• Ankieta

W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

  • 1992
    32 głosów 32
  • po roku 1996
    29 głosów 29
  • 1993
    24 głosów 24
  • 1994
    20 głosów 20
  • 1991
    18 głosów 18
  • 1990
    10 głosów 10
  • 1996
    9 głosów 9
  • 1995
    7 głosów 7
  • 1988
    3 głosów 3
  • 1989
    2 głosów 2
  • 1986
    1 głosów 1
  • 1987
    1 głosów 1
  • 1985 0

Ankieta skończyła się 07.04.2024

[#31] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@Piotr Myszkowski, post #29

Nigdy nie znałem osoby która by miała mono monitor do Amy. :)

Widzę że najwięcej pierwszych Amig było kupionych w latach '91-94, a ja w '92 kupiłem CPC 6128 ze zielonym monitorem za jedyne 3.5 mln, który po 2óch latach dostał kolorowy TV, oraz dużą stację i myszkę. Miałem go prawie 4 lata i z 500 gier uzbierałem. :)

W międzyczasie kilka razy widziałem A500 na chodzie u kolegi (Syndicate Protracker), kuzyna (jakaś F1 i Delux), i w sklepie Lotus2. Gapiłem sie jak urzeczony.
Miałem też pożyczoną A600, planowałem ją kupić ale nie udało mi sie sprzedać Amstrada, i gdy znalazł sie kupiec który miał szmal musiałem oddać. Ale w Lemmingi sie nagrałem. :)

A1200 z HDD 540MB, kupiłem w '96, po miesiącu doszły 030 i CD, i tak zostało na 6 lat. Za wszystko dałem 11 mln wg starych, bo to już było po denominacji. A po roku dołączyła konsola Sony, a po 2óch HDD 2.5GB. Amigowe giery bardzo zbladły w porównaniu z trójwymiarowymi światami z PSXa. Nawet pożyczona na kilka miechów 040 nie poprawiła Amigowych doznań. W porównaniu ze światami 3D płaskie gry wydawały mi sie równie mało interesujące jak planszowy Chińczyk.

Ale zazdrościłem kolegom DiviXów, jednak tym razem żeby za starym nie tęsknić to nie sprzedałem kompa. Kisi sie w pudle z popsutym zasilaczem.
1
[#32] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@ZorrO, post #31

Przepraszam .

chodziło mi o zielone napisy na kineskopie .
szeroki uśmiech
[#33] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@MDW, post #1

Ja sprzedałem C64 z 1541II i kupiłem ówczesną nowość A600 około 1993r (nowa, klawiatura QWERTY) ale nie miałem tego komputera długo, wpadła jakaś ekstra kasa i zamieniłem z dopłatą na 486-SX25
1
[#34] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@Piotr Myszkowski, post #32

Mi też. Przecież monochrom brzmi jednoznacznie. Ale gdy użyłem skrótu mono to niektórym sie kojarzy z głośnikami, choć mowa była o obrazie a nie dźwięku. :)
[#35] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@mike100, post #33

A600 w 1993 to był raczej „odrzewany kotlet”, bo możliwościami sprzętowymi niewiele się różniła od A1000 z 1985. Taka próba sztucznego przedłużenia życia pięćsetki. Wtedy od roku były już dostępne A1200 i A4000. To one były wtedy nowościami w amigowym świecie.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2024 16:07:38 przez MDW
[#36] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@MDW, post #35

Jak ktoś musiał sprzedać 8bitów i się zapożyczyć by kupić A600 to A1200 go nie interesowała.
1
[#37] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@ZorrO, post #36

1
[#38] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@_DiskDoctor_, post #37

C64 z magnetofonem kupiliśmy w 1992 roku. Kosztował wtedy 2,1 mln zł (stacja 1541-II 1,8 mln zł). Brat zarabiał wtedy około 1,5 mln miesięcznie, to kupił go na 3 raty.
Po klonie Atari 2600 to było coś. Do czasu, jak w tym samym roku kuzyn kupił Amigę 500. To był szok i zbieranie szczęki z podłogi. Potem zbieranie kasy, sprzedaż C64 i w czerwcu 1994 roku za 6,7 mln zł stałem się szczęśliwym posiadaczem A500 z niemiecką klawiaturą (tylko takie były jeszcze w sprzedaży).
W 1992 roku Amigę 500 można było kupić za 4,5 miliona, Amigę 1200 za ponad 9 milionów (cena w sklepach 9,2 - 9,8 mln). A1200 kosztowała przeciętnego Kowalskiego około 6 pensji, więc nie każdego było stać na taki rarytas.
2
[#39] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@Nightmare777, post #38

zbieranie szczęki z podłogi


Typowa pierwsza reakcja na Amigę
1
[#40] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@ZorrO, post #31

Nigdy nie znałem osoby która by miała mono monitor do Amy. :)


No to poznajmy się. Ja miałem przez pewien czas Neptuna 156B,który współpracował z moją A600. Później A600 działała z kolorowym OTV Sherion, ale Neptun dzielnie stał w szafie i od czasu do czasu jezdził na copy party różnego rodzaju. Był to bardzo wytrzymały egzemplarz z którym pożegnałem się dopiero w okolicach 2005 roku, gdy się po prostu zepsuł.
Okazjonalnie służył też ten Neptun jako zapasowy monitor do mojej A1200, np. gdy spalił się monitor VGA.

Więcej ci powiem. W grupie WF był onegdaj grafik, który tworzył na czarnobiałym TV Unitra Vela i swojej A500+. Jego obrazki były tylko w 16 odcieniach szarości.
1
[#41] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@_DiskDoctor_, post #37

Z ankiety dowiedziałem się ,że jestem wśród 15 % posiadaczy Amigi którzy ja nabyli w 1991 roku .Ten fakt sprawia mi mega satysfakcję .Co o tym myślicie?Podzielcie się wrażeniami .

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 11:56:56 przez simka113
[#42] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@simka113, post #41

Nabyłem Amigę w 1992 i według obecnego spisu jestem w gronie 40% Amigowców, czyli większość nabyła później ode mnie, a całe życie miałem wrażenie, że byłem trochę spóźniony w amigowaniu. Ciekawe
[#43] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@Skotos, post #42

W PL było ponad 400 tys Amig, nie jestem pewien czy próbka ok 200 osób z ankiety czyli ok 2 promile z tej grupy, jest dostatecznie reprezentatywna.
W latach o których tu mowa większość kompów w PL to były 8bit z megnetem, a jak ktoś miał wtedy A500 to należał do garstki z grubszymi portfelami. Na pewno rozpierała ich duma z tego że "rządzą" na dzielni. Dlatego tak miło to wspominają i wciąż pamięć o tym celebrują. A większość która kupiła sobie A500 w czasach gdy już dupy nie urywała, nie wyrywają sie aż tak do brania udziału w takich ankietach. Może milej wspominają inny okres, wcześniejszy albo późniejszy gdy ich komp mniej odstawał od tego co było na topie. O ile wogóle mieli w życiu taki moment.
1
[#44] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@Skotos, post #42

Ja jestem w grupie 1996+
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem