kategorie: NetBSD
[#1] NetBSD i Amiga
Hej,
zamierzam spróbować. Czy jest ktoś kto mógłby mi w tym pomoć? ;)
Przepraszam za swoją (być może) ignorację ale moim nawiększym osiągnięciem w świecie Uniksa jest instalacja Ubuntu z CD i udane skompilowanie mplayera

Na początek mam kilka pytań:
1. ściągnąłem to ISO - NetBSD-6.0_BETA-amiga.iso z odpowiedniej strony - to wersja w miarę OK czy użyć stabilnej?
2. sprawdziłem wymagania i chyba jest wszystko w porządku ale dla pewności - czy moja Amiga posiada coś, co może nie zadziałać pod Uniksem albo sprawiać problem (patrz stopka)?
3. czy da się na NetBSD 68k używać X-Window?
4. jeśli tak, to coś ala WindowMaker/XFace powinno hulać, c'nie?
5. jaki w miarę nowy soft można zainstalować/skompilować na Amidzę 68k? Jakaś dzisiejsza przeglądarka?




Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 20:25:01 przez _arti
[#2] Re: NetBSD i Amiga

@_arti, post #1

1. NetBSD-6.0_BETA-amiga.iso


Jest okej, ale BETA2 byłaby bardziej okej.

2. czy moja Amiga posiada coś, co może nie zadziałać pod Uniksem albo sprawiać problem (patrz stopka)?


Wszystko co masz w stopce jest obsługiwane.

3. czy da się na NetBSD 68k używać X-Window?


Tak, na kartach Zorro które są obsługiwane działa bez problemu (z wyjątkiem A2410 i Retiny Z2).

- jeśli tak, to coś ala WindowMaker/XFace powinno hulać, c'nie?


WindowMaker działał przynajmniej jakiś czas temu. XFce nigdy nie sprawdzałem. Najlepiej zainstalować jakiś minimalistyczny wm, bo wiadomo, m68k to nie rakieta.

- jaki w miarę nowy soft można zainstalować/skompilować na Amidzę 68k?


Praktycznie każdy który działa na linii komend. Spora część prostych aplikacji graficznych (takich co nie wymagają Qt albo GTK).

Jakaś dzisiejsza przeglądarka?


Nie przesadzajmy, będziesz miał farta jak links i dillo będą działać :P.
[#3] Re: NetBSD i Amiga

@strim, post #2

Nie przesadzajmy, będziesz miał farta jak links i dillo będą działać


Ale się nie da, bo się "nieda" czy będzie baaardzo wolno? Jeśli to drugie, i będzie szybciej niż SDLowy NetSurf pod AOS, to ja będe happy.

Jest gdzieś opis instalacji krok po kroku? Znalazłem to - w miarę akutalne?

I jeszcze jedno pytanie - czy SFS da się zamontować pod NetBSD?


@grxmrx
Chyba skrypt rozpoznaje linki po "http://". Dorzuć też "ftp://" w wolnej chwili OK



Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 20:39:47 przez _arti
[#4] Re: NetBSD i Amiga

@_arti, post #3

Ale się nie da, bo się "nieda" czy będzie baaardzo wolno? Jeśli to drugie, i będzie szybciej niż SDLowy NetSurf pod AOS, to ja będe happy.


Albo się nie da bo są bugi w bibliotekach, które uniemożliwiają ich sensowne działanie na m68k, albo jest tak wolno, że można czekać godzinami aż coś się odświeży.

Dillo działa nawet ok . Ale nie można powiedzieć, że to jest nowoczesny browser.

Znalazłem INSTALL.html


Tak to jest dokument opisujący instalację i jest dość aktualny.

czy SFS da się zamontować pod NetBSD?


Niestety tylko FFS i tylko w trybie read-only. Ale można zamontować system plików NetBSD pod AmigaOSem używając BFFS (pobrać można np. stąd). Wersja 1.5beta wydaje się być ostatnią, ale najpierw zapuściłbym jakiegoś googla w tym temacie (któraś z ostatnich wersji corruptowała system plików).
[#5] Re: NetBSD i Amiga

@strim, post #4

A mógłby ktoś napisać poradnik instalacji NetBSD na Amidze 3000?

Ten z pliku install jest dla mnie tym, czym dla człowieka z buszu kuchenka mikrofalowa
Potrzebuję łopatologicznego wytłumaczenia krok po kroku od zakładania partycji, kopiowania instalatora na dysk poprzez instalację i czynności po zakończeniu instalatora aż do uruchomienia systemu.
[#6] Re: NetBSD i Amiga

@glichtanski, post #5

Do diabła z NetBSD, zdaje się, że najnowsza wersja nie działa na m68060 - panic.
Na razie instaluję Debiana. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
[#7] Re: NetBSD i Amiga

@glichtanski, post #6

Co za upierdliwa maszyna Wściekły ani NetBSD się nie instaluje, ani Debian - debootstrap Error. Couldn't download aptitude głową w mur
[#8] Re: NetBSD i Amiga

@glichtanski, post #6

Do diabła z NetBSD, zdaje się, że najnowsza wersja nie działa na m68060


Jakoś na moich 68060 działa. Jak byś napisał jaki panic to byłoby latwiej, bo z samego stwierdzenia, że "nie działa" ciężko coś wywnioskować.

Poza tym, mógłbyś spróbować najnowszej wersji z gałęzi developerskiej (HEAD).
[#9] Re: NetBSD i Amiga

@strim_, post #8

coś o MMU, ale dokładnie nie pamiętam. Przy okazji zauważyłem, że wyświetla się jakiś błąd związany z dyskiem w czasie uruchamiania instalacji. Na tym ekranie gdzie pokazuje konfigurację komputera.
Walczę teraz z Debianem, który też się nie instaluje. Przeczytaj to, to się dowiesz co się dzieje.
[#10] Re: NetBSD i Amiga

@glichtanski, post #9

Wróciłem do instalacji NetBSD.
Udało mi się zmusić system do instalacji z ftp, niestety po kilkunastu minutach przerywane jest połączenie i instalacja jest niekompletna.
Nie mogę użyć płyty CD, bo instalator domyślnie ustawia napęd w tryb synchroniczny i zawiesza się w tym momencie instalacja.
Jak zmusić komputer do uruchomienia miniroota w trybie asynchronicznym? próbowałem wpisać netbsd -I ale nic to nie zmienia.
Domyślnie jest Boot: [netbsd -ASn2]
[#11] Re: NetBSD i Amiga

@glichtanski, post #10

Już mam.

Wpisałem podczas uruchamiania instalacji: netbsd -an2qI0xff (chociaż nie wiem, czy potrzebne było 0xff), teraz działa instalacja z CD.
[#12] Re: NetBSD i Amiga

@glichtanski, post #11

Udało mi się zainstalować NetBSD na WinUAE.

Pytanie: co mam zrobić po zainstalowaniu systemu. Reboot, czy najpierw coś innego wpisać, coś skonfigurować? Szczerze, to instrukcja jest dla mnie niezrozumiała. Próbuję włączyć tryb su, ale do czego bym się nie dobrał to "permission denied". Chciałem uruchomić X, ale nie uruchamia się, tzn. coś tam się wczytuje po czym znowu wchodzi w tryb tekstowy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem