kategoria: AmigaOne
[#301] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Norbert, post #300

w 2019 roku to już powinni wsadzić procka przynajmniej 1,5Ghz
[#302] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Pawelek, post #301

chociaż przed chwila bawiłem się laptopem na pentium N4200 1,1Ghz z windowsem10 i też daje rade :)
Ale tutaj jest tryb turbo podbija go do 2.50 GHz w razie potrzeby

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 14:54:14 przez Pawelek
[#303] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #299

Oczywiście NG jest nadal dużo szybsze niż UAE przy sofcie z Amigi.
Zwłaszcza jeśli chodzi o grafikę. Zdecydowanie nie należy brać poważnie różnych wc-ekspertów którzy nigdy na oczy Amigi NG nie widzieli.
[#304] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #303

A Ty dalej w tym wątku się rozpisujesz ?
Specjalnie dla Ciebie został wyodrębniony nowy.
Pisz tam.
link
[#305] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Norbert, post #304

czy orientujecie sie jakie sa aktualnie rozwijane 32bitowe dystrybucje linuxa powerpc? myslalem o dual bootcie na taborze: aos4.1 + linux. o ile oczywiscie ktos zreleasuje kernel.

Z tego co jest dostepne dla X5000/X1000, to debian 32bit zatrzymal sie na wersji 8, a ubuntu porzucilo 32bity na numerku bodajze 16. Ale moge sie mylic :)
[#306] Re: A-EON AmigaOne A1222

@habib, post #305

Lubuntu 16.04 LTS ma wsparcie do kwietnia przyszłego roku, ewentualnie jeszcze Gentoo.
Alternatywnie rozejrzałbym się po podwórku *BSD.
[#307] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Geekboy68k, post #306

Mufa pisał ostatnio o Fedorze, nie wiem, czy przypadkiem nie mają 32-bitów? Chyba, że jak większość porzucili.
[#308] Re: A-EON AmigaOne A1222

@habib, post #305

czy orientujecie sie jakie sa aktualnie rozwijane 32bitowe dystrybucje linuxa powerpc? myslalem o dual bootcie na taborze: aos4.1 + linux. o ile oczywiscie ktos zreleasuje kernel.

Z tego co jest dostepne dla X5000/X1000, to debian 32bit zatrzymal sie na wersji 8, a ubuntu porzucilo 32bity na numerku bodajze 16. Ale moge sie mylic :)


No niestety wsparcie dla PPC 32bit zamiera. Słyszałem że Ubuntu Mate ma je mieć jeszcze do 2020r, ale nie wiem na ile to prawda.

Na SAM 460, najnowszy dostępny kernel to 4.14 i działa z nim Ubuntu Mate 16.04. Najwięcej informacji na temat Linuxa PPC znajdziesz na forum Hyperionu, gdzie paradosalnie w sekcji AmigaOS Support masz na stałe utworzone działy linuksowe poświęcone konkretnym platformom. O ile jednak w temacie 64-bitowych maszyn takich jak X1000 i X5000, cały czas ktoś wrzuca nowe wątki, to w przypadku Amigi One 500 ostatni post datowany jest na grudzień 2017r, co niestety też o czymś świadczy.

Może po premierze Tabora temat możliwości uruchomienia nowej lub w miarę nowej dystrybucji Linuksa znowu rozkwitnie. A-EON dba by nowe wersje kernela były w miarę szybko przepisywane na ich sprzęt, no ale na decyzję autorów konkretnych dystrybucji o wsparciu dla PPC już wpływu nie ma.
[#309] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #308

dzieki za odpowiedzi
pozostaje miec nadzieje ze wsparcie dla 32bit nie padnie az tak szybko, a a-eon bedzie wspierac tabora i relesowac kernele
[#310] Re: A-EON AmigaOne A1222

@habib, post #309

Mógłbyś napisać do Spectre660. Bardzo często sie zdarza, że autor nie mając odzewu, znaków zainteresowania, przestaje pracować nad czymś. Czasem wystarczy napisać, że jest potrzebny ;)

Ta główna strona powinna odżyć: http://www.amigalinux.org
Trzeba motywować do działania, bo facet myśli, że pisze dla siebie i "nie ma sensu".
[#311] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #308

Tylko jaki jest sens kupowania ultraegzotycznej i drogiej (jak na możliwości) maszyny pod OS4 i odpalanie na nim jakiś przeterminowanych dystrybucji Linuksa?
[#312] Re: A-EON AmigaOne A1222

@adam_mierzwa, post #310

facet myśli, że pisze dla siebie i "nie ma sensu".


Jeśli nie pisze również dla siebie to faktycznie sensu to nie ma.
[#313] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #312

Jeśli zajrzałeś pod linka to przecież niemożliwe, żeby potrzebował wszystkich dystrybucji dla siebie. Więc "również" nie zawsze jest decydujące. Powiem więcej - przeważnie robi się nie dla siebie.
[#314] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Geekboy68k, post #311

Taki jak wszystko inne w amigowym światku.
[#315] Re: A-EON AmigaOne A1222

@adam_mierzwa, post #310

szrajbnalem mu mejla, zabaczymy czy sie odezwie
[#316] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Sokok, post #1

W GCC właśnie wywalono wsparcie dla tego dziwnego procesorka
https://gcc.gnu.org/git/?p=gcc.git;a=commitdiff;h=b31d0348ddada49453e3edaaf93a423fdc61dc79

byebye A1222
[#317] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #316

Eee... A nie da się już - jak dotącd - starszych wersji używać (obsługujących ten dziwny procesorek)? Zwłaszcza, że zmiana - jak mniemam - dotyczy wersji GCC od 8.0 wzwyż a systemy NG używają czegoś w okolicach 5-6?
[#318] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #317

No tak, ale nowe oprogramowanie wymaga coraz to nowszych gcc, przez 2, 3 lata będzie spokój, ale co później?
[#319] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #318

Mi to bardziej wygląda jak wywalenie wsparcia dla jednostki SPE w tych procesorach (nie tylko T1022) niźli wywalenie wsparcia w ogóle.
[#320] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Lokaty, post #319

Tak, czyli OS4 będzie działał tylko na softfpu skoro nie będzie można skompilować natywnie dla FPU w SPE. To zarżnie kolubryny typu webkit.
[#321] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #320

Ja chciałem tylko powiedzieć że takie wsparcie nie jest potrzebne np. jeśli używa się metod kodowania, choćby takich jakie były stosowane w czasach świetności Amigi. No i może tyle w temacie bo NDA
[#322] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #321

Śmiem wątpić, oczywiście można użyć biblioteki tak jak mathrans.library, ale to powoduje zwolnienie obliczeń i to chyba dość drastyczne. Oprogramowanie Amigowe od podstaw można robić na starym gcc, tu problemu też nie bedzię, ale jak z teoretycznym portem nowego Webkita za parę lat? Można część kompilować na starym gcc, a część na nowym, ale dodaje roboty portującemu.
[#323] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #322

Kompilacja najnowszego webkita na PowerPC chyba i tak nie jest możliwa z powodu edianów. Czy coś się zmieniło w temacie i możemy spodziewać się nowego OWB ?
[#324] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #321

Ja chciałem tylko powiedzieć że takie wsparcie nie jest potrzebne np. jeśli używa się metod kodowania, choćby takich jakie były stosowane w czasach świetności Amigi


Masz na mysli biblioteki math*.library? Taki model byl tez stosowany np. w przypadku architektury ARM. Nazywalo sie toto "softfp" i oznaczalo tyle, ze program wolal funkcje biblioteczne przekazujac liczby zmiennoprzecinkowe przez normalne rejestry. Biblioteka byla wybierana w zaleznosci od posiadanego FPU. Bylo to rozwiazanie dobre w czasach kiedy jednostka zmiennoprzecinkowa byla rarytasem. Jak tylko sie FPU upowszechnilo, tudziez ustandaryzowalo (VFP), porzucono to rozwiazanie ze wzgledu na jego powolnosc. Bo nawet glupie dodanie dwoch liczb zmiennoprzecinkowych zamienialo sie z jednej instrukcji na takiego potworka:

1. Zaladuj liczby zmiennoprzecinkowe do rejestrow staloprzecinkowych
2. Skocz do funkcji bibliotecznej
3. W funkcji dwa rejestry zmiennoprzecinkowe sa ladowane wartosciami przekazanymi przez program
4. dodaj dwie liczby zmiennoprzecinkowe
5. Przenies wynik (liczba zmiennoprzecinkowa) do normalnych rejestrow
6. Wroc do programu

O ile w przypadku kodu dla FPU takie cos jest szybsze od biblioteki robiacej takie obliczenia bez wspomagania FPU, o tyle rozwiazanie to jest tragicznie powolne w stosunku normalnego kodu korzystajacego z FPU bezposrednio.

Jezeli OS4 taki archaiczny model programowania zaleca to naprawde wspolczuje.

PS: Polecam link, rozdzial "softfp"...

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 15:37:47 przez mschulz
[#325] Re: A-EON AmigaOne A1222

@mschulz, post #324

Jezeli OS4 taki archaiczny model programowania zaleca to naprawde wspolczuje.


Nie musisz współczuć, bo nie to miałem na myśli. Pożyjecie zobaczycie...
[#326] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #325

Projektowi życzę jak najlepiej jednak zastanawia mnie co kierowało twórców wyborem takiego procesora. Czy na rynku nie było nic lepszego oraz zgodnego z obecnymi standardami.
[#327] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Sventevith, post #323

Kompilacja najnowszego webkita na PowerPC chyba i tak nie jest możliwa z powodu edianów. Czy coś się zmieniło w temacie i możemy spodziewać się nowego OWB ?


Ostatnio pojawiły się dwa wątki, z którymi jednak nie ma co wiązać przesadnie dużych nadzieji. Pierwszy na amiga.org, gdzie zgłosił się człowiek, ktory ponoć ma kod przeglądarki dla PPC, bo jego zespół tworzył takową dla PS3. Chcial zorganizować bounty na 50 000 euro, a co gorsza napisał że preferuje AmigaOS 4.

Jako że jest to portal opanowany przez niebieskich, to zaraz dostał reprymendę, że w życiu czerwoni nie dadzą uzbierać takiej sumy, a poza tym jest hochsztaplerem i oszustem, jakich było przed nim wielu, więc gościu sobie darował.

Wiem że nawet tutaj udziela się parę osób, co to za plecami robią ze mnie celowego i notorycznego kłamcę, więc profilaktycznie zaznaczam że piszę z pamięci i mogłem coś pomylić, ale mniej więcej tak ten wątek zapamiętałem.

Natomiast drugi wątek pojawił się na amigans.net przy okazji wieści dotyczących AmiCygnixa. Wspominano tam sprawę możliwego pojawienia się przeglądarki, ale raczej pół żartem, pół serio (choć niektórzy twierdzą że jest coś na rzeczy).

Niemniej na dziś w obu sprawach nie ma żadnych mocnych konkretów, więc rozsądek nakazuje twierdzić że w najbliższym czasie nic się w kwestii przeglądarki nie zmieni.
[#328] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #325


Nie musisz współczuć, bo nie to miałem na myśli. Pożyjecie zobaczycie...


Spoko, to dobrze ze nie poszli ta droga. A pożyć i zobaczyć? Z ciekawością spojrzę na to ci zrobili ale podejdę do tego bez zbędnych emocji. Ja w wyścigu na amigowosc nie biorę udziału ;)
[#329] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Sventevith, post #326

Więc ja cię oswiece kolego.
Dlaczego wybrano tak dziwne CPU do AMIGA ONE 1222?
Ano historia lubi się powtarzać. Projekt ten to głównie zamówienie do użytku przemysłowego.
Czyli jest klient który zobligowal się do zakupu kilku tysięcy płyt głównych, które będą użyte w przemyśle.
A Amiga to tylko dodatek, Ala dwie pieczenie na jednym ogniu.
Podobnie było z efika i innymi,, amigowymi,, projektami.
[#330] Re: A-EON AmigaOne A1222

@WojtekX, post #329

Żeby jakoś specjalnie jaśniej się zrobiło... hmm, raczej nie
.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem