kategoria: PowerBook
[#1] Regeneracja baterii PowerBooka G4
Czy ktoś regenerował baterię do PowerBooka G4 1,67GHz (model 5,8; A1138)? Da się to zrobić tak żeby było dobrze i niezbyt drogo? A może ktoś zna jakiś godny polecenia zamiennik?

Czas działania mojej skrócił się już do trochę uciążliwego poziomu. A lubię odłączyć się od kabla i pomorphosować gdzieś poza biurkiem.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 13:54:59 przez MDW
[#2] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@MDW, post #1

Kupno zamiennika może okazać się nabyciem magazynowego leżaka z ogniwami noname, a może nawet niektórymi wypełnionymi piaskiem.
Baterie można otworzyć i wymienić ogniwa. Prawdopodobnie potrzebne będzie jeszcze przeprogramowanie kontrolera. O ile dobrze pamiętam kolega @jarob wie jak to zrobić.

Ja jeszcze zapytam, czy te baterie mają zabezpieczenie przed "nieautoryzowaną" wymianą ogniw i gdy odłączy się stare, to nowe już nie zadziałają? Tak miałem w org akku od lenovo G560

Co gdy wymieni się ogniwa, a nie przeprogramuje sterownika?
[#3] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@MDW, post #1

Jeżeli chcieć zrobić to dobrze to raczej nieopłacalne finansowo. Pewnie jesteś skazany na zamiennik o taki
Na belce nie będzie pokazywało prawidłowo (chyba od razu siadło jedno ogniwo u mnie), ale godzinę wytrzyma.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:31:41 przez adam_mierzwa
[#4] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@MDW, post #1

Ja mam już chyba od ponad roku w obserwowanych tę ofertę:
https://allegro.pl/oferta/firmowa-bateria-do-apple-m9325g-a-m9325-a1078-10248985668

Ale nie kupiłem, bo też się zastanawiam jak z tym leżakowaniem archaicznych baterii... Drogo nie jest w każdym razie.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:30:57 przez Jacques
1
[#5] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@Jacques, post #4

Cena przede wszystkim zależy od ceny ogniw - ich pojemności i marki. Od tego, czy kupisz nowe, czy z leżaków.
Cena przeprogramowania jest małym ułamkiem ceny
[#6] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@adam_mierzwa, post #3

Jeżeli chcieć zrobić to dobrze to raczej nieopłacalne finansowo.

To zależy co się ma już na stanie. Jak ktos ma ładowarkę ogniw 18650 z pomiarem pojemności i jakies stare akusy z laptopów, albo od e-papierosa, to można się pobawić bez kosztów.
Nie wiem tylko jak elektronika baterii zareaguje na nowe ogniwa.
[#7] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@snifferman, post #2

Gdzieś kiedyś czytałem tekst o tym, że we Wrocławiu ktoś regeneruje baterie do MacBooków. Tłumaczyli tam, że wymieniane są ogniwa, cała elektronika zostaje i maszyna "myśli", że to oryginał. PowerBook G4 to już dosyć stary sprzęt i pewnie bardzo wyrafinowanych metod zabezpieczeń w tych bateriach jeszcze nie stosowano. Tylko nie mogę odnaleźć tego tekstu... To było lata temu ale zapamiętałem właśnie myśląc przede wszystkim o PowerBooku...
Poszukałem i wydaje mi się, że wtedy prawdopodobnie pisali tym miejscu https://margo.wroc.pl/

Może zadzwonię i zapytam czy coś takiego regenrują i jaka jest szansa, że bateria będzie widziana przez sprzęt/system tak samo jak przed regeneracją. Jednak fajnie wiedzieć jaki się ma poziom naładowania.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 19:10:49 przez MDW
[#8] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@MDW, post #7

Tu by musiał się wypowiedzieć ktoś, kto się tym zajmuje. Myślę, że jarob ma wiedzę na ten temat, to może się podzieli.
Ja jak już wspominałem, miałem styczność z baterią, która przy odłączeniu starych ogniw "wykrywała" błąd i się brickowała. Można to obejść przez podmiane "na gorąco". Zamienniki podobno nie mają tego zabezpieczenia

Druga sprawa to pojemność, która jest zapisana w kontrolerze i wartość maleje, gdy bateria się zużywa. Nie wiem jak jest w mcbookach i czy to działa w drugą stronę. Gdzieś widziałem coś o "kalibracji" nowej baterii.

Czy stan naładowania jest szacowany na podstawie pojemności i czasu obciążenia czy napięcia?

Same ogniwa są drogie, ale też popularne i można nawet mieć w domu i o tym nie wiedzieć . Sam posiadam troche 3500mah i 3000mah i ładowarkę z szacowaniem pojemności więc temat mnie interesuje.

Nie wiem też na czym polega programowanie, bo jeśli na wbiciu nowej pojemności, to największą przeszkodą może być brak programatora

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 19:20:01 przez snifferman
1
[#9] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@Jacques, post #4

Ja mam już chyba od ponad roku w obserwowanych tę ofertę:
https://allegro.pl/oferta/firmowa-bateria-do-apple-m9325g-a-m9325-a1078-10248985668

To ja też sobie ją poobserwują. Cena faktycznie wręcz żadna.
[#10] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@MDW, post #1

Czy ktoś regenerował baterię do PowerBooka G4 1,67GHz (model 5,8; A1138)?
Tak.
Da się to zrobić tak żeby było dobrze i niezbyt drogo?
W moim przypadku się nie dało. Zleciłem to firmie z Poznania reklamującej się jako "profesjonalna" i polegli na tej baterii. Odesłali z powrotem niesprawną i zwrócili pieniądze.
A może ktoś zna jakiś godny polecenia zamiennik?
Będąc w sytuacji bez wyjścia kupiłem coś na Allegro. Pomijając tandetne i nieprecyzyjne wykonanie obudowy, bateria zdechła po 1,5 roku. Nie polecam.
[#11] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@MDW, post #9

Ten zamiennik co mam wygląda jakby były w środku zwykłe paluszki. Swego czasu pytałem o to "recedenta" i tłumaczył mi, że są zgrzewane punktowo, bałby się lutować coś co może wybuchnąć mu w rękach. Oprócz założenia nowych ogniw trzeba jeszcze przeprogramować kontroler (wyzerować cykle). Wspomniany Jarob - wymieniał ogniwa na firmowe, przeprogramował kontroler, złożył do kupy że wygląda jak "fabryczna" - tylko cena prawie 2 stówy za taką usługę. Więc jak dla mnie kupno zamiennika, który powinien dożyć do MorphOS-a na AMD, ma największy sens.
[#12] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@Krashan, post #10

Ty to potrafisz pocieszyć. Ale uwagi cenne i bardzo przydatne. Dzięki. OK
[#13] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@adam_mierzwa, post #11

Więc jak dla mnie kupno zamiennika, który powinien dożyć do MorphOS-a na AMD, ma największy sens

Chyba tak właśnie zrobię. OK Jeszcze trochę mogę to odłożyć w czasie, bo teraz ta bateria wytrzymuje jeszcze ze 30 minut takie lekkiego używania. A i tak właściwie zawsze jestem gdzieś przy gniazdku.

Na tego AMD jakoś bardzo nie liczę. Ale jak będzie to po kilku wersjach systemu pewnie dokupię jakiś polecany laptop w akceptowalnej cenie.
[#14] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@adam_mierzwa, post #11

"Paluszki" to nie są, tylko ogniwa typu 18650. Wiem, bo z ciekawości rozwaliłem jedną (oryginalną, ale wiekową) baterię. W środku była jedna korozja, a owijka z ogniw łuszczyła się w palcach.

Kolegę jaroba mogę z czystym sercem polecić. "Moja" (ale nie ta "rozwalona") bateria po regeneracji u niego wyglądała jak nówka i śmigała jak nówka (trzymała około 3 godzin). Ale popłynęła razem z resztą PowerBooka do USA więc obecnie nie mam z nią już kontaktu
[#15] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@recedent, post #14

Jakbym zmieniał ogniwa, to zastosowałbym LG MJ1 3500mAh. Dałoby to pojemność 7000mah. Cena 6szt to jakieś 100zł.
Jaka pojemność jest w orginale?

Co do przeprogramowania, to znalazłem info na ten temat. Z tego co zrozumiałem, to da się to zrobić z poziomu laptopa



https://papers.put.as/papers/macosx/2011/Battery-Firmware-Hacking.pdf
[#16] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@recedent, post #14

Także Go polecam.
[#17] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@snifferman, post #15

Jaka pojemność jest w orginale?

A1138 ma 50Wh, a A1139 - 58Wh
[#18] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@waldiamiga, post #17

Czyli LG MJ1 dadzą jakieś 30% pojemności więcej niż orginał 58Wh.
Przy cenie ok 100zł za nowe ogniwa, może to być lepsza alternatywa niż zamiennik wątpliwej jakości.
[#19] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@MDW, post #7

Tłumaczyli tam, że wymieniane są ogniwa, cała elektronika zostaje i maszyna "myśli", że to oryginał.

Sama wymiana ogniw nic nie da. W module kontrolera jest eeprom w którym zapisywane są dane takie jak pojemność, ilość cykli ładowania, błędy itd.. Trzeba sobie znaleźć dump z nowej baterii, zmodyfikowany, lub info, które bajty zmienić.
Nie robiłem baterii z PowerBooka, ale sporo innych zdarzyło mi się "zregenerować".
[#20] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@MDW, post #9

Kupiłem. Działa. Może jutro coś potestuje dłużej.
2
[#21] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@Korni, post #20

Świetnie, potestuj i daj znać w wolnej chwili chwili mam z wydajnością OK
[#22] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@recedent, post #14

Polak płakał jak sprzedawał :)
Powinieneś Recedencie kazać sobie zdjęcia przysyłać ;)
[#23] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@wali7, post #22

Czasem dzwonię do Chicago, posłuchać jak cewki piszczą pod obciążeniem.
[#24] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@Kilos, post #19

Można by, taka moja luźna niczym nie podparta propozycja, wymienić ogniwa nie odłączając zasilania na ogniwach. Czy to podać na każdą parę z zasilacza, czy z innej pary ogniw, tak aby elektronika nie straciła napięcia z par ogniw podczas wymiany. W logice baterii dalej pozostaną dane nt. ilości cykli ładowań oraz obliczonej pojemności zużytych ogniw, ale kiedy nie będą padały tak jak założy logika to może pochodzi dłużej, ale pewnie będzie ładować do obliczonej pojemności, a nie do rzeczywistej.


Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 10:04:23 przez ryshard
[#25] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@ryshard, post #24

Będzie ładowała się do obliczonej pojemności, a po znacznym przekroczeniu 300 cykli ładowań w zależności od kontrolera może w ogóle dostać flagę "faulty". To trochę tak jak z tonerami do drukarek, możesz dosypać proszku, ale jeśli nie wymienisz/zresetujesz "chipa" to po znacznym przekroczeniu założonej liczby wydruków drukarka będzie Ci skutecznie przypominała o potrzebie wymiany, a potem przestanie drukować.
[#26] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@Kilos, post #25

Nie chce mi się od nowa wszystkiego pisać, więc zamieszczę tu linki do miejsca, w którym wszystko opisałem od A do Z..
Nic nie trzeba wymyślać na nowo. Jak ktoś chce się trochę dowiedzieć na temat baterii, to warto tam poczytać. Dodam tylko, że z poziomu laptopa nie da się przeprogramować elektroniki tej baterii, ale generalnie jest to możliwe przy użyciu interfejsu EV2300.
...a i ta bateria nie ma osobnego eepromu tylko miktokontroler z wewnętrznym eepromem.

FAQ nt baterii
Jak zbudowana jest bateriia
forum o bateriach
1
[#27] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@ryshard, post #24

Ale naprawdę - po co takie kombinowanie? Po ile kupisz jedno dobrej jakości ogniwo od sprawdzonego dostawcy? Dwie dychy? W baterii od PowerBooka jest ich sześć. To razem daje 120 zł za same ogniwa. Dołóż sobie koszt babrania się w to wszystko samemu plus ryzyko, że "eksperymentując" uszkodzisz swoje nowozakupione ogniwa - naprawdę warto? Czy lepiej za niewiele większą kwotę odesłać profesjonaliście, który już trochę takich baterii w życiu "zrobił"?
[#28] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@recedent, post #27

Tylko z takim podejściem niczego nowego się nie nauczysz.
Czasem okupione jest to kosztem zepsucia czegoś

Czy warto ryzykować, to już każdy musi sam sobie odpowiedzieć.
[#29] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@Korni, post #20

Kupiłem. Działa. Może jutro coś potestuje dłużej.

Uaaa, serio? Super! Ja już miałem kupować tylko mi się skumulowały inne zakupy i odsunąłem w czasie te ryzykowne. Masz model A1138 PowerBooka?

Kurcze... chyba też zaraz kupię tę baterię odsuwając w czasie rejestrację Pixy (bo mnie trochę wkurzył tym, że jest napisany w Hollywood).
[#30] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@snifferman, post #28

Nie no, jasne. Tylko tak sobie myślę - umiejętność własnoręcznej regeneracji baterii do PowerBooka G4 przyda mi się w życiu jak... jak... jakie by tu znaleźć trafne porównanie? Jak poręczny, składany nóż do filetowania wielorybów?

@MDW: Ta bateria z Allegro jest na badziewiastych ogniwach. Bywa, że MorphOS widzi baterię, a bywa że jej nie widzi (ale mimo to laptop na niej działa - oczywiście musisz sobie sam zgadnąć ile jeszcze podziała - na szczęście są diodki kontrolne na samej baterii). Podawana przez system pojemność i ilość cykli ładowania jest nierzadko od czapy. Pojemność jest taka sobie i często-gęsto drastycznie spada wraz z długością użytkowania. Nie polecam tego zakupu, chyba że jako "zapchajdziurę" na czas kiedy jarob zregeneruje Ci oryginalną baterię za około dwu- dwuipółkrotność ceny "Chińczyka".
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem