Komentowana treść: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022
[#1] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022
Amiga wielozadaniowością stoi i męczy się z wielu powodów. Brakuje jej mocy, oprogramowania i Bóg wie czego jeszcze. Jedni by chcieli żeby Amiga 500 miała więcej chip ram, drudzy by zajmowała mniej miejsca, inni co innego. Każdy narzeka, niektórzy więcej inni mniej. O dziwo znajdują się zapaleńcy, którzy robią genialny sprzęt, czy też oprogramowanie i nie chcą nic w zamian. PISTORM, EMU68 I wiele innych programów dzięki, którym nie trzeba już kupować drogich zabawek w postaci karty power pc w cenie 8000zł. Dzięki takim entuzjastom ciężko pracującego Polaka nie tylko stać na podatki, ale i na kartę, która bije vampira prosto w ślepia. Jak dla mnie Vampir stoi w miejscu od kilku lat tak jak NG. Odnośnie życzeń na nowy rok to oby nastała nowa era w postaci MC680xx wspieranej przez nowe szybsze technologie z obsługą wielu rdzeni, czy też wielu kart z wieloma rdzeniami.
1
[#2] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@koczis, post #1

oby nastała nowa era w postaci MC680xx wspieranej przez nowe szybsze technologie z obsługą wielu rdzeni, czy też wielu kart z wieloma rdzeniami.


Świetne życzenia - życzymy Amidze klasycznej, żeby przestała być sobą i zaczęła iść w ślady NG, tylko "po swojemu" - wymyślając koło od nowa.
4
[#3] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@recedent, post #2

Mrzonki, szczegolnie ze brakuje programistow.
2
[#4] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022
Dobrze się słuchało. Podoba mi się taka koncepcja jak rozważacie każdy miesiąc kolejno od stycznia do grudnia. Podsumowując, rok 2022 był dobry.
2
[#5] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022
Właśnie na takie podsumowanie całego roku 2022 czekałem, konkretnie i na temat !!!.Po upadku Adama Zalepy widać ze chłop robił dużo dobrej roboty dla środowiska Amigowego. Dlatego moze ci wszyscy krzykacze co tak atakowali Zalepe sami wezmą sprawy w swoje ręce i zastąpią wydawnictwo Adama.
[#6] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@SzaryWilk, post #5

Zabrakło Adama Zalepy i od razu wszystko się posypało - papierowy Magazyn Amiga NG, sklep Retroami, aktualizacje YAM-a...
[#7] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@recedent, post #6

Może nie ma kontaktu z Adamem Zalepą bo mi Yam przestał działać a nowych wersji brak?
[#8] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@SzaryWilk, post #5

Trzeba być obiektywnym, Zalepie można wiele zarzucić ale podsumowania z nim były ciekawsze, co wynika nie tylko z faktu że Zalepa amigował regularnie, ale i Radzik był wtedy w lepszej formie. Tak więc często wśród omawianych tematów padały zdania "tak używałem, ale podoba / nie podoba mi się to czy tamto"

Teraz to było po prostu w dużej części dokonanie odczytu tytułów archiwalnych newsów na PPA. Gdzie z równą pieczołowitością traktowali newsy o pojawieniu się nowej wersji jakiegoś datatypu czy wtyczki, co rzeczy, które naprawdę były ważne i odbiły się szerokim echem i zainteresowaniem na forach.

Reasumując dominowały krótkie komentarze typu "No, ale fajnie że wyszło", "autor częstymi aktualizacjami pokazuje społeczności że się stara" czy "no ale ważne że coś się dzieje". Myślę że każdy człowiek z ulicy, który dostałby do ręki archiwum newsów z PPA, też mógłby zrobić podobne podsumowanie. Nawet boot z odpowiednim algorytmem, wstawiłby te zdania.

Rozwijali się rzadko (rzadziej nawet niż w ubiegłym roku - sprawdziłem to odsłuchując jedno podsumowanie pod drugim), no a jak się już rozwijali nie brakło ewidentnych lapsusów. Ja rozumiem że można się różnić w ocenie danego faktu, natomiast sam fakt jak się robi podsumowania trzeba jednak znać.

Przykładem może być fragment, w którym prowadzący postanowili zrobić sobie bekę, z Daniela Jedlicki, przestawiając go w roli uczniaka wypuszczającego bez sensu całkowicie nieużyteczny program. Prawda jest taka że zamiast drwić z kompetencji Trixe, powinni go wyróżnić, jako jedną z jaśniejszych postaci. To on w ubiegłym roku stworzył edytor sampli, który prawdopodobnie jako drugi w całej blisko 40-letniej historii Amigi posiada funkcję Undo. No a że ta funkcja w tego typu programach jest ciężka do zaimplementowania, również ze względu na spory apetyt na pamięć RAM, dokonał kompilacji wykorzystującej możliwość wykorzystania 4GB RAMu. Warto przy tym dodać iż choć funkcjonalność extMem jest dostępna w AmigaOS 4.1 już ładnych parę lat, to programów z niej korzystających można policzyć na palcach jednej ręki, co również może wskazywać iż nie jest to takie łatwe i świadczy o klasie Daniela.

Ponieważ w podcaście tym wyjątkowo rzadko dochodzi do sprostowań wcześniejszych wypowiedzi (choć trzeba oddać że akurat, w tym odcinku Adam sprostował jedną rzecz dotyczącą potencjalnych możliwości The A500 Mini), postanowiłem zrobić film, który dobitnie wskazuje na to że nabijanie się z możliwości Rave było całkowicie nieuzasadnione. Może dzięki temu bardziej do wszystkim utkwi w głowie, również prowadzącym Amiwigilię (jeśli go zobaczą).
4
[#9] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@MUFA-amigaone-pl, post #8

a cóż mu przeszkodziło żeby dodać opcje zapisu.
[#10] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@SzaryWilk, post #9

Film oglądałeś do końca? Zapis był dostępny od pierwszej publicznej wersji, undo doszło w trakcie roku, po jednej z aktualizacji.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 19:14:08 przez MUFA-amigaone-pl
2
[#11] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@MUFA-amigaone-pl, post #10

Pojedyncze undo jest jednym z łatwiejszych rzeczy do napisania. Trochę gorzej z wielopoziomowy, ale bez przesady. Godzina materiału to 700MB. Undo maksymalnie dotyczy całego więc to nadal 700MB. Czyli mamy 1.4GB na same dane + bufor undo. Jesli bawimy się fragmentem to oczywiście do undo może trafić tylko fragment przed zmianą. Ani pamięciowo ani procesorowo to nie są jakieś kosmiczne wartości nawet dla 31bitowego Amigaosu.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 20:16:54 przez michal_zukowski
[#12] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@djpiotrs, post #4

Ciesze się, że się podobało. Ja wolałbym, żeby nagrania były dłuższe, podsumowanie powinno być dwa razy dłuższe jak zwykły odcinek, można wtedy wejść w szczegóły. No ale nie było to możliwe. Może następnym razem.
[#13] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@michal_zukowski, post #11

Zapewniam Cię że choćby ten 53MB plik MP3 zawierający 1.5h materiału audio już przy obróbce potrafi rozpalić paski zajętości mojej X5000 do czerwoności. Przy 2GB mogłoby być ciężko, zresztą może kiedyś jeszcze zrobię film, który to zobrazuje.

Poza tym, może i jak twierdzisz jednopoziomowe Undo jest łatwe do napisania, niemniej gdy Daniel przetestował 10 najpopularniejszych edytorów sampli na Amigę, okazało się że zaledwie dwa miały taką funkcję, plus tylko jeden miał undo wielopoziomowe, buforowane na dysku, co jak się domyślasz zbyt wydajne nie jest. Szczegóły znajdziesz w tym interesującym artykule Daniela.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 20:40:35 przez MUFA-amigaone-pl
1
[#14] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@recedent, post #6

Ponieważ kiedyś zablokowaliśmy się z "kolegą sympatycznym" "Mufą" z wzajemnością, a ja nie mogę skorzystać z dobrodziejstwa noworocznej amnestii (bo on ma mnie w blokowanych i nie mogę mu odpisać) odpisuję na twój post, ale nie czuj się wyróżniony ;) Informacja "dla ogółu".

W numerze 11 naszej gazetki był test Rave w wersji, którą dostaliśmy od autora. Ja serio nie mam pomysłu jak przedstawić do użycia czytelnikowi program do obróbki dźwięku bez opcji zapisu, cofania i nagrywania jako takiego. "Kolega sympatyczny" sam recenzował później ten program (i ja czytałem tę recenzję dzień przed nagraniem, bo musiałem sobie rok odświeżyć) i nawet wtedy pisał, że nie było opcji Record.

"Kolega sympatyczny" dzisiaj napisał miedzy innymi:
"prowadzący postanowili zrobić sobie bekę, z Daniela Jedlicki, przestawiając go w roli uczniaka wypuszczającego bez sensu całkowicie nieużyteczny program."

Każdy, kto odsłuchał odcinek wie, że mówiliśmy o Trixim tylko pozytywnie. Kolejna próba siania fermentu. Właściwie nie wiem czy jest sens odnosić się do reszty. Każdy robi podsumowanie jakie uważa, ale próby poróżnienia ludzi w społeczności i zbijanie w ten sposób autorytetu uważam za obrzydliwe.
2
[#15] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@MUFA-amigaone-pl, post #13

No ja pisałem o materiałach do godziny czasu. Ponad godzinę oczywiście pamięć się skończy szczególnie, że nigdy nie masz pełnych 2GB bo część odpada na system. Co do buforowania na dysku to Daniel Jedlicka oczywiście też poszedł tę drogą dla maszyn innych niż posiadające >2GB
[#16] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@adam_mierzwa, post #14

Otrzymałem info że piszesz coś do mnie.

1. Nie mam żadnych problemów z amnestią, proszę bardzo nie jesteś w blokowanych.

2. Tak wiem że recenzowaliście jakąś wczesną wersję prealpha, być może nawet z 2021r (tego oczywiście tylko się domyślam z racji że pismo wydaliście na początku 2022r), jednak to nie była wersja publiczna i jej możliwości mają się nijak do wersji obecnej.

3. Dobrze że czytałeś moją recenzję pierwszej wersji i dobrze że o tym tutaj napisałeś. Być może pisząc recenzje w przyszłości będę musiał precyzyjnie dobierać słowa, by być lepiej zrozumianym, choć wydaje mi się że dosyć jasno napisałem iż brakuje mi przycisku record, czyli rejestracji dźwięku na żywo np. z mikrofonu, a nie opcji zapisu dźwięku jako takiego w ogóle.

4. To prawda że nie obrażaliście Jedlicki wprost, natomiast pisanie że tu nie można mówić o fachowcach, że gościu jeszcze się uczy wespół ze stwierdzeniami w stylu że użyteczność tego programu jest żadna, to jednak zebrana w całość tworzy prześmiewczą atmosferę, której nie zmienia fakt iż dodawaliście że ogólnie to mu kibicujecie i fajny z niego gość. Wiesz jak już jesteśmy przy Czechach, to nie znam nikogo kto o ich serialu "Sąsiedzi" wypowiadałby się inaczej niż sympatycznie. Niemniej pewnie nikomu nie byłoby miło gdyby jego dokonania porównywano do dokonań Pata i Mata, a w przypadku oceny pracy Daniela poniekąd tak zrobiliście.

5. Tak miałem pełną świadomość że zrobienie tego filmu może być z Waszej strony negatywnie odebrane i liczyłem się z jakąś kąśliwą ripostą być może w następnym odcinku podcastu czy coś w tym rodzaju. Natomiast cóż, ja uważam że nie można stać cicho, bo potem coś co nie jest sprostowane, będzie użyte przez jakiegoś trolla i będzie z tego jeszcze gorsze g... Zatem może i Twoim zdaniem postępuje obrzydliwie ale moim postępuje słusznie.

6. Ogólnie z wieloma rzeczami, które tam poruszyliście się zgadzam. Na przykład bardzo dobrze że napisałeś iż Odyssey na SAM460 działa wolno. To akurat jest prawda i warto by potencjalny nabywca miał tego świadomość.

Naprawdę oczekuję więcej tego typu rozbudowanych wypowiedzi niż jakiegoś mechanicznego wypowiadania zdania o nowej wersji WarpJPG.datatype. Pomimo iż kilku osobom w tym wątku ostatnie podsumowanie się podobało, myślę że większość chciałaby tak jak ja, czyli odniesienia się do najważniejszych konkretów za to ciekawie i treściwie.
[#17] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@MUFA-amigaone-pl, post #16

wiec prawda jest ze w pewnym etapie programu nie było opcji zapisz koniec kropka. Mufa musisz sie z tym pogodzić z ta twoja pseudamiga.
1
[#18] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@SzaryWilk, post #17

Mufa musisz sie z tym pogodzić z ta twoja pseudamiga.


Trolling? Dzisiaj będę uprzejmy i zaserwuję Ci tylko ostrzeżenie, bracie.
2
[#19] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022
Panowie... po odsłuchaniu mogę tylko powiedzieć, że dobrze i lekko mi się słuchało waszego podcastu. Treści omówione z humorem jak i poświęcenie z racji przejściowych problemów zdrowotnych oceniam na kciuk w górę ;)Nowy rok jest dobrym czasem na podsumowanie naszego rozgałęzionego retro (bo inaczej nie można już powiedzieć) światka i każdy kto podejmie się tej roboty jest skazany na to, że ktoś może przeżyć rozczarowanie z powodu innej wizji świata. Materiał w moim odczuciu przedstawiony obiektywnie. Dobra robotaOKOKOK


Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 00:03:41 przez WojoS
[#20] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@WojoS, post #19

Dziękuję w imieniu swoim i 'radzika' OK
1
[#21] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@SzaryWilk, post #17

Tak wilku dokładnie taka jest prawda. Na pewnym początkowym etapie każdego programu na każą możliwą platformę nie ma opcji zapisu. Jak już się taka opcja pojawia plus inne użyteczne opcje, wtedy taki program się publikuje. Tak właśnie było i tym razem razem.
[#22] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@adam_mierzwa, post #14

Ponieważ kiedyś zablokowaliśmy się z "kolegą sympatycznym" "Mufą" z wzajemnością, a ja nie mogę skorzystać z dobrodziejstwa noworocznej amnestii


Nie martw się, mnie też ma w ignorach. Chyba to jedyna osoba na forum, która mnie ignoruje
Chyba jest wyjątkowo wrażliwy.

1. Nie mam żadnych problemów z amnestią, proszę bardzo nie jesteś w blokowanych.


A dla mnie już świąt nie starczyło

twoja pseudamiga

Ten komputer nazywa się chyba AmigaOne X5000, ale można też skrótowo AOX5000. Chyba, że masz na myśli starszy model AOX1000.

Można też X5000 i X1000.
[#23] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@snifferman, post #22

Do AmigaOne już chyba tez nie maja praw. Pewnie nic nie odpalali ;) a sprzedawali za krocie.
[#24] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@MUFA-amigaone-pl, post #16

Naprawdę oczekuję więcej tego typu rozbudowanych wypowiedzi niż jakiegoś mechanicznego wypowiadania zdania o nowej wersji WarpJPG.datatype. Pomimo iż kilku osobom w tym wątku ostatnie podsumowanie się podobało, myślę że większość chciałaby tak jak ja, czyli odniesienia się do najważniejszych konkretów za to ciekawie i treściwie.


Ja jestem gdzieś po godznie słuchania i mam podobne wrażenia, może warto przy podobnych akcjach zaprosić kogoś z forum, kto jest na bierząco z róznymi tematami. Nawet przy komentarzach o AmiTube, zrozumiałem to tak jak miałby to być program dla mocarnych amig, a tak nie jest.

Generalnie fajnie, że jest takie podsumowanie, bo dobrze się tego słucha, ale brakuje trochę pod kątem merytorycznym.
[#25] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@MUFA-amigaone-pl, post #8

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Dzięki temu shareware programowi Rave zakupię dzisiaj za 29.95 euro OS4.1, a ... tu dupa. Ni ma gdzie kupić.
[#26] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@koczis, post #25

Wersję elektroniczną to sobie możesz kupić na stronie Hyperionu, wychodzi najszybciej i najtaniej. Jak chcesz mieć płytkę, to np. amiga-shop.net (czyli Alinea Computer), sprawdzałem przed chwilą, niby mają na stanie, choć jak wrzucisz do koszyka, to wyświetla się dziwny komunikat, sugerujący że nie mają. Nie ma natomiast problemów na stronie Amedia Computer, no ale tam też wychodzi najdrożej, z przesyłką ponad 40 euro.
1
[#27] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@MUFA-amigaone-pl, post #26

Wersję elektroniczną to sobie możesz kupić na stronie Hyperionu, wychodzi najszybciej i najtaniej

Dzięki za informację, bo sam bym nie dał rady dokopać się do tego jak kupić. ( żenujący marketing ) Kupione, to mam co robić w te długie zimowe wieczory. Jeszcze raz dzięki, no i dzięki za robotę, którą robisz na YT. Obejrzałem w poprzedni łikend (i nie chodzi o to że się coś łyka) od A do Z.
[#28] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#29] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@SzaryWilk, post #28

HAHA CO TEN TROLL TU JESZCZE ROBI :D
niestety na ibrowse widac posty ignorowanych osob na ppa :>
[#30] Re: AmiWigilia 41 - Podsumowanie roku 2022

@Mir3k, post #24

Faktycznie może dla kogoś informacja o tym, że jest nowa wersja Pidgina jest za skąpa, bo nawet nie wie że to komunikator; z drugiej strony jak ktoś nie używa AmigaOS 4 jest mu to zbędne. Ale bardzo chętnie wejdę w szczegóły następnym razem, przydałoby się takie trochę głębsze zanurzenie. Najlepiej żeby było trzy osoby - OS4,MorphOS i klasyk i każdy wchodził w szczegóły swojej działki, bo ciężko o omnibusa. Wtedy byłoby po sytości :) Jak się pisze to zawsze można coś dodać przed publikacją, ale jak leci rozmowa no to już nie da się tego potem poprawić. Może się skuszę na jakieś omówienie stycznia w swoim podkaście, to dam ci znasz i mi napiszesz czy to jest to OK
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem