Komentowana treść: Portabl E r6
[#1] Re: Portabl E r6
W ciągu kilku tygodni nowe wersje E-VO i Portabl E, i zapowiedzi kolejnych releasow.
Nieźle jak na "martwy" amigowy język OK
3
[#2] Re: Portabl E r6

@vojo, post #1

Raczej stan amigowania określił bym jako tryb "zombie" i to niezależnie Amiga 68k czy NG. Wszystko żyje swoim życiem i od przypadku do przypadku.
2
[#3] Re: Portabl E r6

@KM_Ender, post #2

No to powiedzmy że zombie 68k goni zombie PPC
1
[#4] Re: Portabl E r6
Czy ktoś z forum tworzy coś dziś w AmigaE? Po tematach sądzę, że rządzi Amos, BlitzBasic2 i C. To czysta ciekawość.
[#5] Re: Portabl E r6

@KM_Ender, post #4

Czy ktoś z forum tworzy coś dziś w AmigaE?

No np to: link, dziś w nocy kompilowałem.


Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 10:24:57 przez vojo
2
[#6] Re: Portabl E r6

@KM_Ender, post #4

No i Lua (Hollywood) ma dzisiaj spore znaczenie w ami-świecie.
Sam klepię głównie w C++ więc dla mnie to jest dominujący język.
Z punktu widzenia MOSowcy duże znaczenie w tworzeniu nowego softu odgrywa dzisiaj Objective-C.
2
[#7] Re: Portabl E r6

@MDW, post #6

Nie to żebym cokolwiek sensownego zlepił (dla mnie programowanie to czyste hobby jest, ma mi sprawiać przyjemność i tyle) ale tak ja po prostu lubię AmigaE. I chociaż jako ewentualny wybór jezyka skryptowego narzuca się Arrex to byłbym także zainteresowany nauką Lua. I tutaj mam głupie pytanie - czy do Lua da się podpiąć podobny mechanizm portów jak w Arexxie?
[#8] Re: Portabl E r6

@pisklak, post #7

Ja niestety nie wiem. Nigdy nie napisałem jednej linii w Lua i nawet nie widziałem na żywo Hollywood.
Ale taki Lua niezależny od Hollywood pod MorphOSem jest jakoś pogodzony z portami ARexxa. Robił to jeszcze Krashan więc jestem pewien, że jest to napisane bardzo dobrze i tak zgodnie z zasadami AmigaOS/MorpphOS jak to tylko mozliwe.
O tutaj, np. tutaj jest jakaś wzmianka i krótki przykład współpracy Lua i ARexx:
https://library.morph.zone/Getting_Started_with_Lua#ARexx_Communication

A jeżeli chodzi o Lua z Hollywood to niestety nie wiem jak to wygląda. To już musieliby jacyś hollywoodzcy magicy się wypowiedzieć.
[#9] Re: Portabl E r6

@MDW, post #8

A jeżeli chodzi o Lua z Hollywood to niestety nie wiem jak to wygląda. To już musieliby jacyś hollywoodzcy magicy się wypowiedzieć.


Ja nie jestem programistą, więc nie chcę się wymądrzać, aczkolwiek z tego co się orientuję, to język Hollywood nie jest czystym językiem LUA. Jest raczej mieszaniną kilku języków programowania, z których zapożyczenia z LUA odgrywają dominującą rolę.
[#10] Re: Portabl E r6

@MUFA-amigaone-pl, post #9

Ja na pewno wiem jeszcze mniej. Ale rzuciłem okiem na Wikipedię i chyba rzeczywiście jest tak jak piszesz. W pewnym momencie Lua został przyjęty w Hollywood jako baza, podstawa. Ale dzisiaj jest to znacznie bardziej rozbudowane.

A tak przy okazji - fajnie, że ktoś aktualizuje polską Wikipedię pod hasłem Hollywood - (język programowania). Nie wiem kto to jest i czy tutaj bywa ale brawa i podziękowania. OK

Sądząc po opisie w Wikipedii to Hollywood zupełnie nie jest już traktowany jako coś do tworzenia prezentacji tylko dosłownie jako język programowania. O czymś to świadczy... Choćby dlatego nie powinniśmy o nim zapominać wymieniając języki programowania.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 21:50:24 przez MDW
[#11] Re: Portabl E r6

@MDW, post #10

AmigaE powinien zastapić wszystkie C w amigowym świecie(retro i NG) , a LUA ARexxa w NG.
[#12] Re: Portabl E r6

@KM_Ender, post #11

Z rezygnacji z C/C++ to chyba żaden system operacyjny na świecie nie może sobie pozwolić, bo to jednak jest król języków niezależnie od tego kto co tam sobie na górze wymyśli.
A gdybym miał szukać jakiegoś rozwiązania rekomendowanego do pisania natywnych aplikacji to jednak szukałbym czegoś trochę nowocześniejszego. Skoro już pod MOSem zrobiono krok w kierunku Objective-C (i to taki poważny, z automatycznym licznikiem referencji) to może zrobić jeszcze ze dwa kroki dalej i wejść w Swift, który już zupełnie jest rozwiązaniem z XXI wieku.

Ale to tak sobie bajki opowiadam. Myślę, że jeżeli ktoś chce coś zrobić to dzisiaj ma ku temu warunki lepsze niż kiedykolwiek w całej historii Amigi. Nie brakuje języka czy narzędzi. Brakuje chęci i cierpliwości.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 00:02:33 przez MDW
[#13] Re: Portabl E r6

@MDW, post #12

No faktycznie teraz jest ostatnio jakby wysyp różnego rodzaju kompilatorów na Aminecie. AQBasic (popatrzyłem, odpaliłem przykładowe programy, całkiem OK chyba jest), "nowy Amiga E" szeroki uśmiech, czy FreePascal. Z klasyków to ciągle rozwijany VBCC, jakieś tam dłubanie przy nowszych wersjach GCC. Jest z czego wybierać.
A i samo pisanie jest dużo wygodniejsze gdy ma się RTG, sporo RAMu i szybszy procek (chociaż ja tam na czas kompilacji moich programów w E jeszcze długo nie będę narzekał). Podstawowym brakiem jest brak czasu i chęci (i w moim przypadku nikła wiedza i świadomość ile się muszę nauczyć )

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 08:08:07 przez pisklak
[#14] Re: Portabl E r6

@MDW, post #12

Po co? NG to retro i nie zanosi się na coś lepszego (no może na lepszym sprzęcie), więc wolałbym lepsze dopasowanie amigowych wynalazków do pełnego wykorzystania lepszych konfiguracji Amigi (68k) i NG (PPC, x86). Optymalizacja i wyciskanie siódmych soków, potów ze sprzętu. Demka, które robisz to dobry kierunek. W tą stronę powinniśmy iść. Dobra literatura to podstawa. Co z tego, że wprowadzą nowy język programowania jak nie będzie literatury i całość z racji dostosowywania do przestarzałego AmigaOS i pochodnych będzie ograniczał możliwości takiego języka. Kto dziś programuje na 1 rdzeń i mało ramu w 32 bitach. Skupmy się na językach, które powstały dla Amigi, 32 bity, 1 rdzeń i tu ewentualnie usprawniamy. Nikt kto poważnie myśli o programowaniu, informatyce nie spojrzy na Amigę, NG. Tu spojrzą jedynie marzyciele i nostalgicy, którzy chcą zrobić coś dla poklasku w społeczności, a do tego wystarczą dotychczasowe wynalazki typu AmigaE, bo nasze, BB, Amos, PureBasic, FreePascal, C.
[#15] Re: Portabl E r6

@KM_Ender, post #11

Że co? Mało dopracowany kompilator(y) kontra najnowsze wersje gcc. No way...

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 11:18:24 przez michal_zukowski
1
[#16] Re: Portabl E r6

@michal_zukowski, post #15

Ekhm... A te najnowsze wersje GCC to jakiej jakości kod generują dla 68k czy PPC? Jak na razie największą ich zaletą to jest to że da się coś sensownego w miarę prosto przeportować
W kontekście jakosci kodu to nie byłbym taki pewny czy np. E-VO jest aż taki niedopracowany. Jakość generowanego kodu zawsze była określana jako dobra dla oryginalnego kompilatora AmigaE, z ktorego E-VO bezpośrednio się wywodzi. Pisanie w C/C++ ma na pewno wiele zalet. Ale dalsze rozwijanie E mnie osobiście bardzo cieszy.
2
[#17] Re: Portabl E r6

@KM_Ender, post #11

Eeee, cały system jest w C. Niech sobie AmigaE istnieje. Ale jednak C i C++ to jest ogólnoświatowy standard. Tego nikt na świecie nie jest w stanie się pozbyć, bo w tym pisze się inne języki. Zamykając się w kolejnym amigowym tworze jeszcze bardziej podnieślibyśmy próg wejścia i zdali się na łaskę jakiegoś jednego twórcy. Skończyłoby się portowanir czegokolwiek, odcięlinyśmy się od setek tysięcy rozwiązań. Nie mam nic przeciwko AmigaE ale niech sobie będzie opcją dla tych trzech osób, które wolą go od C/C++. Zresztą i tak nie mamy na to wpływu i sprawy będą toczyły się swoim torem.
Ja uważam, że teraz jest super i każdy z nas jest za stary żeby wykorzystać to co dzisiaj jest już gotowe do użycia.
[#18] Re: Portabl E r6

@KM_Ender, post #11

Naprawdę nie wiesz co piszesz.
3
[#19] Re: Portabl E r6

@MDW, post #17

No i dlatego piszę o zaletach pisania w C/C++
Bo jakby nie patrzeć to jest to ciągle "informatyczny alfabet" jakby... Wszystkie inne jezyki najprawdopodobniej kiedyś były napisane w C
Że nie wspomnę że znalezienie rozwiązania praktycznie dowolnego problemu programistycznego w sieci jest najbardziej prawdopodobne właśnie w tych językach
.
PS. A tak serio @MDW to pytam z czystej ciekawości - próbowałeś wogóle pisać w E ? Wiem że Cię to nie interesuje, tylko czy próbowałeś? Bo mi np. o ile czytanie prostego kodu w C jakoś idzie to napisanie prostego programu otwierającego okno i po chwili zamykającego zajęło chwilę czasu, więcej niż parę Guru, i trochę wyrazów niecenzuralnych
A wszystko przez te paranoiczne pilnowanie typów danych i walkę z opcjami kompilacji w VBCC

Btw2. Mówiąc że cały system jest w C masz na myśli oczywiście MOSa

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 18:57:10 przez pisklak
[#20] Re: Portabl E r6

@Wankowicz, post #18

Naprawdę nie wiem co piszesz.
[#21] Re: Portabl E r6

@KM_Ender, post #20

Więc dlaczego wypowiadasz się w tematach o których nie masz zupełnego pojęcia?
3
[#22] Re: Portabl E r6

@Wankowicz, post #21

Napisałem, że nie rozumiem o czym Ty piszesz do mnie. Napisałem co uznałem za stosowne, stary system, stare oprogramowanie i to działa, po co wymyślać koło na nowo.
[#23] Re: Portabl E r6

@pisklak, post #19

A tak serio @MDW to pytam z czystej ciekawości - próbowałeś wogóle pisać w E?
Ja próbowałem, ba nawet byłem fanem tego języka przez jakieś trzy miesiące. Po czym wróciłem z tego bałaganu do C.
[#24] Re: Portabl E r6

@pisklak, post #19

A tak serio @MDW to pytam z czystej ciekawości - próbowałeś wogóle pisać w E ?

Nieee, nigdy nawet nie widziałem żadnego źródła. Szanuję AmigaE, słyszałem same dobre opinie ale nie mam zupełnie powodu sprawdzenia go, bo zupełnie nic by mi to nie dało, a zabrało coś bardzo istotnego - przenośność. Poza tym ja bardziej piszę w prostym C++ niż C. Bardzo lubię dziedziczenie, obiekty, tak mam to wszystko zorganizowane. To samo kompiluje i odpala mi się to na macOS, może być pod innymi systemami (chociaż nie robiłem tego już z 5-6 lat, bo nic innego nie używam). Toleruję składnię C/C++, przywykłem do niej pomimo tego, że na codzień w pracy go nie używam (Swift).

napisanie prostego programu otwierającego okno i po chwili zamykającego zajęło chwilę czasu, więcej niż parę Guru, i trochę wyrazów niecenzuralnych

No ale to w przypadku jakiegoś potwornego błędu. Przez ostatnie kilka miesięcy przypominam sobie jedną taką sytuację w której rzeczywiście miałem zwisy (chociaż nie powodowały zawieszenia całego MOSa). Wina oczywiście była moja (głupie przeoczenie) ale znalezienie przyczyny zabrało mi cały dzień i byłem wrakiem człowieka. Zachowanie wskazywało na zupełnie inne miejsce niż faktycznie było. No ale to raz. Przez 6 miesięcy klepania ostatniego dema nie miałem żadnego dziwnego zwisu. Tych oczywistych nie liczę, bo to takie trywialne sytuacje w których zapomniałem odpalić skryptu przygotowującego "zasoby" i coś było niespójne. Rozwiązanie problemu trwało 1 sekundę.

Btw2. Mówiąc że cały system jest w C masz na myśli oczywiście MOSa

W AmigaOS3 też dąży się do tego żeby wszystko było w C. Pamiętam, że w czasach 3.5 i 3.9 chwalono się tym, że coraz więcej rzeczy przepisano na C.

Gdybym miał spróbować jakiekolwiek innego języka to (chcąc napisać jakiś bardziej użytkowy program) pod MOSem spróbowałbym Objective-C. Dla mnie nie jest dziwny (częsty zarzut), używałem go przez lata w applowym świecie (zanim zapanował tam Swift) i mógłbym spróbować i tutaj. Ale moje plany dotyczą bardziej różnych zabawkowych produkcji, które w 80% bazują na potworze, który sobie wystukałem w ciągu ostatnich 15 lat. Nic rewolucyjnego, wymaga już sporych zmian, ma kilka wstydliwych elementów, ale jest to mój śmietnik, lubię w nim grzebać i raczej już z nim się położę do trumny (to znaczy urny).

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 09:13:13 przez MDW
[#25] Re: Portabl E r6

@Krashan, post #23

Ja programowałem w E, ale w stosunku do C w standardowym kompilatorze zauważyłem brak 3 ważnych dla mnie rzeczy:

1. Nie można łączyć przypisania i sprawdzania warunku:

Kod w C:
if ((w = openWindow()) != NULL) {

Kod w E:
IF (a := openWindow()) <> NIL

2. Jak tworzę serwer przerwań, nie jestem w stanie zapewnić konwencji rejestrów.

3. Nie można łatwo łączyć programu z części, np. robić wstawki asemblerowe np. do serwera przerwań. Są moduły, ale one działają na trochę innej zasadzie.

Jeżeli ktoś zna rozwiązanie tych problemów w E, proszę o informację.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 10:28:59 przez Hexmage960
[#26] Re: Portabl E r6

@MDW, post #24

Chichotem historii można uznać fakt, że w szkołach uczą obiektowości na przykładzie dziedziczenia, tak naprawdę obecnie mało kto robi dziedziczenie, wszyscy jadą na kompozycjach i interfejsach.
1
[#27] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#28] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#29] Re: Portabl E r6

@vojo, post #5

A jak ze standaryzacją Amiga E? Czy oprócz narzędzia ten język dalej się rozwija?
Oprócz PortablE był kiedyś E Compiler X, możesz podać jakieś różnice między nimi?
[#30] Re: Portabl E r6

@adam_mierzwa, post #29

E-VO - rozwijany
ECX - dla systemów z 68020+ i PPC
PortablE - transkompilator, zmiany w języku.

Następca E czyli E-VO, są aktualizacje, ciekawe narzędzia (debugger), stale rozwijany, trochę zmienia język, ponoć łączy najlepsze cechy YAEC i CreativE oraz klasycznego E.
Jest ECX, który ma 3 wersje kompilatora, m68k, ale jest to kod dla 68020, też z FPU, ecx.mos - tworzący natywny kod PPC pod MorphOSa, oraz ecx.os4 - też PPC ale pod AmigaOS4.
Oraz jest PortablE, który tak naprawdę tłumaczy kod w E na C++ (transkompilator) i kompiluje za pomocą GCC. Możliwe jest także pisanie w E na inne systemy przy pomocy PortablE.

Czyli, mamy wersję tworzącą kod dla PPC, oraz szybszych M68K, mamy wersję dla klasycznej Amigi E-VO, oraz mamy możliwość pisania w E i transkompilacji, z nowymi możliwościami języka.

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 03:19:19 przez Skotos
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem