Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23
[#31] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@MUFA-amigaone-pl, post #30

Zrobić to jedno. Zrobić tak, żeby działało - to drugie. Utrzymać - to trzecie.

Poza tym - ile czasu zajął projekt Timberwolf i ile pieniędzy trzeba było zebrać w ramach bounty?
[#32] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@MUFA-amigaone-pl, post #28

W sumie to mozesz od razu odpalic linuxa, program pocztowy dzialajacy tam bedzie:
a) szybszy
b) i jak wybuchnie to nie wysadzi systemu w kosmos
Naprawde nie wiem skad bierzesz te dane o popularnosci MorphOS'a i OS4.
Nawet patrzac na ppa, Twoj portal, Adama i innych to wiecej jest aktywnych uzytkownikow/programistow MorphOS'a niz OS4.
[#33] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@stefkos, post #32

Nie badałem tematu a zastanawia mnie jak to jest z emulacją MOSa i OS4 na WinUAE. Da się czy nie bardzo?
[#34] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@ZbyniuR, post #33

MorphOS nie pojdzie, OS4 tak wersja dla "klasycznych" Amig.
[#35] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@ZbyniuR, post #33

zastanawia mnie jak to jest z emulacją MOSa

MorphOS da się odpalić na QEMU, ale nie chcesz tego widzieć...
Zresztą AmigaOS 4x w wersji na Sam460 też działa pod QEMU, ale.... nie chcesz tego widzieć :)

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 20:31:34 przez waldiamiga
[#36] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@stefkos, post #34

Myślałem że klasyczna znaczy Motorolkowa, a tam jest co najwyżej 3.5 lub 3.9

Ale przecież niedawno gruchnęła wiadomość że UAE teraz także PPC udaje, to po co go dodano skoro OSy pod niego na tym nie chodzą?
[#37] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@ZbyniuR, post #36

Dla mnie klasyczna to ta, "ktora mam pod stolem", ktora posiada blizzarda ppc (badz nie).
Emulacja jest niestety na slabym poziomie co mozesz zobaczyc np tu: https://www.youtube.com/watch?v=8TB-M4SZLAc
Pamietaj ze kiedys i emulator 68k byl nieuzywalny.
[#38] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@stefkos, post #32

Naprawde nie wiem skad bierzesz te dane o popularnosci MorphOS'a i OS4.


Biorę z różnych źródeł, które podaje i podawałem wcześniej. Dodam że np. ongiś gdy Morphos był jeszcze dosyć popularny i regularnie aktualizowany, to w ankiecie przeprowadzonej przez prowadzącego podcast, userów MOSa było wyraźnie mniej niź AmigaOS4 (choć w mojej ocenie nie aź tak wyraźnie jak to jest dziś) dalej np. w ankiecie przeprowadzonej przez autora Hollywood, też wyszło że "czerwonych" użytkowników jego programu jest węcej.

Natomiast polskim środowiskiem bym się nie kierował, gdyż Polska jest zaledwie szóstym rynkiem AmigaOS na świecie, ale aż drugim rynkiem w przypadku systemu MorphOS, więc oceniając przez pryzmat krajowej perspektywy, można dojść do wniosków całkowicie odmiennych od globalnej rzeczywistości.
[#39] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@recedent, post #31

Zrobić to jedno. Zrobić tak, żeby działało - to drugie. Utrzymać - to trzecie.


No ja się zgadzam, no i przecież nie zapowiadam że taki port powstanie. Po prostu gdybym miał do wyboru wesprzeć bonty na Irisa albo na Thunderbirda, to wybrałbym to drugie. Poza tym dla mnie ten wałkowany przez wszystkich IMAP nie jest jakimś ważnym priorytetem, przynajmniej na tu i teraz. Natomiast ciekawy klient pocztowy będący krokiem naprzód względem SimpleMaila by się przydał, tyle że ja wolałbym po prostu lepsze wsparcie dla HTML czy różnych standardów kodowania znaków, POP3 mi nie przeszkadza.
[#40] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@MUFA-amigaone-pl, post #39

No i widzisz - inne amigowe programy pocztowe, mimo rozwoju liczącego dziesiątki już lat do dziś nie dorobiły się normalnego podglądu maili w formacie HTML. A Iris to potrafi.
[#41] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@recedent, post #40

Podglądu i edycji.
[#42] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@stefkos, post #32

Patrząc na Morph OS, który wolę bo mam na czym odpalić, nie rozumiem dziwnej polityki Teamu.
Mam od dawna G5 ze złączami PCIex i lipa. Mac OS 10.5.8 oraz Linux. A Morph OS czeka na support.
Ale chyba się nie doczeka bo to za duża konkurencja do X5000 by była. Tak to widzę....
[#43] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@WojtekX, post #42

Od 3 edycji amipaety jestem tam za swoim g5 pcie. Byłem tak że na amiwawie. Można przyjść zobaczyć poklikac jak dziala motphos na tym.
[#44] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@WojtekX, post #42

MorphOS-Teamowi nie zależy na sprzedaży X5000, bo niby czemu miałoby zależeć?

Oprogramowanie sprzętu bez żadnej pomocy ze strony producenta (G5 PCIe) to nie jest prosta sprawa. Ostatnio jak pytałem to brakowało np. obsługi wbudowanej sieciówki i kontroli nad układem chłodzenia/częstotliwości procesora (może od tego czasu coś się zmieniło, nie wiem). Fakt faktem, że dostarczana z tym komputerem karta graficzna (czyli GeForce 6600 albo Quadro FX 4500) również nie będzie z MorphOSem działać, więc trzeba ją wymienić na jakiegoś Radeona (który z kolei najpewniej nie zadziała z OSX, więc zapomnij o dual boocie). Wiem, że to wkurzające ze strony teamu, że nie informuje czy sprzęt będzie obsługiwany czy nie (póki nie wyjdzie release), ale z drugiej strony - popatrz sobie na Tabora. Ludzie ostrzą sobie na niego zęby od lat i póki co narasta w nich jedynie frustracja.
[#45] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@MUFA-amigaone-pl, post #39

Poza tym dla mnie ten wałkowany przez wszystkich IMAP nie jest jakimś ważnym priorytetem
Każdy używa poczty na swój sposób. Jeżeli np. masz kilka kont pocztowych i dostęp do nich z kilku urządzeń (w tym mobilnych), IMAP jest wręcz koniecznością, a w każdym razie dużym ułatwieniem.
[#46] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@recedent, post #44

Ale chyba jakiś radeon PCIex da się do tego zaadaptować?
Widziałem na YouTube HD 68xx z G5 na PCIex pod linuxem.
Wiem że GF 6600 nie pójdzie.
Mimo wszystko czekam a na razie używam co mam.
[#47] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23

@WojtekX, post #46

Oczywiście, że Radeony na PCIe będą działać (pierwszy z brzegu to X1950, który ma pełną akcelerację 3D, ale myślę że seria HD też się doczeka). Z tym, że na standardowym, pecetowym Radeonie nie wejdziesz do OpenFirmware, ani nie wyświetlisz Apple Boot Menu, co może trochę utrudnić proces instalacji systemu. Gdybyś natomiast próbował przeflaszować Radeona applowskim ROMem to napotkasz na ścianę - dla modeli PCIe takie ROMy po prostu nie istnieją.
[#48] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23
Ale żeby tak w drugiej minucie podcastu od razu podsumowanie? „Bo to już 20 lat to nieszczęście trwa z nami”. OK
[#49] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23
Odnosząc się do słów Radzika z okolic 38 minuty – tak, z punktu widzenia Hyperionu wydanie 3.1.4 było dobrym ruchem biznesowym. Nie jestem jednak pewien, czy zarobione pieniądze pójdą na rozwój systemu 4, czy raczej na spłatę długów, oraz opłacenie prawników w kolejnych sądowych bataliach, jak nie z Amiga Inc. to z Cloanto...
[#50] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #23
Proponuję ""drinking contest" za każdym razem, jak obaj Panowie mówią "no tak" :) MSPANC
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem