Komentowana treść: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku
[#1] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku
Wow! Postęp i rozwój! Coś, do czego amigowcy nie są przyzwyczajeni
1
[#2] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@_arti, post #1

nie amigowcy tylko klasykowcy
1
[#3] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@michal_zukowski, post #2

No że fanom MorphOSa i starych Maców odmawia się prawa do nazywania "Amigowcami" to jeszcze jakoś mogę zrozumieć, chociaż przecież mogą się czuć Amigowcami.
Ale żeby tak bez żadnego powodu walnąć że fani OS 3.x to wcale nie amigowcy tylko jacyś klasykowcy, to zrozumieć nie umiem.
1
[#4] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@vojo, post #3

Chyba chodziło oto że amigowcy dzielą się na klasykowcy i nieklasykowcy. Postęp i rozwój u nieklasykowców jest na porządku dziennym.
1
[#5] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku
Wygląda na to że dostęp do pliku mają wyłącznie zarejestrowani użytkownicy forum EAB, takiej informacji brakuje w newsie. Skoro nie mogę pobrać i sprawdzić tej bety, to ciężko wypowiadać się w ciemno co to dokładnie jest. Jednak zakładając że jest to być może jakiś następca Picasso96 Mode, to niewątpliwie należało by tylko skwitować to kciukiem w górę.

P96Mode to jeden z najdziwniejszych i najmniej intuicyjnych programów konfiguracyjnych jaki powstał na AmigaOS. Pamiętam że na jego nieintuicyjność narzekał już ponad 20 lat temu na łamach papierowego Execa, bodaj Jacek Rzeuski, jeśli mnie pamięć nie myli. Narzekali też zresztą inni ni tylko on. Pewnie dlatego w AmigaOS 4 postawiono na edycję trybów graficznych z poziomu ustaiweń tooltypów ikony monitora. Niemniej P96 Mode umożliwiał bardziej precyzyjne dostrajanie konkretnych rozdzielczości zwłaszcza tych nietypowych teoretycznie według AMD niedostępnych dla jego kart graficznych (czyli w przypadku starszych Radeonów - poniżej 640x480), dlatego wbrew zaleceniom Hyperionu lubiłem go używać dopóki się dało. Niestety na kartach graficznych, z których korzystam teraz już używać się tego nie da.

Niemniej gratuluję użytkownikom starszych kart dla AmigaOS 3.2 i mogę napisać że szkoda iż ktoś się za to wziął tak późno. A jak pojawi się publiczna wersja "nie beta" z ciekawości sprawdzę czy działa na AOS 4.
3
[#6] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@MUFA-amigaone-pl, post #5

Nie trzeba byc zarejestrowanym na EAB.

link

Edit. Po prostu EAB stal sie w zasadzie glownym portalem dla Amigi klasycznej, gdzie autorzy testuja swoje projekty. Wiec oczywiscie warto tam byc zarejestrowanym, jak chce sie skomentowac. Ostatni przyklad to port Death Rally by BSzili.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 11:19:16 przez Don_Adan
2
[#7] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@Don_Adan, post #6

Ok, w każdym bądrazie link z newsa wywala u mnie błąd 403.
1
[#8] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku
Jeżeli nie będzie działać chociaż na 3.9 (o 3.5 nie wspominając), to trochę lipa. Nie zamierzam się przesiadać na hyperionowe AOSy w bliskiej przyszlości.
3
[#9] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@MUFA-amigaone-pl, post #7

To wejdz z tego linka co podalem. Tamten nie dziala, a ten dziala.
[#10] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@Jacques, post #8

Raczej (oryginal) nie bedzie dzialac na 3.9, no bo po co ? To sie nazywa rozwoj systemu i wymuszanie na uzytkownikach zmian w systemie. Latwiejsze do testow dla programisty, bo wszystkie starsze systemy w tym 3.1.4 sa ignorowane. A jezeli jestes fanem ReAction to bodaj system 3.3 juz zdaje sie go ma miec. Nie wiem czy system 3.2 nie ma dodanych jakis funkcji, ktore ulatwiaja obsluge kart graficznych. Byc moze to jest przyczyna, ze ten program wymaga tej wersji systemu jako minimum.
1
[#11] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@Don_Adan, post #9

To wejdz z tego linka co podalem. Tamten nie dziala, a ten dziala.


Tak wiem, skorzystam z tego linka za jakiś tydzień bo na wyjeździe jestem. Rano jak jeszcze miałem dostęp do Amigi znałem tylko linka z newsa. Zatem potestuję w przyszłym tygodniu, ale dzięki za pomoc.
[#12] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@Don_Adan, post #10

Skoro P96 działa, to i P96Prefs powinno
1
[#13] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@MUFA-amigaone-pl, post #7

Plik został usunięty z tamtego źródła. Podmieniłem odnośnik prowadzący do serwisu amiga-news.de.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 16:42:47 przez mailman
1
[#14] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@mailman, post #13

Dziasiaj sprawdziłem idzialaja te ustawienia.
[#15] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@mailman, post #13

Lepiej bylo wrzucic jakis dzialajacy link, bo na Amiga.de to nie dosc ze wszystko po niemiecku to jeszcze nie ma linka do programu. :)
[#16] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@Don_Adan, post #10

Autor Thomas Richter napisał:
"AmigaOs 3.2 or better. Again, no, older versions will not work. The program depends on the font-sensitive gadtools library that came with 3.2, and the iconification gadget, which also came with 3.2."
1
[#17] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@powerzx, post #15

Ale rozumiem, że kliknąłeś w odnośnik w wiadomości, czy masz z tym jakiś kłopot, bo zupełnie nie rozumiem tego, co napisałeś?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 23:07:56 przez mailman
[#18] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@powerzx, post #16

Thomas Richter jest głównym programistą AmigaOS3.2 więc nie dziwię się, że wymusza rozwiązania ze swojej wersji systemu. Mógł użyć MUI, mógł użyć Reaction z AmigaOS3.9, no ale użył dziadowskiego gadtools.library tylko dlatego żeby promować AmigaOS3.2. Szkoda, myślałem że będzie jakiś rozwój, a widzę tylko cofanie się.
4
[#19] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@michal_zukowski, post #18

Thor nie jest glownym programista AmigaOS 3.2. MUI nie jest czescia AmigaOS 3.2, tak samo ReAction nie jest. Za to gadtools.library jest.
[#20] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@mailman, post #17

Już jest w porządku, wcześniej nie otwierało mi linka "wersja beta".
[#21] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@Don_Adan, post #19

Czyli mam rozumieć, że po raz setny ktoś promuje nowy system GUI mając do wyboru Reaction albo MUI i jeszcze próbuje komuś wmówić że AmigaOS3.2 bez Reaction jest lepsze niż AmigaOS3.9 z Reaction. No pyszny pomysł wprowadzać dodatkowe niekompatybilności. Szkoda, że nie napisał w komercyjnej wersji Tritona albo w jakiejś nowej wersji BGui tylko pod AmigaOS3.2.

Skoro 25 lat temu uznano, że amigowcy przechodzą na dynamiczny layout w frameworkach opartych o boopsi to wprowadzanie czegokolwiek innego nie jest tylko błędem. Jest idiotyzmem. Potem się ludzie dziwią, że AmigaOS3.x wygląda jak śmietnik bo każdy program wygląda inaczej, albo że nie ma globalnych prefsów do zmiany wyglądu bo na jeden program to wpłynie, a na drugi nie.

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023 10:59:22 przez michal_zukowski
1
[#22] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@michal_zukowski, post #21

Tak jakbys jako programista nie wiedzialbys jak to dziala.

2
[#23] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@michal_zukowski, post #21

Do jakiego wyboru? Kazdy normalny programista systemowy, powinien korzystac z tego co oferuje dany system, a nie roznego rodzaju nakladki na ten system. Amiga OS w wersji 68k to z zalozenia byl system lekki, a nie bajery. Ja wole system szybki niz wolny ale ladny, dlatego nigdy nie lubilem MUI i korzystalem z MUI tylko gdy nie mialem do wyboru zadnego programu w wersji no-MUI. Oczywiscie sa tacy, ktorzy lubia bajery i sobie instaluja DOpus5, Aros One czy AfaOS czy inne patche, ich wybor. W przypadku tego programu P96Prefs to wymaga on tylko Amiga OS 3.2 lub wyzej (tzn. Amiga OS 3.3 itd). Jakby ktos zamiescil screena z tego programu tutaj to mozna by ocenic czy az tak zle wyglada. Co do ReAction to podobno ma byc od wersji Amiga OS 3.3, wiec wtedy pewnie ten program pojawi sie tez w wersji dla ReAction.
2
[#24] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@Don_Adan, post #23

No i jest jeszcze jedna, ale za to bardzo wazna rzecz, o ktorej Ci Thor napisal. Odpalenie systemu z dyskietki w Emergency Mode. Tego sie nie da zrobic z MUI a z ReAction tez pewnie nie. Wiec jego wybor jest bardzo sensowny i praktyczny.
3
[#25] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@Don_Adan, post #24

Odpalenie systemu z dyskietki w Emergency Mode.


Dokładnie po co komu taka "kobyła" jak MUI w tak prostym utilku.
Zaletą AmigaOS3.x powinna być lekkość.
1
[#26] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@Amig_OS, post #25

Jakoś 3.9 miał Emergency Mode z Reaction. System musi mieć spójny wygląd. MorphOS ma, AmigaOS4.x ma, nawet Aros ma. W AmigaOS3.x wolna amerykanka.

ps. MUI 3.8 to nie jest kobyła. Wystarczy biedne 040 i cokolwiek innego niż Zorro2 żeby działało sprawnie.
[#27] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@michal_zukowski, post #26

Ale mial Emergency Mode dla Amig dzialajacych pod kartami graficznymi?
Sama biblioteka muimaster v3.8 to ponad 166000 bajtow, a ile jeszcze dodatkowych plikow byloby potrzebnych, zeby uruchomic taki program, tych roznych class itp. Taka dyskietka nie jest z gumy. Pewnie jakies inne programy jeszcze ram sa.

Nowa wersja juz jest:

link
[#28] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@Don_Adan, post #27

ale ja mówilem o reaction
[#29] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@Amig_OS, post #25

Nie da się ukryć, że mająć P96 legalnie pod AmigaOs3.9, żeby skorzystać z podobno lepszego programu do konfiguracji jestem "zmuszany" do przejścia na 3.2
Mam nadzieję, że wprowadzenie ReAction do Aos3.3 poskutkuje takową wersję P96Prefs ok, racja

Amigowa historia kołem się toczy, w ramach standaryzacji każdy tworzy nowe, lepsze i niekompatybilne z poprzednikiem.. ech
[#30] Re: Nowa wersja P96Prefs - prace w toku

@BULI, post #29

ale możesz uruchomić dyskietkę ratunkową, której nikt nie używa i wtedy też nie skorzystasz bo nie masz 3.2. clown

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 22:31:05 przez michal_zukowski
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem