[#31] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@Korni, post #30

Tak, rzeczywiście z przyjemnością się na to patrzy, nawet jeśli nie jestem wielkim zwolennikiem tego typu "płaskości". Problem polega jednak na tym, że znalazłem bardzo niewiele informacji na temat nowych funkcjonalności a przeczież tam (Neuss) byli żywi ludzie, którzy klikali w kawiatury i mają na ten temat jakąś wiedzę - mylę się?
[#32] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@baderman, post #25

I wszystko jasne, dzięki. Ciekawe czy będzie można oficjalnie kupić tego MOSa na klasyki?

Oto co odpowiedział ma ChainQ na Twitterze gdzy zapytałem czy MOS3.10 będzie dostępny równocześnie na Amigę PPC.

Almost certainly no. We still have a few blocker issues, and we definitely don't want to delay 3.10 even further because PowerUP.

I jeszcze to:

And we don't really want to put all the required legacy garbage on the stock MorphOS .iso... But we still hope to release it in some way.

Czyli jest szansa na MorphOS-a 3.10 dla Amig 1200/3000/4000 z PPC.
[#33] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@Zbysiuk, post #31

Problem polega jednak na tym, że znalazłem bardzo niewiele informacji na temat nowych funkcjonalności a przeczież tam (Neuss) byli żywi ludzie, którzy klikali w kawiatury i mają na ten temat jakąś wiedzę - mylę się?


Ale lista nowych funkcji (a przynajmniej wielu z nich, znanych z przecieków) istnieje od dawna - i była podawana zarówno na PPA jak i na MorphZone.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 15:04:34 przez recedent
[#34] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@recedent, post #33

To oczywiste, zapoznałem się z nią wnikliwie. Chodziło mi raczej o to, co zobaczyli ci, którzy mieli szczęście "dotknąć" systemu w Neuss a więc które usprawnienia ujrzały już światło dzienne, jak funkcjonują itd. Poza tym, lista czy raczej, kontrolowany przeciek powstała już ... ponad rok temu, czyli mogło się coś zmienić.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 18:38:05 przez Zbysiuk
[#35] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@Zbysiuk, post #34

No od momentu wywiadu ze mną doszła obsługa ikonek SVG, ja wrócilem do pracy nad drukarkami i doszlo pare innych rzeczy (w tym te dwie skorki). Caly czas trwaja prace nad supportem do nowszych radeonow. Ruszyla troche sprawa z klasykiem.
[#36] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@michal_zukowski, post #35

Dzięki za update!
[#37] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@Cedrat, post #10

@ cedrat
Tu się nie zgodzę - wygląda tak samo badziewnie, jak Windows 10, KDE 5, czy nowe wersje Androida :(


Fakt, te okna wyglądają badziewnie mainstreamowo, ale to tylko skórka okienek, a reszta to tylko ikonki i tło Workbencha, więc można to sobie szybko i łatwo poprzestawiać w Prefsach.
U mnie MorphOS wygląda tak:
https://www.ppa.pl/images/graffiti/waszeblaty/rtea/597cc7335f29f.jpg
[#38] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@Hexmage960, post #17

@ Hexmage
To przekracza już standardy, do których jestem przyzwyczajony. Wygląda, że programuje się to zupełnie inaczej niż Amiga OS3.1.


Jeśli mówimy o programowaniu bez bezpośrednich odwołań do sprzętu, i jeśli nie liczyć nowych funkcji w starych bibliotekach oraz bibliotek całkiem nowych, to programuje się tak samo.

@ Korni
Ten theme jak każdy inny nie zmienia nic, czego sam nie możesz zmienić. Każdy może stworzyć własny i to jest jedna z zalet MorphOSa oraz MUI.


Mam wielką prośbę o jakiś mały tutorial robienia skórek dla MorphOS. Masz doświadczenie, bo parę ich stworzyłeś.


Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 21:13:44 przez R-Tea
[#39] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@R-Tea, post #38

Jasne, ta mainstreamowa skórka mnie trochę zmyliła. Pomyślałem, że to jakiś zupełnie nowy system, albo że przeszedł jakąś przemianę w drodze ku nowoczesności.

Rozumiem, że "pod maską", działanie systemu pozostaje podobne i opiera się na sprawdzonych, amigowych rozwiązaniach (typu MUI/BOOPSI).

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 21:15:30 przez Hexmage960
[#40] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@michal_zukowski, post #35

Ruszyla troche sprawa z klasykiem.


A nie ruszyła z G5 PCIe? To granda!
[#41] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@R-Tea, post #38

@R-Tea

Na cały theme składa się skórka, preset MUI wraz z dodatkowymi obrazkami dla MUI, grafika dla róźnych programów porozrzucana w kilku miejscach. W skrócie wystarczy istniejąca już skórka jako baza i edytowanie skinconfiga. Spróbuj zrobić swoją, nie wiem czy do tego naprawdę trzeba tutoriala :).
[#42] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@Hexmage960, post #39

Fajnie, jeśli znajdzie się w komplecie "skórka" z 3.9, żeby nie zmieniać "klimatu" jeśli ktoś nie chce OK
[#43] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@Jacques, post #42

Żeby zrobić jak najbardziej "klasyczną" skórkę wystarczy w katalogu SYS:Prefs/Skins założyć katalog o nazwie np: "Pustak" a następnie wybrać w ustawieniach ekranów właśnie tą skórkę. Voila!
[#44] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@michal_zukowski, post #35

O ile dobrze wyczytałem to klient poczty nad którym pracuje bodajże Jaca jest jeszcze w beta testach i pojawi się w... MorphOSie 3.12 :)
[#45] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@waldiamiga, post #44

czyli za jakieś 5-6 lat :)
[#46] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@jarokuczi, post #45

3.10 jeszcze w tym roku, niedługo po nim wersja "bugfix", czyli 3.11 - a w przyszłym roku 3.12 z obsługą G5 PCIe super

no dobra, to trzecie to już niekoniecznie
[#47] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@recedent, post #46

z obsługą G5 PCIe

tak, tylko że nie. Zamiast G5 PCIe będzie obsługa klasyka
[#48] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@recedent, post #46

3.11?
MorphOS for Workgroups
[#49] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@recedent, post #46

Po drodze jeszcze MorphOS 3.10 A1200/3000/4000 PowerUP ok, racja
[#50] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@Sir_Lucas, post #49

Poza sztuką dla sztuki to nie rozumiem tego kroku (wstecz?).
[#51] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@SokOK, post #50

Duża liczba klasyków na rynku, "przebudzenie" użytkowników - ludzie włączają, bawią się, może przetestują.. takie prywatne luźne argumenty
[#52] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@SokOK, post #50

A co w tym hobby nie jest sztuką dla sztuki? ;)

Mnie osobiście cieszy powrót do oryginalnego HW, bo tam sprzęt jest słaby w porównaniu z jabolami a żeby obsługiwać słaby sprzęt i robić to dobrze to trzeba mieć spore jaja i za to chylę czoła devom MOSa.
[#53] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@teh_KaiN, post #52

Oj, dużo. Analogicznie jak posiadania odpicowanego Maluszka 126P, którym pojedziesz na wakacje chociaż mógłbyś Passatem a posiadaniem odpicowanego Maluszka, który stoi w garażu (albo salonie). To, że coś jest hobby to nie znaczy że nie może być użyteczne.

Poza tym twórcy MorphOSa to także twórcy oprogramowania dla kart PPC dla Amigi (kernela ppc.library), scsi.device z obsługą dysków >4GB, sterowników do wszystkich karty PhaseIV i twórca Cybergraphicsa. W MorphOS Teamie jest też twórca WhichAmiga. Nie ma obecnie bardziej kompententnych osób (aktywnych) jesli chodzi o znajomość Amigi. To, że celem MorphOS Teamu jest władza nad światem, nie powoduje że każdy zapomina o tym jak się programuje Amigę. Na tym polega różnica między twórcami MorphOSa a głównymi programistami AmigaOS4. Ci pierwsi oprogramowywali sprzętowo Amigi przez 10 lat i stworzyli soft dla najbardziej zaawansowanej konstrukcji amigowej czyli kart z PowerPC, jak też pierwszego normalnego systemu obslugi okienek dla kart graficznych. Ludzie od AmigaOS4 byli znani z tego, że zrobili 2 darmowe porty gier (Descent i Abuse) i pare niedarmowych, które znane byly z tego że są niestabilne (Quake2, Shogo, Heretic2 i Freespace).


Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 16:21:31 przez michal_zukowski
[#54] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@michal_zukowski, post #53

Oj, bo wpadasz w swój prowokacyjno-trolujący ton...
[#55] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@recedent, post #54

Oj, bo wpadasz w swój prowokacyjno-trolujący ton...

pisze o MorphOS-> ban
[#56] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@michal_zukowski, post #53

No, spoko, trafia do mnie taka argumentacja. Po prostu wydawało mi się, że taki sportowany system na klasyka z ppc będzie niewydalal w wielu miejscach. Ale skoro są tacy, którzy używają OS4 na klasykach, to najwyraźniej się da.
[#57] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@michal_zukowski, post #53

To, że celem MorphOS Teamu jest władza nad światem


Tak podejrzewałem od jakiegoś czasu.
[#58] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@recedent, post #54

Trollem się jest całe życie.

Przed Amiga32 była rozmowa na #ppa i zasugerowałem jubiemu że jesli by był tam to może zrobić wywiad z Frankiem Mariakiem. Na co jubi odparł, że nie wie kto to. Pośmialiśmy się na ircu z jubiego, ale z drugiej strony jego ignoranctwo pokazuje tylko jak małą wiedzę mają ludzie o Amidze po 1994, jaki jest związek MorphOSa z Amigą. Gdyby ludzie chociaż troche kojarzyli fakty to by wiedzieli, że MorphOS działa/będzie działał lepiej niz AmigaOS4 na klasykach z PPC bo twórcy kart do klasyków z PPC i MorphOSTeam to zbiory mające część wspólną :).
[#59] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@Sir_Lucas, post #23

[*] A1200 i A4000 pod kontrolą MorphOS-a 3.10 beta.

Bez G-REXa nie podchodź!

Ale ten krok cieszy OK

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 02:59:13 przez BULI
[#60] Re: MorphOS 3.10 - Ami32 Neuss

@BULI, post #59

Bez G-REXa nie podchodź!


Dlaczego?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem