Komentowana treść: Zmarł Clive Sinclair
[#1] Re: Zmarł Clive Sinclair
R.I.P Sinclair...
1
[#2] Re: Zmarł Clive Sinclair
Bardzo ciekawa postać OK
1
[#3] Re: Zmarł Clive Sinclair
Ostatni model pierwszego komputera Sinclaira miał oznaczenie 81 i sir Sinclair dożył 81 lat. Mógł jeszcze wypuścić np. ZX-88, albo ZX-96, albo ZX-102...

Ciekawe, że w ostatnich 20 latach jakoś nie było słychać o tym człowieku. Za młodu był takim wizjonerem, wierząc wizji przedstawionej w filmie "Micro Men", nawet dosyć stanowczym, nerwowym, upartym i ostro walczącym o swoją wizję. Ciekawe, że w czasach internetu nie wypowiadał się na temat technologii, rozwiązań, niczego nie krytykował, nie komentował. Tak jakby zupełnie stracił zainteresowanie technologiami, albo zajął się czymś innym, albo po prostu nie chciał się publicznie wypowiadać.

Jack Tramiel po sprzedaniu firmy Atari też przestał się wypowiadać na tematy technologiczne i zupełnie nie był nawet zainteresowany nowymi technologiami (polscy Atarowcy próbowali do niego dotrzeć już w XXI wieku gdy był w Polsce). Ale w tym przypadku się nie dziwię, bo dla niego to Atari i Commodore to był po prostu biznes. Jak niedawno powiedzieli jego synowie w publicznym wspominkowym wystąpieniu:
"To może być dla niektórych z was mały szok ale nasz tato nawet nie lubił komputerów."

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 20:05:15 przez MDW
5
[#4] Re: Zmarł Clive Sinclair

@MDW, post #3

Czy SAM Cupe tez byl projektowany przez niego ?
Ostatni 8bitowiec

„Za pomocą zwykłego telewizora oraz komputera ZX Spectrum astronom Jan Hanasz dokonał akcji sabotażowej polegającej na zakłócaniu emisji programu Telewizji Polskiej przez podziemną „Solidarność” w regionie toruńskim w PRL w 1985 roku. Akcję tę nazywaną potocznie „Telewizją Solidarność” amerykański pisarz Buck Bloombecker zaliczył do jednego z bardziej spektakularnych aktów hakerskich świata.”

„Jednak najbardziej znany epizod związany jest z powstaniem toruńskiego Radia i Telewizji „Solidarność” – radio korzystało m.in. z nadajników podwieszanych na balonach – miało zasięg do 40 km. Największe wrażenie wywołało jednak nałożenie na obraz telewizji haseł związanych z bojkotem zbliżających się wyborów (na dole ekranu widzowie mogli przeczytać: Dość podwyżek cen, kłamstw, represji, Bojkot wyborów naszym obowiązkiem). Po drugiej takiej emisji został aresztowany wraz ze współpracownikami”

Cały sprzęt „włamywaczy” składał się z kilku elementów połączonych kłębowiskiem kabli. Serce systemu stanowił niepozorny komputer produkcji brytyjskiej, Sinclair ZX Spectrum 48k. Komputer, spięty z niewielkim czarno-białym telewizorem, sterował specjalnie skonstruowanym modulatorem, który emitował sygnał-planszę i przesyłał ją do nadajnika o mocy zaledwie
7 wat, połączonego z zamocowaną na balkonie anteną długości 3 metrów. Problemem konstrukcyjnym, którego rozwiązanie wymagało ogromnego talentu, było zsynchronizowanie planszy z istniejącym sygnałem TV tak, by była stabilnie widoczna na ekranach telewizorów.
Specjalnie zaprogramowane ZX Spectrum pobierało oryginalny sygnał z telewizora, przeliczało w czasie rzeczywistym parametry obrazu (tzw. synchronizację poziomą i pionową) i modulowało sygnał planszy, podając go do nadajnika.

https://www.focus.pl/artykul/hakerzy-z-prl-u-jak-solidarnosc-zhakowala-sygnal-telewizji



Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 20:29:11 przez HOŁDYS
3
[#5] Re: Zmarł Clive Sinclair

@HOŁDYS, post #4

„Za pomocą zwykłego telewizora oraz komputera ZX Spectrum astronom Jan Hanasz dokonał akcji sabotażowej polegającej na zakłócaniu emisji programu Telewizji Polskiej przez podziemną „Solidarność” w regionie toruńskim w PRL w 1985 roku. Akcję tę nazywaną potocznie „Telewizją Solidarność” amerykański pisarz Buck Bloombecker zaliczył do jednego z bardziej spektakularnych aktów hakerskich świata.”


Ooo ciekawe, wiadomo jak dokładnie to zrobił?
[#6] Re: Zmarł Clive Sinclair

@HOŁDYS, post #4

SAMa stworzyli Alan Miles i Bruce Gordon, którzy wcześniej pracowali dla Sinclaira.
1
[#7] Re: Zmarł Clive Sinclair

@HOŁDYS, post #4

Czy SAM Cupe tez byl projektowany przez niego ?

Dokładnie to samo pytanie zadałem sobie 2 dni temu i sprawdziłem. SAM Coupe wyszedł w 1989 roku, czyli już po tym jak Sinclair sprzedał swoją firmę Amstradowi. Ale dobrze czujemy, że SAM Coupe ma coś (poza kompatybilnością) wspólnego z ZX Spectrum. Został skonstruowany przez ludzi, którzy odeszli z Sinclair Research po tym jak firmę kupił Amstrad.

Pamiętam ten słynny numer "Bajtka" w którym był test SAMa Coupe (nawet był na okładce). Mieliśmy wraz z kolegą wtedy Atari 65XE i marzyliśmy o Amigach ale nawet dyskutowaliśmy czy kupilibyśmy takiego SAMa gdyby był znacznie tańszy od (nieosiągalnej ze względu na cenę) Amigi. I nie mówiliśmy stanowczo nie.

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 21:50:14 przez MDW
3
[#8] Re: Zmarł Clive Sinclair
Chyba niewiele osób zna więc wspomnę, że warto obejrzeć film fabularny pt. "Micro Men". Opowiada historię walki między dwoma brytyjskimi firmami konstruującymi komputery w latach 80: Sinclair i Acorn. Z naciskiem właśnie na postać Sinclaira. Wszyscy znamy liczne historie z amerykańskiej Doliny Krzemowej, walki Atari z Commodore, Apple z Microsoft, Apple z IBM, itp. A mało kto wie (ja nie wiedziałem) co się działo w Europie, a konkretnie w Wielkiej Brytanii. Film robi wrażenie trochę niskobudżetowego, kręconego teatralnymi metodami, ale to zupełnie nie przeszkadza, liczy się treść. Ciekawe, że tak doskonale znamy amerykańskie komputery, a zupełnie jest nam nieznany brytyjski BBC Micro. Jeszcze 5 lat temu nawet nie wiedziałem, że taki istnieje. Chociaż podobno u nas "w epoce" jakaś partia tych maszyn była sprzedawana w sklepach dla górników.

Tak sobie myślę... Gdyby na początku lat 80 nie Acorn tylko Sinclair wygrał zamówienie rządowe na komputer dla szkół to inaczej potoczyłaby się historia urządzeń przenośnych XXI wieku. Acorn pewnie nie rozwinąłby się tak bardzo, nie zaczął modyfikować 6502, przez co nie powstałaby specyfikacja architektury ARM i nie projektowanoby na jej bazie energooszczędnych (i dzisiaj już konkurencyjnych dla x64) procesorów. Nie mielibyśmy w kieszeni urządzeń z ARMem, w MacBooku przy którym teraz siedzę nie byłoby applowej implementacji procesora ARM. No ale Sinclair wtedy przegrał. Acorn zrobił komputery BBC, a Sinclair i tak sobie poradził i komputery ZX Spectrum są znane na całym świecie (w przeciwieństiwe do BBC Micro). Czyli sir Clive Sinclair swój cel osiągnął, pomimo tych wszystkich przeciwności. Chciał zrobić komputer dla wszystkich i faktycznie komputer znają wszyscy.

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 21:54:05 przez MDW
3
[#9] Re: Zmarł Clive Sinclair

@MDW, post #8

Sinclair (firma) dała ciała gdy robiąc Spectrum 128 z Investroniką nie dodała trybów graficznych z istniejącego już Timexa i tak Spectrum pozostał komputerem 8bitowym z najgorszą grafiką. Natomiast dobrze się stało, że wersje Spectrum 128 się przyjęły softwarowo (co nie udało się przy C64, ale pewnie też ze względu na brak Vica2 napędzanego 2mhz). Tak patrząc na jakość softu to Spectrum jest zaraz za C64 a gry takie jak
.
to pierwsza liga gierek na maszynki 8bit.

Co do BBC to też te maszynki dawały ciała graficznie (tylko 8 kolorów), ale np. taka Price o Persia wygląda smakowicie:


Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 23:56:31 przez michal_zukowski
[#10] Re: Zmarł Clive Sinclair
[#11] Re: Zmarł Clive Sinclair

@MDW, post #8

"czyli sir Clive Sinclair swój cel osiągnął, pomimo tych wszystkich przeciwności. Chciał zrobić komputer dla wszystkich i faktycznie komputer znają wszyscy. "

Wszsycy znaja ZX81 (albo o nim slyszeli) fenomenem byl dla mnie pierwszy prekrusor z mikrokoputerow poprzednik ZX80 .. kupowany w czesciach do zlutowania w domu :) i to bylo cos co wymyslil mr.Sinclair komputer cenowo dostepny dla mas.

Czy byl najlepszy - nie byl ..czy mial mase bledow "zalozeniowych" mial ..ale jedno trzeba mu przyznac byl pierwszy.

Spectrum nigdy nie byl moim targetem bo od niego przygody nie zaczynalem i nie darze go taka sympatia jak C64 "chlebak".

Ale pałeczkę prekursora mikrokoputerów domowych trzeba mu oddac OK
1
[#12] Re: Zmarł Clive Sinclair

@MDW, post #3

Ciekawe, że w ostatnich 20 latach jakoś nie było słychać o tym człowieku


Wg The Guardian zmarł po długiej chorobie. Troszkę więcej na jego temat można poczytać właśnie we wspomnianym artykule. Jak na tamte czasy można go nazwać wizjonerem (elektryczny samochód, komputer zasilany bateriami, przenośny TV… sporo tego).

Link do artykułu:
link

Co do wspomnianej przez kolegów marki BBC Micro - jest ona obecnie kontynuowana przez modułowe płytki do nauki inżynierii i programowania dla dzieci: BBC Micro BIT link

Nie jest to może pełnoprawny komputer (w sensie Raspberry Pi), jednak może stanowić świetne wprowadzenie do zabawy z inżynierią dla dzieciaków ze starszych klas podstawówki. Ot, przykład jak zachowując filozofię marki dokonać swoistego wskrzeszenia.
[#13] Re: Zmarł Clive Sinclair

@MDW, post #3

Firma wyprodukowała jeszcze Z88.. ale czy był jego konstruktorem..

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cambridge_Z88

R.I.P
[#14] Re: Zmarł Clive Sinclair

@MaaG^dA, post #13

The Cambridge Z88 was the last computer from the mind of Sir Clive Sinclair, who in the 1980s, was indisputably the most colourful and influencial figure on the British microcomputing scene. The British entrepreneur and inventor had been marketing his own electronics and computers since the 1960's.

In 1986 the company sold its entire computer product range and the "Sinclair" brand name to Amstrad for Ł5 million.

No longer able to legally market computers under his own name, Clive Sinclair rebranded himself as Cambridge Computer Ltd. Their first and only product? The Z88 computer.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 08:53:43 przez HOŁDYS
1
[#15] Re: Zmarł Clive Sinclair

@MDW, post #8

Acorn pewnie nie rozwinąłby się tak bardzo, nie zaczął modyfikować 6502, przez co nie powstałaby specyfikacja architektury ARM


Acorn nie modyfikował 6502. Rozważali 65816 (16-bit wersja 6502). Odwiedzili WDC i zobaczyli jak mały zespół go zaprojektował. To zmotywowało ich do zaprojektowania czegoś nowego. I tak powstał ARM.
1
[#16] Re: Zmarł Clive Sinclair

@Slepaq, post #12

Ale jakiego wskrzeszenia, przecież komputery Acorn BBC przeszły w komputery Acorn z Armem (które mają warstwe zgodności z BBC) a potem w same procki Arm. Nie trzeba wskrzeszać tego co istnieje nadal. Dodatkowo dla BBC można było kupić oryginalny procek Arm jako rozszerzenie jeszcze w latach 80tych, a obecnie można podłączyć RPi.
1
[#17] Re: Zmarł Clive Sinclair
[']
[#18] Re: Zmarł Clive Sinclair

@michal_zukowski, post #16

Ale jakiego wskrzeszenia
- a podziękował za sprostowanie, zawsze czegoś nowego człowiek się dowie, albo troszkę chociaż śmietnik w głowie uporządkuje ;)
[#19] Re: Zmarł Clive Sinclair
[']

Zaczynałem na klonie ZXa - Timex 2048. Mam dotąd książkę do samodzielnej budowy komputera na bazie Z80. Mogę z pełną powagą powiedzieć że Sinclair zdefiniował mi życie swoimi pomysłami.
[#20] Re: Zmarł Clive Sinclair

@Skotos, post #19

[`]

Czy aby przypadkiem nie byl to CA80?

W moim przypadku bylo Spectrum+ a pozniej Timex. Zaczynalem na nich poznawac asma Z80.
[#21] Re: Zmarł Clive Sinclair

@Phibrizzo, post #20

Zielona okładka ze schematem procka, "Budowa mikrokomputera...", nie wiem czy z tego wychodził CA80, przerobiłem to teoretycznie. To był 1987 rok. Rok później siedziałem przy Timexach.
[#22] Re: Zmarł Clive Sinclair

@hrw, post #15

Acorn nie modyfikował 6502. Rozważali 65816 (16-bit wersja 6502). Odwiedzili WDC i zobaczyli jak mały zespół go zaprojektował. To zmotywowało ich do zaprojektowania czegoś nowego. I tak powstał ARM.

Ooo, dzięki wielkie za doprecyzowanie. Trudno o kogoś bardziej kompetentnego w temacie ARMa. OK
A skoro już tu jesteś to dopytam. Czy Twoim zdaniem stwierdzenie, że "6502 jest dalekim przodkiem ARMa" jest prawdziwe? Można z niewielkim przymrużeniem oka tak powiedzieć czy to jest zupełnie bez sensu? Czy konstrukcje 65816 i jakiś pierwszy ARM mają jakieś cechy wspólne? Da się znaleźć w ARMie jakieś inspiracje 65816?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:18:09 przez MDW
[#23] Re: Zmarł Clive Sinclair

@MDW, post #22

Cycat z link

"There are certainly some similarities in the instruction set design of the 6502 and ARM - whether the latter was 'inspired' by the former remains to be seen, but I'd be surprised if there wasn't at least a little influence.

The arithmetic flags (NVZC) are the same in each, and also used in exactly the same ways, for example:

bitwise operations only affect N and Z, and leave the others untouched.
C and V flags are used and set identically by adds/subtracts in both CPUs.
Subtract operations use C as 'borrow' in both CPUs.

For what it's worth, the above is not true of (for example) the Z80.

Then - it's a small point - but the instruction set uses similar nomenclature to that of the 6502, for example:

# to indicate an immediate operand
EOR rather than XOR.
Shifts called ASL, LSR and ROR (as well as ASR).
Three character mnemonics for nearly everything (including the somewhat contrived ORR), like the 6502.
Condition codes use 6502 type nomenclature, e.g. NE rather than NZ (as in BNE)
"
3
[#24] Re: Zmarł Clive Sinclair

@Skotos, post #19

Zaczynałem na klonie ZXa - Timex 2048

Ja też, w miejscowym technikum, "kurs komputerowy" kosztował bodajże 3 tyś złotych - 86 rok, ja w trzeciej klasie podstawówki. Do dziś pamiętam jarające gały zielone Neptuny i popychanie żółwia w Logo i pierwszą grę - Deathchase.
[#25] Re: Zmarł Clive Sinclair

@waldiamiga, post #24

A nie był to moze polski klon zgodny z ZX Spectrum ?
Elewro 800 junior (wersja Elewro 600 miala CPU UB 880D, klon procesora Zilog Z80 produkcji NRD )

https://polskiekomputery.pl/2019/12/21/polski-mikrokomputer-elwro-800-junior-historia/

" W roku 1986 do szkół przekazano 4,5 tysiąca komputerów, wyposażonych w przetłumaczone wersje pakietów LOGO i Turbo Pascal "

Orginalne Amstrady i ZXy byly w walucie obcej bardzo drogie za PRL a po 30 latach ludzie potrafia pomylic sprzet :)

"Średnia miesięczna płaca w Polsce wynosiła wtedy około 25 dolarów miesięcznie. Na kosztujący wówczas około 100 funtów brytyjskich komputer, trzeba było wydać roczne zarobki."

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 20:34:47 przez HOŁDYS
1
[#26] Re: Zmarł Clive Sinclair

@HOŁDYS, post #25

a po 30 latach ludzie potrafia pomylic sprzet :)

Nie rób ze mnie sklerotyka, minęło 35 lat ale wciąż pamiętam przed czym siedziałem dwa razy w tygodniu przez trzy miechy. Stiwi Łonder odróżnił by przerobione organki Elwirka od Tajmeksa.
2
[#27] Re: Zmarł Clive Sinclair

@waldiamiga, post #26

A ja pierwszą styczność z Timexem 2048 (jako "ZX" w ogóle) miałem w osiedlowym klubie, pamiętam, że o dziwo była nawet stacja FDD3000 Inne ezieciaki grały akurat w Saboteura.
Na szczęście wtedy już wcześniej znałem i wiedziałem co to Atari, więc potraktowałem Timexa jako ciekawostkę

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 21:51:08 przez Jacques
[#28] Re: Zmarł Clive Sinclair

@HOŁDYS, post #1

Kradnę z atarowskiego forum:

[#29] Re: Zmarł Clive Sinclair

@HOŁDYS, post #25

A nie był to moze polski klon zgodny z ZX Spectrum ?
Elewro 800 junior (wersja Elewro 600 miala CPU UB 880D, klon procesora Zilog Z80 produkcji NRD )


U mnie na pewno Timex. Potem pracowałem także z Elwro, ale to już w liceum byłem. Z podarowanych szkole 12 komputerów i dwóch ze stacjami dyskietek (2xFDD 5,25'') zlutowałem sieć, joystick z plastikowego pudełka, kabli, blaszek i kawałka ..kierownicy od Wigry3. Piękne czasy
1
[#30] Re: Zmarł Clive Sinclair

@marianoamigo, post #28

O dzięki.. a jakieś napisy do tego ktoś ma?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem