kategoria: PowerMac
[#1] Karta dźwiękowa do PMa
Morphos nie obsługuje dźwięku w moim QuickSilverze, wyczytałem że wystarczy dokupić kartę SoundBlasterLive, sprawdziłem i w mojej okolicy takich kart jest klika typów, 0060, 0100, 0220, 4670 i 4830.
Pytanie brzmi która na pewno zadziała pod Morphosem ?


Pozdrawiam
[#2] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@RadoslawF, post #1

Witam.

Ja na przykład mam w swoim Pegasosie Kartę dźwiękową Sound Blaster Live 5.1 digital SB0220.

I mi działa bardzo ładnie. Więc w takim razie zacznij od niej.

Mam zainstalowanego oczywiście Mosa 2.7.
[#3] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@RadoslawF, post #1

a nie myslales o karcie dzwiekowej na USB ?
ktos napisal na forum ze dzialaja tez z allegro za kilka zlotych.
[#4] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@RadoslawF, post #1

Działają też bardzo popularne i tanie SB128 (ES1370, ES1371, ES1373, CT5880).
[#5] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@Norbert, post #3

Nie mam pojęcia jaka zadziała, nigdzie nie doczytałem że są takie które zadziałają a cena i tak pewnie będzie podobna do karty na PCI.
No i jako Amigowiec posiadający rozbudowanego klasyka nie mam zaufania do kanapek z których wystaje jeszcze ileś urządzeń, wolę mieć kartę w slotach w środku obudowy.


Pozdrawiam
[#6] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@RadoslawF, post #1

Vendor 0x1102 Creative Labs
Device 0x2 CT4760 SBLive!

ja mam taką i działa (wersja Gold), MDD, wczesniej w pegu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2011 15:29:32 przez rzookol
[#7] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@RadoslawF, post #1

Ja mam Audigy i też działa bez problemu. Raczej zadziałają wszystkie które są na układzie EMU10K.
Róznice raczej są niewielkie, albo tylko programowe. To takie działanie na dojenie krówki do późnej starości.
Ważne jest że nie potrzeba żadnej wersji Macowej karty. Do niektórych wersji LIVEa czy Audigy są też sterowniki pod MacOSa, nazywają się kXAudioDriver, ale u mnie nie zadziałały, może komus się uda zainstalować pod MacOS X....
Oto link :
[url=]http://kxproject.lugosoft.com/down.php[/url]
Jak ruszą proszę o info co i jak,, sorry za offtop....
[#8] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@Wojox, post #7

Mam już SBLive 0220, wkładam do PM i nic się nie dzieje, nie widzi jej Morphos ani OSX.
Trzeba jakieś specjalne czary czy kartę dostałem nie koniecznie sprawną ?
Sprawdzam ją na PC, jest widziana, jak znajdę sterowniki pod system 64bit to ustalę czy ma pewno działa.


Pozdrawiam
[#9] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@RadoslawF, post #8

Przedwczesny alarm, jednak działa, w błąd wprowadził mnie brzęczyk systemowy który dalej nie działa i MPlayer który był tak wyciszony że sprawiał wrażenie jakby nie dawał dźwięku.
Jak już jestem przy MPlajerze to jego wersja linuxowa ma sprytny przełącznik do poprawnego wyświetlania naszych ogonków w napisach robionych pod windowsowym kodowaniem, ten w Morphosie ma gdzieś tę przydatną opcję ?


Pozdrawiam
[#10] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@Norbert, post #3

Fajna sprawa, jakby dało się osiągnąć jakieś line-in na minimacu za pomocą USB karty.

hm... a w jakim wątku ktoś wspominał o tej karcie dźwiękowej na USB ?
[#11] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@ede, post #10

Ja osobiście jak miałem minimaka, pod Leopardem używałem tego o to mikrofonu:
tekst pod linkiem

Działał mi wyśmienicie.

Pod Morphosem nie sprawdzałem, ale warto sprawdzić. Mogę to sprawdzić w domu na pegasosie, pod warunkiem, że jest jakiś program, który to obsługuje. W każdym razie pod Leopardem w Skype nie było problemów.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 14:22:44 przez gilban
[#12] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@RadoslawF, post #9

Jest, trezba wpisać w tooltypach - niestety nie pamiętam co; do znalezienia na forum.
[#13] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@ede, post #10

ttp://www.ppa.pl/forum/amiga/6761/ahi-mod-player#m81425
Jednak prawa dotyczyla Amigi i karty dzwiekowej na USB.
No ale mozliwe ze nowy MOS bedzie juz mogl obsluzyc takie karty.
[#14] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@Norbert, post #13

nie spodziewałbym się obsługi trybu isochronicznego w nowym mosie
[#15] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@gilban, post #11

Dzięki za info, choć zależy mi jedynie na zwykłym stereo line-in.

Ps. Czyli na razie jednak nie ma co liczyć na wejście dźwięku w minimacach. Ciekawe jak będzie wyglądała sprawa linie-in w Powerbookach.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 20:42:03 przez ede
[#16] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@ede, post #15

Podepnę się pod temat. Zdobyłem kartę dźwiękową Creative SB Live 5.1 CT4760 GOLD. Umieściłem ja w slocie pci i nic. W ogóle PM cicho gra (bez karty) mimo, że dźwięk jest na full (podobnie jak kiedyś eMac). Coś trzeba włączyć? No i jak podłączyć głośniki Logitech LS21 2.1 (banał, ale podłączałem pod każde gniazdo i kicha)?
[#17] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@Ender, post #16

Głośniki do zielonego gniazdka. No i nie zapomnij w ustawieniach AHI wszystkie jednostki przełączyć na Soundblastera.
[#18] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@krashan_, post #17

Do zielonego te małe, a ten większy? Nie jestem pewien, ale chyba ta karta nie ma kolorów (przynajmniej na śledziu nie widać), może w środku na karcie muszę zobaczyć. głośniki
karta CT4760


Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 18:59:25 przez Ender

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 18:59:59 przez Ender
[#19] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@Ender, post #18

Co Ty za jakieś śmieciowe linki z reklamami wstawiasz?

A wracając do tematu, faktycznie CT4760 nie ma kolorów na gniazdach. Trzeba więc zobaczyć które jest właściwe po opisach na śledziu.

Co do kabli w głośnikach – głośnik basowy podłączasz do tego z małych głośników, w którym jest wzmacniacz. Powinno w nim być do tego gniazdo.


Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 21:12:37 przez krashan_
[#20] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@krashan_, post #19

Śmieciowe linki? Hmm, wybrałem fotkę skopiowałem link jak zawsze. Sorki, nie chciałem żadnych śmieci wrzucać. Udało mi sie w końcu uruchomić. i tak:
- małe głosniki kabel idzie w duży głosnik, a kabel od niego w gniazdo nr 4 licząc od góry (game port na dole ostatni)
- w mixerze podniosłem głosność
- w ustawieniach system/sound (ustawienia standardowe) preferowane jednostki AHI UNIT 0
- w system/audio na górze z lewej stony jednostka muzyczna, a pod spodem w zasadzie działa każde ustawienie, ale ja wybrałem za pierwszym podejściem EMU10KX 16 bit stereo ++
- po wejściu w katalog AHI kliknąłem sobie w taki sam plik, ale wyskakuje błąd 10.

Na chwile obecną wszystko działa. Dzięki za pomoc, naprowadziła mnie na rozwiązanie.
[#21] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@Ender, post #20

Też się zastanawiam nad kartą dźwiękową do PM tylko że nie mam slotów PCI ? :( - albo ja o czymś nie wiem
[#22] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@(V)(I)mothe(P), post #21

Eee... W PowerMacu nie masz PCI? Nawet jednego, takiego malutkiego? Przeca nawet najsłabszy PM (bez AGP) po wsadzeniu grafy powinien mieć przynajmniej 3 sloty wolne.
[#23] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@(V)(I)mothe(P), post #21

Nie masz? Ja mam MDD, czyli ostatnią, najnowszą jaka była. Trochę dziwne wydaje mi się, że nie masz slotów PCI. Sprawdź dobrze, bo jestem ciekaw, czy były takie PM.
[#24] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@(V)(I)mothe(P), post #21

Jak to nie masz w Powermaku slotów PCI. Masz i to aż minimum 4. Jedynie są to sloty 64-bitowe. Ale nic nie stoi na przeszkodzie włożyć zwykłą kartę pci. Wtedy część gniazda będzie pusta i tyle.
[#25] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@gilban, post #24

Fakt są dłuższe niż te, które kojarzyłem z PC, ale tak jak piszesz wsadziłem i wszystko działa.
[#26] Re: Karta dźwiękowa do PMa

@gilban, post #24

Aaaaaa... no widzicie - tego to ja nie wiedziałem - są dłuższe od PCi i czarne, więc jakby to powiedzieć byłem w niewiedzy Jutro sprawdzę bo mam jedną kartę to się zobaczy.
***
Nie wiem dlaczego, ale po pierwszym zajrzeniu i obadaniu wszystkich slotów to te czarne skojarzyły mi się ze slotami ISA (o ile dobrze pamiętam nazwę) stosowanych w tych starszych PC.

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 22:21:39 przez (V)(I)mothe(P)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem