kategoria: AmigaOne
[#1] A-EON AmigaOne A1222
Powiem wam, że wzięło mnie troszkę. Czerwona strona mocy wyciąga po mnie łapsko. Nowa płyta główna z prockiem w dużo rozsądniejszej rozsądniejszej cenie (czyt niższa niż magiczna bariera 2000 zł).. Gdyby do tego jeszcze dorzucili OS4 to byłbym w niebo wzięty, ale pewnie nie będą dorzucać, bo muszą na czymś zarobić.

Ogólnie podoba mi się polityka Trevora. OS4 potrzebuje dużo tańszego sprzętu aby przyciągnąć do siebie troszkę owieczek a do tej pory jak sądzę sprzęt był kuriozalnie drogi porównując do standardowych przyzwyczajeń.

Zastanawiam się cały czas gdzie jest haczyk.. Czy brak FPU będzie dużym problemem przy użytkowaniu, czy okaże się że trzeba będzie czekać na sterowniki, a potem je jeszcze dokupić, czy kolejne update'y OS4 będą płatne itd..

Przyznam, że jestem naprawdę zainteresowany i staram się śledzić temat.

BTW, polecam to źródełko - https://amigaone.wordpress.com/amigaone-nowe-amigi/topaz/

K
[#2] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Sokok, post #1

W 2015r. - "Cena płyty głównej ma oscylować w przedziale 700 – 1000 euro."

W 2016r. - "Na AmiWest 2016 padła informacja, że Tabor daje się zabootować – ładuje się Workbench. Podano też cenę – szacowana to 400 dolarów. A-EON jest zdeterminowany uczynić z niego sprzęt jak najbardziej masowy dla amigowców, rezygnując z zysku."

Ciekawe, nie powiem.
[#3] Re: A-EON AmigaOne A1222

@agrajek, post #2

Jaki rozmiar na ta płyta? Da się to zamknąć w czymś mniejszym niz standardowa obudowa Tower?
[#4] Re: A-EON AmigaOne A1222

@vojo, post #3

To MiniITX więc jeśli dobrze pamiętam 170x170mm
[#5] Re: A-EON AmigaOne A1222

@vojo, post #3

Zdecydowanie tak. Da się ją nawet zamknąć w tych replikach amidesktopowych obudow z Kickstatera.
[wyróżniony] [#6] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Sokok, post #5

Jest ciekawy wywiad z Dickinsonem, i jest mowa o A1222 (od 4:24)
Całość na YouTube tutaj:
link
[#7] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Sokok, post #1

Też mi chodzi po głowie jakiś sprzęt pod OS4 ale jak widzę,
jakie cyrki się czasami dzieją albo jaką magię trzeba odwalać,
żeby coś po kolejnym updacie ruszyło, to mi się odechciewa...



Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 00:18:10 przez _arti
[#8] Re: A-EON AmigaOne A1222

@_arti, post #7

Podzielisz się szczegółami?
[#9] Re: A-EON AmigaOne A1222

@_arti, post #7

Ale to przecież podobnie jak instalowanie i testowanie łatek pod OS 3.xx
[#10] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Hellena, post #9

No właśnie. Nie po to klasyk poszedł u mnie w odstawkę, żeby na NG robić teraz to samo...
[#11] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Sokok, post #8

No mało to wątków jest? Nie śledzę przecież
[#12] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #10

No ale Arti ma chyba same klasyki, więc może to lubi no i doświadczenie ma spore
[#13] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Sokok, post #1

Sam zastanawiam się nad zakupem A1222 . Oczywiście pod warunkiem iż będzie na tym komputerze bez problemu działał OS4.x .

Też zastanawiam się czy brak FPU nie będzie jakimś wielkim problemem, ale z drugiej strony, taki komputerek ma mi służyć do zabawy - OS4.x, jakieś gry z UAE, mp3 itd. więc nie powinno być tu problemu :) . No ale czas pokaże jak to naprawdę będzie wyglądało :)
[#14] Re: A-EON AmigaOne A1222

@trOLLO, post #13

Wydaje mi się że FPu jest, ale jakiś niekompatybilny, być może "kiedyś" go uruchomią w systemie ?
[#15] Re: A-EON AmigaOne A1222

@trOLLO, post #13

I wyjdzie taki trochę paradoks. Będzie X5000 z MOSem, której nikt nie będzie kupował i A1222, którą kupi wiele ludzi bez możliwości zainstalowania MOSa.
[#16] Re: A-EON AmigaOne A1222

@pong777, post #15

Bo kupią A1222 dla OS4, MorphOS mogą używać dużo taniej na Mac.

Na pewno na plus wyjdzie tyle że dowiemy się jak to racjonalnie chodzi. Od użytkowników MorphOS-a.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 10:54:55 przez TechNineWonder
[#17] Re: A-EON AmigaOne A1222

@TechNineWonder, post #16

Na Sam440 AOS4.1, używając dłuższą chwilę, działał więcej jak bardzo przyzwoicie. Jeżeli nie ma się wymagań rzędu dzisiejszych standardów to sprzęcik potencjalnie będzie dość żwawy.

Co do uniwersalności X5000 - liczyłem na taką w Sam460, niestety obsługa różnych kart graficznych (tych nowszych) uniemożliwia obecnie takiego zastosowania sprzętu. Jeżeli kiedyś nastąpi "unifikacja"obsługi chociaż jednej karty nowszej dla obu systemów to może rozejrzę się za Sam460... w przeciwnym razie taboret będzie na moim celowniku.
[#18] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Hellena, post #14

Zgadza się, jest FPU, ale jakieś nietypowe, nie posiadający powszechnych instrukcji FPU.
[#19] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Sokok, post #1

Tutaj filmy z końca lutego...

link1
link2

Od lat męczę SAM440 i jest OK do zabawy, więc pomimo ograniczeń taki Tabor/A1222 będzie tylko lepszy.
I BTW, żadnych kwiatków przy aktualizacjach nie miałem. Było tylko lepiej, chociaż SAM to najlepiej wspierana płyta....
[#20] Re: A-EON AmigaOne A1222

@agrajek, post #2

Mam ochotę "pobawić" się chwilę sprzętem Amiga NG, a jeśli ~400 dolarów to będzie cena końcowa, to jest skłonny zaoszczędzić troszeczkę. Po jakimś czasie pewnie mi się znudzi (jak większość gadżetów) , więc sprzedam

PS.
Już testowałem Amiga OS 4.1 na WinUAE i po miesiącu mi się znudziło
[#21] Re: A-EON AmigaOne A1222

@SuperBuster, post #20

To nie chodzi o to żeby przesuwać ikonki ani robić to samo co na PC tylko wolniej, tylko żeby używać tak jak dawniej Amigi.
Samo z siebie używanie jako zwykłego "narzędzia" typu PC czy tablet to jasne że znudzi.
Żeby się nie nudziło trzeba sobie znaleźć jakiś powód do używania. Ja np. bloguję czyli dzielę się hobby jednocześnie popularyzując, ktoś inny sobie programuje. Jeszcze inny może sobie używać jako "retro drugiej generacji" ;) czyli komponowanie modułów i t.p.
Moim zdaniem oddzielny komputer "do amigowania" to optymalne rozwiązanie. Jak używałem lata temu WinUAE to też mnie szybko znudził. Takie "używanie" co odpalisz gierkę w sumie będąc Windows to "amigowanie" na "pół gwizdka" ;]
[#22] Re: A-EON AmigaOne A1222

@adam_mierzwa, post #21

No ja (nie) stety używałem Amigi tylko do grania, dostalem ją na komunię, a grałem za sprawą sąsiada, który miał znajomego z A500, ten znajomy pożyczył mu gry, a do mnie przychodził i kopiował je na dyskietki i mi zostawiał, albo przychodził już ze skopiowanymi grami. Albo ten jego znajomy, albo ten sąsiad uznali, że dla dzieciaka najlepsze będą gry. No i tak zostało do okolo 1998/9 roku, kiedy Amiga przestała działać. Najpierw stacja dyskietek, potem klawiatura. A jako że nie miałem dostępu do internetu i "wszyscy" mieli już PC to Amiga wylądowała na 4 lata w szafie. Potem skończyłem liceum, poszedłem do pracy, to miałem pieniądze na komputer. Miałem też dostęp do internetu i tak zacząłem przygodę od nowa. Najpierw jakieś graty do zepsutej A600, potem przesiadłem się na A1200, którą zacząłem rozbudowywać o karty pamięci, potem turbo, obudowę Micronik, scandoublery, potem wyjazdy na giełdę w Katowicach i pierwsze amigowe monitory, jakieś gry. Rzuciłem studia informatyczne, bo nie potrafiłem stworzyć jakiegoś głupiego programu. I tak się to kręciło do około 2016 roku, kiedy sprzedałem A3000 i właściwie przestałem się interesować Amigą "klasyczną".

A teraz naszła mnie ochota na NG. Ale niestety programowanie, muzyka, grafika, to nie moja działka. Wolę składać komputery niż składać programy
[#23] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Sokok, post #18

Zgadza się, jest FPU, ale jakieś nietypowe, nie posiadający powszechnych instrukcji FPU.

Opisał to Krashan w TYM wątku.

Pomysł konstruktorów tego procesora wygląda w skrócie następująco. Normalne PowerPC ma 32 rejestry zwykłe (32-bitowe, G5 ma 64 bity, ale MorphOS działa na nim w trybie 32-bitowym), oraz 32 rejestry FPU, które są 64-bitowe. Dodatkowo jeżeli procesor ma AltiVeca, to są 32 rejestry AV po 128 bitów każdy.

Natomiast P1022 ma tylko 32 rejestry. Są one 64-bitowe i jednocześnie robią za rejestry zwykłe (dolna połówka), rejestry FPU i rejestry SPE czyli "AltiVeca dla ubogich". Instrukcje SPE i FPU częściowo są w konflikcie z instrukcjami FPU dla normalnych proców (z rdzeniami e300 i e600).

Tak więc nawet jeżeli przechwycimy jakoś te instrukcje wyjątkiem, to jeszcze pozostaje taki problem, że dane stałoprzecinkowe i zmiennoprzecinkowe w P1022 są w tych samych rejestrach, więc taki wyjątek musiałby jeszcze opróżniać i przywracać potrzebne do wykonania operacji zmiennoprzecinkowych rejestry. To się da zrobić, ale wydajność jest tragiczna.

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest przekompilowanie kodu specjalnie dla rdzenia e500.


Kwota 400$ to pewnie w Stanach, u nas przeliczą na 400 ojro i dowalą wate czy coś innego i będzie pewnie powyżej 2 kilozłotych.

Kiedyś być może kupię taką płytkę, ale używaną od kogoś komu znudzi się NG.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 14:23:21 przez waldiamiga
[#24] Re: A-EON AmigaOne A1222

@waldiamiga, post #23

Podajesz bardzo pomocne informacje techniczne. Poczekajmy z oceną aż sprzęt trafi do obiegu i będzie możliwość podzielenia się wrażeniami z użytkowania sprzętu. Cena zapowiada się naprawdę rozsądnie.
[#25] Re: A-EON AmigaOne A1222

@_arti, post #7

ale jak widzę,
jakie cyrki się czasami dzieją albo jaką magię trzeba odwalać,
żeby coś po kolejnym updacie ruszyło, to mi się odechciewa...
Nie wiem jakie cyrki masz na myśli, z systemem żadnych cyrków nie ma, może jakieś programy potrafią się wykrzaczyć, ale ogólnie jest w porządku. Oczywiście weź pod uwagę, że moje doświadczenie z OS4.1 nie jest zbyt długie, więc może ominęły mnie jakieś szczególnie "ciekawe" update'y
[#26] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Sokok, post #1

...no ja zamierzam przygarnąć. I już nawet mam skąd wziąć fundusze... Hmm.
[#27] Re: A-EON AmigaOne A1222

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #26

Wow, widzę, że zainteresowanie jest niemałe. Oby tylko nie zepsuli oczekiwań ceną wyższą niż te $400 dolarów.
[#28] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Sokok, post #27

i ja tez bym sie skusil :)
[#29] Re: A-EON AmigaOne A1222

@aszu, post #28

Ta płyta to będzie taki Volkswagen „płyta pod OS4 dla ludu” szeroki uśmiech
[#30] Re: A-EON AmigaOne A1222

@aszu, post #28

To może zbiórka? Byłaby może jakaś zniżka...
#lekarzemnieninawidzą [zobacz memy]
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem