Komentowana treść: WinUAE 5.0.0
[#31] Re: WinUAE 5.0.0

@_arti, post #23

Lewa czy prawa?
Wbrew pozorom to ma znaczenie hihi.

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 09:43:16 przez amikoksu
[#32] Re: WinUAE 5.0.0

@Hexmage960, post #3

Myślę, że jak wyjdziesz z etapu drobnych programów (gier) i zaczniesz pisać dużo większe oraz złożone aplikacje na AmigaOS, to wtedy może docenisz PC/UAE jak i dostępne tam narzędzia.

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 20:03:20 przez Rafael/ARMO
5
[#33] Re: WinUAE 5.0.0

@Rafael/ARMO, post #32

Raczej do złożonych aplikacji nie ma nic lepszego niż MorphOS.
[#34] Re: WinUAE 5.0.0
Super, fajnie że powstają nowe wersje :)
4
[#35] Re: WinUAE 5.0.0

@michal_zukowski, post #33

hyyy... Jak wiemy, gry to też aplikacje, więc pokaż mi na morfosie profilowanie aplikacji, najlepiej z dokładnością do cyklu maszyny, co by z niej jak najwięcej wycisnąć. Takie jak poniżej ;)



Dlatego informacja o jeszcze dokładniejszym emulowaniu A500 jest super istotna. Jeszcze mniej przekłamań między fizycznym sprzętem a emulowanym. Niestety emulację 68000/010 i 020+ dzieli przepaść, przez co pisanie na te drugie faktycznie wymaga testów na żywym sprzęcie, przez co wydłużają się iteracje optymalizowania i szkicowania układu kodu.

Nie mówiąc o tym że można sobie po takiej emulowanej maszynie śledzić wykonywanie krok po kroku, niezależnie czy przerwanie czy nie, czy systemowy kod czy nie, wszystko. Nawet zawartości rejestrów czipsetu podejrzysz, w tym tych co są write-only.

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 21:06:37 przez teh_KaiN
3
[#36] Re: WinUAE 5.0.0

@teh_KaiN, post #35

Wydaje mi się że @michal_zukowski miał na myśli bardziej aplikacje systemowe nie grzebiące bezpośrednio po sprzęcie (klasyka). Bo nie sądzę żeby aby było sporo osób które pod MorphOSem piszą pod sprzęt "A500 ECS + 1MB Chip". Bardziej pod MOSem tworzone są aplikację systemowe (działające też po klasykiem) dla których profilowanie na tym poziomie nie ma sensu.
2
[#37] Re: WinUAE 5.0.0

@Rafael/ARMO, post #32

Ja tylko chciałem dodać, jaki profesjonalny program można napisać na konfigurację Hexmage w współczesnych standardach. (nie chodzi o gry). To chyba jakiś żart ? Kolega Hexmage żartuje z nas szeroki uśmiech
1
[#38] Re: WinUAE 5.0.0

@Rafael/ARMO, post #32

A więc ponawiam pytanie jakie narzędzia z PC/UAE są potrzebne przy programowaniu aplikacji dla Amiga OS?

Posiadam Amigę 1200 z Amiga OS 3.1 oraz Sam440ep z Amiga OS 4.1.

Mi przydają się głównie takie zasoby jak Amiga Developer CD. Wszystkie materiały mam na nośnikach CD lub twardym dysku w Amidze. Oprogramowanie do tworzenia programów również.

Na Amidze też mogę sobie przełączać pomiędzy programami, jak również przełączać ekrany Amiga + N, Amiga + M. Mam środowisko wielozadaniowe. Uważam, że programowanie zgodnie z założeniami Amigi (wielozadaniowość, współdzielone zasoby, przyjazny interfejs użytkownika) otwiera zupełnie nowe możliwości.

Amiga OS to moje podstawowe środowisko pracy.

Pamiętam czasy, gdy ludzie robili oprogramowanie przyszłościowe, gry jak Genetic Species, notabene dzieło ludzi ze sceny komputerowej. Mi nie pasuje kodowanie pod ADF. Szanuję jednak to, bo każdy ma prawo do stosowania własnych rozwiązań.

Wolę alokować pamięć za pomocą exec itp.

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 23:49:30 przez Hexmage960
3
[#39] Re: WinUAE 5.0.0

@teh_KaiN, post #35

Widzę, że kolega przebył ścieżkę, od systemu, DICE, graphics.library do optymalizacji nisko-poziomowej, Asemblera i cykli.

Chciałbym zaznaczyć, że każdy program wprowadza narzut. Nie ma warstwy programistycznej, która by go nie wprowadzała. Programowanie pod system wprowadza nie tylko wiele udogodnień, ile jest niezbędne dla uzyskania dobrej kompatybilności.

Dodam, że system dobrze gospodaruje zasobami. Maksymalne dociskanie cykli dla jakiegoś zadania przesłania nam też realną wydajność jaką możemy uzyskać stosując coś odwrotnego - oszczędności.

Ja przeszedłem drogę w odwrotnym kierunku. Kiedyś wyłączałem przerwania za pomocą Disable() lub INTENA, dociskałem w asemblerze, chciałem zrobić dużo BOBów. Potem zauważyłem, że można pisać programy przyjazne dla systemu Amigi i uzyskać nie tylko tę samą wydajność, ile też odkryć zupełnie nowe techniki.

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2023 00:32:22 przez Hexmage960
2
[#40] Re: WinUAE 5.0.0

@Hexmage960, post #38

Naprawdę, nie musisz za każdym razem pisać elaboratu na temat jakie środowisko programistyczne masz/używasz, bo każdy zainteresowany widział jego opis wielokrotnie. I wybacz ale ono (A1200/OS3.1) jest po prostu na etapie "średniowiecza" jeśli chodzi o poziom tego jak tworzy się oprogramowanie. Takie środowisko było jeszcze ok w drugiej połowie lat 90tych, ale czas idzie nieubłaganie i powstały i powstają narzędzia które mocno wspomagają tworzenie softu.
Zamiast przeszukiwać dokumentację/przykłady na CD/HDD można skorzystać z Amiga Developer CD które są on line. Zdecydowanie tak chyba jednak będzie szybciej.
W przypadku jak programujesz pod klasyka, to dzięki PC/UAE możesz szybko weryfikować swoje wyniki, nie przejmując się tym że będziesz miał guru, możesz sprawdzać swój program jak będzie zachowywał się na ECS/AGA a jak na P96, jak na A500 .. a jak na A1200 z szybką dopałką. Na fizycznej maszynie jak A1200 jesteś narażony na zwiechy etc. Brak pełnej ochrony pamięci robi swoje.
Na PC/UAE przy (cross)kompilacji/budowaniu, jak projekt ma już swoją wielkość możesz korzystać z kompilacji równoległej na wielu rdzeniach.
Na PC/UAE możesz, ba powinieneś korzystać z git'a, korzystać z githuba, korzystać z PR, z Issues, Releases, ...
A środowisko zamienić na VS Code z masą pluginów .. i na jednym monitorze mieć VS Code, na drugim przeglądarkę z online dokumentacją i z ChatGPT, a na trzecim UAE.
Tak ChatGPT też się przyda, może jak na razie nie radzi sobie z programowaniem stricte pod AmigaOS, ale masę problemów natury samego Ansi C, C++, czy ogólnie algorytmów bardzo dobrze rozwiązuje.

MorphOS/AmigaOS4 próbują gonić wile z tych rozwiązań, ale cały czas są (i pewnie będą) kilka kroków wstecz.

... tyle wystarczy z mojej strony, może @teh_KaiN doda coś jeszcze z swojej strony ...
7
[#41] Re: WinUAE 5.0.0

@Rafael/ARMO, post #40

na etapie "średniowiecza" jeśli chodzi o poziom tego jak tworzy się oprogramowanie.

I to nawet jak na warunki amigowych platform. O reszcie świata nawet nie wspominamy.
2
[#42] Re: WinUAE 5.0.0

@Rafael/ARMO, post #40

Dzięki za odpowiedź.

Zamiast przeszukiwać dokumentację/przykłady na CD/HDD można skorzystać z Amiga Developer CD które są on line. Zdecydowanie tak chyba jednak będzie szybciej.

Akurat tutaj nie ma zasadniczej różnicy, przeglądanie płyty Amiga Developer CD z dokumentacją w Amiga Guide jest tak samo szybkie jak tej on-line, czy też obrazu ISO tej płyty na PC.

Płyta zawiera kilka przydatnych programów, które wykonuję w konsoli na Amidze, np. LVO który podaje parametry funkcji bibliotecznych.

W przypadku jak programujesz pod klasyka, to dzięki PC/UAE możesz szybko weryfikować swoje wyniki, nie przejmując się tym że będziesz miał guru, możesz sprawdzać swój program jak będzie zachowywał się na ECS/AGA a jak na P96, jak na A500 .. a jak na A1200 z szybką dopałką.

To prawda, że UAE umożliwia szybkie testowanie na różnych konfiguracjach. Przyznaję, że może to się bardzo przydać. Ja staram się kodować zgodnie z dokumentacją, co chroni mnie w jakimś stopniu przed niewłaściwym działaniem. Mam dzięki temu mniejsze problemy z kompatybilnością.

Na fizycznej maszynie jak A1200 jesteś narażony na zwiechy etc. Brak pełnej ochrony pamięci robi swoje.

Przyznaję, że zwiechy (Software Failure) się zdarzają, ale dosyć rzadko. Przyczyną nie jest zazwyczaj nadpisywanie cudzej pamięci, ile drobne usterki w kodzie.

Na PC/UAE przy (cross)kompilacji/budowaniu, jak projekt ma już swoją wielkość możesz korzystać z kompilacji równoległej na wielu rdzeniach.
Na PC/UAE możesz, ba powinieneś korzystać z git'a, korzystać z githuba, korzystać z PR, z Issues, Releases, ...

Mój work-flow uległ pewnemu postępowi. Tak się składa, że w moim przypadku nie zależało to od niestosowania wymienionych przez Ciebie narzędzi. Dopiero po uporaniu się z problemami innej natury dostałem możliwość pracy z tymi narzędziami w sposób efektywny. Na Amidze staram się używać RCS.

Od kiedy podłączyłem Amigę z PC, mam wygodniejszy dostęp do GitHuba z poziomu Amigi. Przydaje się to bardzo i teraz mogę przerzucać kod w kilka sekund.

A środowisko zamienić na VS Code z masą pluginów .. i na jednym monitorze mieć VS Code, na drugim przeglądarkę z online dokumentacją i z ChatGPT, a na trzecim UAE.

Ja mam tylko jeden monitor z PC i jeden monitor z Amigą 1200. Takie środowisko umożliwia mi przygotowanie i testowanie oprogramowania.

Ponadto na Amidze są ekrany i jednym kliknięciem mogę przełączać. Dla mnie jest to wygodniejsze.

Co do VS Code to pracowałem przez pewien czas z tym edytorem kodu i jestem ogólnie pod pozytywnym wrażeniem jego możliwości. Na Amidze stosuję CygnusED.

Podsumowując moją wypowiedź - Amiga przydaje mi się do programowania i rysowania, mimo że na PC istnieją lepsze narzędzia. Lubię korzystać z filozofii Amigi i jej systemu obok Windowsa. Moja Amiga ma wydajność wystarczającą by przygotowywać dla niej oprogramowanie.

Z drugiej strony przyznaję, że jest wiele atutów UAE, w tym testowanie na różnych maszynach oraz możliwość korzystania z innych programów pod Windows na tym samym komputerze, w tym GitHuba.

Przy czym uważam też, że emulator promuje sprzętową naturę, m.in. ze względu na format ADF i zepchniecie OS na dalszy plan. Ludzie korzystają z oprogramowania na PC, np. do rysowania (Photoshop, Pro Motion NG), bo na tym samym PC robią tuzin innych rzeczy, w tym komunikują się przez Internet. Można i tak.

Amiga nie służy mi tylko do uruchamiania, służy mi też jako środowisko pracy.

Choć przyznam, że faktycznie kilka utilków z PC może się przydać, ale mam takie podejście, że skoro piszę dla Amiga OS, to powinienem to pisać/testować pod Amiga OS.

Pozdrawiam.
1
[#43] Re: WinUAE 5.0.0

@Hexmage960, post #42

Ponadto na Amidze są ekrany i jednym kliknięciem mogę przełączać. Dla mnie jest to wygodniejsze.


pa to. siedzi, pije i chrupki











P.S. trzymasz się tej Amigi kurczowo jak Andrzej Drozd Windowsa 7.

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 12:12:47 przez snajper
1
[#44] Re: WinUAE 5.0.0

@snajper, post #43

a to pa.



siedzi, pije i chrupki

wogle trochę lipa ta Amiga. Tyle szumu robio, że multitasking, a tu odpalasz grę i reszta zamrożona. Rozczarowałem się. buuu!

(jeśli dobrze mi się wydaje, Magazyn powinien już pójść bez zamrażania. Może se zobaczę później).
[#45] Re: WinUAE 5.0.0

@snajper, post #44

Niemniemniej jest później satysfakcja, że w dzisiejszych czasach program powstał w całości na Amidze bez żadnych ułatwień typu np. emulator. Dla Hexmage960 jest to ważne.
1
[#46] Re: WinUAE 5.0.0

@snajper, post #44

(jeśli dobrze mi się wydaje, Magazyn powinien już pójść bez zamrażania. Może se zobaczę później).

Oczywiście. Gra "Magazyn" działa w multi-taskingu. Możesz pracować w arkuszu kalkulacyjnym, czy innym programie.

Moja gra też alokuje kanały dźwiękowe, więc współpracuje z innymi programami dźwiękowymi, np. odtwarzaczem muzyki.

Moja gra działa na priorytecie 0 lub 2. A więc da się? Da się. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 09:53:33 przez Hexmage960
[#47] Re: WinUAE 5.0.0

@Hexmage960, post #46

no, wczoraj ten Magazyn odpaliłem - i działa. Przy czym nie wiem, czy tak być powinno, ale po przełączeniu obrazu na RTG okienko z Nativem robi się wyszarzone (tak, jakby nic w nim nie było wyświetlane).

a co do samego WinUAE - pozdro dla tych, którzy ogarniają, jak skonfigurować toto wg własnych potrzeb do korzystania z wieloma monitorami. 😳 Szczególnie mam tu na myśli tryb Native na monitorze 1 (tym windowsowym 1) i RTG na 2, obydwa full-windowed. Ja po godzinach szarpania wreszcie CHYBA rozpracowałem kolejne kroki do osiągnięcia takiej opcji, a nadal wydaje mi się, że coś ten Wiluś spaprał, bo bywa, że ni wuja nie przestawisz RTG czy Native'a w tryb inny niż windowed i mimo że w konfigu Host/Display wybierasz inaczej - obraz uparcie wyświetla się w okienku, a w full-windowed wyświetlany jest najwyżej tylko drugi, odpowiednio RTG lub Native. Odrębną kwestią jest windowsowy skrót do przenoszenia okien między ekranami, czyli win+shift+lewo/prawo. W WinUAE większość windzianych skrótów najzwyczajniej nie działa, bo WinUAE (również w samym okienku ustawień!) sobie przejmuje klawiaturę na własność - i co mi zrobisz? I również jest to mega wk*rwiające, bo nijak nie da się tego obejść - a przynajmniej ja jak dotąd nie doszedłem, w jaki sposób by się dało - możliwe, że właściwe ustawienia w Host/Input coś by zdziałały, ale weź bez manuala (bo wiadomo, że manual to ostateczność i żaden szanujący się haker z nich nie korzysta) ogarnij w tym gąszczu, "co autor miał na myśli". A rzecz nie tyczy się tylko przełączania okienek, bo też i np. minimalizacji win+d czy miliarda innych. O dziwo, windowsowe nagrywanie win+alt+r działa.
[#48] Re: WinUAE 5.0.0

@snajper, post #47

...a jeszcze kolejny "ciekawy" objaw: nawet gdy uda się komuś uzyskać konfig opisany powyżej, po wyłączeniu któregokolwiek z monitorów okienko z RTG przeskakuje na główny (windziany 1) i już nie ma opcji, żeby przenieść je z powrotem na 2 (w trybie full-windowed). Tak że tak.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem