kategorie: MorphOS 2.x, MorphOS 3.x, Pegasos, PowerMac
[#31] Re: PowerMac A1177

@waldiamiga, post #28

No i wywołałem wilka z lasu. Według Bigfoota support dla PowerMaców G5 z linii 11 jest "unlikely", z kilku względów. Nazywając rzecz pokrótce - "nie warta skórka wyprawki". Jego zdaniem wydajność późnych G5 nie jest aż na tyle duża, żeby uzasadniało to borykanie się z tym i owym (oprócz wspomnianej trudności z kompatybilnymi kartami gfx, regulacją działania wiatraków/odczytem temperatur i napisania sterowników do ethernetu Mark wymienił jeszcze regulację częstotliwości procesora i kontrolę podawanego napięcia, no i do tego żmudne testowanie wszystkiego na wszystkich rewizjach tej konkretnej maszyny).

Co prowadzi mnie do konkluzji, że może prace nad zmianą architektury sprzętowej są bardziej zaawansowane, niż myślałem?
[#32] Re: PowerMac A1177

@recedent, post #31

Trochę to pokrętne tłumaczenie. Ja sobie sprawiłem właśnie tego maczka. A1177.
Przecież system z motylkiem działa na gorszych paściach. Dla mnie to dziwne trochę.
Dlatego ze właśnie te maki są podobne do X1000. Mają obsługę DDR2 i PCI ex.
Wiec byłoby świetne porównanie do X1000. I tak mysle ze to był czy jest powód braku supportu.
[#33] Re: PowerMac A1177

@Voyox, post #32

Tu nie chodzi, że "na gorszych paściach". Chodzi o to, że różnice w wydajności względem starszych G5 nie (zdaniem Marka) są aż tak istotne. Moim zdaniem tak nie jest (PCIe!), ale Bigfoot uważa, że używanie flashowanych kart jest bez sensu, bo zawsze dostajemy kartę w ten czy inny sposób nie do końca sprawną/zgodną ze specyfikacją zastosowanych komponentów.

Będę jeszcze korespondował. Spokojnie, dyskusja to wymiana ciągu dających się logicznie uzasadnić argumentów przez więcej niż jedną osobę. Zobaczymy co z tego wyniknie.

P.S. Zdaje mi się, że na DDR1 i AGPx8 mamy przynajmniej taką samą (a kto wie, czy nie lepszą) wydajność niż X1000.
[#34] Re: PowerMac A1177

@recedent, post #33

Na eBay mam sporo kart na PCI ex . Fakt nie obsługiwane przez MorphOS ale zawsze to dobre karty.
Praktycznie wszystkie HD Radeon. Nic w sumie straconego. Kupię jakaś HD 5770 z 1gb ram.
I potestuje pod 10.5 os.
[#35] Re: PowerMac A1177

@recedent, post #33

Osobiście mam inny punkt widzenia niż bigfoot, ale niestety nie umiem pisać sterowników (w każdym razie do maków) :)

ps. kart przecież nie trzeba flashować, działają pecetowe, jak dla mnie po wydaniu 3.10 sytuacja w kartach będzie idiotyczna. Żeby skorzystać z fajnych kart na pci-e trzeba bedzie mieć albo goowniane Sam460 albo X5000 czyli starzy morphowcy nie skorzystają z naprawdę fajnych kart.
ps2. nie wiem o co chodzi z częstoliwością procesora, DFS jest obslugiwany w Powerbookach gdzie ma sens, w innych maszynach (chyba) nie jest
ps3. W porównaniu do G5 z AGP G5 pci ma tak naprawdę tylko dwie rewizje. OBslugującą jeden moduł i dwa moduły CPU
[#36] Re: PowerMac A1177

@recedent, post #31

No to niech się pośpieszą z zapowiedziami, bo kompa z APU A10 chce sobie złożyć. No to gdybyś mógł się zapytać, coby nie kaleczyć ynglisz translatorem.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 18:10:31 przez KM
[#37] Re: PowerMac A1177

@KM, post #36

E tam APU. SH5!
[#38] Re: PowerMac A1177

@Krashan, post #37

No popatrz w końcu się przekonałeś.
[#39] Re: PowerMac A1177

@KM, post #38

Skoro już przy A1177 jesteśmy, czy mac ten wymaga jakiegoś specjalnego ramu?
Instrukcja podaje że pc 4200 są wymagane. Mam parę 2gb tylko szybsze.
Miałem zonka z kablem zasilajacym. Przywiozłem kompa do domu. Majstruje z kablem a tu za nic mi nie chce wtyczka wejść. Okazuje się ze zmienili wtyczkę na CN 19. I musiałem zamówić za 6 ft kabelek.
No chore ale mogłem się spodziewać tego po Apple....
[#40] Re: PowerMac A1177

@recedent, post #31

@recedent - piszesz że prowadzi mnie do konkluzji, że może prace nad zmianą architektury sprzętowej są bardziej zaawansowane, niż myślałem?.

No właśnie, ja też słyszałem gdzieś że Morphos jest przepisywany na inne procesory (nie PPC), czyli wersji 4.0 pewnie na makach już nie zobaczymy. Tylko teraz jest pytanie jakie to będą komputery/płyty główne i procesory?

Może ktoś zdradzi rąbka tajemnicy?
[#41] Re: PowerMac A1177

@gilban, post #40

Można się domyśleć że x86. Aros jakoś nie może się wbić w łaski użytkowników.
ARM? To wielki znak zapytania. Ale to rynek tabletów i telefonów i możliwość zarobienia milionów.
Sam nie wiem ? PC z MorphOS to raczej na jakąś konkretną konfigurację. ARM daje lepsza przyszłość.
[#42] Re: PowerMac A1177

@gilban, post #40

pewnie na makach już nie zobaczymy.


Czemu nie? nie ma Mac-ów z Intelem jako laptop to może być dobra opcja Apple pewnie trzyma się tam jakiejś swojej specyfikacji i pewnie nie ma takiej rozbieżności co do stosowania różnych podzespołów.

Jak dobrze pójdzie to będzie jeszcze iMOS
[#43] Re: PowerMac A1177

@michal_zukowski, post #35

mam inny punkt widzenia niż bigfoot, ale niestety nie umiem pisać sterowników (w każdym razie do maków) :)


Otóż to. Póki co jest to punkt widzenia jednej osoby z teamu. Nie mówimy, że jest to zdanie niezmienne, ani że jest on jedyną osobą, która mogłaby podjać się takiego zadania. No i są jeszcze "czynniki motywujące". Pamiętajmy, że swego czasu team o porcie na G5 też mówił "Nigdy, nigdy".

Co do "nieflaszowania" - tu chodzi o obsługę OpenFirmware bardziej chyba. Ale widzę tu kilka rozwiązań, ot choćby zostawienie GeForca w innym slocie (choć u mnie to nie chce działać, ale się nie poddaję).

@Voyox: 1177 jest dość tolerancyjny jeśli chodzi o RAM. Chodzą 533, chodzą 667, chodzą ECC i nie-ECC. Trzeba tylko pamiętać, żeby obsadzać sloty na pamięć parami i żeby w każdej parze były kości o tej samej specyfikacji i pojemności. Pierwsze sloty do których wkładamy kości to:

----
----
----
XXXX

XXXX
----
----
----


potem:

----
----
YYYY
XXXX

XXXX
YYYY
----
----


i tak dalej. Oczywiście jeśli sloty pierwsze zostawisz puste, a wstawisz RAM do drugich, trzecich czy czwartych to też będzie OK.
[#44] Re: PowerMac A1177

@recedent, post #43

Co do ramu właśnie zauważyłem. Dałem 4x po parkach różnego ramu. Razem 12 GB i chodzi to bez problemu. System się zauktalizował do 10.5.8 i na tym koniec.
Przy okazji zauważyłem że ten G5 jest cichutki. W poprzednim mam do wymiany płyn chłodzący (jeśli w ogóle jeszcze tam jest).
[#45] Re: PowerMac A1177

@Voyox, post #44

Powinien być cichutki (przynajmniej dopóki nie zaczniesz go katować jakimiś Krakenami albo OGR-NG). Wyjące wiatrakami Gie Piątki to mit, albo maszyny słabo serwisowane.
[#46] Re: PowerMac A1177

@recedent, post #45

Udało mi się skontaktować z Frankiem Mariakiem. On też uważa, że support dla PCIe G5 jest "currently unlikely", ale nie mówi, że sprzęt ten nie będzie obsługiwany. Podał mniej-więcej te same argumenty co Bigfoot, na co odpisałem mu tymi samymi kontrargumentami :) Zobaczymy co każdy z nich odpisze.
[#47] Re: PowerMac A1177

@recedent, post #46

To jak coś to będziemy lobować
[#48] Re: PowerMac A1177

@ZED^lM, post #47

Aż zobaczyli ilu ich,
Poczuli siłę i czas.
I z wrzaskiem, że "Lejt G5 ma być!"
Szli ulicami miast.

A MOS-Team budził się ze snu
I oczy w podziwie tarł:
"Ich jest tam chyba już ze stu!"
I support łaskawie dał.

Ref.: Wznieś dziś ku górze, Mosowco, pięść,
Masywną obudową chrzęść,
A Team się złamie, złamie, złamie
I wsparcie doda Twemu Gie Pięć!


I wszyscy razem!
[#49] Re: PowerMac A1177

@recedent, post #48

Ja jakoś nie wierze w wsparcie dla nowych G5 .
Czytając MorphZone, uważam, że całe siły MOS Team poszły na MorphOS x86 :) , no ale mogę się mylić :)
[#50] Re: PowerMac A1177

@trOLLO, post #49

Czytając MorphZone, uważam, że całe siły MOS Team poszły na MorphOS x86 ...


Ja mam wrażenie że całe siły MOS Team poszły
[#51] Re: PowerMac A1177

@recedent, post #48

Szli ulicami miast.


I zobaczyli QEMU z X5k

A to jak by na skrzydło nasrał ptak

Koniec jest bliski

Trzeba Classica na Aukcjach szukać

A respirator zakopać w piach


i wszyscy razem ciach
[#52] Re: PowerMac A1177

@TechNineWonder, post #51

O, super - QEMU emulujące AmigęOne X5000 na procesorze Intel Core i7 daje pod dnetc (wersja Linux) na dwóch rdzeniach wynik tylko 2 razy słabszy od mojego G5 na jednym! Koniec jest bliski!

Wydaje mi się, że raczej nietęgą minę powinni mieć użytkownicy OS4 - okazuje się, że QEMU na współczesnym, mocnym PC (z całą pewnością tańszym od takiej X5000) daje lepszą wydajność w benchmarku dnetc od wspomnianej AmigiOne, nawet jeśli wyniki podzielimy przez 2.

Jeśli zwróciłeś uwagę, to kolega tlosm szykuje również QEMU dla PowerMaca G5 Quad Core - tu wyniki ewentualnie mogłyby nas interesować w kontekście MorphOSa (jeśli wersja na ten komputer ujrzy światło dzienne).
[#53] Re: PowerMac A1177

@recedent, post #52

Tylko jaką kulturę pracy ma i7, gdy odpalasz to swoje PPC to pewnie sąsiadom przygasa telewizor:)

To dla tego koniec jest bliski bo 3.10 to może być ostatnia wersja która będzie wspierać tą architekturę.


To co kiedyś było świetnym wyjściem dzisiaj może być kulą u nogi. I jak widzisz z twojego reszerczu wynika że nikt nie kwapi się o support PCI-E a gdzie support dual Core lub quad. I czy w ogóle rozwiązania dual lub quad miały by racje bytu w MorphOS-sie.


Dla tego moim zdaniem konic jest bliski dla PPC a wszyscy miłośnicy tej architektury albo przejdą na QEMU albo zmienią architekturę.


Amigowanie dla większości to nie robienie testu szybkości przeglądarki i innych tego typu testów. To już nie jest taki przeskok jak z 060 na np: G4. Dla kilku sekund szybciej lub paru FPS nikt nie będzie się wysilał. Bo kilka osób by chciało.


Dla tego ja bym się raczej uświadamiał z myślą że PPC można powoli wygaszać.


Po za tym to najlepsza pora, Czerwoni budują nowe platformy na PPC co może być krokiem w tył w sumie to jest bo Tabor vs MacMini. To bardziej wygrywają Niebiescy.
Tabor to jest nostalgia gdyby MorphOS tej nostalgii się wyzbył znowu mógłby przejąć koszulkę lidera.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 13:37:31 przez TechNineWonder
[#54] Re: PowerMac A1177

@TechNineWonder, post #53

Tylko jaką kulturę pracy ma i7, gdy odpalasz to swoje PPC to pewnie sąsiadom przygasa telewizor:)



BeZeDuuura!

Nie przygasa nawet lampka stojąca na tym samym biurku. A gdybym chciał oszczędzać prąd to kupiłbym Efikę i zwracał nadwyżkę do sieci
[#55] Re: PowerMac A1177

@recedent, post #54

Mi kiedyś wywalało korki jak tylko włożyłem wtyczkę do gniazdka

PS. Wystarczyło wymienić bezpiecznik w sieci z 8A na 15A

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 13:52:36 przez SuperBuster
[#56] Re: PowerMac A1177

@SuperBuster, post #55

A udało Ci się ożywić tego Twojego Quada w końcu?
[#57] Re: PowerMac A1177

@TechNineWonder, post #53

To z tego wynika, że szykuje się nam kolejny system niszowy na pc. Mamy AROSa i każdy widzie jak z nim jest. Dużo użytkowników amigi klasycznej czy amig NG tkwiła przy tym sprzęcie ze względu na jego odmienność sprzętową i systemową to była według mnie czymś fajnym i atrakcyjnym a tak będziemy mieć kolejny os na 86. Cóż w obecnych czasach każdy amigowiec w domy ma na pewno nie jednego a kilka kompów z architekturą 86. Dla mnie jak MorphOs będzie na 86 to straci na swojej atrakcyjności, awangardzie i unikalności.
[#58] Re: PowerMac A1177

@recedent, post #52

Jeśli zwróciłeś uwagę, to kolega tlosm szykuje również QEMU dla PowerMaca G5 Quad Core - tu wyniki ewentualnie mogłyby nas interesować w kontekście MorphOSa (jeśli wersja na ten komputer ujrzy światło dzienne).

Może zrobimy batonika?... ee, znaczy się bounty.
[#59] Re: PowerMac A1177

@waldiamiga, post #58

Tylko kolejność musi być odpowiednia: Najpierw chętny deweloper, potem określenie warunków bounty, potem kwota, potem zbiórka. Nigdy na odwrót.
[#60] Re: PowerMac A1177

@recedent, post #56

Poddałem się. Nie wiem co mu dolega.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem