Komentowana treść: Minimig 1.97itx
[#31] Re: Minimig 1.97itx

@TuReX, post #29

MiST jest powolny i nie ma nawet FPU, o RTG to w ogóle zapomnij.
[#32] Re: Minimig 1.97itx

@amikoksu, post #30

Ale przecież większość ludzi już nie korzysta z fizycznych dyskietek, więc o co chodzi? Bo jeżeli chodzi o HDD to MIST fizyczne karty SD normalnie odpala. Obudowę można łatwo wymienić na dowolną inną, bo płytka jest malutka. Na MIST masz dokładnie taki sam obraz PAL lub VGA ze scandoublerem, jakbyś odpalał prawdziwą Amigę. Włącznie z trybami typu DoublePAL, Multiscan itd. Raspberry Pi 400 to typowy emulator (Amiberry pod Linuxem), zupełnie inna liga, łączenie tych dwóch rzeczy to nieporozumienie. Nie znam lepszego i bardziej wiernego odpowiednika Amigi 1200 niż MIST.


Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 16:45:13 przez TuReX
1
[#33] Re: Minimig 1.97itx

@Cedrat, post #31

MIST daje ok. 9 MIPSów, czyli mniej więcej jak 030/40 MHz. Gdzie tu powolność? FPU do niczego nie jest potrzebny, chyba że pod 040/060, tu się zgadzam. Pod RTG masz rację, ale w Amidze 1200 też nie ma RTG, więc jako odpowiednik A1200 tego nie biorę pod uwagę. Dla mnie jak za 800 zł, które zapłaciłem to bardzo dobra opcja.

Poza tym przecież porównujemy MIST do Minimiga, który ma 68000, 6 MB pamięci i jest jeszcze wolniejszy. Więc we wszystkim jest gorszy, a droższy. Nie kupuję tego. Bardziej pasuje jako odpowiednik A500, a nie A1200.


Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 16:43:06 przez TuReX
2
[#34] Re: Minimig 1.97itx

@TuReX, post #33

A widziałeś, ile czasu MIST ładuje rozbudowany system typu OS 3.9 albo OS 3.2 z rozmaitymi dodatkami? Widziałeś, jak iGame wczytuje pliki PNG ze zrzutami ekranu przy takiej prędkości procesora?

Ja widziałem, i jednak chciałbym szybciej. I chcę mieć dla AmigaOS’u RTG, bo np. AmigaAMP pewnie głupio bez RTG wygląda.
[#35] Re: Minimig 1.97itx

@Cedrat, post #34

Widziałem, mam u siebie MIST i normalnie używam z rozbudowanym Workbenchem 3.1 i 3.2 z dodatkami (zresztą skopiowany z mojej byłej A1200) z WHDLoad itd. Działa normalnie, tak jak prawdziwa Amiga. Tylko trzeba odpalić wsad bez obsługi RTG (który niebotycznie zwalnia i nie ma sensu go używać, to tylko ciekawostka "że się da"), wtedy jest normalna szybkość jak 030.

Chyba że porównujesz do 040/060+RTG, to wtedy rozumiem. Ale w porównaniu do Minimiga nie widzę problemu.



Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 17:03:47 przez TuReX
[#36] Re: Minimig 1.97itx

@TuReX, post #32

Ale przecież większość ludzi już nie korzysta z fizycznych dyskietek, więc o co chodzi?

Większość (prawdopodobnie), ale nie wszyscy. Większość (prawdopodobnie) używa Amigi klasycznej dla klimatu, a brak FDD i HDD ten klimat mi odbiera.

Obudowę można łatwo wymienić na dowolną inną,

Płacić za komplet i jeszcze zmieniać obudowę, to dla mnie nieporozumienie. Zamiast Mista wolałbym Raspberry Pi 400. Przynajmniej ładniej wygląda, a też nie ma portów FDD i HDD.
2
[#37] Re: Minimig 1.97itx

@amikoksu, post #36

brak FDD i HDD ten klimat mi odbiera.

To w pełni rozumiem.

jeszcze zmieniać obudowę, to dla mnie nieporozumienie.

Tego nie kumam - porównujemy tutaj MIST do Minimiga, który też nie ma obudowy.

Jakbyś poużywał Rasperry Pi 400 z Amiberry i MIST to szybko byś zobaczył, że MIST używa się jak normalna Amiga (pomijając brak portów, o których mówisz), a Pi 400 jak zwykły emulator (bo to jest zwykły emu pod Linuxem). W ogołe nie ma porównania.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 17:13:23 przez TuReX
[#38] Re: Minimig 1.97itx

@TuReX, post #33


Poza tym przecież porównujemy MIST do Minimiga,

Zdaje się do Minimiga 2.0. Którego nie ma, ale jeśli się pojawi, to być może procesor i pamięć też się zmieni.
[#39] Re: Minimig 1.97itx

@amikoksu, post #38

No to jak się zmieni to ok - ale to jest gdybanie. Ja mówię o stanie faktycznym.
[#40] Re: Minimig 1.97itx

@TuReX, post #37

Tego nie kumam - porównujemy tutaj MIST do Minimiga, który też nie ma obudowy.

Ale w przypadku Mista płacę za tę obudowę i nie ważne ile ona jest warta i jeszcze dłubać przy tym. Bez sensu. Minimig nie ma obudowy i mi to odpowiada. Płacę za to za co chcę. Ale i tak kluczowy jest tu brak portów.
[#41] Re: Minimig 1.97itx

@amikoksu, post #40

No tak, ale za to płacisz więcej. Dlatego ja wolę zapłacić mniej z obudową - wtedy jest ona jakby "gratis". Nic to dla mnie nie zmienia.

Argument z portami - zgadzam się.
[#42] Re: Minimig 1.97itx

@Cedrat, post #28

Vampire’a też ignoruję - raz ze względu na wkurzającego Gunnara, dwa bo lubię otwartoźródłowe rozwiązania.


Czyli Amigę też ignorujesz?
1
[#43] Re: Minimig 1.97itx

@TuReX, post #41

Piszemy cały czas w kontekście Minimiga 2.0 (którego nie ma) z AGA, portami FDD, HDD. I to byłaby bardzo fajna alternatywa dla Amigi 1200, dla użytkowników którzy chcą korzystać z dysku talerzowego i dyskietek. Tak jak w latach 90.
[#44] Re: Minimig 1.97itx

@amikoksu, post #43

Akurat komentujemy newsa pt "Minimig 1.97", ale ok rozumiem o co Ci chodzi Ja wolę coś, co mogę używać, a nie że może kiedyś będzie..

Nie rozumiem tylko co widzisz takiego super w dyskietkach i dyskach talerzowych. Powolne, awaryjne i głośne. Dawniej używało sie ich tylko dlatego, że nie było innej alternatywy lub przez brak kasy na coś lepszego.


Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 17:50:02 przez TuReX
1
[#45] Re: Minimig 1.97itx

@TuReX, post #44

Ja się odnosiłem do Minimig wersji 2.0 i śmiało dyskutowałeś o tym ze mną. Przeczytaj sobie wcześniejsze posty.

Nie rozumiem tylko co widzisz takiego super w dyskietkach i dyskach talerzowych.

Klimat. Do wirtualnych napędów mam emulator winuae.
[#46] Re: Minimig 1.97itx

@_DiskDoctor_, post #42

Jak znajdę satysfakcjonujący mnie zamiennik, to Amiga pójdzie na sprzedaż. Albo potrzymam ją już tylko w charakterze inwestycji.
[#47] Re: Minimig 1.97itx

@TuReX, post #35

Tak, porównuję do Amigi z 060 i RTG. Moim zdaniem używanie rozbudowanego OS 3 na 68030 przyjemne nie jest.
[#48] Re: Minimig 1.97itx

@amikoksu, post #45

No to z tego punktu widzenia dla mnie największy klimat ma sama Amiga, a nie symulator FPGA nawet z prawdziwymi napędami. WinUAE w ogołe nie ma klimatu.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 18:06:14 przez TuReX
[#49] Re: Minimig 1.97itx

@Cedrat, post #47

Dla mnie 030 jest zupełnie wystarczające. Tu się różnimy.
[#50] Re: Minimig 1.97itx

@TuReX, post #48

No ok. Każdy tam sobie uważa po swojemu.
[#51] Re: Minimig 1.97itx

@amikoksu, post #50

Pewnie, że tak. Jak wyjdzie Minimig 2.0 będzie o czym gadać szeroki uśmiech
[#52] Re: Minimig 1.97itx

@TuReX, post #33

Minimiga mozna wlaczyc w tryb turbo. Na stronie jest info support for 60MHz MC68SEC000 a tutaj widac na starszej wersji https://www.youtube.com/watch?v=VjpUWwEGoUw
2
[#53] Re: Minimig 1.97itx
Produkt jest ponownie dostępny w cenie 390 dolarów kanadyjskich.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem