Komentowana treść: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą
[#1] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą
i co z tego jak tej plyty praktycznie nie można kupić...już z pół roku czekam...
3
[#2] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@luka, post #1

właściciel Enterlogic, producenta płytek, twierdzi, że kolejna partia jest w drodze i niebawem można się jej spodziewać.
https://hackaday.com/2023/10/19/you-can-now-order-a-brand-new-amiga-pcb/#comment-6692622
[#3] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą
Czym to się różni od AmyITX, której autor się swego czasu obraził i zamknął projekt?
[#4] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@luka, post #1

Cieszą te projekty. Problem jest z układami. Drogie strasznie. Bardzie przydały by się projekty reimplementacji układów specjalizowanych Amigi. Czy istnieje gdzieś dokumentacja techniczna po Commodore ?
[#5] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą
Denise to też nowy dokładny emulator C64 i A500 Według autora emuluje A500 z dokładnością do cyklu.
link
[#6] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą
Zastanawiam się nad określeniem "powstał w oparciu o inżynierię wsteczną"... nie sądzę, aby ktoś analizując zachowanie Amigi, szlifując jej układy i PCB warstwa po warstwie stworzył produkt działający tak samo jak oryginał (a na tym według mnie polega właśnie inżynieria wsteczna). Sądzę, że na podstawie schematów istniejących Amig stworzono komputer wykorzystujący oryginalny chipset, za to w trochę innej formie. Czyli dokładnie tak samo jak GBA1000, A4000TX, AA3000++, czy A2000EATX.
Zaiste - oryginalne i pionierskie szeroki uśmiech
Ale żeby nie wyzłośliwiać się do końca, to ogólnie fajna koncepcja. Dwa sloty Zorro, 68030 i całkiem małe. Szkoda tylko, że jak napisał Łukasz, dosyć trudne do zamówienia. I zdaje się, że jest to powstała z martwych AmyITX. Trudności w zamówieniu Denise, za to całkiem fajna reklama w sieci i kraj powstania (Szwecja) wskazują identycznie wysokie zdolności marketingowe twórców jak w przypadku AmyITX, i równie kiepskie organizacyjne. Przypadek?
3
[#7] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@Sventevith, post #4

Pewnie że istnieje. Pewnie, że niejeden się brał za takie układy. Ostatnio Renee Cousins... 3 lata temu. Do tej pory nic nie wyszło, a to chip shortage, a to układy dostały status EOL, a to jednak 5V tolerant to nie do końca 5V tolerant... A było od razu zrobić z translatorami poziomów, to nie... uparła się i takie są skutki. A teraz wystarczyłby jakiś gowin little bee + translatory poziomów i sprawa załatwiona za grosze.
[#8] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@wali7, post #6

Co najpierw powstaje ? Krzem czy program ? Tu pewnie chodzi o inżynierię programową.
[#9] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@wali7, post #6

Projekty przenoszące Amigę do formatów TX to super sprawa. Czekam na otwartą 1200 ITX :)
3
[#10] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą
Bawi mnie to jak po zrobieniu mocno upchanej płyty Mini-DTX (ITX ma jeden slot, DTX ma dwa) dodaje do tego kanapki z 030.

To już lepiej iść w microatx.
2
[#11] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą
Co po projekcie, skoro nikt nie robi układów chipów Amigi?
Fajnie będzie jak powstanie twór A1200 z 030 zamiast 020, dzisiejszą pamięcią, SATA, gniazdem zasilania ATX.
Bądźmy szczerzy nic takiego nie powstanie.
Szanujcie Amigi, które macie i tyle w temacie.
A kto chce coś lepszego to WinUAE/UAE.
3
[#12] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą
Świat klasycznej Amigi jest bardzo dziwny. Powstają absurdalne ilości rozwiązań sprzętowych i prawie zero softu. Tysięczny sprzęt do uruchomienia „The Settlers”, „Deluxe Paint” czy „Super Frog”. Jestem pewien, że Czesław Niemen śpiewając „Dziwny jest ten świat”, miał na myśli świat klasycznej Amigi.
19
[#13] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@MDW, post #12

Chyba dlatego, że ludzie dobrze to potrafią i mogą bez większych ograniczen. Jest dużo softu na Amigę napisanego lata temu i niektórzy chcą go uruchamiać na prawdziwym sprzęcie a nie na emulacji (z własnych, czasami dziwnych powodów). Prawdziwy sprzęt umiera, więc szuka się zamienników. Z nowym software nie jest już tak kolorowo. Programistów jak na lekarstwo, a gdy już są to albo są filozofami forumowymi, albo tworzą niepotrzebne rzeczy w ramach własnego hobby i indywidualnej rozrywki. Jest nowy amigowy system, ale sprzęt na którym działa jest za drogi dla przeciętnego człowieka i być może też jest go zbyt mało. Prościej też jest "skompilować" (wiem, upraszczam) port gry opartej na SDL niż napisać od zera własny program, działający w zgodzie z OS.
3
[#14] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@mailman, post #13

T kwestia podaży i popytu.Większość zbiera Amigi a nie ich używa. Gier jest dużo starych tysiące nowych trochę powstaje a jaki soft w tych czasach były by potrzebny aby używać go na Amidze ? Starego softu też jest dużo jak komuś wystarcza to go używa.
1
[#15] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@Sventevith, post #14

jaki soft w tych czasach były by potrzebny aby używać go na Amidze


Dobre pytanie OK Na komputerze Amiga która właściwie nie istnieje.
[#16] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@djpiotrs, post #15

Wygodniej i szybciej jest używać softu na PC. Z tego co zauważyłem z filmów i wypowiedzi nikt softu na Amigę nie robi już na Amidze. Tylko na PC plus UAE.
1
[#17] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@Sventevith, post #16

wypluj te słowa, bo zaraz przyjdzie Hexmage i udzieli Ci wykładu.
6
[#18] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@MDW, post #12

Świat klasycznej Amigi jest bardzo dziwny. Powstają absurdalne ilości rozwiązań sprzętowych i prawie zero softu


Czy na Amigę powstało to zero softu ? Zawsze coś powstaje a w 94% są to gry. I nie dziwny jest ten świat lecz My jesteśmy dziwni ... .
[#19] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą
Fajna ta płyta polutowal bym ale wydawać min 400 pln na sama tylko pcb to juz przesada
Jak będzie będzie upublicznione to pewnie na ppa będzie zbiorka jak nie to dla mnie tylko ciekawy news i tyle.
Co to układów sporo mam plyt a500 wiec nie jest az tak tragicznie z dostępem. Pomogę. Są tez na bieżąco znajomych na portalach.
to kwestia sie dogadania
1
[#20] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@MDW, post #12

Soft również powstaje na klasyku. Użytkowy np. AmosAGA, AGABlaster, AmiFox, gry np. bijatyki, strzelanki, platformówki, przygodówki itp. Jeśli soft ten nie spełnia oczekiwań, to zawsze można to zrobić lepiej. (samemu, czy z innymi zapaleńcami)
2
[#21] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@snajper, post #17

W sumie to kolega Sventevith ma częściowo rację. Ale to nie jest pełna prawda. Ludzie, których znam tworzą za pomocą oprogramowania pod PC z różnych powodów. Ale są też ludzie, którzy używają oprogramowania napisanego dla Amigi.

Zacznijmy od grafików:

- Koyot1222 używa Cosmigo Promotion NG z wygody.
- Softiron i PPill używają Brilliance,
- Tukinem używa Personal Painta (oraz czasami Brilliance).

Co do programistów, to:

- DJPiotrs, Mastaszek i Selur tworzą w AMOSie,
- Tukinem używa Blitz Basica (wcześniej AMOSa),
- Juen i Kefir używają Asm-One,
- Asman używa z tego co wiem VBCC do języka C i Asm-One do asemblera,
- Ja używam DICE, SAS/C, PhxAss. Mam zainstalowany AMOS, ale nie używam.

Co do muzyków to nie jestem pewien. Wiem, że Tukinem zna się również na muzyce i komponuje utwory do swoich produkcji, ale nie wiem w czym. Lucus pracuje jako muzyk dla Last Minute Creations.

Pełny warsztat na PC ma kilkoro programistów:

- Teh_KaiN cross-compiluje w GCC. Używa m.in. Gita i innych narzędzi w swojej pracy.

W dzisiejszych czasach łatwiej tworzyć z pomocą PC. Ludzie dla Amiga OS 4 też czasami cross-compilują większe aplikacje.

Ja z przyzwyczajenia i pasji tworzę wszystko na Amidze. Używam Amigi 1200, ale z CD-ROMem, twardym dyskiem i dodatkową pamięcią, więc mam taką Amigę CD32 ale z procesorem 68030 i pamięcią FAST.

Kiedy pisałem dla Amiga OS 4 używałem Sam440ep.

Lubię używać możliwości, jakie daje system Amiga OS. Przykładowo listy tagów. Poza tym nie mam problemów z kompatybilnością z różnymi modelami Amig i konfiguracjami.

Czy powstał jakiś znacząco lepszy program do grafiki i animacji dla Amiga OS niż Deluxe Paint 5 posiadający podobnie szerokie spektrum funkcji?

Nie możemy narzucać metod pracy - bo każdy ma inne które lubi i stosuje.

Pozdrawiam serdecznie.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 13:18:50 przez Hexmage960
3
[#22] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@mailman, post #13

No i nic nie mogę dodać. Tak właśnie niestety jest.
Tak duże środowisko, a od prawie ćwierć wieku nie powstał żaden program graficzny. Ktoś tam ma źródła Personal Painta, jakieś drobne wersje wyszły ale nie wprowadziły żadnej nowej funkcji. Nie ma porządnego edytora tekstów z UTF, który obsługiwałby MarkDown. Nawet jeżeli ktoś chce zacząć porządnie programować pod AmigaOS 3 to właściwie trudno go odesłać do jakichś źródeł, dokumentacja jest szczątkowa, brak przykładów, nie ma spójnego SDK z porządnym edytorem. Aż wstyd, że ktoś taki jest odsyłany do książek z 1990 roku wydanych jeszcze przez Commodore. Jeżeli ludzie z forum poumierają to ta wiedza zwyczajnie zniknie. Ale za to będziemy mieć trzysetną kartę turbo, która świetnie odpali SuperFroga. Fajnie gdyby karta jeszcze miała funkcję samoprzechodzenia się tej gry żeby nie trzeba było jej przechodzić. szeroki uśmiech

A tak bardziej na temat to dodam, że projekt bardzo ciekawy. Szanuję twórcę i trzymam kciuki żeby dobrze się przy tym bawił. OK
3
[#23] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@MDW, post #22

Nawet narzędzia do przygotowania grafiki pod Scorpion Engine powstają pod Windows.

https://zooperdan.itch.io/spritesplitter
3
[#24] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@mailman, post #23

Dla mnie to jest bardzo smutne. Przecież to jest programik działający z poziomu CLI. Powinien działać na AmigaOS. Takie podejście robi z Amigi wręcz komputer ośmiobitowy, bo właśnie tak się dzisiaj tworzy coś dla ośmiobitowców. Tak jakby rozbudowana Amiga nie pozwalała na wygodne rysowanie, edycję tekstu czy kompilowanie. Nawet jeżeli znajdzie się jakiś twórca softu to często nigdy w życiu nie zobaczy swojego dzieła na Amidze. Straszne...
Nie o taką Amigę nic nie robiłem. Przeklinam aktualną retro-epokę, która zrównała Amigę z ZX Spectrum.

Dobra, kończę już to zboczenie z tematu i wracam do swojego malutkiego świata w którym Amiga to nie jest odpalany w weekdn SNES na dyskietki.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 15:33:31 przez MDW
3
[#25] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@MDW, post #24

To jest efekt ciągłego kultu A500 z 1 MB RAM. Amiga się rozwija przez wiele lat, ale oczywiście tylko "koszerny" konfig ma znaczenie.
To już nawet Jay Miner miał bardziej postępowe poglądy. Widocznie nie był prawdziwym amigowcem Chora sytuacja..


Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 15:40:39 przez TuReX
4
[#26] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@TuReX, post #25

Pfff... lol. Kult A500, nie bądź śmieszny. Amiga rozwijała się przez wiele lat? No to popatrzmy jak to się rozwijała. Najpopularniejsza Amiga która była wystarczająco tania i wystarczająco dobra dla domowych użytkowników to A500 która pojawiła się w roku 1987. Kolejny model dla tej grupy użytkowników pojawił się jesienią 1991 - Amiga500+, niedługo później pojawiła się DROŻSZA Amiga600, do której co prawda nie można było podłączyć A570/A590 i dodać fastu, ale za to rozszerzenie pod klapką to był chip ram do 2MB i miała też IDE w środku (o pcmcia nie wspominam, bo rozszerzenia jak były to b. drogie i dopiero w drugiej połowie lat 90 to złącze zaczęło mieć większy sens). I wreszcie na gwiazdkę 1992 pojawiła się A1200. Czyli 4 lata bez jakiegokolwiek lepszego modelu, 5 lat do realnego progresu. Taaa... I potem efekt jest taki, że A500 ostatecznie sprzedało się grubo ponad 10x więcej niż A1200. Jaka była więc baza sprzętowa na którą warto było coś pisać? Ano taka, a nie inna. I to nie jest wina użytkowników!
6
[#27] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@snajper, post #17

Albo Szaywilk jak mu konto odblokują.
1
[#28] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@abcdef, post #26

Były jeszcze Amigi do profesjonalnych zastosowań jak Amiga 2000, 3000, 4000. Do gier był pegazus.
[#29] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@amikoksu, post #28

No to panie profesjonalny podaj ilości tych amig ... Tutaj akurat A2k i 3k trochę ratował sytuację video toaster, ale to i tak są i były skromne ilości i bardzo specyficzne zastosowania. Ale żadnego "kultu A500 z 1MB" nie było. Była tylko bogata baza takich użytkowników, bo na to ich było stać, a że przez dłuuuugi okres commodore nie wypuścił nic nowszego, lepszego w tych widełkach cenowych to nie jest wina użytkowników, tylko commodore. A gdy już wypuściło to cudów to nie oferowało na tle PC, ilości były mierne by dobry soft w większej ilości na te nowe modele powstał, a dodatkowo commodore już ciągnęło na oparach.
1
[#30] Re: Denise - płyta główna kompatybilna z Amigą

@abcdef, post #29

Problemem nie jest Amiga 500 tylko kolejny nieudacznicy którzy nie potrafią wyprodukować prawdziwej amigi.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem