Komentowana treść: Wayfarer 2.0
[#31] Re: Wayfarer 2.0

@lubmil, post #30

Z ciekawości - gdzie leżał problem? Gdzieś między fotelem a klawiaturą czy to był jakiś inny mechanizm błędu?
[#32] Re: Wayfarer 2.0
Ja mam z Wayfarer jeden mały problem, i to już od wielu wcześniejszych wersji występujący, przy czym zawsze mam nadzieje, że z kolejną wersją zniknie. Otóż przeglądarka potrafi się bardzo długo wyłączać, czasami kilka minut trwa zamykanie programu i pewnie trwałoby to dłużej ale nie czekam tylko daje reset. Niby pierdoła, ale trochę denerwuje. Też tak macie?
[#33] Re: Wayfarer 2.0

@luk, post #32

Też tak czasem mam. Dzisiaj właśnie nie wytrzymałem i zrobiłem restart. szeroki uśmiech
[#34] Re: Wayfarer 2.0

@MDW, post #33

Co do zamykania programu to był problem we wcześniejszych wersjach, ale w ostatnich problem zniknął. Bywało w skrajnym wypadku że wayfarer zamykał się 30' i mimo to zdarzało się że nie dał rady się zamknąć. Wtedy popstu ignorowałem to i wyłączałem kompa lub robiłem reboot. Już wiem, że trzeba ustawić chrome by google wyglądało normalnie o normalnie działało. Ustawiłem więc globalnie na chrome bo i bank mi przy tym działa dobrze. A takie małe pytanko - co to jest "tryb ciemny"?
[#35] Re: Wayfarer 2.0

@luk, post #32

Fakt, też tak mam.
[#36] Re: Wayfarer 2.0

@lubmil, post #34

A takie małe pytanko - co to jest "tryb ciemny"?
na wp.pl na przykład masz w lewym górnym rogu takiego switcha, możesz sprawdzić. Tryb ciemny to takie coś, żeby gówniażeria czuła się dobrze, że jak sobie rozumiesz kliknie to ratuje planetę, rybki i inne futrzaki.
1
[#37] Re: Wayfarer 2.0

@lubmil, post #34

Nowoczesne systemy operacyjne o spójnym UI (czyli nie Windows, hehe) potrafią przełączać się w tryb ciemny. Wszystkie elementy interfejsu są w ciemnych kolorach, zostaje wysłana do wszystkich aplikacji informacja, że system zmienił tryb na ciemny żeby też na to zareagowały i (jeżeli mają to zaimplementowane i aplikacja nie ma swoich specyficznych ustawień odnośnie trybu) zmieniły swój UI na ciemny. Developer definiuje dwa zestawy kolorów albo używa kolorów predefiniowanych w systemie operacyjnym, które w zależności od wybranego trybu zwracają inne wartości. Ja np. w macOS mam na stałe tryb ciemny, a w iOS od zmroku do świtu (zmienne w ciągu roku).

Gdy jest ciemno, znacznie lepiej się to wszystko obsługuje, nie wali po oczach ten koszmarny "nowoczesny" biały, który dominował w nieamigowych systemach, które uważały, że wszystko powinno wyglądać jak kartka papieru w jakimś procesorze tekstu (nie napiszę "Word", bo na PPA nie wolno przeklinać). szeroki uśmiech W amigowych systemach nam to tak nie przeszkadzało, bo jednak standardowym tłem zawsze mieliśmy jakąś szarość, a nie czystą biel. Chociaż odkąd MUI jest jedynie słusznym, domyślnym GUI można sobie ustawić nawet wszystko białe. Dzisiaj nowy MUI pozwala dynamicznie przełączać skórki bez wymaganego restartu, wszystkie programy i system od razu się przełączają, nie zawieszają. Więc możemy sobie taki tryb ciemny uzyskiwać zmieniając skórki. Powinno to całkiem zgrabnie działać dzięki ciężkiej pracy MOS Teamu nad ujednoliceniem GUI pod MorphOS.

No ale przełączenie trybu na ciemny w systemie nie zmienia tego na stronach www. Wiadomo, że świat webowy żyje własnym życiem, wszystkie systemowe mechanizmy zastępuje własnymi rozwiązaniami, które "ważą" tysiące razy więcej, są powolne i mają w nosie spójność z platformą. Niektóre strony pozwalają wybrać sobie tryb ciemny i zapewne jeżeli w Wayfarer sobie to włączymy to strona potrafi wziąć pod uwagę to ustawienie i pokazać się w ciemnych kolorach, znacznie bardziej przyjemnych do czytania gdy dookoła jest ciemno.

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 16:44:43 przez MDW
[#38] Re: Wayfarer 2.0

@MDW, post #37

No jasne. Ale generalnie tryb ciemny jest łączony z ekobełkotem i nowocześni mogą sobie przy switchu "tryb ciemny" przeczytać ile dzięki ciemnemu tłu oszczędzili mega ton równoważnika CO2.
1
[#39] Re: Wayfarer 2.0

@fazior, post #38

Przyznam się, że nie słyszałem eko-argumentów niby przemawiających za trybem ciemnym. Trzeba być nieźle zjechanym żeby używać takiego argumentu. szeroki uśmiech

Też nienawidzę tego podczepiania pod ekologię wszystkiego co się da. Mam awersję na wszystko co jest niby „eko”. Co nie przeszkadza mi np. od prawie 3 lat jeździć pojazdem elektrycznym. Ma milion zalet, kilka wad ale nigdy w życiu nie myślałem o nim jak o pojeździe ekologicznym. To nie był nawet ostatni argument przy decyzji o kupnie. szeroki uśmiech
1
[#40] Re: Wayfarer 2.0
Brawo Jacek!!

a kochanemu PPA dedykuję
4
[#41] Re: Wayfarer 2.0

@MDW, post #37

Woielkie dzięki za tak obszerne wyjaśnienie. W Amidze to istotnie miałem wszystko na szaro, w mosie już nie, tła okien z tekstem są białe, bo to jest naturalny kolor dla człowieka - jak biała kartka papierru (np. w AmIRC tło okna mam białe - od zawsze tak miałem, więc to pewnie przyzwyczajenie). Tylko w CED mam b.ciemny szary i b.dużą czcionkę. Jeszcze w listerach Ambienta mam tło zielone - taki marmurek. Ale już w listerach Magellana tło szare. Czyli ten "tryb ciemny" jeśli zadziała na jakiejś stronie ma poprawić czytelność. Niektóre strony są tak robione że np. jest czasny tekst na ciemnoniebieskim tle (albo odwrotnie). Wtedy by coś przeczytać trzeba sobie tekst podświetlić myszą.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 03:06:23 przez lubmil
[#42] Re: Wayfarer 2.0

@MDW, post #39

Przypuszczam że jeśli faktycznie nowoczesne matryce przy czarnym tle nie podświetlają całej swej powierzchni, to tryb ciemny może mieć zdecydowanie więcej wspólnego z ekologią niż samochód elektryczny.
1
[#43] Re: Wayfarer 2.0

@ede, post #42

Ta i da się to w banalny sposób przeliczyć na tony równoważnika CO2:). Ja przy swojej fotowoltaice mam ikonke, która pokazuje drzewko i numerek, od połowy marca to będzie 142. To chyba znaczy że od montażu do dzisiaj ocaliłem mały zagajnik:D. Ja nie twierdzę, że nie da się oszczędzić nieco prądu przez to czarne tło ale jest to mikra ilość, nawet w przeliczeniu na ilość użytkowników. A już w ogóle wpieranie stadu, że jest eko bo se klika fejsa czy wp z czarnym tłem jest mądre inaczej.
1
[#44] Re: Wayfarer 2.0

@fazior, post #43

Wyłączyłem Disk Cache w Wayfarer i działa szybciej - pewnie dlatego że partycja wypchana po brzegi, zdaje się wtedy operacje dyskowe są wolniejsze. Oprócz tego In-Memory Cache ustawiłem na Balanced. Ciekawe jakie mogą być tego przykre konsekwencje.


Ta i da się to w banalny sposób przeliczyć na tony równoważnika CO2:). Ja przy swojej fotowoltaice mam ikonke, która pokazuje drzewko i numerek, od połowy marca to będzie 142. To chyba znaczy że od montażu do dzisiaj ocaliłem mały zagajnik:D. Ja nie twierdzę, że nie da się oszczędzić nieco prądu przez to czarne tło ale jest to mikra ilość, nawet w przeliczeniu na ilość użytkowników.


Trudno mi się spierać, nie liczyłem :). Słyszałem gdzieś, że nie ma za bardzo chętnych do utylizowania zużytych ogniw.

A już w ogóle wpieranie stadu, że jest eko bo se klika fejsa czy wp z czarnym tłem jest mądre inaczej.


Niestety tak.
[#45] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#46] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#47] Re: Wayfarer 2.0

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #46

Tak moim zdaniem to my wszyscy MOSowcy jestesmy poniekad pro ekologiczni. Nawet nieswiadomie. Ile tych Appli wyladowaloby na smietniku gdyby nie MOS Team? Rowniez klasyczna Amiga.
[#48] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#49] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#50] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#51] Re: Wayfarer 2.0

@luk, post #32

Przed chwilą przeinstalowałem 2.0 na 2.1. Już prawie 20 minut się zamyka. Wcześniej aż tak źle nie było.
Niestety trzeba zrobić reset.
[#52] Re: Wayfarer 2.0

@ede, post #44

Od przed chwilą jest nowy wayfarer i iris
2
[#53] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#54] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#55] Re: Wayfarer 2.0

@fazior, post #43

Ustawiając tryb ciemny na ekranie, nie przyczyniasz się w żaden sposób do ilości zużywanej energii. Podświetlenie matrycy w monitorze LCD, świeci cały czas tak samo, czy w starszych monitorach świetlówkowe, czy w nowszych ledowe. Jedynie kryształki w matrycy inaczej się układają, żeby dać inny efekt świetlny. W monitorze kineskopowym jest podobnie. Lampa - ta z tyłu kineskopu działa cały czas. Jedynie na luminofor wysyła inną wiązkę promieniowania, dając takie czy inne wrażenia świetlne.
[#56] Re: Wayfarer 2.0

@gilban, post #55

Nie jest to do końca prawda. Niektóre monitory/telewizory z podświetleniem LED dynamicznie zmieniają poziom podświetlenia. Jeżeli większość ekranu jest ciemna, LED-y pobiorą mniej energii.
2
[#57] Re: Wayfarer 2.0

@Krashan, post #56

Nie mówiąc już o OLED gdzie zapala się pojedynczy piksel.
1
[#58] Re: Wayfarer 2.0

@Kitech, post #51

Jest już wersja 2.2. Ma poprawkę w temacie zamykania. Jak to mówił w reklamie rajdowiec - sprawdź sobie szeroki uśmiech
1
[#59] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#60] [post oznaczony jako OT] wyświetl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem