Komentowana treść: amiga.org.pl - podcast 05
[#31] Re: amiga.org.pl - podcast 05

@morph123, post #30

"Świeżak" w tym przypadku to osoba, która na co dzień korzysta z bieżących rozwiązań teleinformatycznych, która nigdy kontaktu z neoAmigą (choć mogła mieć z Amigą lata temu) nie miała.

neoAmigi, wg mnie, niekoniecznie są tożsame z retro zabawkami - one opierając się na konotacjach z historycznie ważnymi sprzętami, same historii nie posiadają.
No i retro dziś to zabawki - niezależnie od tego czy ktoś jara się Spectrum, Atari, C64 czy Amigą - nie mają służyć utylitarnie a dawać frajdę, przywoływać wspomnienia, pozwalać na kontakt z historycznie interesującym HW. OD czasu do czasu.
[#32] Re: amiga.org.pl - podcast 05

@adam_mierzwa, post #20

Dodatkowo Tabor może być przełomem


Charakterystyczne dla amigowców myślenie magicznie i zaklinanie rzeczywistości.

Podobnie było u schyłku i po upadku Commodore - wielu pisało "a gdyby tylko ukazało się AAA, a gdyby Hombre, to byłby przełom i wtedy wszystko by się zmieniło, samo się potoczyło i rozbujało itp." Nic by się nie zmieniło i nie rozbujało, bo u podstaw tego co się działo stały trendy wyższego rzędu (np. trend przytłaczającej dominacji peceta) i każda wygrana potyczka w stylu AAA czy Hombre byłaby tylko kropką na wykresie i nie zmieniłaby dominującego trendu, może przedłużyłaby agonię o rok czy dwa i tyle, a dlaczego agonię, przekonacie się wkrótce z mojej recenzji "Commodore: Final Years".

Trendy przeciwko którym gra dziś OS4 są również wyższego rzędu, to przede wszystkim biologiczne wymieranie środowiska, wystarczy spojrzeć na zdjęcia i średnią wieku z Ami West i statystyki OS4 depot, widać, że nawet odbicie w okolicach 2012 roku nie zmieniło dominującego trendu.

Kolejny czynnik jest taki, że ten system zwyczajnie nie nadaje się do żadnego rozwoju, bo jest przybetonowany do ograniczeń z 1985 roku, a zerwanie z nimi oznaczałoby zerwanie z kompatybilnością. O ile te ograniczenia nie były dotkliwe w 2005 roku, o tyle w 2019 jest to już wielka belka w oku. Jedyne, do czego się dziś nadaje, to zostawienie nazwy i zamiana na inny system pod spodem, tak jak stało się z Mac OS, ale nie ma już żadnych powodów, aby to robić. Może były 25 lat temu.

Poza tym liczenie na to, że "ktoś kupi i samo się rozbuja"...no nie bardzo. Ciągle liczysz na tradycyjnych Amigowców, a ja tego nie widzę. Tradycyjni amigowcy i amigowcy NG to trochę jak żydzi i chrześcijanie - wyrastają ze wspólnego pnia, ale jedni wierzą, że już nastąpiło przyjście mesjasza (AmigaOne), a dla drugich to zdarzenie zupełnie nie istnieje. Dla tradycyjnych jakieś kolejne wcielenia AmigaOne nie są w ogóle Amigą, a wyznawcy AmigaOne są jakąś dziwną sektą omamioną przez fałszywego proroka. Równie dobrze możesz próbować przekonwertować żyda na chrześcijaństwo, powodzenia.


Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 10:27:03 przez jubi
[#33] Re: amiga.org.pl - podcast 05

@jubi, post #32

Ciągle liczysz na tradycyjnych Amigowców, a ja tego nie widzę.

Bynajmniej, przestałem liczyć; padło to i w podcastcie (że trzeba szukać nowych miejsc) i nawet w tym wątku. Mam wrażenie, że o czym by podcast nie był "stałe fragmenty" i tak by padły ;) A podcast był o zlocie retromaniaków i dywagacje o promocji były tam tylko dodatkiem.
Tradycyjni amigowcy i amigowcy NG to trochę jak żydzi i chrześcijanie - wyrastają ze wspólnego pnia, ale jedni wierzą, że już nastąpiło przyjście mesjasza (AmigaOne), a dla drugich to zdarzenie zupełnie nie istnieje.

Wiem, nieraz podnosiłem tę kwestię. To by się mogło zmienić ze wzrostem użytkowników NG i mniej amatorskim podejściem firm Hyperion/A-Eon.

Czyli tradycyjnie niezainteresowani NG muszą pouświadamiać jakie to jest bez sensu. Ja bym wolał jakieś tematy na kolejne odcinki, coś konstruktywnego.
[#34] Re: amiga.org.pl - podcast 05

@adam_mierzwa, post #33

Ja bym wolał jakieś tematy na kolejne odcinki, coś konstruktywnego.


Zrób jakiś odcinek z użytkownikiem OS4 który używa go do tworzenia czegoś.

I nie chodzi mi o tworzenie wpisów na blogu czy filmów o OS4. Nie chodzi mi o zjadanie własnego ogona. Chodzi mi o tworzenie treści nie związanych z OS4 i jego promocją. Np. jakiegoś muzyka, grafika itp. Taki wywiad chętnie bym zobaczył.
[#35] Re: amiga.org.pl - podcast 05

@*y, post #19

2.Tak, ale sens istnienia/sprzedaży komputerów z mniej popularnymi obecnie architekturami to znalezienie przez odbiorcę jakiegoś innego powodu do zakupu. Dlatego ludzie czasem akceptują wyższą cenę.

1. Mi chodziło tylko o to, że jeśli z jakiś powodów ludzie wybiorą tańszy czy droższy komputer z PowerPC, a np. będzie to ich jedyny współczesny komputer to mogą go w miarę współcześnie wykorzystywać, uzupełniając braki w oprogramowaniu innym systemem.
[#36] Re: amiga.org.pl - podcast 05
Dla tych wszystkich którym się podobała microAmiga na RPi, mam wyklejankę. Wystarczy wydrukować w odpowiedniej skali, dorzucić obraz gry do kineskopu 1084S i voilà... :D
Kilk!
[#37] Re: amiga.org.pl - podcast 05

@waldiamiga, post #36

@waldiamiga, super wygląda lepiej niż "oryginał"
[#38] Re: amiga.org.pl - podcast 05

@pgru2, post #35

Moim zdaniem teraz jest szansa na coś nowego/starego w dobie permanetnej inwigilacji wszystkich przez wszystkich. A Amiga moglaby miec szansę to wykorzystac bedac komputerem/systemem wolnym od tego. Wtedy kazdy bylby w stanie dac wiecej grosza bedac pewnym, ze nikt mu nie zaglada do garow. Tylko czy mozliwe jest zycie bez wielkiego brata? Chyba jestesmy skazani na zachipowanie :/.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem