Komentowana treść: MorphOS 3.18
[#1] Re: MorphOS 3.18
Nooo piękny zestaw nowinek. Już się robi backup i zaraz poleci aktualizacja.
Wygląda na to, że wreszcie będę mógł wyłączyć w Synology NAS SMBv1, bo w systemie jest SMBV2/v3. Bardzo mnie to cieszy.
1
[#2] Re: MorphOS 3.18

@MDW, post #1

U mnie lata 20mb/s. Poza tym jest to zrobione tak, jak powinno być, wszystko jest automontowane w zależnie od potrzeby.
3
[#3] Re: MorphOS 3.18
4.0 będzie na x86 OK
6
[#4] Re: MorphOS 3.18
Szybki (bo tylko różnicowy, a dzisiaj był robiony) backup na USB, potem kopiuję ISO i boot.img na USB, bootuję, odpala się z USB, wybieram update, po kilku minutach jest gotowy, restart i... działa. Tak ma być. szeroki uśmiech

Po uruchomieniu od razu rzuca się w oczy ikonka Networks. Klikam na nią i od razu widzę w niej mój NAS (Synology DS220plus). Klikam na niego, wpisuje login i hasło i widzę wszystkie katalogi - mój domowy i wspólne dla wszystkich kont. Kopiuję kilka plików z i na NAS... działa. No kurczę... prościej i bardziej bezobsługowo się nie da. Aż mi głupio, że nie muszę nic konfigurować...

Zaraz wreszcie wyłączę SMBv1 na NAS i zobaczymy jak działa z SMBv2/v3. Synology mi podziękuje, bo ciągle mnie straszył tym v1.

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 20:24:45 przez MDW
3
[#5] Re: MorphOS 3.18

@R-Tea, post #3

Poważnie? Bo jeśli tak, to aż z ciekawości zainstaluję.
1
[#6] Re: MorphOS 3.18

@R-Tea, post #3

Może sobie być na co im tam wygodnie. Ja nie jestem architektonicznie uprzedzony. Chcę używać tego systemu to będę używał na tym na czym będzie.
W tajemnicy mogę powiedzieć, że jeżeli zgrabnie ukryliby przede mną jakąś bardzo niskopoziomową emulację bez widocznego systemu „nadrzędnego” w której działałoby wszystko (przede wszystkim 3D) to też bym zaakceptował.
4
[#7] Re: MorphOS 3.18

@R-Tea, post #3

…dlatego ostatnia wersja na PPC będzie miała numer 3.99
2
[#8] Re: MorphOS 3.18

@MDW, post #6

Miło przeczytać, że nie wszystko w amigowym świecie umarło. Tak trzymać.
4
[#9] Re: MorphOS 3.18

@michal_zukowski, post #2

U mnie lata 20mb/s.

No to pięknie. U mnie jest znacznie wolniej ale pewnie dlatego, że siedzę teraz na WiFi. Jednak nie ma problemu - mi to wystarczy. Najważniejsze, że fajnie działa po wyłączeniu na Synology SMBv1. Wreeeeszcie!

Muszę przyznać, że nadwyraz sprawnie i szybko działa to wyszukiwanie urządzeń w sieci lokalnej. Otwieram i wszystkie widzę. Z punktu widzenia użytkownika to "Networks" robi wrażenie bardzo dopracowanego. Jest wręcz zbyt bezobsługowe jak na ami-standardy.
2
[#10] Re: MorphOS 3.18

@R-Tea, post #3

Niech będzie na nowym ARM od Apple (M1,M2) jak nie lubią x86.

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 22:27:01 przez rbej1977
4
[#11] Re: MorphOS 3.18

@rbej1977, post #10

Niech będzie na nowym ARM od Apple (M1,M2) jak nie lubią x86.

Jestem gorącym zwolennikiem urządzeń applowych z ARM. Mam wrażenie, że MacBook z M1 to pierwszy laptop świata, a wszystko co było wcześniej to były procesory z komputerów stacjonarnych na siłę wsadzone do laptopów pomimo tego, że zupełnie się do nich nie nadawały. Używam MacBooka Pro 2020 z Intelem i drugiego wręcz bliźniaczego MacBooka Pro 2020 z M1. Ten pierwszy to jest kpina i żart w porównaniu z drugim. Niestety ten pierwszy jest mój prywatny. Wynik głupiej, nietrafionej decyzji i braku wiary w pierwsze generacje nowych rozwiązań szeroki uśmiech

Pomimo tego nie chciałbym żeby MorphOS nadal wychodził applowe sprzęty. Apple projektuje sobie układy graficzne, CPU i różne inne elementy. To wszystko jest okryte tajemnicą, jest masa ukrytych drobiazgów, często nie ma publicznej dokumentacji. Rozwijanie systemu pod nieudokumentowany sprzęt to dramat. Wieczna inżynieria wsteczna, kombinowanie, domyślanie się. MOS Team ma w tym doświadczenie, bo poskromił już wiele applowych urządzeń. Jednak dzisiejsze applowe sprzęty to maszyny ZNACZNIE trudniejsze od rozgryzienia, bo bardzo dużą wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa. Bez sensu byłoby się w to ładować. Mam nadzieję, że MOS Team przy zmianie architektury wybierze coś bardziej otwartego i udokumentowanego. Szkoda czasu na kopanie się z applowymi rozwiązaniami. Nawet jeżeli są świetne.

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 22:47:10 przez MDW
4
[#12] Re: MorphOS 3.18
Ktoś używa na PowerMac12,1? U mnie (tak samo jak w poprzedniej wersji) skaszanione są napisy pod ikonami urządzeń. Reszta (po niezbyt długim testowaniu) wydaje się być w porządku.
[#13] Re: MorphOS 3.18
Kiedy w końcu zostanie udostępniona jakaś nowsza wersja na Amigi z kartami PPC ?
6
[#14] Re: MorphOS 3.18

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #13

Zapewne wtedy, kiedy pojawi się rozszerzenie pamięci dla kart PPC w klasyku (w formie jakiejś modyfikacji istniejącego sprzętu, lub nowych kart), bo ta ilość pamięci która jest obsługiwana przez te karty wystarczy co najwyżej do sprawnego przesuwania okienek w najnowszych wersjach Morphosa.
A czy pojawienie się takiej modyfikacji sprzętowej jest możliwe, to jest właściwe pytanie :)
[#15] Re: MorphOS 3.18
66% planu wykonałem, tzn. zainstalowałem 3.18 na dwóch z trzech maszyn, został jeszcze A1138.
1
[#16] Re: MorphOS 3.18

@rbej1977, post #10

OK, ale jak będą miały normalną cenę (max 300zł), w innym przypadku, to będzie drugi OS4: zabawka dla bogaczy.
1
[#17] Re: MorphOS 3.18

@olahughson, post #16

Z tego co pamiętam to plany były takie, żeby dla użytkowników dostępne były przynajmniej 3 konfiguracje: "budżetowa", "wydajna" i "mobilna". Czyli dwa desktopy (z czego jeden z kategorii "przystępnych cenowo") i jeden laptop.
2
[#18] Re: MorphOS 3.18

@recedent, post #17

Barrrrdzo dobre podejście. I niech ich ręka Jaya Minera broni przed pokusą ogarnięcia większej liczby urządzeń. Trzy modele wystarczą. A wszyscy, który przypadkiem znaleźli na strychu stary podobny laptop niech sobie po wybieleniu obudowy i dokupieniu nowych klawiszy zainstalują na nim Linuxa. Tak też się można "hipsterzyć". I tak po pewnym czasie pewnie się rozmnożą modele, bo wyjdą nowsze, a starsze nie będą już sprzedawane.

Jeżeli o mnie chodzi to nawet mogą po pewnym czasie odcinać wsparcie dla maszyn, których nie ma w sklepach od na przykład 5 lat i wsparcie wymagałoby jakiegoś "ciągnięcia starych ogonów".

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2023 15:52:17 przez MDW
[#19] Re: MorphOS 3.18

@recedent, post #17

Mi by wystarczył jeden sprzęt, byle by to było coś produkowanego obecnie i dostępnego do kupienia, nowe, w adekwatnej do możliwości cenie. za 15-letnie złomy to ja dziękuje.
[#20] Re: MorphOS 3.18

@olahughson, post #16

3000
[#21] Re: MorphOS 3.18

@Cedrat, post #19

Ciiiiii... Nie mów tego tutaj, bo tu jest pełno ludzi, którzy zapłacili fortunę na maszynę z procesorem setki razy wolniejszym niż procesor dzisiejszego zegarka.
3
[#22] Re: MorphOS 3.18

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #13

Miała być za free. Można było podziwiać na AmiParty wersję 3 na A1200 PPC. Wcale aż tak wolno nie było nie licząc samego bootowania.
3
[#23] Re: MorphOS 3.18
Komentarze pokazują dwoistość oczekiwań wobec MorphOSa. Ktoś pyta o to kiedy nowy MOS dla commodorowskiej/escomowskiej Amigi z PPC, a ktoś inny mówi, że zainstaluje tylko gdy będzie na dzisiejszy sprzęt, bo 15-letnie złomy go nie interesują.
Proszę teraz postawić się w roli twórców systemu, którzy wieczorami, w weekendy robią kolosalną robotę prawie wyłącznie w zamian za serdeczny uśmiech garstki fanów. szeroki uśmiech
Na szczęście MOS Team zachowuje się trochę jak Apple - nie słucha użytkowników tylko ich obserwuje i wyciąga z tego wnioski, konsekwentnie trzyma się jakiegoś swojego pomysłu i (w miarę swoich skromnych możliwości) "inwestuje" w bardziej rokujących i wiernych użytkowników.
Mi się bardzo podoba takie podejście. Brak wojenek, większe skupienie na tym co nas interesuje. W tym środowisku są tylko ludzie, którzy chcą się w to bawić, których ten dziwny twór interesuje. Bez dziwnych dyskusji na temat "Co jest prawdziwym MorphOSem?". szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2023 18:49:51 przez MDW
3
[#24] Re: MorphOS 3.18

@wali7, post #14

Jako uzytkownik Efiki musze sie z Toba zgodzic.
Tu juz nie chodzi o to ze w Efice jest szybszy procesor, tylko o mala ilosc pamieci.

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2023 19:31:15 przez Phibrizzo
1
[#25] Re: MorphOS 3.18

@Phibrizzo, post #24

Zgadza się. Efika byłaby całkiem fajna do wielu zastosowań gdyby nie ten RAM. Ten kto wymyślił te 128MB powinien za karę… używać komputera ze 128MB RAM.
1
[#26] Re: MorphOS 3.18
Zauważyłem, że u mnie aktualizacja MorphOS ma teraz większe wymagania sprzętowe. Żeby ją zrobić potrzebuję dodatkowego sprzętu w postaci okularów. szeroki uśmiech Fonty w firmware na 15 calach są tak małe, że trudno mi odróżnić kropkę od przecinka. A jeszcze przy aktualizacji 3.13 nie musiałem używać tego dodatkowego sprzętu… szeroki uśmiech
2
[#27] Re: MorphOS 3.18

@MDW, post #25

W A1200 mam 256MB RAM.
3
[#28] Re: MorphOS 3.18

@MDW, post #26

Zawsze możesz zrobić update metodą partyzancką i niezalecaną, niemniej jednak w niektórych przypadkach - jedyną możliwą (np. na G5 AGP z kartą graficzną z Atom BIOS jeśli nie masz oryginalnej grafy), czyli:

1. na chama nadpisujesz boot.img na partycji bootującej właściwym dla swojej maszyny plikiem boot.img z nowszej wersji
2. restart, komputer wstaje na nowym kernelu. Montujesz .iso i instalujesz z niego jak gdyby nigdy nic
3. kurtyna!

Do tego okulary są zbędne.

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2023 22:00:42 przez recedent
1
[#29] Re: MorphOS 3.18

@Cedrat, post #19

Ja to bym jedynie chciał, żeby to był laptop. może być apple, jakis thinkpad cokolwiek.
1
[#30] Re: MorphOS 3.18

@MDW, post #23

Myślę, że nie chodzi o wiek tylko o łatwość kupna. Sata3 to starość, ale wystarczy. DDR3 to samo, taki kompromis prędkość/cena/dostępność.
Ja osobiście chciałbym użyteczność poziomu Linuksa, chodzi o ilość oprogramowania. Na to, że pojawi się DP5 w wersji PPC i karty graficzne nie liczę. Prędzej doczekamy się portu jakiegoś programu graficznego z Linuksa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem