kategorie: Mac mini, MorphOS 3.x
[#1] Sam 460ex vs MacMini
Czy ktoś z Was ma porównanie mocy i codziennej pracy Maca Mini 1.25 vs Sam460ex?
Jak to wygląda w przypadku MOSa, filmów MPlayer, YT, E-UAE? Czy Mac jest faktycznie kilka razy szybszy od Samki?
[#2] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pong777, post #1

Myślę, że warto zrobić parę benchmarków. Dla Miniacza są gotowe, do obejrzenia choćby na Wayback machine dla strony "Efika vs reszta świata". Pozostaje tylko powtórzyć je na SAM.
[#3] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pong777, post #1

Macmini z ostatnim morphosem umozliwia ogladanie filmow 720p h264, Sam takiej mozliwości nie na, pewnie i 480p bedzie sie ciąć.
[#4] Re: Sam 460ex vs MacMini

@michal_zukowski, post #3

Potwierdzam, PB G4 1.67 GHz też bez problemu odtwarza 720p pod mplayerem.
Czkawki dostał jedynie przy naprawdę dużym pliku (2GB) - obraz się rozjeżdżał z dźwiękiem (a właściwie to dźwięk utykał na danym fragmencie w nieskończoność, gdy obraz leciał dalej) i jakakolwiek zmiana dotycząca buforów nie pomagała,

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 16:06:22 przez Jacques
[#5] Re: Sam 460ex vs MacMini

@Jacques, post #4

Wydaje mi się, że wielkość pliku z filmem nie powinna mieć tu znaczenia.
[#6] Re: Sam 460ex vs MacMini

@R-Tea, post #5

Ma, bo oznacza większy bitrate (zakładając ten sam kodek) który też ma wpływ na obciążenie przy dekodowaniu.
[#7] Re: Sam 460ex vs MacMini

@michal_zukowski, post #3

Nie miałem okazji sprawdzić bo nie udało mi się wydębić od Faba MPlayera bez obsługi Altiveca. Poza tym należy także pamiętać, że jeżeli w benchmarkach Sam wypada słabiej z racji wolniejszego procesora to w ogólnym rozrachunku nie jest już tak źle dzięki o wiele szybszej grafice (x1950 na PCI-E vs Radeon 9200 na AGP) oraz szybszym pamięciom oraz SATA.
[#8] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pamp3rs, post #7

A da się na niej sensownie używać E-UAE pod MOSem? Nie tnie dźwięk stereo podczas grania np. w Super Froga? Na miniaczu jest ten efekt lagowania bądź cięcia dźwięku.

Cały wątek zakładałem właśnie z myślą odkupienia sprzętu od Ciebie.
[#9] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pong777, post #8

Prawdopodobnie można porównać to do pegasosa 1. Ja wiem że Samanta ma lepszą grafikę, ale jeszcze soft musi umieć ją wykorzystać. A soft wykorzystuje głównie procesor tak jak i MacOs.
[#10] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pong777, post #8

Nie wiem, nie używałem EUAE na Sam.
[#11] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pong777, post #8

Nie grałem w Superfroga pod E-uae ale nie masz przypadkiem czegoś źle ustawionego? Wersja SDL, jakieś skalowanie włączone albo coś? Wiem, że e-uae jest takie sobie, no ale, takie problemy miałem z G3, część gier działała dobrze, część nie.
[#12] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pamp3rs, post #10

A możesz to dla mnie sprawdzić?
[#13] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pong777, post #8

A da się na niej sensownie używać E-UAE pod MOSem?

Nie wiem jakiej wersji E-Uae używałeś ale przeca jest wersja z JIT zarówno dla AmigaOS4x jaki i MorphOSa. Na swoim PowerBooku odpalam demka wymagające 060 i nawet to działa.
Myślę że na Sam460 pewnie będzie wolniej ale SuperFrog będzie działał bez lagów czy cięcia dźwięku.
[#14] Re: Sam 460ex vs MacMini

@michal_zukowski, post #3

"Macmini z ostatnim morphosem umozliwia ogladanie filmow 720p h264, Sam takiej mozliwości nie na, pewnie i 480p bedzie sie ciąć."

to prawda, ale jeszcze kilka lat temu można było kupić CorePlayera (R.I.P.), który pozwalał oglądać bez klatkowania 720p na iBooku G4@1.33 Ghz czy nawet QuickSilver G4@933 Mhz.
[#15] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pamp3rs, post #7

Nie masz racji, mam X1950xt pcie w maku g5 i filmy odtwarzane są o wiele gorzej. Nie ma obslugi overlaya sprzętowego tylko jest emulowany przez jednostke 3d (podobnie jak w nowych sterach mplayera dla OS4). Oczywiście pewnie w przyszlosci to będzie poprawione ale Mac mini g4 odtwarza filmy plynniej (jesli wyrabia sie z dekodowaniem) niz Pmac g5 pci-e, o wyjątkowo wolnym Sam 460 nawet nie wspominając.
[#16] Re: Sam 460ex vs MacMini

@michal_zukowski, post #15

Na Maku G5 PCI-E pod OSXem czy testową wersją MOSa?
[#17] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pong777, post #16

Pod morphosem, ale chodzilo mi o to ze na kartach pci-e wcale nie bedzie przyspieszenia w oglądaniu filmów (na razie), więc pod sam bedzie jeszcze wolniej.
[#18] Re: Sam 460ex vs MacMini

@michal_zukowski, post #17

Tylko że ja nie pisałem nic o filmach. Miałem na myśli ogólne używanie systemu.
[#19] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pong777, post #12

Mogę tylko najprędzej w poniedziałek. Możesz podesłać na @ konfig do UAE który używasz na Mini?
[#20] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pamp3rs, post #18

Wybaczam :P
[#21] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pong777, post #1

Sam460ex to komputer który wydajność ma na poziomie gorszym niż PowerMac G4 500MHz.

W tym teście to pewnie by był jak G3 500MHz. Procesor tam jest tak słaby że jest prawie 3x wolniejszy na takt zegara od G4

Patrząc że na dzisiejszy czas taki Mac Mini 1.25GHz już dawno nie spełnia wymogów do "codziennej pracy" to nie chcę sobie wyobrażać jak się "pracuje" na Sam460ex który jest 3x wolniejszy. 5 letnie budżetowe smartfony z Cortex A8 mają więcej pary...
[#22] Re: Sam 460ex vs MacMini

@XoR, post #21

No więc dobrze powiedziałem, że ta samanta jest odpowiednikiem pegasosa 1. A gigaherce to nie wszystko (Pentium 4 z nadmuchanymi gigahercami jest tego przykładem), ważny jest cache procesora, zaimplementowane funkcje, szyna zewnętrzna i wiele innych. Oczywiście parametry płyty głównej też (Mostek północny), Ale też i sama karta graficzna to nie wszystko, ponieważ GPU z CPU mocno współpracuje. Na koniec zostają się dobrze napisane sterowniki i do grafiki i do wszystkich chipsetów na płycie, jak mostek północny i południowy.
[#23] Re: Sam 460ex vs MacMini

@XoR, post #21

W teście kompresji MP3 programem LAME krytyczną sprawą jest AltiVec. Dlatego G4@500 MHz jest w stanie pobić procesor w Sam 460.
[#24] Re: Sam 460ex vs MacMini

@Krashan, post #23

ile % przyśpieszenia daje włączenie AltiVec względem jego wyłączenia?

wg. mnie to zwyczajnie słabiutkie cepy są ze słabą wydajnością na zegar. Brak AltiVec to to tylko wisienka na torcie
[#25] Re: Sam 460ex vs MacMini

@XoR, post #24

strzelam że z 2x
[#26] Re: Sam 460ex vs MacMini

@XoR, post #24

W przypadku liczenia kluczy klientem DNET różnica między obecnością a brakiem Altiveca (na 7447 1 GHz w PeguII z Morphosem) była czterokrotna.
[#27] Re: Sam 460ex vs MacMini

@wali7, post #26

Nie wiedziałem, że aż tyle. Wielki ten Altivec jest..
[#28] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pamp3rs, post #19

Mój cfg to default a500 z E-UAE.

Ciekawe jak tam X5000 będzie dawała radę. Może jednak warto czekać i zbierać złocisze.

Jak na dzień dzisiejszy wygląda sprawa MOSa na X5000? Co działa a co nie?

X5000 będzie we wrześniu w sprzedaży?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 12:31:59 przez pong777
[#29] Re: Sam 460ex vs MacMini

@Zbysiuk, post #27

Jest wielki, ale też i nie do wszystkiego się nadaje (a kodowanie z jego wykorzystaniem wymaga wprawy). No i we współczesnych procesorach z serii POWER już go nie ma
[#30] Re: Sam 460ex vs MacMini

@recedent, post #29

A wiesz może dlaczego? Przez to, że to procki serwerowe?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem