Komentowana treść: Amiga37 - podsumowanie
[#1] Re: Amiga37 - podsumowanie
Ciekawe czemu nikt obecnie nie produkuje kart z PPC.

060, 040 to są.

Myślę że miałyby zainteresowanie - pewnie podobne do WARP.
2
[#2] Re: Amiga37 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #1

68K to klasyki, więc te turbinki mają wzięcie, ale nie zawsze, bo nie są z epoki. PPC jako turbina? Po co, skoro to odłam NG, a my wolimy całe kompy z kartami graficznymi, a nie kanapki. Jest ciężko, ale jak ktoś chce to sobie z PPC coś znajdzie, podobnie z turbinkami. Moim zdaniem nie ma niszy dla turbo PPC w wersji Amiga sprzed lat.
2
[#3] Re: Amiga37 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #1

A po co komu PPC ??
dla tych 10 demek na klasyka ?

Kupilbys traktor zeby zaorac 4 metry kwadratowe swojego ogrodu ?
1
[#4] Re: Amiga37 - podsumowanie

@selur, post #3

Na Vampire jest jeszcze mniej "natywnego" oprogramowania, a nadal je produkują.
2
[#5] Re: Amiga37 - podsumowanie

@selur, post #3

Potwierdzam: Tylko linia 68K.

Lepszy emulator niż PPC
[#6] Re: Amiga37 - podsumowanie

@michal_zukowski, post #4

To jest wersja beta MOSa 3.X ? Nie był pokazywany MOS x86 ?
[#7] Re: Amiga37 - podsumowanie
Procek do laptop jest zgodny z innymi ppc czy też mu czegoś brakuje jak temu z płyty Aeon ?
1
[#8] Re: Amiga37 - podsumowanie

@selur, post #3

Do:
- unpackerów LHa, ZIP, RAR etc.
- do datatypów PNG/JPG
- do MP3
- do wideo
- do NetSurfa
- do emulacji 8-bitowców
- do nowych portów starych gier

Zawsze to jakieś odciążenie i więcej mocy do zabawy. OK
6
[#9] Re: Amiga37 - podsumowanie
A ten Tabor to oni będą sprzedawać w wersji niedziałającej ?.
3
[#10] Re: Amiga37 - podsumowanie

@_arti, post #8

No i jeszcze smuci brak info z obozu WARP.
[#11] Re: Amiga37 - podsumowanie

@_arti, post #8

czyli do niepotrzebnych rzeczy... a cena takiej karty byla by kosmiczna.

Reasumujac: karta PPC do klasyka nie ma sensu.
2
[#12] Re: Amiga37 - podsumowanie

@michal_zukowski, post #4

Reklama Vampira byla swietna, sam chcialem to dziadostwo kupic.

Na szczescie inni kupili przede mna i zaczely wychodzic na jaw rozne szopki z niekompatybilnoscia.
A teraz jak juz sie okazalo, ze poprzednie wersje Vampira nigdy nie zostana poprawione, to w ogole tego bym nie dotknal za polowe ceny.
Zreszta swego czasu bardzo duzo entuzjastow Vampshita chcialo szybko sprzedac to cudo... ok, racja
5
[#13] Re: Amiga37 - podsumowanie

@selur, post #12

Jeszcze jesli chodzi o laptop Amigowy i Vampire to z mojej niedawnej korespondencji z Gunnarem jasno wynika, ze taka konstrukcja jest rozwazana!
1
[#14] Re: Amiga37 - podsumowanie

@selur, post #11

Nieno, jak się na Amidzę odpala tylko Superfroga, to pewnie
4
[#15] Re: Amiga37 - podsumowanie

@selur, post #11

Reasumujac: karta PPC do klasyka nie ma sensu.
Tym bardziej, że procesory PPC nadające się do zbudowania takiej karty są dostępne tak samo łatwo jak 68060. Moim zdaniem właściwą drogą jest tworzenie szybkich implementacji 68k w FPGA, ale ze skupieniem się na wstecznej kompatybilności i osiągach, a nie wodotryskach, nowych instrukcjach itp.
10
[#16] Re: Amiga37 - podsumowanie
Było coś o mosie na inne platformy?
[#17] Re: Amiga37 - podsumowanie

@Krashan, post #15

A pamiętasz tę polską firmę chyba że Śląska, która chwaliła się najszybszą implementacja 68020 w FPGA? Ciekawe ile z tego to czcze przechwałki. Ja zawsze myślałem, że 68060 to najlepsze co możliwe dla Amigi 68k, ale czytając ostatnie dyskusje na forum wychodzi, że 68030 lepsze, bo zachowuje kompatybilność z 68000. Myślałem, że WHDLoad załatwia sprawę, ale okazuje się, że proc udaje wtedy 68000, a to kiepska sprawa.

Jeśli pojawi się Amiga 68k Next coś na wzór ZX Next, to kto wie może zostawię NG.
1
[#18] Re: Amiga37 - podsumowanie

@KM_Ender, post #17

a zawsze myślałem, że 68060 to najlepsze co możliwe dla Amigi 68k, ale czytając ostatnie dyskusje na forum wychodzi, że 68030 lepsze
Zgadzam się z tą opinią. Gdybym miał sam wybrać model procesora, na jakim wzorować implementację M68k dla Amigi, wybrałbym 68EC030, czyli z grubsza lista rozkazów 68020, ale jest data cache (020 nie ma), oraz instruction cache o sensownej wielkości. Natomiast odpuściłbym sobie MMU. W dalszej perspektywie rozważałbym dodanie rozkazów 68882 (wszystkich, nie tak jak w 040/060). A potem to już tylko szybciej, szybciej, szybciej...
4
[#19] Re: Amiga37 - podsumowanie

@KM_Ender, post #17

Szkoda tylko, że ZX Next przeleciał zanim zdążyłem się o nim dowiedzieć...
1
[#20] Re: Amiga37 - podsumowanie

@MaaG^dA, post #19

A bo on tak myk, myk... ;) Jest drugi Kickstarter na kolejny wsad, może będą kolejne; tu jest ostatnia informacja dla szczęśliwców z datą wysyłki na trzeci kwartał przyszłego roku: link
1
[#21] Re: Amiga37 - podsumowanie
Bardzo ciekawy news.
Można jakąś garść informacji nt Morphosa na klasyki?
Czy to ma być próba portowania kobyły, czy jakiś mini golutki system ppc skrojony na miarę klasyka czy też może pudrowanie aktualnej martwej wersji klasykowej?
[#22] Re: Amiga37 - podsumowanie

@pawelini, post #21

Ooo rzeczywiście:
MorphOS Team zaprezentował wersję beta systemu MorphOS dla A1200 i A4000 (oczywiście z procesorami PowerPC)

Pytanie, czy cokolwiek zostanie w końcu udostępnione użytkownikom, czy tylko będzie można oglądać screeny z maszyny testowej jednego z developerów, jak to ma miejsce już od kilku lat?
1
[#23] Re: Amiga37 - podsumowanie

@pawelini, post #21

Są robione zmiany umożliwiające uruchamianie wersji pod PowerUPa natomiast brakuje jakiegoś miesiąca z rozpoczęciem ciągłej pracy/testów żeby to wydać. Jak istnieje potrzeba to mogę wziąć swoją Amigę z MorphOSem na Amiparty. Ogólnie tylko ja i ChainQ mamy MorphOSa PUP, natomiast główne zmiany wprowadza bigfoot w oparciu o marudzenie i debuglogi. Dodatkowo poprawiona została rejestracja więc MorphOS 3.x normalnie się rejestruje. Jest także pytanie o cenę. Z uwagi na to, że przez niedostatek osób/czasu wersja PUP miała by minimalne wsparcie to zastanawiamy się czy nie dać jej jako wersję darmową, no ale to na razie nic pewnego.
5
[#24] Re: Amiga37 - podsumowanie

@adam_mierzwa, post #20

Jest jeszcze Spectrum Next core dla Mistera, o ile komuś nie zależy na fajnej obudowie.
[#25] Re: Amiga37 - podsumowanie

@michal_zukowski, post #23

Są obecnie Amiparty w okolicach Warszawy ? Kiedyś były w Aninie.
1
[#26] Re: Amiga37 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #10

Na przełomie roku, gdy opublikowano aktualizację do TF1260, usłyszałem plotkę, że projekt WARP zostanie niebawem porzucony. Nie chciało mi się w to wierzyć, szczególnie że mam Warp 1260, ale z czasem widzę, że w każdej plotce jest ziarenko prawdy niestety. W dalszym ciągu brak osprzętu i nowego oprogramowania.... Szkoda, bo karta ma u niewykorzystany potencjał w postaci WiFi i innych dodatków specjalizowanych.
[#27] Re: Amiga37 - podsumowanie

@lukjan, post #26

Nie zabija się kury znoszacej złote jajka.
[#28] Re: Amiga37 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #27

Myślisz, że inżynier-elektronik o skillu wystarczającym do zaprojektowania, zbudowania i zdebugowania Warpa nie znajdzie lepiej płatnej pracy niż składanie w garażu kilkudziesięciu egzemplarzy turbiaczy do A1200 na rok?
2
[#29] Re: Amiga37 - podsumowanie

@recedent, post #28

Za 499 EUR/ szt. mysle, ze nie.
[#30] Re: Amiga37 - podsumowanie

@recedent, post #28

Nie w garażu, tylko we własnej firmie CS-LAB, w której Warp to poboczny projekt hobbistyczny, bo pierwotnie ten projekt nie miał być nawet skomercjalizowany zdaje się
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem