Komentowana treść: Legacy - nowa gra RPG na Amigę
[#1] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę
To Amiga Intro, ma tyle wspólnego z rzeczywistością, co i obrazek przypięty do newsa, czyli treść może się zgadza, ale kolory już nie. W rzeczywistości plansza tytułowa na komputerze AmigaOne z Radeonem R9270 wygląda tak samo jak na klasyku, czyli na pewno nie tak jak na filmie:



Ogólnie jednak należy docenić fakt że po dwudziestu latach historia zaczyna zataczać koło i znowu tak jak w okresie 1996 - 2001 tworzy się komercyjne gry dla Amigi pod system, które obok AGA również wspierają karty graficzne. Z drugiej strony jedna jaskółka wiosny nie czyn,. niemniej fakt że gra pod system, to zawsze jakaś tam szansa na zwiekszenie kręgu nabywców (choćby o userów AOS4 czy MOS) pozwlala mieć nadzieję że pojawią się kolejne tego typu produkcje. Oby tylko wsparcie dla kart GFX oznaczało coś więcej niż tylko sama możliwość uruchomienia gry, czyli np. pelną 24-bitową paletę kolorów.
[#2] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Jestem za! Dzieki za zrzut ekranu.
[#3] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Tak samo wygląda na Windows, to gra z PDA i ma swoje "dziwności".
[#4] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę
Dla odmiany screenshot z... AmigaOS 4.x Classic. Demko jak widać działa na tym systemie.

[#5] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@waldiamiga, post #4

Potwierdzam, że na MorphOSie też rusza.
[#6] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@recedent, post #5

Zgadza się.
Wiadomo coś jak będzie dystrybuowane i za ile kwitu ma to być?
[#7] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@waldiamiga, post #6

Na razie nie wiadomo.

A dla zainteresowanych wrzucam fragmenty rozgrywki na AGA nagrane przez Sabermana.

Wersja Lo-Res


Wersja Hi-Res
[#8] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@MUFA-amigaone-pl, post #1

A jak odpalić wersję GFX.?

Dobra odpaliłem w oknie ,wystarczy z icon info usunąć nawiasy i mamy wersję windowed.

Teraz ładnie wygląda na LCD.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 21:58:06 przez damianx
[#9] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@damianx, post #8

A w sprawie wersji AGA/RTG względem wersji ECS dla zainteresowanych jak to działa. Gra pracuje w palecie 256 kolorów a na ECS paleta jest redukowana do 64 EHB. Jest to robione na bieżąco za pomocą tablicy-palety. Poniżej paleta AGA/RTG i wspomniana tablica-paleta redukująca do 64 kolorów w EHB.

[#10] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@Solo Kazuki, post #9

to dobrze czy źle?
[#11] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@Shredder, post #10

Dziwne pytanie. Sam się zastanów czy "dobrze" by było wydać np wersję ECS działającą na AGA tylko w 64 kolorach EHB i nie obsługującą RTG czy systemy NG? Piszę bo wiele gier było tak napisanych nawet gdy już była AGA i RTG.
[#12] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@Solo Kazuki, post #11

Widać zdecydowanie już na samej palecie jak wielka jest różnica między ECS a AGA :) Szkoda, że gry "wspólne" tak rzadko korzystały z tych możliwości AGA.
[#13] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@abcdef, post #12

No widać, przecież wiadomo, że bez dzielenia ekranu ecs to jedna wielka kupa. Dobrze, że w końcu ktoś zrobił grę na 64 kolory, a nie zawsze to 32 (w platformówkach można popodbijać hardwarowo, ale tutaj się nie popodbija).
[#14] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@michal_zukowski, post #13

"Dobrze, że w końcu ktoś zrobił grę na 64 kolory, a nie zawsze to 32"

jakby byly zawsze 32 to byloby swietnie, wiekszosc gier ma raczej 16 kolorow i ewenetualnie jakies rainbowy.
32 kol. to glownie domena Team 17.
EHB wyglada dobrze ale to i tak nie jest pelne 64 kolory, bo trzeba mocno kombinowac zeby kolory sie roznily miedzy soba, co nie zmienia faktu ze EHB gniecie 32 kol. tak jak 32 kol gniota 16 a AGA to juz pelen wypas.
[#15] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@Shredder, post #10

Nie wiem czy źle, ale wynika z tego, że grafika zajmuje tyle samo na ECS co AGA i na ECS wymaga szybszego procesora, by dodatkowo przeliczać paletę.
[#16] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@sanjyuubi, post #15

Szybszego procesora może, ale niewiele. To nie jest przeliczanie tylko szybka podmiana kolorów za pomocą tablicy-palety, przyjrzyj się obu paletom. Grafika zajmuje natomiast mniej, niż by zajmowała gdyby były dwie wersje grafiki.
Widać że chyba patrzysz p.t. "zrobić wersje tylko ECS"... buuu!
[#17] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@Solo Kazuki, post #16

Ja tylko odpowiedziałem na techniczne pytanie dotyczące zabiegu podmiany kolorów Sherlocku, nie wiem, gdzie Ty się doszukałeś jakiejś awersji z mojej strony na temat wersji AGA w mojej wypowiedzi, kiedy sama gra mnie w ogóle nie interesuje, ale może okłamuję samego siebie, a Ty wiesz lepiej. Świetny strzał fanbojowskim fochem, szkoda, że na ślepo.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 20:22:14 przez sanjyuubi
[#18] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@Solo Kazuki, post #9

Hmm teraz tak zaczalem myslec co napisales i nie bardzo moge sobie wyobrazic jak niby paleta jest redukowana do 64 kolorow.
Przesz to nie kolory w indeksach sa zmieniane a musi byc przeksztalcony caly bitplan a to nie jest takie proste. To chyba jest bledne tlumaczenie z ta "tablica palety", bo nie kumam tego sformulowania.
[#19] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@sanjyuubi, post #17

Wybacz, ale o czym ty piszesz. Ja jedynie wyciągam wnioski z twojej nielogicznej konkluzji. To właśnie ja bym bardziej mógł powiedzieć o fanbojostwie z twojej strony, bo nie ma sposobu by gra obsługująca zarówno ECS jak i AGA/RTG zajmowała mniej niż dzięki takiemu posunięciu - masz tylko dodatkowy plik palety z którego korzysta cała grafika a podmiana polega na podmianie odpowiednich kolorów.
[#20] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@selur, post #18

Hmm teraz tak zaczalem myslec co napisales i nie bardzo moge sobie wyobrazic jak niby paleta jest redukowana do 64 kolorow.


A ja nie wiem w czym widzisz problem więc nie wiem nawet co ci mam wytłumaczyć. Po prostu może przeczytaj co napisał BSzili, może bardziej zrozumiesz.
[#21] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@selur, post #18

Grafika jest w postaci chunky i istnieje tablica mapująca 256 kolorów na 64 EHB.

Mówiąc inaczej tablica ma 256 elementów, z których każdy przyjmuje wartości z przedziału 0-63.

Za jej pomocą mapowane są piksele z AGA na EHB.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 21:14:45 przez Hexmage960
[#22] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@Solo Kazuki, post #19

Ja nie zacząłem fanbojowskiej wojenki, ubzdurywujesz sobie jakieś ataki i w żaden sposób ich nie argumentujesz. Co takiego nielogicznego jest w mojej wypowiedzi? Że stwierdzenie, że grafika w obydwu przypadkach zajmuje tyle samo miejsca? To jest dla Ciebie nielogiczne, czy to zdanie jest w jakiś sposób nieprawdziwe? Gdzie jest ten atak fanbojowski na AGA i tę grę z mojej strony i proszę pokazać, gdzie narzucam swoje zdanie na temat jak powinni robić ją autorzy? Proszę o logiczne wyjaśnienie zamiast zdawkowego "twoja nielogiczna konkluzja".

Nie wiem też w jakim wieku utknąłeś, ponieważ w dzisiejszych czasach miejsce na dysku nie stanowi żadnego problemu, więc równie dobrze mógłby istnieć zestaw 2-ch grafik (polecam zajrzeć do SJP i obadać znaczenie słowa "mógłby"), gadasz tak jakby produkcja gry by upadła, gdyby mieli dołączyć osobne grafiki dla osobnych maszyn, a redukcja palety maszynowo i bez ditheringu, nie jest idealna dla każdej sceny, mogą powstać brzydkie przejścia i przekłamane detale - teraz możesz oficjanlnie powiedzieć, że się czegoś czepiam.

Podsumowując, stwierdzając fakty, wg Ciebie krytykuję autorów za ich rozwiązanie i żądam wersji tylko ECS.

Kto tu ma nielogiczne konkluzje?

Może ktoś inny mi wyjaśni co takiego złego powiedziałem, bo ten pan z powyżej jest do mnie jawnie uprzedzony.
[#23] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@selur, post #18

Masz jedną tablicę złożoną z 256 elementów, która jest paletą i drugą tablicę złożoną z 256 elementów, w której masz po każdej wartości z palety 64-ch kolorów, ale rozłożonej na kilka pól, czyli od 0 do 5 będzie to 0, 0d 6-11 będzie 1 i tak dalej aż do 63 (zawartość tej tablicy może być inna, wszystko zależy jaki kolor chcesz na jaki konwertować). Na podstawie tej tablicy jest konwertowany cały obraz do 6-ciu bitplanów i dobierany kolor z palet 64 barw, numer koloru z palety 64 barw znajduje się właśnie w tej tablicy.



Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 21:41:50 przez sanjyuubi
[#24] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@sanjyuubi, post #22

A miałem napisać po prostu "patrzysz z punktu widzenia użytkownika ECS"...

Ja nie zacząłem fanbojowskiej wojenki


Właśnie zacząłeś mnie atakować za jedno stwierdzenie które jest ironiczne. Jeżeli tak to ciebie uraziło to przepraszam.

Nie mam zamiaru ciągnąć tej dyskusji, tylko wyjaśnię niedomówienia.

stwierdzenie, że grafika w obydwu przypadkach zajmuje tyle samo miejsca?


A ile by miała zajmować? Mogła by najwyżej więcej, lub zrobienie wersji tylko dla ECS mogło by to zmienić, stąd moje ironiczne stwierdzenie.

Podsumowując, stwierdzając fakty, wg Ciebie krytykuję autorów za ich rozwiązanie i żądam wersji tylko ECS.


Nic takiego nie napisałem, mówiłem tylko o punkcie widzenia.

Może ktoś inny mi wyjaśni co takiego złego powiedziałem, bo ten pan z powyżej jest do mnie jawnie uprzedzony.


Nie jestem, po prostu inaczej odebrałem twoją wypowiedź. Jeszcze raz ciebie przepraszam jeżeli poczułeś się urażony.
[#25] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@Solo Kazuki, post #24

Nie patrzałem z żadnego punktu, zostało postawione pytanie typu "to dobrze, czy źle" na temat sposobu generowania grafiki dla ECS, nie udzieliłem stronniczej odpowiedzi, więc nie wiem skąd ta ironia, każda metoda ma swoje wady i zalety, a obiektywność polega na umiejętności dostrzegania jednego i drugiego. Jeżeli już miałbym się do czegoś przypieprzać, to raczej do istnienia wersji ECS w takim stanie, bo jak już pisałem, taka mechaniczna konwersja i to na Amidze, na której nie można sobie pozwolić na złożone algorytmy do generowania ditheringu (chyba, że statyczne obrazy) w czasie rzeczywistym, może popsuć wrażenia estetyczne.

Chodziło mi o miejsce w pamięci, ponieważ trzeba załadować do niej obrazek 256-cio kolorowy, a potem go przekonwertować na 64 kolory zgodnie z tablicą, czyli metoda ta wymaga więcej pamięci na ECS niż na AGA i odrobinę dodatkowej mocy procesora na samą konwersję w porównaniu do wersji AGA, to ktoś może postrzegać jako "źle".

Konwertowanie grafiki do 64-ch kolorów pozwala na możliwość uruchomienia gry na ECS, co ktoś może postrzegać jak "dobrze", choć dla mnie osobiście wygląda to jakby wersja ECS powstawała "przy okazji". Mi ta metoda, ani nie przeszkadza, ani nie wywołuje fascynacji, grafika na ECS musiałaby być ręcznie poprawiana, to wiąże się z większą ilością pracy, czasu i ludzi, jeśli nie mają takich zasobów, to lepszy rydz, niż nic.

Nie musisz mnie za nic przepraszać, żadne gorzkie słowa poniżej pasa tutaj nie padły, a ja się pewnie nakręcam za dużo na starość.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 23:57:56 przez sanjyuubi
[#26] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@Hexmage960, post #21

Aha w chunky... myslalem, ze to jakis specjalny trik z obcinaniem ostatnich 2 bitplanow.
No to teraz jasne dlaczego tylko EHB a wymaga mocniejszego procesora. I faktycznie troche marnuje sie CHIP ram w tym wypadku. No i tez jestem ciekaw jak wyglada grafika w 64 kol.po takiej surowej konwersji OK
[#27] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@selur, post #26

No to teraz jasne dlaczego tylko EHB a wymaga mocniejszego procesora.

Nie, wcale nie dlatego. Wymaga takiego samego procesora co wersja AGA/RTG, jakby było tak jak piszesz wymagało by lepszego. Gra wymaga przynajmniej 020 obojętnie czy ECS, AGA czy RTG. BSzili odniósł się do tego na EAB.

Sorry about the 020 requirement, there's no way to get the game to work on 16-bit processors.



I faktycznie troche marnuje sie CHIP ram

Nie sądzę, znając BSzili i jego umiejetności gra korzysta do tego z Fast RAM. Zauważ że pod tym względem na ECS jest po prostu 6MB RAM, nie napisane nigdzie że wymaga 2MB Chip.

A tak patrząc na to jakie niektórzy mają konfiguracje, to nie wiem w czym problem.

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 11:42:38 przez Solo Kazuki
[#28] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@Solo Kazuki, post #27

Procesor 68020 w A500/A600 w 2020 roku dla niektórych użytkowników to problem?
[#29] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@sanjyuubi, post #25

Dobrze że sobie wyjaśniliśmy niedomówienia, nie lubię mieć przez nie nieprzyjemności.


dla mnie osobiście wygląda to jakby wersja ECS powstawała "przy okazji

Bo tak trochę jest, BSzili się nawet do tego odniósł
Originally the game was meant to be AGA only, the 64-color EHB support was added as an afterthought.


ja się pewnie nakręcam za dużo na starość

Odniosłem właśnie takie wrażenie, wprawdzie trochę złośliwie ująłem sprawę, ale trochę ciebie chyba poniosło. Nigdzie ci nie zarzucałem jakichkolwiek uprzedzeń do AGA czy innych zarzutów które potem poruszyłeś.
[#30] Re: Legacy - nowa gra RPG na Amigę

@Solo Kazuki, post #29

ja się pewnie nakręcam za dużo na starość

Też mi się tak wydaje, jakieś przewrażliwienie. Znak czasów. Każdego to w różnych sytuacjach spotyka, ale nie ma co sobie dorabiać na siłę ideologii.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem