kategoria: AmigaOne
[#271] Re: A-EON AmigaOne A1222

@mschulz, post #269

Masz tam odpowiedź na pytanie dlaczego zmiana cpu na x86 zmienia wszystko.
[#272] Re: A-EON AmigaOne A1222

@WojtekX, post #256

Jeśli masz AmigaOne za 12000 zł to masz tam AmigaOS 4.1 no i Linuxa a tam do banku nie ma problemu. No i PC jest nie potrzebny. Baza programów na Linux PPC jest spora.


Tak z ciekawości - jaka przeglądarka dla systemów linuksowych ppc jest obecnie najaktualniejsza? Czy istnieje aktualne Chromium? Dla armhf jedyną "mainstreamową" przeglądarką jest obecnie Chromium, przynajmniej dla OSów dla Raspberry Pi. Firefox dla armhf skończył się wraz z Firefoxem 52 ESR. Dla PPC koniec Firefoxa nastąpił chyba jeszcze wcześniej, przed wydaniem 52.
[#273] Re: A-EON AmigaOne A1222

@niebuszewo, post #272

Nie wiem jaka jest najnowsza, ale koniec Firefoxa nie nastąpił przed wydaniem 52.2ESR, o czym świadczy ten obrazek z A1 X1000 Christiana:
link.
[#274] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #268

Nie był tłumaczony, to Twoja wizja, dlaczego nie stał się popularny. poparłeś to co napisałes jakimis ankietami? Nie, więc daj spokój. Aros ma potencjał.
[#275] Re: A-EON AmigaOne A1222

@niebuszewo, post #272

Debian/armhf: Firefox 61
Fedora/armhf: Firefox 63

Debian/ppc64le: Firefox 62
Fedora/ppc64le: Firefox 63

W 32 bity na PowerPC dystrybucje już się nie bawią.
[#276] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #264

Wszystko da się zrobić taniej, lepiej, szybciej na pc za 50 PLN niż na dowolnej Amidze, nieważne klasyk czy ng.


Hmm... W takim PC za 50 zł to siedzi Intel Core 2 Duo 2 GHz, pamięci DDR 2 i zintegrowana grafika. Śmiem twierdzić, że w niektórych zastosowaniach najszybsze NG będą go jednak deklasować.
[#277] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #276

Tak, oczywiście, racja, jak się kupi Amigę X5000 czy Amigę X1000, to na takiej Amidze da się pracować lepiej i szybciej niż na pc za 50 PLN (Intel Core 2 Duo 2 GHz, pamięci DDR 2 i zintegrowana grafika).
Jeszcze Amiga 1222 może się okazać lepsza do grafiki niż pc za 50 PLN.
[#278] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #277

Podejrzewam, że G5 też dadzą mu radę.

Benchmarki OGR-NG:

Intel Core 2 Duo 2,0 GHz - normalized speed: 29,018,679.20
PowerPC 970 G5 2,0 GHz - normalized speed: 30,292,320.00
[#279] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #278

cpu trochę szybszy, ale grafika lepsza w C2D.
Obawiam przy całej sympatii do G5, że jednak G5 nie okaże się lepsze od PC za 50 PLN.
[#280] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #279

Może i tak, ale do tych 5 dych trzeba dodać pamięć , dysk twardy , dvd i inne rzeczy i cena idzie w górę.
[#281] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #276

Benchmarki, panie?

Liczy się oprogramowanie.

W moim PC jest Dual-Core 2,6GHz oraz 4GB RAM, system 64-bitowy.

Bardzo bym chciał, żeby X5000 mu dorównywała, ale czy znajdę tam najnowszego Firefoxa, Office?

Ludzie nadal zapominają, że programy się liczą. A co na X5000. Niestabilnie działający PageStream, OWB? Rozwijany latami Libre Office? Niedokończony Timber Wolf.

Może jakiś Blender, czy GIMP.

Z wysokością mojej renty i stypendium wybór jest prosty. Tego PC-ta nie muszę rozbudowywać od ponad 10 lat. W 2002 roku kupiłem pierwszego PC z Pentium 4 i ten to jest mój drugi PC. Przeniosłem go tylko w ciągu tych 10 lat do nowej, eleganckiej obudowy.

Tak samo z Amigą jest. Moja Amiga 1200 służy mi długo z Blizzardem 1230/50Mhz. Mam dostęp do wszystkich programów PD na Amigę (+ komercyjne, oryginalne gry). Pakiet Magic z oprogramowaniem biurowym.

Używam tego i podchodzę w sposób pozytywny. Kolega Świnkamor12 dużo krytykuje, ale jakichś konstruktywnych rzeczy to mało pisze. "Gotek do A500", a poza tym to żadne rozwiązanie używane przez innych go nie interesuje. Nie poznał wygody instalacji programów na dysku twardym w Amidze.

Nawet do PC-ta mam tylko oryginalne gry.

Więc prędkość procesora nie ma żadnego znaczenia, gdy nie ma oprogramowania. A to co jest, jest często niestabilne. Ale, oczywiście używać tego można, tylko w ograniczonym zakresie. Ja naprawdę nie mam żadnych problemów z oprogramowaniem na Amigę 1200. Wszystko chodzi tak jak należy. Settlers I, Body Blows Galactic, WordWorth, DataStore, TurboCalc, Deluxe Paint V itd.

Do tego mam oryginalne instrukcje.

Prócz tego, że brakuje programów oraz gier, to NG-owcy nie wyróżniają się kreatywnością. Brakuje nowych, autorskich gier i programów na platformy NG. To wszystko znajdę na Amidze 1200.

Proszę zatem napisać, jakie programy na platformie NG mogą konkurować z PC na podobnym sprzęcie pod względem szybkości, bądź funkcjonalności?

I powtarzam, X5000, czy A1222 są dla osób przede wszystkim z dużym zasobem gotówki oraz sympatią do Amiga OS4.1. Ja mam sympatię do Amigi, a w przypadku "współczesnego sprzętu" wybór mam tylko jeden, ze względu na moje zarobki.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 10:45:14 przez Hexmage960
[#282] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #279

grafika lepsza w C2D


No śmiem wątpić. Jakiś wbudowany układ (pewnie Intel GMA 950) ma być szybszy od takiej X850XT w G5? Toż najbiedniejsza FX5200 (bardzo często domyślnie montowana w PowerMacach) zjada tego Intelka na śniadanie w większości przypadków.

P.S. A może się założymy? Pal sześć, mogę nawet kupić tego "kadłubka" i zapuścić trochę benchmarków porównawczych.
[#283] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #282

No śmiem wątpić. Jakiś wbudowany układ (pewnie Intel GMA 950)


Jak pisałem sterownik dla gma950 do AROSa mogłem na tej grafice i na marnym Atomie 1.6 GHz oglądać filmy w 720p na pełnym ekranie, nawet bez overlaya. Wiec nie jest tak źle.
[#284] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Hexmage960, post #281

Jak pisałem wiele razy na blogu, większość amigowych użytków chodzi na kartach graficznych.
https://owbreaction.wordpress.com/2017/10/07/amiga-ng-oprogramowanie-68k
Chodzi lepiej niż na chipsecie, w wyższych rozdzielczościach i większej ilości kolorów.
PageStream chodzi o wiele lepiej niż na AGA. Natywna rozdzielczość na LCD to żaden problem. To jest ogromna różnica 1600x1200 na NG a 640x256 na AGA.
Dużo szybszy cpu bardzo się przydaje w PageStream. Nie ma problemu z wklejaniem zrobionych zdjęć do dokumentów. To po prostu działa.
Ogólnie nie ma problemu z wstawianiem bardzo dużych grafik do PageStream.
Co bardzo ułatwia życie, bo z softu w z innych platform można po prostu wyeksportować grafikę do bitmapy, nie trzeba polegać na mocno już przestarzałych filtrach do importu grafiki wektorowej PageStream.
Jeśli chodzi o PageStream to se nie wyobrażam do powrotu do AGA.
Już choćby dla samego PageStream warto używać NG.
[#285] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #282

Ok. Niech będzie. Poza Amiga X5000, X1000 również na G5 da się pracować lepiej i szybciej niż na pc za 50 PLN. Ale to wszystko.
Jak chodzi o 68k, to wszystko da się zrobić taniej, szybciej, lepiej na pc za 50 PLN.
[#286] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #284

Dodałbym jeszcze ArtEffect 4.0 - jak zawsze piszę jedyny sensowny program na AmigaOS zbliżony możliwościami do Photoshopa. Na NG da się normalnie z powodzeniem używać z normalnymi rozdzielczościam (np. z aparatu cyfrowego) i logicznym w miarę nowoczesnym interfejsem, gdzie można zrobić prawdziwy retusz w miarę szybko - pracować na kilku warstwach, czy eksportować do PS. Jedyny warty rozwoju czy portowania na PPC. Jak ktos pisze "rozwijajmy/portujmy ImageFX to mi słabiej... czy inne archaiczne do 2D.
[#287] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #279

Proszę zobaczyć cały film i obiektywnie ocenić G5 plus radeon:
https://m.youtube.com/watch?v=so35SrThHUs&t=558s
link

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 17:17:55 przez WojtekX
[#288] Re: A-EON AmigaOne A1222

@WojtekX, post #287

Wszyscy porownuja pc za przysłowiowe 50zl do Amigi NG. A teraz wezmy na odwrot. Porownajcie cenowo jezeli juz tak mowicie. Kupcie pc za 12k i bawcie się w benchmarki. Ciekawy jestem możliwości Amig w tym teście.

Amiga OS4. 1 nie tyle co powinien a raczej musial by byc uruchamiany na normalnym współczesnym pc. W takim przypadku uzywanie tego systemu bedzie mialo sens, i moze developerzy zaczna pisac nowe gry na to.

A tak to sobie mozecie porównywać malucha do vw golfa czy innego burakowozu rycerzy ortalionu. Jeszcze raz w skrócie powiem, macie amigi za 12 tys, system za 500zl jesteście PRO, ale NIE MACIE NOWEGO SOFTU na ta platformę.
[#289] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Paul149, post #288

Jeszcze raz w skrócie powiem: używam Amigi NG bo soft użytkowy z Amigi 68k chodzi lepiej na Amigach NG niż na Amiga 68k.
Pagestream w 1600x1200 w 24 bitach to już jest wystarczający powód do używania Amigi NG.
Na pc to ja mam Windows. Jak dostarczysz na pc klona Amiga Os na poziomie win/lnx/os x
to się zastanowię nad używaniem, oczywiście obok ng, a nie zamiast.
[#290] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #289

Pagestream w 1600x1200 ( i wiecej) w 24 bitach to już jest wystarczający powód do używania  winuae na pc
Lepiej, szybciej chodzi tez soft użytkowy.
[#291] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Norbert, post #290

Wszelkie odmiany UAE to super sprawa, aczkolwiek wśród przeciwników NG większość to również przeciwnicy UAE i odwrotnie.

Więc patrząc ogólnie, czy to NG czy UAE to bez różnicy. (pomijając ograniczenia UAE w sensie emulacji RAMu i powolnej emulacji PPC).


A propo to nasuwa się ciekawa myśl - pecet ze szrotu za 50zł nie zaemuluje pod UAE procesora PPC z taką prędkością, jaką ma procesor PPC w A1222.
[#292] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #289

A ja używam Amigi 1200, bo soft użytkowy chodzi najstabilniej.

Wszystko jest najlepiej udokumentowane - dokumentacje programistyczne, instrukcje do programów.

Do tego Deluxe Paint V chodzi. Program doczekał się pięciu wersji, z których każda wnosi mnóstwo nowych funkcji. I działa dobrze na Amidze z AGA.

No i prześliczny, kolorowy Body Blows Galactic. Lepszy niż Mortal Kombat.

Włączam moją Amigę i od razu gram!

To wystarczający powód, by mieć Amigę 1200.



Co nie oznacza, że AmigaOne A1222 jest be. Największą wartością komputera, jest użytkownik, który potrafi z niego korzystać.

Jeśli rzeczywiście PageStream chodzi dobrze, to gratuluję.

Z emulacji jak WinUAE nie korzystam, bo wolę wygodę prawdziwego sprzętu. To są oczywiście moje preferencje.
[#293] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Norbert, post #290

Soft użytkowy z amigi 68k chodzi lepiej i szybciej na Amidze NG niż na Winuae na szybkim PC.
Chodzi oczywiście tak samo stabilnie jak na Amigach 68k.
[#294] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #293

Jakieś testy ?
Szybkie pc w cenie Amiga NG kontra Amiga NG

@morph123
50zl to cena za kompa bez hdd i ramu.
Nikt nie mówił emulacji ppc na tym pc.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 10:44:43 przez Norbert
[#295] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Norbert, post #294

Nikt nie mówił emulacji ppc na tym pc.


Jeśli ktoś kupuje sprzęt NG PPC do amigowania, to nie po to aby używać softu z winXP, ale po to żeby używać amigowego softu na amigowym systemie .

W tym przypadku żaden pecet, czy to za 50 zeta czy za 5000 zeta, nie pozwoli uzyskać tego samego efektu.

Więc - niech niektórzy przestaną porównywać "pc 50 zeta" do NG, bo też będę złośliwy i porównam "pc 50 zeta", ale do klasyka
[#296] Re: A-EON AmigaOne A1222

@morph123, post #295

Odpowiedz była do swinkamor12, który na NG odpala programy z m68k, a winuae tez to potrafi i to szybko.
[#297] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Norbert, post #296

Dopóki nie kupiłem w 2009 mm, też wierzyłem różnym wc ekspertom że po co ng skoro na winuae można mieć to samo.
Okazało się że soft 68k chodzi szybciej na Amigach NG niż na WinUAE.
Hint - os a w zasadzie grafika, która nie jest emulowana na NG.
Mam dość szybkie pc - i7 i nie mam zamiaru zmieniać na szybsze.
[#298] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Norbert, post #296

Odpowiedz była do swinkamor12, który na NG odpala programy z m68k, a winuae tez to potrafi i to szybko.


Z kolei moja odpowiedź była na Twój post #290 na temat PageStream i UAE.

W ogóle ta cała dyskusja to jakaś abstrakcja, bo nie wyobrażam sobie żeby ktoś specjalnie kupował NG lub instalował WinUAE, właśnie po to żeby odpalić PageStream.

No ale fajnie jest sobie pogadać o Amidze, NG, UAE itd. OK
[#299] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #297

Bzdury piszesz straszliwe, NG jest dużo wolniejsze niż UAE przy sofcie z Amigi:

https://www.ppa.pl/forum/strefa-tworcow/28440/raytracing-i-amiga/32#m609895

Myslisz, ze jak powtórzysz 10 razy, ze jest szybsze, to w koncu ktos uwierzy.



Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 14:27:29 przez jubi
[#300] Re: A-EON AmigaOne A1222

@morph123, post #298

Nie ja podałem PageStream jako przykład.

Kupowanie NG, aby odpalać soft m68k a nie ppc, to trochę dziwne.
No ale, kto komu zabroni.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem