kategorie: Mac mini, MorphOS 3.x
[#1] E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier
Testuję E-UAE na Miniaczku pod MOSem 3.x.
Fullscreen. Emulacja A500.
Gry mają tendencję do rozjeżdżania się w pionie. Jak np. w Pinball Dreams ekran idzie raz do góry raz do dołu zdarza się że na połowie ekranu zazębia się scrool.
Jest to efekt bardzo nieprzyjemny dla oka.

Nie wiem czy:

Coś jeszcze trzeba ustawić w konfigu, Miniacz 1.25 jest do tego za słaby, tak ma być, winna jest synchronizacja 60 Hz bo gra ma 50 Hz i musi gdzieś gubić klatki przy redukcji a może coś innego? Procka przestawiłem na "max" 68000.

Tego efektu nie widać na słabszej maszynie jaką jest Sam460ex.

https://www.youtube.com/watch?v=Ceo_5uohMAA

Czy lepiej zaemulować maszynę z 020 z włączonym JITem i spróbować grać pod systemem przez WHDLoad?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 17:06:08 przez pong777
[#2] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@pong777, post #1

...albo spróbować uruchomić UAE4All.
[#3] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@pong777, post #1

Myślę, że to raczej kwestia ustawień emulatora. Sprawdzę u siebie w wolnej chwili.
[#4] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@recedent, post #3

Też zamierzałem tę kwestię poruszyć, na PB G4 1.67 także nie mogę uzyskać płynności scrollingu pod E-UAE. Próbowałem różnych ustawień, fullscreen, okno Ambienta, SDL/nie-SDL, wersja E-UAE JIT/nie-JIT vsync on-off, itp. itd. Bez skutku, pionowy scrolling w Pinball Dreams fatalny, poziomy we Flimbo's Quest fatalny, oczywiście to tylko przykładowe gry, bo problem jest ogólny.

Wydawałoby się, że PowerBook G4 1.67 GHz ma dość pary, więc...
Czy komuś udało się osiągnąć sukces w optymalnej konfiguracji ekranu emulowanej Amigi?
[#5] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@Jacques, post #4

Na Sam460ex ze scrollem pionowym jest jeszcze gorzej pomimo, że mam sterowniki do Radka HD w wersji 2.10.
[#6] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@Jacques, post #4

Ja tam na płynność i szybkość E-UAE JIT nie narzekam. Wrzucę swój plik konfiguracyjny na jakiś serwer plików.
[#7] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@waldiamiga, post #6

Wrzuć, wrzuć OK
[#8] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@Jacques, post #7

Pierwsza rzecz - E-UAE PPC dla MorphOSa musi w wersji skompilowanej przez Faba. - link
Nie wiedzieć czemu ale ta wersja jest ze dwa razy szybsza od wersji kompilowanej przez Almosa.

Druga... mój konfig.



enable_jit=yes
cpu_speed=max
cpu_type=68040
cpu_compatible=false
cpu_cycle_exact=false
blitter_cycle_exact=false
comp_optimize=true
cachesize=8192
comp_constjump=yes
comp_trustbyte=indirect
comp_trustword=indirect
comp_trustlong=indirect
cpu_speed=max
cpu_24bit_addressing=no
chipmem_size=4
gfxcard_size =32

chipset=aga
#collision_level=none

# Emulate an expanded A1200 with 8MB of Fast Ram!
fastmem_size=0
z3mem_size=128

# Set frame skipping (1=show all frames, 2=show every 2nd frame, 3=show every 3rd frame, etc)
gfx_framerate=1

# overlay display
amiga.use_overlay=yes

# Add floppy disk which can be used for saving games
#floppy0=PROGDIR:SaveGames.adf

# Filesystem settings for virtual devices
filesystem=rw,Workbench3.0:HardDisks/Workbench
[#9] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@waldiamiga, post #8

Pierwsza rzecz - E-UAE PPC dla MorphOSa musi w wersji skompilowanej przez Faba


Musi? Nie rozumiem... ale co musi?
[#10] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@grxmrx, post #9

Zapewne "być" zabrakło
[#11] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@waldiamiga, post #8

W Twoim configu nie ma nic dotyczącego rozdzielczości ekranu, fullscreen, itp. Jak domyślnie odpala się pod tym względem wtedy emulowana Amiga? (jeszcze nie testowałem).
[#12] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@Jacques, post #11

Jak domyślnie odpala się pod tym względem wtedy emulowana Amiga? (jeszcze nie testowałem).

Odpala się w oknie, oczywiście możesz sobie zmienić w konfigu by emulator uruchamiał się na full screenie.
[#13] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@grxmrx, post #9

Po prostu wyparowało "być". Trzy dni walenia gorzały zrobiło swoje.
[#14] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@waldiamiga, post #12

Hmm... Nie widzę w sumie różnicy, nadal scrolling w grach jest kiepski. W dodatku przy E-UAE w okienku Ambienta co chwilę kursor wychodzi poza obszar E-UAE, co jest mocno upierdliwe, zamiast być "zamkniętym" w obrębie okna.
Włączenie overlays powoduje dodatkowo rozmywanie napisów początkowych w Pinball Dreams.

Może mam za duże oczekiwania, ale na podobnym mocą 1-rdzeniowym PC, WinUAE scrolluje idealnie płynnie, w E-UAE JIT moc jest (71 MIPS), ale i JIT i nie-JIT haczy scrolling w grach.
[#15] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@Jacques, post #14

Tak jak w innym wątku pisałem, E-UAE JIT uruchamiam tylko do scenowych demek, nie odpalałem żadnych gierek. Być może to o czym piszesz to błędy w programie bo w końcu taki Rift/TBL zasuwa konkretnie a demko wymaga raczej 060.
[#16] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@waldiamiga, post #15

Ale nie w tym rzecz, że brakuje wydajności, bo choćby Doom zasuwa aż miło. Tylko scrolling technicznie szwankuje, odpal Pinball Dreams może jakbyś kiedyś miał czas i zobacz czy jest płynnie w pionie podczas gry.
[#17] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@Jacques, post #16

Postaram się P.D. sprawdzić gdzieś na tygodniu pod Miniaczem i opisać wrażenia na wersji Faba.
[#18] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@pong777, post #17

Ja sprawdziłem na wersji Faba, taką właśnie miałem się okazuje. Ale nie ma to znaczenia, ogólna przypadłość E-UAE wydaje się...
[#19] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@Jacques, post #18

Podepnę się pod wątek, bo też temat związany z uae jit i minimac (1,33).

Chciałem Was tylko zapytać o zajętość procesora podczas emulacji. Bo u mnie, czy to wersja jit (faba), czy ta bez jit - ciągle procesor jest obciążony na 100%. W zasadzie nie zauważam różnicy między wersjami. Czy ja coś mam źle poustawiane, czy to tak wygląda? Dla testów odpaliłem sobie nieśmiertelnego superfroga.
[#20] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@Adam_K, post #19

Dziś sprawdzę.
A z jeszcze innej beczki, czy ktoś może korzystał z FS-UAE pod MacOS X PPC? Jak to wygląda w praktyce, działaniu, jakaś instalka, ktoś coś?
[#21] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@Adam_K, post #19

Też mam zajętość cepa na 100% przez co wygrzewa mi PowerBooka do 60st C.
Powiem tak, wersja 1.0 skompilowana przez Almosa robiła w SysInfo ok 34 MIPSów, demka takie jak Rift czy Starstruck/TBL nie były płynne, wręcz się przycinały.
Wróciłem do wersji Beta 04 skompilowanej przez Faba, tam miałem ponad 80MIPS i w/w demka szalały.
Po jakimś czasie wujek Fab skompilował wersję 1.0 i zamiast 34 MIPS od Almosa mam 82MIPS. Nie wiem czym to idzie, na pewno plik wykonywalny Faba jest dwa razy lżejszy (ok5.8MB) od wersji Almosa (ponad 10MB)
[#22] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@Jacques, post #16

A może problemem nie jest sama prędkość emulacji a wyświetlacz? Amigowe gry działają w 50hz, częstotliwość odświeżania na tych PBookach to pewnie 60+hz (70, 85, etc). Najpewniej to jest przyczyną stutteringu - może sterowniki obrazu mają problem z takim przetwarzaniem obrazu? Wątpię by jakikolwiek komp mógł mieć dziś problem z emulowaniem i wyświetlaniem obrazu Amigi.
[#23] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@Adam_K, post #19

Jit nie działa jeśli program/gra wyłączy cache procesora.

Masz włączone LED w euae?
[#24] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@waldiamiga, post #21

cpu_speed=real - do demek/systemu gorzej, lecz do gier wystarczy i nie grzeje ;).
[#25] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@pong777, post #1

A próbowałeś ustawić w opcjach parametr:

gfx_vsync=true

?
[#26] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@michalmarek77, post #22

Pograłem chwilę na PB w Pinball Dreams. Do tego samego PB później podłączyłem monitor zewn. pograłem i faktycznie na zewn. było wyraźnie płynniej, mimo, że też 60Hz.
[#27] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@recedent, post #25

Ja próbowałem i niczego to nie zmienia w kwestii płynności scrollowania w grach.
[#28] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@michalmarek77, post #22

Tam nawet nie ma być 50Hz tylko ~49.9Hz, nie pamiętam dokładnej wartości ale nie 50Hz tylko minimalnie mniej i wynika to z tego że Amiga w trybach non-laced wyświetla obraz niezgodnie ze specyfikacją PALu. Jak się da 50Hz to jest niby płynnie ale co jakiś czas (można go nawet obliczyć :) ) będzie szarpnięcie i faktycznie widać je na jakimś scrollowym demie. Jak się ustawi odpowiedni tryb graficzny który ma czas wyświetlania identyczny z Amigą to dopiero wtedy scroll jest faktycznie płynny. Tryby laced wtedy 'szarpią' ale skoro nie są używane do gier to lepiej ustawić aby tryby non-laced nie szarpały. Podobny problem jest zresztą z innymi emulatorami innych sprzętów gdzie 50Hz potrafi dalej szarpać jeśli prędkość emulacji jest tak dobrana aby obraz odświeżać z prawdziwą prędkością a nie 50 razy na sekundę.

No ale o czym tu w ogóle mowa skoro ludzie tutaj chcą uzyskać płynne scrolowanie w 60Hz splat
[#29] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@XoR, post #28

O czym? Może o tym, że na PC też mam 60Hz i WinUAE nie haczy scrollowania w porównaniu z E-UAE, a mój stary blaszak nie jest specjalnie szybszy od PB G4.

No i w VICE na MorphOSie scrolling jest płynny, a też tryb 60 Hz.
Coś E-UAE ma babola chyba...

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 18:12:56 przez Jacques
[#30] Re: E-UAE 1.0 JIT na Miniaczu a płynność gier

@Jacques, post #29

Albo WinUAE robi reprojekcję części klatek/synchronizuje z odświeżaniem i dlatego jest płynnie w 60hz albo sterowniki obrazu pod windows lepiej sobie z tym radzą (i też coś na tej zasadzie robią).

Najlepiej byłoby wyświetlić obraz z tego EUAE przez jakieś S-Video na palowskim TV. Dam sobie łeb uciąć że będzie 1:1 z oryginałem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem