Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23
[#1] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23
Z tym mi się kojarzył dzisiejszy odcinek:
[#2] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@michal_zukowski, post #1

O, to chętnie odsłucham.
[#3] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23
Właśnie słucham.
[#4] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23
Hmm... Przesłuchałem i powiem tak: Ten podcast wzbudził we mnie wielką chęć na coś, czego nie mogę mieć - chcę z powrotem moje 80 minut!

No dobra, to było trochę w stylu Statlera i Waldorfa.

Skrót dla tych, którzy nie mają czasu czytać: Historii Hyperionu tam jest może 50%, za to dużo narzekania jak to jest źle z NG i w ogóle to "całkowyta kaplyca".
[#5] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@recedent, post #4

Hyperionu jest tam max 20%. Ogólnie panowie mogli się trochę przygotować do rozmowy o Hyperionie (skoro miała być o Hyperionie).
Szczególnie:
http://www.biclodon.com/misc/amigafarm/benhermans/
https://twitter.com/amigadocuments

No i nie czaję tego marazmu odnośnie NG. Rozumiem, że OS4 upada ze strony Hyperionu (więc całe utrzymanie w rękach Aeonu), ale MorphOS działa mniej więcej poprawnie z aktualnym OWB, był największy update od 10 lat no i w tym półroczu będzie nowa wersja. Jak jakaś strona nie działa na OWB to można to zgłaszać przez bugtracker.

Nie zrozumiałem też marudzenia że jaca robi Iris od 4 lat bo w normalnym świecie by to trwało 2 tygodnie - a więc nie trwałoby to 2 tygodnie tylko dobre pare miesięcy i to mająć wszystkie klocki (jak wbudowaną przeglądarkę) już wczesniej przygotowane.

Trzeciej, rzeczy której nie rozumiem jest sens porzucania NG, żeby emulować amigę na malinie (po co? na co? dla tych 30 gier z klasyka?), albo żeby kupić klasyka i odpalać rzeczy na nim (już widzę na allegro te tony dostępnych 040 i 030 potrzebnych żeby w ogóle klasyk był używalny). Powiedzmy sobie szczerze, środowisko dla OCS/ECS, jest ok, można dołożyć goteka, jest parę roszerzen pamięci z kontrolerami ide. Natomiast nowi userzy a1200 od paru lat trzymają rękę w nocniku bo sensowne karty turbo zaczynają się od 1500zl.

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 22:38:01 przez michal_zukowski
[#6] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@michal_zukowski, post #5

Natomiast nowi userzy a1200 od paru lat trzymają rękę w nocniku bo sensowne karty turbo zaczynają się od 1500zl.

Blizzarda 1230-IV kupiłem na AmiBayu za 700 PLN i jestem mega-zadowolony. Zatem nie sądzę, by trzeba było tyle wydawać na kartę.
[#7] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@michal_zukowski, post #5

Ciekawy odcinek, dużo szczerości, bez znieczulenia. Według dyskutantów:

  • świat się zmienił, NG zostało w tyle i stało się retro
  • zamiast naprawy ważnych problemów fundamentalnych są bajery-shadery
  • programy pod NG to crapy (dosłowny cytat)
  • emulacja tradycyjnej Amigi na NG jest słaba
  • brak wiary, że Tabor kiedykolwiek się ukaże
  • sukces 3.1.4 to gwóźdź do trumny rozwoju NG - nawet, jeżeli Hyperion przetrwa sprawy sądowe, to skupi się na OS 3.1.4 bo tam jest kasa, OS4 dostanie niższy priorytet


Jak się okazuje, można szczerze i otwarcie rozmawiać o tych problemach. Gdy jakiś czas temu mówiłem dokładnie to samo, to był pisk, że krucjata. Gdy to mówi posiadacz X5000, to też krucjata czy jednak trzeźwe spojrzenie?

W sumie podcast był dobry. Zabrakło może omówienia jeszcze jednego grzechu głównego Hyperionu - stworzenia zamkniętego kółka wzajemnej adoracji betatesterów, bańki klakierów od której izolowany jest każdy, kto nie przyklaskuje. To jest jedna z głównych przyczyn dla której OS4 jest tam, gdzie jest, czyli w czarnej pupie.
[#8] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@jubi, post #7

1. NG zawsze było retro. Tu się nic nie zmieniło od 20 lat istnienia NG. Przez pierwsze 5 lat ludzie korzystali z Ibrowse, wtedy net był nieużywalny, teraz jest używalny.
2. Shadery to nie są bajery (tzn. obecnie są bo nie ma oprogramowania, ale ogólnie to nie są bajery)
3. Był przykład jednego komercyjnego programu z OS4 jako crapu. Nie generalizuj.
4. Tabor to się może i ukaże, ale nie wiadomo czy będzie jakikolwiek użytkownik, którego używanie OS4 ukarze :)
5. Jesli Hyperion przegra sprawy sądowe to przecież nie będzie rozwoju OS3.1.4
[#9] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@michal_zukowski, post #5

Pieknie malujesz niebieski świat na różowo, jednakowoż jesli :

Rozumiem, że OS4 upada


To w takim razie MorphOS jest od dawna przysypany trzema metrami piachu. Dobrze to widać paradoksalnie przez pryzmat ankiety na temat Hyperionu:

link

Pomijajjąc już kwestię czy ktoś kocha Hyperion, czy życzy mu śmierci istotne są trzy ostatnie warianty:

OS4.1 is the future 33 % 33 % (199)
Morphos is king 2 % 2 % (14)
Aros is God 1 % 1 % (9)

To jeden z wielu przykładów, inny dostępny na mojej stronie (dostęp dla zalogowanych), być może jeszcze bardziej (bo w oparciu o rzetelne dane statystyczne) pokazuje w jak wielką niszę nisz wpadł MOS. Kiedyś było tak że w tej niszy były dwa systemy bijące się o miano popularnych, czyli AmigaOS i Morphos, a AROS był gdzieś daleko z tyłu. Jednak wszystkie dane z ostatnich kilkunastu miesięcy pokazują że Morphos przesunął się gdzieś bardzo blisko AROSa (no ok. 2% symaptyków to niby aż dwa razy więcej niż 1%, ale wszystko to mieści się w granicach blędu statystycznego).

Inną rzeczą, która kładzie rysę na tę kreowaną świetlaną przyszłość MorphOSa, poruszono w samym podcaście, gdzie jako przykład jak to się źle dzieje w świecie Hyperionu, przytoczono odejścia takich ludzi jak Krashan, FAB i Tokai

Pytanie czumu skoro piszesz że z samym systemem jest tak dobrze, z użytkownikami jest tak źle? Myślę że trochę przegieliście z tym trzyletnim zastojem w dostarczaniu aktualizacji. Ludzie w naszej niszy są cierpliwi, jednak ponad 1000 dni, to już dla wielu było za dużo.

Dlatego też mam nadzieję że w przypadku prawdziwej Amigi NG do tego nie dojdzie. Oczywiście prowadzący, który zawsze prowadzi pod tezę że jest gorzej niż w rzeczywistości, "podpasowuje sobie fakty" i tym razem również nakłamał, jakoby ostatnia aktualizacja AmigaOS 4.1 miała miejsce w roku 2015. Rzecz jasna taka aktualizacja miała miejsce na przełomie 2016/2017 roku, a konkretnie 31 grudnia 2016 roku. Niemniej to i tak za długo i mam nadzieję że następny update będzie jeszcze tej zimy, w przeciwnym wypadku istnieje zagrożenie że AmigaOS 4.1, podzieli ponury los Morphosa i Arosa.
[#10] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@MUFA-amigaone-pl, post #9

Dobrze to widać paradoksalnie przez pryzmat ankiety na temat Hyperionu




To ja proponuję zrobić taką samą ankietę na MorphZone, zobaczymy czy proporcje głosujących będą takie same

EDIT:

A tak przy okazji: Tylko 199 osób stoi murem za OS4.x? To skąd wzięły się te dziesiątki tysięcy pobrań z OS4depot?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:49:04 przez recedent
[#11] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@recedent, post #10

To ja proponuję zrobić taką samą ankietę na MorphZone, zobaczymy czy proporcje głosujących będą takie same


Aż spojrzałem z ciekawości na tę ankietę i nawet się nie zdziwiłem, że Mufa wkleił okrojoną wersję wyników. Najpopularniejsza opcja to:

Hyperion musi umrzeć - 38 % (229 osób)



Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:52:15 przez jubi
[#12] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@MUFA-amigaone-pl, post #9

Ej no :)
1. Na AW.net siedzi najwięcej userów OS4, oczywiście nei tak twardogłowych jak na amigans ale zawsze. Przeciez proporcje by były odwrotne na morph.zone. Ankieta statystycznie nic nie mówiąca.

2. Odszedł krashan i tokai, FAB jest M.I.A. przez sprawy rodzinne, nie odszedł tylko nie ma czasu

3. Niecałe 3 lata :). Poza tym nie licząc małej bugfixowej wersji OS4 to od poprzedniej minęło już 4 lata (nie licząc fixa dla klasyków - tu akurat wersja sprzed 2 lat przyniosła jakieś sensowne ficzery). Oczywiscie, pojawiły się w OS4 niezależne sterowniki do kart graficznych, ale dla takiego posiadacza Pegasosa, AmigaOne, uAmigiOne tak naprawdę od ponad 4 lat nic nowego nie wyszło. To dużo więcej niż 1000 dni. W MorphOsie userzy maszyn z G4 mogą sobie wsadzić chociaż kartę Radeon R300, R400. A co zrobią bedni userzy Os4? Wszystkie starsze niż Sam460, X1000 maszynki przestają być z Os4 używalne. Z MorphOsem przestała byc używalna tylko efika.
[#13] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@michal_zukowski, post #12

Mi na Mosa brakuje coś w stylu OpenEmu na Mac'a
[#14] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@recedent, post #10

To ja proponuję zrobić taką samą ankietę na MorphZone, zobaczymy czy proporcje głosujących będą takie same. To skąd wzięły się te dziesiątki tysięcy pobrań z OS4depot?


No właśnie w wątku na moim forum udowadniam że jak weźmiemy serwisy dedykowane to różnica jest ewidentna. Np. te same gry wypuszczone w ostatnim czasie na Depocie mają cztery razy więcej pobrań niż na Morphos Storage. A jeśli uważasz że te 'tysiące pobrań" generują jakieś booty, to też nie bardzo się zgadza, bo widać po recentach komentarzy że czerwoni komentują, wyłapują blędy - najzwyczajniej w świecie używają tego co ściagają. Tymczasem na Morphos Storage nie dość że w recentach jest tylko 5 ostatnich komentarzy (nie 10 jak w OS4Depot), to jeszcze (bynajmniej w chwili gdy pisałem komentarz na moim forum na początku stycznia - teraz nie mogę sprawdzić, bo sewris Morphos Storage chyba aktualnie leży) wszystkie miały długą brodę - dwa były z grudnia, trzy bodaj jeszcze z września. Na OS4Depot, tak jak na początku stycznia, tak jak i teraz wszystkie komenty są świeże.

To nie jest przypadek ani manipulacja, to są fakty mówiące o liczbie zaangażowanych użytkowników danego systemu operacyjnego.
[#15] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@MUFA-amigaone-pl, post #14

Tu masz racje. Zaangażowanie morphosowców jest wyraźnie mniejsze. Mogłoby być większe. Nijak natomiast to się ma do rozwoju systemu i do liczby rejestracji Morphosa.
[#16] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@michal_zukowski, post #15

Gdzie można znaleźć statystyki ile % tych co ściągają MOSa potem go rejestruje?
[#17] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@michal_zukowski, post #15

Zapomnial tez dodac kto odszedl od robienia przy os4.
Wiem ze to nie moja bajka ale brak osoby, ktora zarzadza "filesystemami" razi w oczy na kilometr i nawet najnowsze szejdery nie pomoga jak padnie dysk/partycja/etc.
[#18] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23
„A jak bardzo fajny program Iris do emaili rozwija się przez trzy lata, gdzie w normalnym świecie takie coś powstałoby pewnie w tydzień...”

Wow. Po prostu wow.
[#19] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@ZbyniuR, post #16

4310 ostatni znany numer rejestracji
a ut wykres do kwietnia ubieglego roku, trend wydaje sie być stały
[#20] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@Jacek Piszczek, post #18

W tydzień to można zrobić dobry port Irisa na AmigaOS4. Chętnie bym przetestował i zapewne nie tylko ja.
[#21] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@Leon, post #20

20000 ojro i da się zrobić.
[#22] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@Jacek Piszczek, post #21

2000 euro to myślę, że dałoby radę zebrać w grupowej zbiórce ale 20k to nawet na nowoczesną przeglądarkę nie byłoby szans zebrać, chyba że dla procków 68k.
[#23] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@stefkos, post #17

Zapomnial tez dodac kto odszedl od robienia przy os4.
Wiem ze to nie moja bajka ale brak osoby, ktora zarzadza "filesystemami" razi w oczy na kilometr i nawet najnowsze szejdery nie pomoga jak padnie dysk/partycja/etc.


On nie odszedł całkowicie, tylko dalej rozwija swój filesystem pod skrzydłami A-EOn, a to jednak róznica w porównaniu do trójki wymienionej w podcaście.

Poza tym się nie martw, bo rozwój filesystemów wbudowanych w system jak i narzędzi do naprawiania partycji ma się świetnie, o czym pewnie będziesz mógł się przekonać po aktualizacji AmigaOS. My betatesterzy mamy świadomość że dawno już weszliśmy na wyższy poziom niż to co oferował mający swe początki jeszcze w ubiegłym tysiącleciu SFS. Wkrótce przekonają się o tym i zwykli użytkownicy. super
[#24] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@Leon, post #22

Przeciez OS4 nie ma ObjectiveC, nie ma obsługi MUI w objC. nie ma specjalnej wersji OWB do czytania maili. Same wymagane dodatkowe pakiety to z rok pracy dla OS4. Tak się tworzy aplikacje, dziesiątki klas dostarczanych przez system i można próbować coś łączyć. Żeby cokolwiek portować na OS4 to by musiało mieć wpierw stabilne MUI5 a na to sie nie zanosi.
[#25] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@MUFA-amigaone-pl, post #23

Ostatnio takie zapewnienia słyszeliśmy o JXFS. Chociaż może teraz jak Aeon płaci to może wymagać czegoś stabilnego.
[#26] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@MUFA-amigaone-pl, post #23

My betatesterzy mamy świadomość że dawno już weszliśmy na wyższy poziom




Doskonała ilustracja patologii o której pisałem powyżej.

Wkrótce przekonają się o tym i zwykli użytkownicy.


Podejrzewam, że gdy zwykłe szaraczki widzą takie pokazy buty i wywyższania się "panów betatesterów" to im się wszystkiego odechciewa. Raz na kilka lat dostają jakieś ochłapy z pańskiego stołu i tyle z zaangażowania.
[#27] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@jubi, post #26

Podejrzewam, że gdy zwykłe szaraczki widzą takie pokazy buty i wywyższania się "panów betatesterów" to im się wszystkiego odechciewa. Raz na kilka lat dostają jakieś ochłapy z pańskiego stołu i tyle z zaangażowania.

Właśnie tak jest.
[#28] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@michal_zukowski, post #24

To jasne że zamiast bawić się w portowanie hobbystycznych projektów o mglistej przyszłosci, lepiej postawić na sprawdzonego konia np. na port Thunderbirda. Nie sądze jednak że ktoś się za to prędko weźmie. Natomiast sądzę że w tym roku jest realna szansa na jakiegoś porządnego mailera pod Amicygnixem, aczkolwiek wiadomo że nie każdego takie wyjście satysfakcjonuje.

Tak czy siak życzę powdzenia z Irisem, z 10 lat nie mieliście premiery dużego programu, a tylko przez napływ ważniejszych aplikacji użytkowych możecie spowolnić dryfowanie w kierunku popularności Arosa.
[#29] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@MUFA-amigaone-pl, post #28

zamiast bawić się w portowanie hobbystycznych projektów o mglistej przyszłosci, lepiej postawić na sprawdzonego konia np. na port Thunderbirda


Hmm... A potem idąc za ciosem - postawić na sprawdzonego konia w kwestii przeglądarki internetowej i przeportować Firefoxa?

Chwila moment...



Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 16:39:01 przez recedent
[#30] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@recedent, post #29

Skoro mogli zrobić Timberwolfa, to myślę że Thunderbird to nie jest jakieś sci-fi.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem