kategoria: PowerBook
[#1] Moj PowerBook chyba juz umiera
Kiedys to chyba musialo nastapic.

Wlansnie dzisiaj, chyba doszlo do jakiegos uszkodzenia na plycie i zaczela mi siac grafika na ekranie.
Nie wyglada to jak uszkodzenie przewodow do matrycy bo kursor jest OK.

Wyglada jakby gdzies luty puscily, wraz ze zwrostem temperatury, efekt sie poglebia.
Mial ktos taki przypadek?

PS. Jak ktos ma na sprzedarz to odkupie.

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 19:53:10 przez Phibrizzo
[#2] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Phibrizzo, post #1

Zrób i pokaż fotę tych artefaktów.
[#3] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Phibrizzo, post #1

Naprawiałem model chyba alu G4. Wyjąłem płytę i oklejiłem captonem wszystko poza CPU i GPU i chyba jeszcze jakimś dużym układem na mobo. Robilem to dawno temu już. Topnik i grzanie najpierw na 100*C później 150. Kończyłem na 300. Nie mam podgrzewacza więc grzałem hotem i mierzyłem temp dwoma termoparami, żeby mi od spodu nic nie odpadło.

Był martwy i wrócił do życia.

Tak samo naprawiłem pare laptopów PC. Nie jestem specem od BGA, więc jak ci zależy na naprawie, to może skonsultować to z kimś, kto się tym zajmuje.

Ja naprawiałem laptopy o wartości mniejszej niż kosztowałaby same wysyłki do serwisu, więc zaryzykowałem moją chałupniczą metodą. Jak narazie mam skuteczność 100%
1
[#4] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Phibrizzo, post #1

Wyślij do Rafała Bielawskiego. Zajmuje się naprawami sprzętu Apple.
Może podejmie wyzwanie i na LIVE (youtube) pokaże naprawę Powebooka G4

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 20:44:19 przez Norbert
1
[#5] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Norbert, post #4

Masz moze do niego jakies namiary?
Napisze do niego zapytanie.
[#6] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Phibrizzo, post #5

1
[#7] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Phibrizzo, post #1

Jaki masz dokładnie model powerbooka ?
[#8] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Kwiatki, post #7

PowerBook 5.8, 15 cali.
[#9] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Phibrizzo, post #8

Ale masz jakieś narzędzia do naprawy? Topnik, Hot, Capton? Będziesz umiał go rozebrać?
[#10] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@snifferman, post #9

Rozebrać potrafię. Ale na własną rękę nie będę probowal naprawiac.
Wolę oddać to komuś kto się na tym zna.
[#11] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Norbert, post #4

Wysłałem zapytanie. Dam znać jak dostanę odpowiedź.
1
[#12] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Phibrizzo, post #1

O ile się nie mylę to to był laptok z serii Titanium?
Ciekawe czy gra jest warta świeczki.
To może być dobry moment, żeby przejść na model "aluminiowy", przy okazji przenosząc klucz ze starej maszyny na nową.
[#13] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@recedent, post #12

5.8 to jest a1138 wiec już najwyższa 15 calówka.

Na allegro jest płyta główna za 70pln

https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-apple-powerbook-g4-a1138-8994436400
[#14] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Kwiatki, post #13

A, OK. Nie zauważyłem postu, w którym Phib pisał że to 5.8, a wiem że kiedyś miał "Titanium".
No to faktycznie szkoda...
[#15] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@recedent, post #14

Jest duża szansa na naprawę. Wygrzanie układów BGA z topnikiem przeważnie rozwiązuje problemy. Ściąganie układów i reballing może się już nie opłacać, ale kto bogatemu zabroni
[#16] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@recedent, post #14

Nie. Zawsze miałem tego samego.
[#17] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Phibrizzo, post #11

Dostalem odpowiedz.
Niestety, nie podejma wyzwania
Brak doswiadczenia z takimi modelami.
[#18] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Phibrizzo, post #17

No to jeśli masz do wyboru albo grzać go hotem albo wyrzucić na śmietnik to zostaje opcja 1...
Kłopot jest tylko jeden - do tej operacji trzeba wydrzeć płytę główną z obudowy (GPU jest "pod spodem"). Jest z tym kupa roboty (z przewagą kupy), ale powinieneś dać radę.
[#19] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Phibrizzo, post #17

Na zdjęciach obok GPU są jeszcze układy BGA. Czy jest to ram do grafiki? Go też warto podgrzać.

Naprawiłem tak kilka laptopów włącznie z Asusem, który działa już ponad pół roku.

Jak masz narzędzia, to warto spróbować.

W sumie wystarczy Hot i capron ewentualnie folia aluminiowa
[#20] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Phibrizzo, post #1

Ja miałem coś podobnego 6 lat temu (akurat pamiętam, bo to było 2 dni przed Decrunch 2017 na króre chciałem coś zrobić i mnie to blokowało). Ekran zaczął zanikać aż wreszcie całkiem został czarny.
Rozkręcilem go i zauważyłem, że taśma łącząca matrycę z płyta główną trzymała się na taśmie klejącej, która puściła. Idąc tropem tej prowizory odstawione przez poprzedniego właściciela odcisnąłem taśmę, przykleiłem nowy plasterek i trzyma do dzisiaj.
Chociaż skoro u Ciebie są artefakty, a nie tylko zanikanie obrazu to może nie być tak banalnie i faktycznie może to coś wymagającego normalnej naprawy. Trzymam kciuki żeby jednak nie…
[#21] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@MDW, post #20

Po prostu potrzeba nam nowego, dostępnego i przystępnego cenowo sprzętu pod Motylka.

A na horyzoncie co najwyżej widać... ostry cień mgły i hasające bambiki.
[#22] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Phibrizzo, post #17

Wszelkiej maści laptopy oraz inne dziwne sprzęty naprawa youtuber Daniel Rakowiecki.

Zerknij na google. bardzo łatwo znaleźć namiary na niego.
[#23] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@MDW, post #20

W sumie to łatwo sprawdzić czy to grafa nie domaga czy może z matrycą coś się dzieje - wystarczy podłączyć zewnętrzny monitor do złącza DVI. Jeśli tam też będzie siał artefaktami, znaczy że grafika. Jeśli na zewnętrznym będzie OK to trzeba zastosować "metodę plastra MDW".
[#24] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@recedent, post #23

Nie prościej podmienić na tą płytę za 70pln z alle?
Wiem ze może za jakiś czas wystąpić to samo - ale może się trafi na lepszą - a 70pln to jakiś dramat nie jest .
[#25] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@Kwiatki, post #24

Już zamówiłem.

@Recedent
Matryca jest sprawna na 100%. Sprawdzone na monitorze zewnętrznym.


Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 15:52:41 przez Phibrizzo
[#26] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@recedent, post #23

czy to grafa nie domaga

Sam RAM grafiki też może być uszkodzony. Z tego co widziałem są dwie kostki pamięci BGA obok GPU.

Wysyłanie tego do profesjonalnej naprawy ma mały sens. Same wysyłki przekroczą wartość rynkową mobo. Albo naprawić samemu, albo u znajomego. Dobrą taktyką będzie schować do szuflady na 20 lat. Wartośc może się zmienić i wtedy naprawa albo sprzedaż uszkodzonej będzie miała większy sens ekonomiczny
[#27] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@snifferman, post #26

...albo wylutować procesor i zrobić z niego brelok do kluczy :)

2
[#28] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@recedent, post #23

Bardzo niegłupie. Teraz gdy już PowerBooki potrafią coś wypluć z DVI to faktycznie można.
[#29] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@KM_Ender, post #21

Po prostu potrzeba nam nowego, dostępnego i przystępnego cenowo sprzętu pod Motylka.

Trudno się z tym nie zgodzić. Ale prawdę mówiąc gdzieś mniej więcej od 2010 roku na nic nie czekam. Stwierdziłem, że wolę używać tego co mam i się tym cieszyć, bo ciągle jest się czym cieszyć. Nawet jeżeli nigdy nic nie wyjdzie to do końca mojego życia powinno wystarczyć tych "używek".
[#30] Re: Moj PowerBook chyba juz umiera

@snifferman, post #26

Sam RAM grafiki też może być uszkodzony. Z tego co widziałem są dwie kostki pamięci BGA obok GPU.


W systemie MorphOS jest bardzo fajny program to testowania RAM/VRAM https://library.morph.zone/Shell_Commands/MemTest
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem