kategoria: PowerMac
[#1] [mos] G5 i problem z instalacją
Hejka,
próbuje postawić 3.14 na swoim nowym G5. Problem jest taki, że mam SSD podłączone przez kontroler PCI, z czym zasadniczo nie było problemów pod G4 a tu... system nie widzi w ogóle dysku. Leo, why?

[#2] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@_arti, post #1

Może Twój kontroler PCI źle się czuje w slocie PCI-X?
[#3] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@recedent, post #2

Hmm, OSX nie miał z tym problemów...
Warto to zgłosić do MOS Teamu?


Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 23:26:28 przez _arti
[#4] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@_arti, post #3

Jeśli na tym samym komputerze kontroler działa pod OSX a pod MorphOSem nie (a działa pod MorphOSem na starszej maszynie) to bym zgłosił.

A swoją drogą - na co Ci kontroler skoro masz SATA w standardzie? Jakiś niekompatybilny dysk masz, za nowy dla wbudowanego kontrolera?
[#5] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@recedent, post #4

No oczywiście, że tak Mam 3 różne dyski SSD (z 2011, 2015 i z 2020 roku) - i żaden nie jest widoczny na standardowym kontrolerze.
[#6] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@_arti, post #5

O to dziwne, no ale... - mają zworki żeby wyłączyć Sata3?
[#7] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@michal_zukowski, post #6

Nope. Dodatkowo teraz - podłączyłem zwykły HDD, pod standardowy kontroler i Mounter się wiesza przy konfiguracji... ale jeszcze badam, co i jak.

EDIT: I formatowanie partycji też się wiesza

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 23:42:05 przez _arti
[#8] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@_arti, post #7

Ok, potestowałem i Mounter się zawiesza w każdym przypadku. Nie ważne, czy odłączę dysk SSD od kontrolera PCI, czy zamienię miejscami zwykły dysk podpinając go pod drugą tasiemkę. Nie jestem w stanie zainstalować MOSa. Sam dysk (ten standardowy, nie SSD) jest na pewno sprawny - sprawdzałem go wcześniej pod Windowsem oraz i instalowałem na nim OSX. Any ideas?

Sprawdzę jeszcze starszą wersję MOSa.
[#9] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@_arti, post #8

A jak testowałeś zwykły dysk na standardowym kontrolerze to odpiąłeś tego na PCI?
W sensie - wyciągnąłeś kontroler PCI z komputera?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 08:38:39 przez recedent
[#10] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@_arti, post #8

Spróbuj wywalić dodatkowy kontroler sata. Tak żeby nie było go na płycie.
I wtedy popróbuj na standardowym.
Może coś z nim koliduje.
[#11] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@_arti, post #8

Czy sprawdzałeś te dyski razem czy osobno? Czy sprawdzałeś w każdym slocie czy tylko w górnym lub dolnym. Są dyski które pracują tylko w jednym slocie np tylko górnym. Wyciągnij ze slotu PCI-X kontroler - ja miałem to samo - w MDD nie ma problemu - w G5 ten kontroler wieszał MOSa lub musiałem po kilka razy resetować ,żeby w czasie startu "załapał" dysk.
Generalnie jako dysk SSD do wszelkich imacow G5 jak i PM G5 polecam Intele 320 - zawsze działają i jeszcze z nimi problemów nie miałem.
[#12] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@Kwiatki, post #11

Tak, też słyszałem, że Intele są OK, tylko ciężko je dostać w rozsądnym stanie używane.

Aktualizacja - po wyjęciu kontrolera zupełnie wszystko poszło. Tylko teraz jak to rozwiązać? Próbowanie w innym slocie ma w ogóle sens?
[#13] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@_arti, post #12

Panie zasilacz, wymień kondensatory.
[#14] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@_arti, post #12

[#15] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@Norbert, post #14

Pytanie tylko, czy ja musze ją flashować. Ona normalnie działa w PowerMaku MDD (z MOSem i OSX).
[#16] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@_arti, post #15

Dziś kupiłem dysk SSD Integral V series.
Wg opisu ma SATA II /III.
Będę testował w poniedziałek. No i miałem rację że Twój kontroler koliduje.
[#17] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@_arti, post #15

Jaki masz model tej karty SATA tzn. na jakim chipie

Ja miałem kilka kart, które pod macOS X działały idealnie, a pod MorphOS nie ( odwrotne sytuacje też były ). Ogólnie, mogę powiedzieć jedno, G5 ( a przynajmniej te wersje które miałem ) są wybredne i dodatkowe kontrolery zawsze sprawiały problemy.

Czasami pomagał flash firmware, dzisiaj w moim G5 i G4 siedzą karty DeLock Sil3512 2xSATA. Problemem jest dostępność tych kart, 4 portowe są, 2 portowe w zasadzie nie do dostania :(
[#18] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@trOLLO, post #17

Chyba dokładnie tę samą, co kolega wyżej podlinkował.
[#19] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@_arti, post #18

Jak taka sama, to flashu firmware :) Będzie działać pod macOS i MorphOS, no chyba, że masz jedną z tych kart, które nie działają pod G5 :)

P.S. Jak nie masz firmware, to daj znać na priv.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 12:04:11 przez trOLLO
[#20] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@trOLLO, post #19

To poproszę ten firmware, jeśli można.
[#21] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@trOLLO, post #19

Jeśli chodzi na macu to juz jest przeflaszowana.
Mowisz o ROMie od wiebe sata 3512 ?
[#22] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@Kwiatki, post #21

Wracając do tematu - włożyłem kontroler SATA w inny slot - ani MOS ani OSX go nie widział. Przełożyłem w kolejny - MOS go nie widzi (ale przynajmniej się nie wiesza) ale OSX już tak.

Nie wiem, co jeszcze mogę sprawdzić... i gdzie się zgłasza takie rzeczy?
[#23] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@_arti, post #22

PRAM/NVRAM resetowałeś?
[#24] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@_arti, post #22

Nie wiem, co jeszcze mogę sprawdzić... i gdzie się zgłasza takie rzeczy?


Możesz spróbować przez oficjalny bugtracker:
Otwierasz z górnego menu okienko "O MorphOSie", przechodzisz na zakładkę "Wsparcie" a potem kilkasz w przycisk "Wyślij raport o błędzie". Nie zapomnij podać swojego e-maila w raporcie gdyby ktoś z teamu się z Tobą kontaktował i prosił o więcej szczegółów/podsyłał jakąś specjalną binarkę etc.
[#25] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@_arti, post #22

Ja sobie dałem spokój z tą karta w PM G5 - a po czasie udało mi się zdobyć QUADa więc temat się rozwiązał i karta wróciła do PM G4 MDD.
[#26] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@Kwiatki, post #25

To QUAD ma inny kontroler SATA niż wersje AGP?
[#27] Re: [mos] G5 i problem z instalacją

@recedent, post #26

Wydaje mi się, że jest mniej wybredny. Więc albo jest inny , albo ma nowszy firmware.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem