kategorie: MorphOS 3.x, PowerBook, PowerMac, Programy
[#1] Szybkość (powolność) dosboxa
Cześć Koledzy :)

Jakiś czas temu naszła mnie ochota na pogranie w kilka starszych gierek ale nie tych z amigi. Więc odpaliłem sobie doboxa żeby zagrać w settlers 2 gold (prosto z gog). Niestety ku mojemu zdziwieniu nie da się grać ani na powermacu g5 2,5GHz ani na ibooku g4 1,3GHz. Próbowałem też inne dosowe tytuły które może nie koniecznie muszę grać pod emulatorem np. doom 1/2, quake 1, niestety ich płynność pozostawia wiele do życzenia. Dodam że kombinowałem sporo z opcjami dosbox'a.

Po jakimś czasie naszła mnie szalona myśl żeby uruchomić macos, tam uruchomiłem virtualpc na którym zainstalowałem windows 2000. Tam te gry śmigają nawet na ibooku. Co może być przyczyną takiego słabego wyniku dosbox'a na mos? Może emulator bochs będzie się bardziej nadawał?
[#2] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@jarokuczi, post #1

Settlersy odpal makowe pod basiliskiem2. a dosboxa trzeba by bylo przeanalizowac co tam zwalnia. u mnie dzialal jak 486@66mhz
[#3] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@jarokuczi, post #1

Gdzieś czytałem że problemem jest marna emulacja procesora Intel x86 na PowerPC.
Trza by sprawdzić tą teze instalując DosBoxa w wersji Mac OS X PowerPC na Tigerze czy Leopardzie.
[#4] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@michal_zukowski, post #2

u mnie dzialal jak 486@66mhz


Hmm... U mnie na PowerBooku G4 1.67GHz co bym nie robił nie udaje się uzyskać więcej niź około 486DX/33.
Mógłbyś się podzielić configiem?
[#5] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@Jacques, post #4

2.3 GHz G5 no i DDR2, wieksza prędkość pamięci pomaga w emulacji. W sumie mógłby zrobić kompilacje z użyciem ostatniego GCC6, moze bedzie szybciej.
[#6] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@michal_zukowski, post #5

Zrobiłem test dosbox (najnowszy pobrany z oficjalnej strony dosboxa) pod macos i jest trochę lepiej niż na mos ale dupy nie urywa że tak powiem. Jak na razie pod względem wydajności na G5 2,5GHz bezkonkurencyjny jest VirtualPC pod MacOS, spróbuję dać szansę Bochs'owi ale jego konfiguracja to totalna padaka.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 22:53:44 przez jarokuczi
[#7] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@jarokuczi, post #1

No cóż w przypadku DOSBoxa dla PPC nie działa dynamiczna emulacja X86, bez względu na to czy ją sobie w opcjach ustawisz czy nie. Musi więc być wolno. Pisanie o tym że G4 1.67 emuluje pod DOSBOXem 486 33MHz jest cokolwiek mocno naciągane. Tutaj masz stosowny wątek na temat prędkości 486 33MHz. Jak widać na filmie taki Quake działa między 2.7fps, a 3.5fps. Przy czym wynik poniżej 3 fps jest tylko jeden, na absolutnie najwolniejszej grafice, najwięcej bo sześć razy powtarza się wynik 3.4fps i ten należy uznać za typowy dla 486 33Mhz.

Tymczasem kilka lat temu, gdy siedziałem obok Pampersa na Retrokompie, równoczesnie odpaliliśmy Quake pod DOSBoxem. Na jego powerBooku G4 1.67GHz timedemo pokazało 2.4fps, zresztą na X1000 było niewiele lepiej 2.6fps.

Skądinąd mam wyniki MOSOwoego DOSoxa dla G5 2.7Ghz (dosyć kompleksowe, nie ograniczające się bynajmniej tylko do Quake) i śmiem twierdzić że opowieści o emulacji 486 66MHz również można włożyć między bajki. W zasadzie jest tylko jeden komputer domowy z PPC na pokładzie, który da radę zaemulować w miarę szybkiego 486, lecz nie jest to Mac a Amiga.
[#8] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@MUFA-amigaone-pl, post #7

@Mufa:

Pamiętaj, że moje wyniki masz z A1047 (DDR1), a rzookol ma A1117 (DDR2). Myślę, że te 400 MHz różnicy in minus versus dużo szybsza pamięć jednak może nie wystarczyć.

@wątek:

Generalnie do bardziej wymagających gier DOSBoxa nie polecam. BOCHSa zresztą też nie. W razie czego - służę filmami spod jednego i drugiego jak konkretne gry chodzą w emulacji (udało się na przykład uruchomić Heroes 3 pod Windows 95, ale działa toto jak Heroes 2 na 030). Dużo lepiej sprawuje się Basilisk 2 (zwłaszcza w trybie fullscreen 8 bit), tu spokojnie w Settlers 2 zagrasz (i nie tylko). Śmiem twierdzić, że gdyby ktoś pokusił się o "przeklejenie" do Basiliska JITa z E-UAE to byłoby jeszcze lepiej.

Jak chcesz szybko i w normalnej rozdziałce uruchomić Settlersów 2 to masz natywny RTTR (tyle że bez trybu kampanii).

@rzookol:

Jeśli to nie jest jakiś wielki kłopot to bardzo bym prosił o świeżą kompilację DOSBoxa. A nuż coś drgnie w kwestii wydajności?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 08:32:33 przez recedent
[#9] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@recedent, post #8

W Settlers II, powinno się dać spokojnie pograć na G4. Co prawda w minimalnych wymaganiach stoi 486 DX2/66MHz, lecz wydaje mi się że Blue Byte dało tutaj trochę na górkę, ze względu na Windows 95. Pod DOSem pewnie spokojnie można grać na dużo wolniejszej maszynie, zwłaszcza że nie jest to gra dynamiczna (ja swego czasu grywałem nawet emulując peceta na G4 933MHz).

DOSBox ma jednak jedną niezaprzeczalną przewagę nad Basiliskiem - dużo więcej ciekawego softu. Na ten przykład, ostatnia tutejsza dyskusja o H0M&M II, narobiła mi apetytu by powrócić do gry. Przy czym podstawkę ogrywałem już wiele razy, sięgnąłem więc po The Price of Loyalty, jedyny oficjalny dodatek, który zawiera w sobie część rozwiązań, jakie potem trafiły do trójeczki (nie chwaląc się wczoraj ukończyłem jedną z czterech dodatkowych kampani... a jakże na Amidze). Tutaj jednak konieczny jest emulator MS-DOSa, bo na Maca nigdy ten dodatek nie wyszedł i podobnych przykładów możnaby wymieniać setki.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 08:57:47 przez MUFA-amigaone-pl
[#10] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@MUFA-amigaone-pl, post #7


W zasadzie jest tylko jeden komputer domowy z PPC na pokładzie, który da radę zaemulować w miarę szybkiego 486, lecz nie jest to Mac a Amiga.


Jednak Mac PPC jest szybszy do emulacji pc
Wystarczy wybrać odpowiedni emulator dla Maca.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 09:02:30 przez Norbert
[#11] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@Norbert, post #10

No, jest w tym coś. Na VirtualPC można z powodzeniem grać np. w Diablo II pod Windowsem XP. Chętnie zobaczę jak ta gra się sprawuje na Amidze.
[#12] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@jarokuczi, post #1

Settlers II są na MAC oS 9 , nie ma sensu ich emulować
https://www.macintoshrepository.org/6108-the-settlers-ii-veni-vidi-vici
[#13] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@jarokuczi, post #1

A PC-Task, albo PCX nie pyknie pod MorphOS? Któryś z nich chyba miał JIT x86. Co prawda to na 68k, ale może będzie szybciej?
[#14] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@ede, post #13

nie pytknie, testowalem i coś jest nie do konca dobrze pod euae.
[#15] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@michal_zukowski, post #14

sprawdzilem tez kompilacje pod GCC6, niestety brak przyrostu prędkosci
[#16] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@MUFA-amigaone-pl, post #7

Na ibooku 1.42Ghz z OSX i dosboxem, Quake demo osiąga takie samo wyniki jak PB i X1000
[#17] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@Norbert, post #16

A to ciekawe co piszesz. Sugerujesz, że pod OSX DoxBOX działa szybciej niż pod MorphOSem? Który to DosBOX?
[#18] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@recedent, post #17

Z moich obserwacji też wynikało że DOSBox pod MacOS PPC jest szybszy niż ten pod MorphOS.
[#19] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@jarokuczi, post #18

Hmm... Wygląda na to, że pod OSX jest nowsza wersja. MorphOS ma 0.74, a OSX - 0.74-2. A w rilejs notach 0.74-2 piszą:

- Mac OS X: Bring a 64 bit version and improve performance.
[#20] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@recedent, post #19

Dosbox jest universal binary .
Wydaję mi się ,że żeby działał w 64 bitach to musi być uruchomiona na co najmniej osx10.5 i G5. Tiger miał tylko biblioteki w 64bitach a procki G4 są 32bitowe.
Czyli nie wszyscy zobaczą przyrost prędkości.
[#21] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@Kwiatki, post #20

A jeszcze pytanie, jak macie skonfigurowany ekran dla największej wydajności DOSBoxa pod MorphOS-em? Bo ja bodaj po prostu 640x480 fullscreen i tyle.
[#22] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@Kwiatki, post #20

żeby działał w 64 bitach to musi być uruchomiona na co najmniej osx10.5 i G5. Tiger miał tylko biblioteki w 64bitach a procki G4 są 32bitowe.
Czyli nie wszyscy zobaczą przyrost prędkości.


Te "ficzery" (tzn. wzrost wydajności i obsługa 64-bit) to chyba są osobne. Wątpię, żeby jedno wynikało z drugiego.
[#23] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@recedent, post #22

Sprawdzę wersje taka sama jak dla Morphosa.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 16:17:26 przez Norbert
[#24] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@Norbert, post #23

Szczerze mówiąc - pobrałem tego 0.74-2 i dotychczas z moich testów z grą Quake i timedemo 1 wcale nie wyszło że jest szybsza. Testowałem w oknie i na fullscreenie, w trybie surface, overlay a nawet openGL i nie dochodzi do 5,2 FPS (wynik z fullscreen i surface na MorphOSie). Najwięcej co się udało uzyskać do tej pory pod OSX to 4,2 FPS. Będę jeszcze testował.

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 17:51:45 przez recedent
[#25] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@recedent, post #24

No, pod OSX w żaden sposób nie idzie zrobić szybciej niż 4,2 FPS. Norbert, a na iBooku ile Ci wyszło?

EDIT: Udało się wyżyłować wynik do 5,3 FPS pod MorphOSem. SDL w fullscreenie, na ekranie 8 bit. Konfig DOSBoxa:

fullscreen=true
fulldouble=false
fullresolution=original
windowresolution=original
output=surface
autolock=false
sensitivity=100
waitonerror=true
priority=highest,normal
mapperfile=mapper.txt
usescancodes=false

language=
machine=svga_s3
captures=capture
memsize=31

frameskip=0
aspect=false
scaler=normal3x

core=normal
cputype=auto
cycles=max
cycleup=10
cycledown=20

nosound=false
rate=22050
blocksize=1024
prebuffer=20

mpu401=intelligent
mididevice=default
midiconfig=

sbtype=sb16
sbbase=220
irq=7
dma=1
hdma=5
sbmixer=true
oplmode=auto
oplemu=default
oplrate=22050

gus=false
gusrate=22050
gusbase=240
gusirq=5
gusdma=3
ultradir=instruments

pcspeaker=false
pcrate=22050
tandy=auto
tandyrate=22050
disney=false

joysticktype=none
timed=false
autofire=false
swap34=false
buttonwrap=true

serial1=disabled
serial2=disabled
serial3=disabled
serial4=disabled

xms=true
ems=true
umb=true
keyboardlayout=none

ipx=false

mount C: work:programy/emulatory/Dosbox

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 18:38:03 przez recedent
[#26] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@recedent, post #25

Na ibooku mam
2,3FPS ( wersja 0.74 OSX PPC)
2.7FPS ( 0.74-2 OSX PPC)
[#27] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@recedent, post #25

Przy tych ustawieniach na OSX mam tylko 2,1FPS (0.72-2)
[#28] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@Norbert, post #27

A wrzucisz swój najszybszy konfig?
[#29] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@recedent, post #28

fullscreen=true
fulldouble=false
fullresolution=original
windowresolution=original
output=surface
autolock=true
sensitivity=100
waitonerror=true
priority=higher,normal
mapperfile=mapper-0.74-2.map
usescancodes=true

language=
machine=svga_s3
captures=capture
memsize=16

frameskip=0
aspect=false
scaler=normal2x


core=auto
cputype=auto
cycles=auto
cycleup=10
cycledown=20

nosound=false
rate=44100
blocksize=1024
prebuffer=25

mpu401=intelligent
mididevice=default
midiconfig=

sbtype=sb16
sbbase=220
irq=7
dma=1
hdma=5
sbmixer=true
oplmode=auto
oplemu=default
oplrate=44100

gus=false
gusrate=44100
gusbase=240
gusirq=5
gusdma=3
ultradir=C:\ULTRASND

pcspeaker=true
pcrate=44100
tandy=auto
tandyrate=44100
disney=true

joysticktype=auto
timed=true
autofire=false
swap34=false
buttonwrap=false

serial1=dummy
serial2=dummy
serial3=disabled
serial4=disabled

xms=true
ems=true
umb=true
keyboardlayout=auto

ipx=false
[#30] Re: Szybkość (powolność) dosboxa

@Norbert, post #29

Czyli - krótko mówiąc - domyślne ustawienia, tylko fullscreen zrobiłeś na "true". Zaraz sprawdzę.

EDIT: Nie no, na tych Twoich ustawieniach to pod OSX wyciągam 3,8 FPS.

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 09:51:12 przez recedent
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem