Komentowana treść: Nowy akcelerator dla Amigi 600
[#1] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600
Thanks to AMMX, the 68080 at 80 mhz achieves performance close to the PowerPC 750 at 800 MHz.



Jak będzie wsparcie AMMX w programie Lame do kodowania mp3 to możemy porównać prędkość, bo posiadam taki PPC 750 800 MHz
1
[#2] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600
Heh. Co to jest "czwarta generacja chipsetu SAGA"? :) I co znaczy "poziomu wyższego niż osławiony AAA" skoro AAA raczej był "niesławny" z 2 powodów - że nie wyszedł na czas i że mimo fizycznych układów żaden z prototypów nie działał w pełni. Pomijam już zgodność tylko na poziomie rejestrów ECS. W 2022 poziom wyższy niż AAA nie jest czymś czym rzeczywiście jest się o co szczycić, bo większość SVGA RTG taki poziom prezentuje. Ktoś może powiedzieć "ale tu można jechać po rejestrach chipsetu!" ... no można. I co z tego? Po VIC IV w Mega65 też można. I co to zmienia? Istniejący soft jest dla (odpowiednio) ECS/AGA oraz VIC II. Więc nowe "ficzery" mają znaczenie tylko dla twórców nowego softu, których (surprise surprise) nie ma zbyt wielu, a ci co są rzadko kiedy robią coś innego niż porty istniejących gier. Które można zrealizować inaczej niż waląc po rejestrach SuperAGA.
[#3] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@abcdef, post #2

Może należało napisać mityczny, a nie osławiony
Ciekawe jaka będzie cena...
[#4] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@Jacques, post #3

Wstrząsająca:).
1
[#5] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #1

Ech no to jak zwykle w przypadku marketingu - to jest "prawda".
No bo V4 ma po prostu szybką pamięć i bezpośredni dostęp do pamieci framebuffera. Być może nawet Manticore da się ciut lepiej taktować.I dzięki temu i np. rozkazom AMMX obsługującym blittowanie z alphablendingiem wynik może tutaj być całkiem podobny do takiego Maca G3/G4 (bo tam obsluga pamięci kuleje, a przynajmniej nie dorasta do potencjału procków PPC). Ale nawet gdyby przepisać koder mp3 z wykorzystaniem AMMXa to nie spodziewłbym się nawet zbliżonej wydajności. W końcu porównywać procek ok 80 MHz z 800 MHz to lekkie nieporozumienie. No chyba że chodzi o wydajność w stosunku do zegara. Tutaj to już może być jakiś sens.

Tak więc takie stwierdzenie o porównywalnej wydajności cząstkowo się obroni. Czasami to może być prawda. Ale ta prawda ma raczej zastosowanie do szybkiej grafiki 2d (robionej prockiem) niż innych rzeczy.
A sam AMMX chyba jest dość ciekawy. Nie znam się na tyle żeby go porównywać z innymi rozszerzeniami SIMD, ale chyba raczej lepszy niż starenki MMX z czasów młodości procesorów Pentium szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 13:49:00 przez pisklak
[#6] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@pisklak, post #5

Jeśli chodziłoby o wydajność MHz vs MHz to bez sensu byłoby wskazywać konkretny model G3 750 taktowany 800MHz, prawda? A u Gunnara to te porównania są czasem jak z tym kawałem o rozdawaniu samochodów na Placu Czerwonym ... Tak, AC68080 jest szybszy od G3 800MHz, ale tylko jeśli chodzi o jedną specyficzną instrukcję i tylko jak ma cache miss ;) Coś w ten deseń. Sorry, niektórych rzeczy nie da się przeskoczyć. Gdyby V4 oferowało wydajność 800MHz PPC to można by założyć że gry z epoki Pentium III też stoją otworem przed posiadaczami produktów apollo, a to jedna wielka brednia.

AMMX - oprócz 3 wspólnych literek - nie ma nic wspólnego z intel MMX.

Aaa bo bym zapomniał - w trybie "AGA" to chipset w FPGA przejmuje kontrolę - co zrozumiałe. Ergo robimy z naszej amigi interfejs zasilania, klawiatury, myszy i floppa. Tak średnio bym powiedział. Nie rozumiem tego trendu. Przecież taka dopałka nie kosztuje mniej niż V4SA + klawiatura i mysz USB. Po co z jednej strony dopalać amigę by z drugiej strony NIE używać dokładnie tego co stanowi o jej unikalności?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 14:14:22 przez abcdef
1
[#7] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@abcdef, post #6

Wiem że jedyną wspólna rzeczą jest po prostu rodzaj instrukcji - SIMD. No i siłą rzeczy na pewno część instrukcji bedzie podobna, w sensie będzie realizowała podobne funkcjonalności. Poza tym o ile się nie mylę to AMMX ma lepszy dostęp do rejestrów procesora. No ale jak już mówiłem nie znam się. I chodziło mi raczej o porownanie właśnie takich smaczków. Czyli jak ta implementacja najbardziej typowych dla SIMD rzeczy wyglada dla AMMX i MMX.
A sama nazwa AMMX jest przez to podobieństwo do intelowego MMX dość myląca.
No a zresztą nawet na G3 jakimś zapyziałym to nawet czyste blittowanie grafiki 2d się chyba prockiem już nie robiło. Od tego jest blitter/chip na karcie gfx. O ile się dane mieszczą w pamięci gfx karty to raczej i tutaj ciężko by było 080 wygrać, pomimo bezpośredniego dostępu.
Oczywiście kwestia jakości sterowników jak najbardziej ma znaczenie. Bo z tym też różowo nie jest chyba, przynajmniej niektóre sterowniki dla kasycznych kart RTG dalej robią prockiem pomimo podiadanie blittera na karcie.

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 14:16:23 przez pisklak
[#8] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@pisklak, post #7

I tu dotykasz sedna sprawy. AMMX pozwala uzyskać większą wydajność mimo niskiego zegara (który jest technologicznie ograniczony) - to coś co wymyślono przede wszystkim znając górny pułap tego co uda się wycisnąć z samego 68080 na FPGA - dzięki temu bez zmiany zegara można danych przetworzyć więcej i uzyskać wydajność procesorów bez SIMD a taktowanych wyraźnie wyżej. Ale... gdy chodzi o nowości jakie daje SAGA - więcej sprite, więcej kolorów, szybsze DMA - w starych grach jest to (z reguły) bez znaczenia, bo są napisane pod możliwości AGA i te nowości nic im nie dadzą. A nowe gry trzeba by pod te cechy projektować. Tylko pytanie - po co - gdy RTG oferuje to samo (no, bez sprzętowych sprite, ale przy szybszym procesorze to nie problem, PSX mógł setki sprite programowo obsługiwać). A odpowiedź jest zawsze ta sama - bo taka jest wizja Gunnara, on tak widzi nowy chipset i liczy, że ludzie tłumnie wrócą do Amigi (czy też v4SA) by klepać w assemblerze soft wykorzystujący AMMX i SAGA. No... tak średnio bym powiedział z tym jest aktualnie i nie sądzę by był jakiś przełom. Raczej w momencie finalizacji pistorma ze stosunkowo szybkim CPU, RTG i pamięcią masową będzie to skazane na malutką niszę zatwardziałych fanów. Nie żeby pistorm tutaj tworzył szczególnie większe możliwości w zakresie developerki. Ale... kto wie, zobaczymy.

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 14:30:53 przez abcdef
[#9] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@abcdef, post #8

Hmm..... No też jakoś wątpię czy pojawienie się masowego PiStorma czy innego taniego zamulatora nagle sprawi że nastąpi wysyp amigowych programów (i programistów)
[#10] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600
Kolejna wersja bardzo drogiego emulatora nieistniejącego procesora i chipsetu - ale ludzie kupią i będą sobie i innym wmawiać że mają Amige.
Jaki sens jest robić sobie z Amigi zasilacz dla jakiegoś bardzo drogie a kiepskiego emulatora?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 19:37:58 przez RokiS
4
[#11] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@RokiS, post #10

To twoja opinia. Mam pytanie, miałeś kontakt z tym sprzętem ? Wiesz ja mogę mówić o Himalajach ale nigdy tam nie byłem, więc jaką wartość będą miały moje słowa ?
1
[#12] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@djpiotrs, post #11

wiem, prawda boli - ale to nie mój problem :)
4
[#13] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@RokiS, post #12

Dziwi mnie brak portu SATA chociazby II .. pozostanie przy IDE i PIO5 w nowym urzadzeniu jest zaskakujace .. tych dyskow jest coraz mniej ..a do SATA mozna by ten SSD 120 wlozyc przyspieszyc wyszukiwanie plikow przez dostep liniowy.

Urzadzenie jest fajne na papierze - i dziala z realna Amiga ..ciekawe jak bedzie z kompatybilnoscia softem A1200/A4000 i AGA.

Cena moze wystraszyc ..ale czas pokaze - moze zaszaleje do mojej Amigi 600

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 21:41:40 przez HOŁDYS
2
[#14] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600
Niech żyje nam bóg Apollo!
Od innych zęby mnie bollo! :/
Gunnarowi cześć i chwała,
Apollina wrogom wała! ( ° ͜ʖ͡°)╭∩╮
Wampiry dadzą im w ciry, boks
Mantikora urwie wora,
Aż ukłonią się po sam pas! pokłony
Gnając precz, gdzie rośnie pampas.
[#15] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600
Ciekawe o jakim rzędzie wydatku mówimy.
Ktoś tam coś o prawdzie pisał... i zapomniał, że w dzisiejszych czasach prawda jest jak zadek.
[#16] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@Duracel, post #15

Zakładam, że z 500 euro.
A sześćsetkowy PiStorm już puka do klapki rozszerzeń.

PS. gdzieś Ty się podziewał, bo dawno zauważyłem, że tak jakby Cię nie ma na ppa?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 06:50:14 przez mccnex
1
[#17] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@mccnex, post #16

Do klapki rozszerzeń to chyba nie bardzo, bo tam siedzi tylko Chip?
1
[#18] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@Jacques, post #17

"Klapka" jakoś bardziej amigowa mi się wydała niż "drzwi"
[#19] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600
Sprzętu nie mam, ale śledzę fora dotyczące tego sprzętu.
1. Procesor jest szybszy niż 68060, ale nawet "stare" przeglądarki internetowe chodzą bardzo słabo. Porządna przeglądarka zajechałaby ten sprzęt - chyba, że ktoś chciałby czekając na wczytanie strony zaparzyć sobie kawę.

3. Można szacować prędkość procesora na x3 w stosunku do 68060 50 mhz, ale z uwagi na brak optymalizacji oprogramowanie nie zawsze będzie tyle szybciej działać.
4. Dużo więcej daje AMXX - jest duży przyrost mocy, od biedy można obejrzeć filmiki w niskiej rozdzielczości (480p w pełni płynnie).
5. Bez softu rozwoju nie będzie. Ja bym kupił jakbym miał czas na hobby, jeśli ktoś działa coś na Amidze to chyba warto. Natomiast jako sprzęt do codziennej pracy wiele z tym nie zrobimy, nie ma nawet jak kupić w pełni legalnego nowego softu użytkowego, poza kilkoma wyjątkami.
2
[#20] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@HOŁDYS, post #13

No i SATA to raptem kilka linii - mniej wyjść z FPGA trzeba zużyć, mniej ścieżek poprowadzić...
1
[#21] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@mccnex, post #16

PS. gdzieś Ty się podziewał, bo dawno zauważyłem, że tak jakby Cię nie ma na ppa?


Człowiek zgredzieje i ma inne priorytety .

Ja już kiedyś pisałem, że wysokie ceny retro sprzętu i Amiga umrą razem z nami.
A to już wcale nie tak daleko ;)
3
[#22] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@abcdef, post #2

Heh. Co to jest "czwarta generacja chipsetu SAGA"?


Zastanawiałem się nad tym. Skoro toto odpala gry AGA a w opisach jest nowocześniejsza od starej AGA to można by nazwać to czwartą generacją chipsetu. Przede wszystkim że nikt oprócz nich tego nigdy nie próbował po upadku Commodore. Winuae lub podobne emulatory idą w kompatybilność i prędkość i nic więcej. RTG w prawdziwej Amidze jest nie kompatybilne z chipsetem , SAGA jest .
To tylko rozmyślanie bo nie jestem przeciwny Apollo Team. Duża część osób i ty jesteś uprzedzony do Apollo Team. Każdy ma prawo do wypowiadania się i mieć swoje zdanie i ja to szanuję. Prawda jest taka że Nic innego dla Amigi 68k już nie powstanie.
2
[#23] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@hrw, post #20

Tak w sumie to rzeczywiście, wsadzenie SATA do klasyka to byłaby super sprawa. Tylko że prawdopodobnie taki n.p. HDToolbox by przestał działać...
[#24] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@Jonson26, post #23

Tylko że prawdopodobnie taki n.p. HDToolbox by przestał działać

Dlaczego tak sądzisz?
Jeśli dane urzadzenie ma działać z Amigą musi być do niej przystosowane pod kątem komunikacji i sterownika.
1
[#25] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@Norbert, post #24

Oczywiście mogę się mylić bo ekspert ze mnie żaden, chociaż o ile pamiętam to HDToolbox świruje przy większych dyskach troszkę.
[#26] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@Jonson26, post #23

uzywam dysk sata w klasyku - 512GB. hdtoolbox tak jak mowisz - swiruje, ale wystarczy zamiast suwaka do wyznaczania wielkosci partycji wpisywac odpowiednie sektory, masz tam podana prawidlowa informacje o ich ilosci wiec wystarczy sobie podzielic wedle uznania :)
3
[#27] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600
Guunar to krętacz kiedyś, z rok temu gadał na YT u Jizasa, że wydadzą kartę do A1200 która będzie okrojoną wersją karty Vampire. Miał być procek plus pamięć za mniejszą kasę. I co? Ano nic. Cisza.
1
[#28] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@djpiotrs, post #22

Duża część osób i ty jesteś uprzedzony do Apollo Team.


A co w tym dziwnego, kiedy musisz co jakiś czas kupować to samo tylko w innym papierku. Wszyscy właściciele, którzy zachęceni obietnicami AGA zakupili V2 do A600 i zasilili konto Gunia, zostali przedmuchami w kroczu łącznie z Majstą. No i mamy w końcu AGA, ale pieniądze trzeba wydać ponownie. Jeśli komuś pasuje ten model rozwijania produktu, który może nigdy nie zostać ukończony, to ok.

Prawda jest taka że Nic innego dla Amigi 68k już nie powstanie.


Prawda jest taka, że to nie ma znaczenia. To produkt żerujący na marzeniach Amigowców, będziecie za niego płacić w nieskończoność.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 14:17:39 przez san_u
[#29] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@san_u, post #28

będziecie za niego płacić w nieskończoność


No wlasnie na tym polega caly biznesik Guntera.
Dziwie sie, ze jeszcze nie wpadl na pomysl wynajmowania kart, zamiast ich sprzedawania !!!
ok, racja ok, racja
[#30] Re: Nowy akcelerator dla Amigi 600

@koczis, post #27

1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem