kategoria: PowerBook
[#31] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@jarob, post #26

@jarob: Ty byłbyś gotowy i chętny na regenerację takiej baterii czy wszystkie tego typu propozycje to raczej jest problem i zawracanie głowy?

I całkowity offtopic:
Właśnie dopatrzyłem się jaką masz maszynę. :) Nie wiem dlaczego ale został mi przeogromny szacunek dla zestawu A4000+VLab+Toccata. I jeszcze do tego Prometeusz! Szkoda tylko, że to jest VLab, a nie jest VLab Motion. Ale i tak zwolniłbym kroku i pochylił się w szacunku przechodząc koło takiej maszyny.
[#32] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@MDW, post #31

Oczywiście, że mogę zregenerować taką baterię i chętnie to zrobię. :D

Cena jest wyższa od Chińskich zamienników, ale masz w niej pewne ogniwa, które nie zdechną po pół roku. No i oryginalną elektronikę zresetowaną i dostosowaną do nowych ogniw.

Co do nauki regenerowania baterii, to jest to jak najbardziej godne polecenia. Sam tak zrobiłem w 2007 roku. Jeśli ktoś ma ochotę się tego nauczyć to polecam linki z poprzedniego mojego posta. Tam wszystko jest opisane co i jak.

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 20:31:50 przez jarob
[#33] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@recedent, post #30

Nie no jasne. Przecież umiejętność otwarcia baterii, zgrzewania ogniw, lutowania, flashowania przyda się wyłącznie w PowerBooku. Bardziej chodzi mi o zagadnienie ogółem. Podejrzewam, że przyda się to bardziej niż ta naprawiona bateria i PowerBook.

Ja poprostu lubię się uczyć nowych rzeczy i ryzyko uszkodzenia baterii, która i tak jest trupem nie jest mi straszna. Wiadomo, że ktoś, kto ma w tym doświadczenie zrobi to lepiej, tylko jakoś satysfakcji mniej.

Z tego co wyczytałem, te baterie mają "umiejętność kalibracji" i sama wymiana ogniw może poprawić czas działania.
[#34] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@jarob, post #32

To jaka jest cena bez "robocizny"?:)
[#35] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@snifferman, post #33

umiejętność otwarcia baterii


To akurat żadna umiejętność. Przykładamy nóż i walimy młotkiem na oślep :)

zgrzewania ogniw


To bardziej kwestia sprzętu a nie "umiejętności"

lutowania


Lutowanie łatwiej opanujesz robiąc dowolną inną rzecz z zakresu elektroniki. Akurat przy wymianie ogniw w baterii lutowania powinno się unikać.

flashowania


Widziałeś ile jest różnych rodzajów układów flash montowanych w elektronice baterii? Myślisz, że akurat ten jeden, używany w circa piętnastoletnim komputerze jest jeszcze gdziekolwiek stosowany?

Żeby nie było - mam w szafie jedną oryginalną, rozbebeszoną baterię od PowerBooka G4 - ogniwa już poszły do utylizacji, bo zeżarła je korozja, ale elektronika, przewody i obudowa są dla Ciebie. Odezwij się na priv, mogę Ci je wysłać w kosztach wysyłki. Do nauki jak znalazł. Mogę nawet dorzucić jakieś mniej lub bardziej zajeżdżone akumulatorki 18650 (nie mam sprzętu, żeby sprawdzić dokładny stan).

lubię się uczyć nowych rzeczy i ryzyko uszkodzenia baterii, która i tak jest trupem nie jest mi straszna.


Nie o to chodzi, że uszkodzisz starą baterię, tylko że zepsujesz sobie świeże ogniwa, które kupiłeś na potrzeby regeneracji. No ale ponoć najlepiej uczymy się na błędach.
[#36] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@recedent, post #35

To akurat żadna umiejętność. Przykładamy nóż i walimy młotkiem na oślep :)

Widać, że nie posiadłeś jeszcze tej umiejętności

Akurat przy wymianie ogniw w baterii lutowania powinno się unikać.

Tak, ale jak pakiet ogniw podłączysz elektrycznie do PCB kontrolera?

Widziałeś ile jest różnych rodzajów układów flash montowanych w elektronice baterii? Myślisz, że akurat ten jeden, używany w circa piętnastoletnim komputerze jest jeszcze gdziekolwiek stosowany?

a i ta bateria nie ma osobnego eepromu tylko miktokontroler z wewnętrznym eepromem.

Akurat ten jest z TI i był/jest szerzej stosowany. To, że rozwiązania w bateriach są różne, nie znaczy, że wiedza z jednej nie przyda soę w drugiej.
Nie o to chodzi, że uszkodzisz starą baterię, tylko że zepsujesz sobie świeże ogniwa, które kupiłeś na potrzeby regeneracji.

Akurat mam używane, oraz mam jak sprawdzić ich pojemności, wydajność prądową, krzywe rozładowania itp. Zawsze jest jakieś ryzyko. Jedni je podejmą a inni nie.

Żeby nie było - mam w szafie jedną oryginalną, rozbebeszoną baterię od PowerBooka G4

To akurat żadna umiejętność. Przykładamy nóż i walimy młotkiem na oślep :)

Nie dzięki akurat nie potrzebuje.

Znamy więc trochę argumentów za i przeciw

Tu nie chodzi o to, że wszystko lepiej robić samemu, albo zlecać komuś. Każdy ma jakieś zaplecze narzędzi, wiedzy, umiejętności, czasu i chęci. Tobie da radość nowa bateria, a mi grzebanie przy niej, nawet jeśli na końcu się nie uda i wyjdzie drożej.
[#37] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@snifferman, post #36

Czasem bywa, że napięcie mocno spada tylko na jednej parze ogniw i jeśli komuś wystarczy by trochę poprawić czas działania, a nie że laptop pada od razu po odłączeniu z sieci to można pokusić się o wymianę tej pary. Tylko trzeba sprawdzić która to.
[#38] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@ryshard, post #37

Jest to łatanie na bardzo krótki czas.

Ogniwa litowo jonowe z czasem się starzeją. Objawia się to między innymi wzrostem rezystancji wewnętrznej. Niestety rezystancja ta wzrasta nierównomiernie. Z tego powodu ta wymieniona para nie będzie prawidłowo współpracowała z pozostałymi ogniwami, bo trudno dobrać ogniwa o takiej samej rezystancji wewnętrznej jak te, które pracują w baterii. No i nie jest powiedziane, że tym pozostałym ogniwom w krótkim czasie ta rezystancja nie wzrośnie znacznie.

Przeważnie takie wymienianie jednej pary kończy się tym, że ta wymieniona para albo jest nie doładowana, albo jest przeładowana. Oczywiście odbija się to na żywotności ogniw, oraz czasie pracy laptopa na baterii.
Pamiętajmy, że jest to połączenie szeregowe trzech lub czterech sekcji ogniw.

No ale widzę, że nadal pokutuje teza, że można coś zrobić połowicznie. Naprawdę proponuję przeczytać tematy podlinkowane w moim poście na pierwszej stronie tego wątku.
[#39] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@snifferman, post #36

Tobie da radość nowa bateria, a mi grzebanie przy niej


A jednak odrzucasz hojną ofertę baterii ode mnie "za darmola". Czyli niewielka ta przyjemność musi być.

W pewnym sensie rozumiem Twój punkt widzenia - frajdę sprawia Ci po prostu grzebanie w starym hardware. Ja patrzę na sprawę z punktu widzenia wrednej mosowcy: Nie jestem sentymentalnie przywiązany do tego konkretnego komputera, baterię wymieniam z przyczyn pragmatycznych (bo nie działa). W związku z tym liczy się dla mnie efekt (dobrze działająca bateria) a nie rozkmina jak co w niej działa i za którym razem uda mi się ją tak zdrutować, żeby efekt był wreszcie zadowalający.

P.S. Co do przykładania noża i walenia młotkiem - przeczytaj tutoriale załączone kilka postów wyżej przez kolegę jaroba - możesz się bardzo zdziwić jaka jest polecana metoda otwierania baterii.
[#40] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@recedent, post #39

Odrzucam ofertę, bo nie mam PowerBooka i poprostu nie potrzebuje baterii.

Co do otwierania, to ja klej rozpuszczam. Jest wersja Pro ze specjalnym specyfikiem i wersja z benzyną.

Tutaj na przykładzie zasilacza laptopowego.




Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 08:28:58 przez snifferman
[#41] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@jarob, post #32

Oczywiście, że mogę zregenerować taką baterię i chętnie to zrobię. :D

To ja bym chętnie skorzystał. Tylko muszę sprawdzić czy PowerBookG4 działa bez baterii, tylko na kablu. Wiem, że MacBook z 2008 tak działa, bo kiedyś chyba ze 2 lata tak działał taki staruszek u żony (zupełnie nie potrzebowała żeby był przenośny). Regeneracja trochę trwa i wtedy nie mógłbym odpalić MorphOSa gdyby PowerBook nie działał bez baterii.

Jeżeli chodzi o naukę zgadzam się - to ma sens. Ale tylko u tych, którzy mają do tego warsztat, trochę się tym interesują. Trochę głupio żebym uczył się takich rzeczy gdy nie mam ani lutownicy, ani miejsca ani umiejętności lutowania, żadnego miernika. I dodatkowo zupełnie nie znam się na elektronice. Miałbym się tego uczyć podczas gdy cały czas marudzę, że brakuje mi czasu na kończenie tego co sobie tam piszę w C/C++ dla MOSa. Chyba jednak lepiej takie rzeczy oddać w ręce fachowca (np. Tobie). Tym bardziej, że jestem już w takim wieku, że musiałem anulować plany zrobienia kilku rzeczy, które mnie na serio interesują.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 13:33:59 przez MDW
[#42] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@MDW, post #41

Spokojnie zadziała bez baterii, na samym kablu.
1
[#43] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@recedent, post #42

To bardzo dobra wiadomość. Dla mnie dobra. Gorsza dla autora programu Pixy, bo kasa na rejestrację jego programu pójdzie na regenerację baterii PowerBooka. szeroki uśmiech A już się dzisiaj w nocy upominał...
[#44] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@MDW, post #1

2H 48M. Tyle wytrzymała. Podświetlenie matrycy na 100% i stream mp3 lecący z mplayera na wbudowanych głośnikach.
1
[#45] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@Korni, post #44

Zobaczymy jak będzie się zachowywać za parę tygodni.
[#46] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@Korni, post #44

Dzięki za informację, a masz HDD czy SSD?
[#47] Re: Regeneracja baterii PowerBooka G4

@Jacques, post #46

SSD
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem