części zastosowanych układów?
[#165] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #164

Tak.
[#166] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #163

oferujący na odpowiednim kablu swobodną pracę w 60khz
Pozdro dla tych, którzy odróżniają Hz od kHz (nie mówiąc już o "khz") i odchylanie pionowe od poziomego.

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 07:58:46 przez Krashan
[#167] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Krashan, post #166

Odróżniający również pozdrawiają.
[#168] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #161

Naprawdę . Komputer za kilka/kilkanaście tysięcy złotych, drogi monitor 4k i nie stać na porządną kamerę na statywie, tylko materiał kręcony "multimedialnym długopisem" .
[#169] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #163

Nikt nie mowi o sterowniku, nikt nie mowi ze os4 "jest beznadziejny" w tym zakresie. Mowa jest tylko ze aby uzywac 4k trzeba to wszystko odpowiednio spiac, odpowiednimi kablami, trzeba miec odpowiednie wejscia i wyjscia, to dziala tak samo dla kazdego systemu. Dlatego tez pytalem sie na poczatku czy jest wsparcie dla displayport. Zamiast tego dostalem film ze os4 dziala w 4k z informacjami w opisie ze dziala tylko w odswiezaniu, ktore nie jest komfortowe do pracy. Nic tylko potwierdzenie moich slow.
[#170] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Sokok, post #1

Zamieszczam tutaj zaktualizowany benchmark Trevora Dickinsona, jaki zaprezentował na ostatnim AmiWest. Jak widać ta mała niepozorna maszynka w sprzyjających warunkach może osiągać wyniki, podobne do największego obiektu westchnień, naszych kolegow spod znaku niebieskiego motyla, przy czym jest wolna od jego wielu wad. Oczywiście nie mam zamiaru siać propagandy i pisać że Tabor zawsze będzie osiągał wyniki na poziomie G5, gdyż do tego trzeba spełnić odpowiednie warunki, takie jak zoptymalizowana kompilacja z wykorzystaniem SPE (polecam wykład Daytony). W wypadku zwykłego softu dla AmigaOS 4, Tabor rzecz jasna będzie znacznie wolniejszy. Niemniej świadomość że przynajmniej w teorii może podjąć rywalizację "w wadze ciężkiej", powinna umilić ludziom te ostatnie miesiące oczekiwania.

[#171] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #170

Niestety, ale te wyniki są trochę naciągane pod benchmark. Jedyne warunki w których PowerMac G5 uzyskuje ledwo 70 FPS w okienku pod Tower57 to przy założeniu mu jakiegoś marnego Radeona 9200/9600. Jeśli użyjemy X850XT to nagle robi się ich 130. A z ciekawości - jakiej karty graficznej użył Trevor z Taborem?

P.S. Korci mnie, żeby założyć tego HD 3850, który kisi się w szufladzie. Ciekawe ile klatek bym osiągnął w Tower57? Dzięki, Rafał. Za motywację do spróbowania.
[#172] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #171

Jest dokladnie to co piszesz to karta graficzna robi roznice a nie CPU czy komponenty na plycie Tabor. Tak czy inaczej nie ma co udowadniac, obrazek pokazuje prawde. Jezeli zalezy Ci na grze Tower57 kup PC badz plyte Tabor gra bedzie dzialac szybciej niz na G5 (aktualnie dostepnym wspieranym modelu).
Pamietaj jednak drogi uzytkowniku bo ta sytuacja moze sie zmienic.

W sumie to jedna rzecz Mufa moglbys napisac bo jestem ciekawy. Rozumiem ze oprogramowanie jakie juz powstalo uruchomi sie na Taborze? Czy wiekszosc z tego oprogramowania bedzie tak "smigac" jak Tower?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 22:00:13 przez stefkos
[#173] Re: A-EON AmigaOne A1222

@_arti, post #124

Czy wam działają te newsy ?
http://a-eon.com/?page=news
Jak ma ktoś to zarchiwizowane to proszę o prywatną wiadomość.


Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 22:19:22 przez rgrg2
[#174] Re: A-EON AmigaOne A1222

@rgrg2, post #173

Aktualnie jestem na PC, nie nic nie widac procz kilku obrazkow.
[#175] Re: A-EON AmigaOne A1222

@rgrg2, post #173

Nie, ale ta strona od paru lat jest martwa. Nigdy by mi nie przyszło do głowy zaglądać tam po newsy. Może trwa modernizacja i trafiłeś na ten moment?
[#176] Re: A-EON AmigaOne A1222

@rgrg2, post #173

Coś, jakoś ogólnie ta strona nie działa. Kilka razy dostałem
Sorry If you are the owner of this website, please contact your hosting provider: webmaster@warp3d.amistore.net

Albo coś administracyjnie robią albo się coś posypało. Co ciekawy od prawie roku nikt nie zmienił daty na dole strony nadal jest - 2017 A-EON Technology Ltd.
[#177] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #170

Ech ten cały Trevor o wiele lepiej by zrobił gdyby Amiga OS 4 czy kolejne wersje był portowane wprost na platformę x86 albo na ARM.
Wydajność obecnych procesorów jest dziesiątki jak nie setki razy lepsza od tego co proponuje w swojej ofercie Hyperion i nawet jeśli większość systemu działało by w trybie emulacji to i tak byłoby to bardziej wydajne niż przestarzały,wolny i wielokrotnie przeceniony hardware który sprzedają.
Takie moje zdanie,że wystarczyłoby przystosować system do wspólczesnych PCtów i nawet podniesienie kosztów samego systemu kilkukrotnie będzie o wiele lepszym posunięciem wypuszczanie raz na kilka lat mobo Frankenstein,które wychodzi niedopracowane i w trakcie samego projektowania trzeba kilkukrotnie wymieniać układy bo część staje się przestarzała.... Dlatego też mamy opóźnienie z A1222
Amiga OS powinna iść za duchem czasu i nie ograniczać się sztucznie przez dziwną politykę Trevora. Wg mnie skorzystaliby na tym wszyscy zwłaszcza, że Amigowa społeczność się prężnie rozwija a system dostępny dla każdego wspomógłby rozwój platformy. MorphOS jest pod tym względem chociaż lepiej pomyślany, bo można dość tanio zdobyć hardware na którym system działa i z opinii różnych osób słyszę że działa lepiej niż OS4.1 na dedykowanym sprzęcie
Oczywiscie to tylko moja opinia,z która nikt się zgadzać nie musi.
Zastanawiam się mocno nad A1222 aka Tabor i mam nadzieję,że bedzie warto czekać mimo ciągłych opóźnień.
[#178] Re: A-EON AmigaOne A1222

@FeRu, post #177

Trevor o wiele lepiej by zrobił gdyby Amiga OS 4 czy kolejne wersje był portowane wprost na platformę x86

Wydajność obecnych procesorów jest dziesiątki jak nie setki razy lepsza od tego co proponuje w swojej ofercie Hyperion


Idź już spać, wszystko ci się pomieszało.
.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 23:02:03 przez rePeter
[#179] Re: A-EON AmigaOne A1222

@adam_mierzwa, post #175

>Nigdy by mi nie przyszło do głowy zaglądać tam po newsy.
[#180] Re: A-EON AmigaOne A1222

@rePeter, post #178

Idź już spać, wszystko ci się pomieszało.


Faktycznie jestem zmęczony i nie kontaktuje bo poświecam cały wolny czas na odnowienie Amigi 3000, jednak lepiej by wyszli na tym jakby Amiga OS 4.1 i kolejne wersje były dostępne na dzisiejszy hardware, a nie na sprzęt niszowy i przestarzały technologicznie.
Lub lepszym posunięciem pośrednim byłoby wypuszczenie sprzętu dedykowanego opartego na obecnych rozwiazaniach(zwłaszcza procesory) tak by każdy mógł sobie go rozbudować i upgrade'ować jak mu pasuje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem