[#1] piracki Poseidon w Elboxie?!
Czytaliście ten wątek na amiga.org ? Poczynając od pierwszego postu Chrisa Hodgesa (Platon42).
Jeśli to prawda i jeśli chodzi tylko o te nędzne 38 euro to aż nóż się w kieszeni sam otwiera.
[#2] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@R-Tea, post #1

Nie chcę uchodzić za zagorzałego obrońcę Elboxu (zwłaszcza że pisałem dziś pozytywnie o Dragonie), ale moim zdaniem ten gość co odpisał Platonowi nt promocji Poseidona przez Elbox ma sporo racji. Za tego rodzaju współpracę często obydwie strony dostają wynagrodzenie (a nie tylko Platon w postaci klucza), przecież sprzedając sprzęt z wersją softu wymagającą płatnej rejestracji u autora promuje się go. Chociaż z drugiej strony Elbox też zarabia, bo nie musi rozwijać własnego oprogramowania (napisanie własnego stosu USB z pewnością kosztowałoby ich sporo czasu i pieniędzy). Do tego ciągnie się sprawa tego nieszczęsnego kodu niszczącego RDB (to zagranie poniżej pasa... nie wiem kto z Elboxu wpadł na to rozwiązanie, ale z pewnością nie był to jego najlepszy pomysł), zresztą to chyba stało się główną przyczyną zatargów Platon<>Elbox (nie śledzę tego konfliktu, więc mogę się mylić).
Zapewne racja gdzieś jest pośrodku... zresztą ludzie kłócąc się tracą niepotrzebnie energię na złośliwość czy podkładanie nóg drugiej stronie (skąd my to znamy ;) ).
Szkoda że się nie potrafią dogadać (nie tylko w przypadku tego konfliktu).
[#3] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@wali7, post #2

Jakiś czas temu przeczytałem sentencję: "spory nie trwały by tak długo, jeśli racja była by tylko po jednej ze stron". Jak na ironię przeczytałem to na execu...

[#4] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@R-Tea, post #1

> Czytaliście ten
> wątek
> na amiga.org ? Poczynając od pierwszego postu Chrisa Hodgesa
> (Platon42).
> Jeśli to prawda i jeśli chodzi tylko o te nędzne 38 euro to aż
> nóż się w kieszeni sam otwiera.

Oczywiście tu nie chodzi o żadne 38 EUR. Chodzi o to, że gdy ktoś na rynku Amigi robi coś więcej niż tylko zapowiedzi, to dla niektórych staje się natychmiast wrogiem publicznym numer 1. Chris Hodges był bardzo zadowolony z umowy o współpracy z Elboksem, ale tylko do momentu, gdy okazało się, że Elbox nie będzie opracowywał sterowników do jego stosu przez kilka lat, tylko zostało to zrobione w parę tygodni. Hodges prawdopodobnie liczył na to, że umowa z Elboksem zwiększy zainteresowanie jego stosem - jako standardem USB dla Amigi - a równocześnie długo nie będzie konkurencji dla jego przyjaciela produkującego karty USB do Zorro.

Kiedy otrzymaliśmy dokumentację developerską, zwracaliśmy się do Hodgesa o sprzedaż licencji (kluczy) dla Elboksu. Wówczas Hodges zaproponował nam bezpłatne klucze dla naszej firmy. Po kilku miesiącach, gdy USB 2.0 w Mediatorze już za bardzo drażniło Hodgesa, jego agresja względem naszej firmy osiągnęła taki poziom, że w jednym z kolejnych update'ów zdezaktywował te klucze.

Posejdon zainstalowany na komputerze prezentowanym na Amizaduszkach JEST ZAREJESTROWANY na nazwisko etatowego pracownika Elboksu. Rejestracja ta została przeprowadzona za pośrednictwem PUNKTU REJESTRACYJNEGO PPA. Osoba ta nie jest amigowcem, nie ma (i nigdy nie miała) Amigi w domu i rejestracja ta jest wykorzystywana tylko i wyłącznie do użytku firmowego.

Pozdrawiam,
Darek Śmietana
ELBOX COMPUTER



Ostatnia modyfikacja: 13.11.06 00:05
[#5] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Darek Śmietana, post #4

@ Darek Śmietana
Kiedy otrzymaliśmy dokumentację developerską, zwracaliśmy się do Hodgesa o sprzedaż licencji (kluczy) dla Elboksu.

Dziękuję za tę wyjaśniającą wypowiedź.
Czy Elbox otrzymał od Chrisa Hodgesa partię darmowych kluczy i czy zostały one rozporowadzone razem ze sprzedanymi kartami Spider?
[#6] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@R-Tea, post #5

> Czy Elbox otrzymał od Chrisa Hodgesa partię darmowych kluczy i
> czy zostały one rozporowadzone razem ze sprzedanymi kartami
> Spider?

Nie. Elbox nigdy nie rozprowadzał żadnych kluczy. Od początku Chris Hodges zażyczył sobie, że tylko on będzie generował i sprzedawał klucze rejestracyjne.

Bezpłatne klucze, o których pisałem, były przeznaczone tylko i wyłącznie do naszego użytku.
[#7] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Darek Śmietana, post #6

To może korzystając z okazji, jak się już Elbox wypowiada na PPA, to czy można by prosić o wyczerpujące wyjaśnienie tej nieszczęsnej kwestii kodu kasującego RDB, w który jest zamieszana firma Elbox?

[#8] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@R-Tea, post #1

przetlumaczylem wypowiedzi Darka Smietany w forum AND. oto odpowiedz michaela boehmera (czesc bezposrdenio dotyczaca tego watku tutaj, calosc tutaj: http://www.amiga-news.de/de/news/comments/thread/AN-2006-11-00058-DE.html?frm_start=59 )
--------------------------------


jako przyjaciel produkujący karty USB do Zorro pozwole sobie dodac komentarz do komentarza mojego starego przyjaciela Darka:

w czasie gdy elbox wykazal zainteresowanie posejdonem, nie istaniala zadna dzialajaca karta usb dla klasykow (mimo zapowiedzi dce czy elboksu, ktore jednak nigdy nie zostaly poparte zadnym pokazem). Nie na darmo wybrano posejdona oprogramowaniem roku 2002

Caly stos powstal dzieki kartom e3b (subway i highway). Wymagane urzadzenia usb pochodzily albo ode mnie albo od Chrisa, ile czasu i pieniedzy pochlonal ten projekt kazdy moze sam wyobrazic.

Chris zgodzil sie na zapytanie elboksu tylko po to zeby oszczedzic userom (a to jestescie wy) kilku rownoleglych i niekompatybilnych rozwiazan usb (os4 jest co prawda inny ale dopasowany z posejdonem tak ze mozna zainstalowac oba stosy rownolegle). Zainteresowanie posejdonem bylo wystarczajace nawet bez milego udzialu elboxu – blizej prawdy jest chyba stwierdzenie ze nikt nie chcial kupowac zwyklej karty nec-a za 5 eur (z nalepka spider, zadonglowanej i ze zmienionym eepromem z nielegalnym PCI SubVendorID) od elboksu za 10 krotna cene bo bez stosu usb spider nadaje sie tylko do obciazania zasialacza...

Po co elbox mialby licencjonowac oprogramowanie jesli istnialby wlasny stos i sterowniki?

Prawdziwy powod klotni z elboksem byl jednak inny co Darek elegancko przemilcza... miedzy innymi byl to calkowity brak informacji o dodatkowych kosztach za stack usb jakie musieli ponosic klienci i ich pozniejsze skargi.
Sparwa z killerem RDB tez mogla byc jedym z powodow.
Jesli Chris bedzie chcial powiedziec cos wiecej to niech to zrobi – ja nie moglem zostawic tej "falsification of the truth" (zeby zacytowac Darka) bez komentarza.

[#9] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Valwit, post #8

Moim zdaniem odpowiedź pana Boehmera jest mętna i nic nie wyjaśnia.

[#10] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Grzegorz Kraszewski, post #9

imo wyjasnie tyle ze CH sie wkurzyl ze ludzie piracili posejdona bo elbox nie informowal (na pocztaku przynajmniej) ze trzeba dokupowac stos usb. no i przy okazji obrywal za to ze jest pazerny. wystarczy spojrzec w archiwa. a cala reszta z rdb i nalepkami to pewnie tylko przelala czare goryczy.
[#11] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Valwit, post #10

Ale czy nie było tak, że Elbox oferował stos z ograniczeniami wersji niezarejestrowanej? Więc nie było to na pewno piractwo, a jedynymi którzy mogli mieć pretensje do Elboxu byli posiadacze Spidera... nie dość że wydali sporo pieniędzy za kartę, to jeszcze musieli dopłacić do softu (wyobrażcie sobie, że kupujecie kartę graficzną ATI i po instalacji okazuje się, że wersja demo sterowników obsługuje tylko do 20 FPS i w 8 bit ;) ).
Jednak wszystko zależy od interpretacji, bo równie dobrze producent kart USB pod port zegara mógłby mieć pretensje, że Elbox oferując możliwość użycia tanich kart USB PCI pod Mediatorem zabija jego rynek (jak wiemy Elbox wybrał inną politykę cenową ;) ). Wszystko zależy od dobrej woli i chęci znalezienia dziury w całym.
Ja po przeczytaniu tej odpowiedzi MB mam podejżenia, że mamy tutaj do czynienia z konfliktem interesów dwóch producentów konkurencyjnego sprzętu, przy czym jedna strona ma lepsze relacje z producentem softu.
A może ktoś kogoś tu robi w konia.... ja tego nie wiem.
[#12] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@wali7, post #11

ano nieststy. przykre jest to ze sa niedopowiedzenia z jednej i drugiej strony.
[#13] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@wali7, post #11

producent kart USB pod port zegara mógłby mieć pretensje, że Elbox oferując możliwość użycia tanich kart USB PCI pod Mediatorem zabija jego rynek

Pretensje? Tak działa konkurencja. Wyobrażasz sobie, że np. po premierze PlayStation 3 Microsoft ogłasza wszem i wobec, że "ma pretensje" do Sony, bo zabija rynek X-Boxa? To by dopiero było zabawne, a pan Boehmer wylewając tego rodzaju żale doprowadził jedynie do ujawnienia "układziku" jaki miał z panem Hodgesem. Chociaż swego czasu Elbox też "miał pretensje" również do mnie osobiście, no ale to zupełnie inna, miniona już, historia...

[#14] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Valwit, post #12

Przykre to jest to, ze ile razy ten temat jest poruszany na amiga-news.de, zawsze w 99% winny jest Elbox. No, chyba, ze Valwit cos napisze. A kampania antyElboxowa rozpetana kiedys przez "wiadome sily" siegala granic absurdu. Wydaje mi sie, ze obie strony nie sa bez grzechu, przy czym Niemcom latwiej jest pojechac po temacie piractwa i polskiej firmie niz glebiej sie zastanowic nad znaczeniem slow "konkurencja".

Moim zdaniem mowienie o bezstronnosci w przypadku gdy znajomy jedynego producenta softwaru produkuje do niego hardware jest hipokryzja.
[#15] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Pepe, post #14

Wcale nie jest tak ze wszyscy wieszaja psy na Elboksie. Tak naprawde to poza samymi zainteresowanymi sa moze 3-4 osoby ktore "smrodza", zdecydowana wiekszosc zdaje sobie sprawe ze wina jest raczej po obu stronach i chcialaby tylko wiedziec jak bylo naprawde.
[#16] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Grzegorz Kraszewski, post #13

Oczywiście, zgadzam się w 100%... chciałem tylko pokazać, że niezależnie od tego co się zrobi, to zawsze ktoś inny może się do tego czegoś przyczepić: Elbox wypuszcza drogą kartę - źle bo droga, wypuszcza tanią - źle bo to dumping, itd.... Na dwoje babka wróżyła :)



Ostatnia modyfikacja: 13.11.06 16:38
[#17] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Valwit, post #15

Teraz moze nie. Z radoscia przeczytalem komentarz na amiga-news.de, ze dla kogos wreszcie znaczenie ma jakosc produktu Elboxu, a nie, czy zarejestrowal swoj stos.

Ale ja mam wspomnienia z lat ubieglych, gdy sprawa Poseidona i "tajnego kodu niszczacego" byla swieza.
[#18] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@MinisterQ, post #7

Chodzi o zmianę tematu z prezentacji Dragona na jakieś wspominki?

Temat RDB był kilka lat temu do znudzenia omawiany na ACP, na przykład tutaj: http://www.amiga.com.pl/comments.php3?mode=nested&id=557401944e29a91b884c0f33101dd245
[#19] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Valwit, post #8

Valwit napisał(a):

> przetlumaczylem wypowiedzi Darka Smietany w forum AND. oto
> odpowiedz michaela boehmera (czesc bezposrdenio dotyczaca tego
> watku tutaj, calosc tutaj:
> http://www.amiga-news.de/de/news/comments/thread/AN-2006-11-00058-DE.html?frm_start=59
> )

Wypowiedź pana Boehmera jest świetnym przykładem odwracania kota ogonem. Ten sposób działania tandem Boehmer-Hodges od lat praktykuje na różnych forach dyskusyjnych. Scenariusz ten zazwyczaj wygląda następująco: gdziekolwiek pojawi się news dotyczący Elboksu - nieważne czy jest to news o jakieś promocji, o nowym produkcie, czy o prezentacji - któryś z tych panów wchodzi do dyskusji i stara się zmienić jej temat zarzucając Elboksowi jakieś oszustwo, nielegalne działania lub nieuczciwość. Gdy okazuje się, że zarzut jest nieprawdziwy, drugi z tych panów wchodzi do wątku i mnoży nowe insynuacje.

Tak też było i w tym wypadku. Chris Hodges oglądnął sobie filmy z prezentacji Dragona na Amizaduszkach i uznał, że należy ogłosić światu, co następuje: "Well, I saw these movies too... What can I say? These are the best proof in public of Elbox using a pirated or cracked version of Poseidon 3.x." Na normalnym rynku tego typu publiczne pomówienie ze strony kogoś prowadzącego działalność gospodarczą (Chris Hodges - prowadzi sprzedaż swojego produktu) powinno skończyć się w sądzie (z zarzutami z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji). Ale jaki sens miałoby procesowanie się z taką osobą? Choć niewykluczone, że w końcu tym się to skończy, bo jak długo można tolerować tego typu publiczne pomówienia?

Autor jakiegoś software'u, mający uczciwe intencje, gdyby miał jakiekolwiek wątpliwości co do legalności działań jakiejś firmy, to zwróciłby się najpierw bezpośrednio do niej z prośbą o wyjaśnienia. A co robi Hodges? On najpierw publicznie informuje, że Elbox prezentował nielegalną lub skrakowaną wersję jego software'u, a gdy wyjaśniamy, że software ten został legalnie zarejestrowany poprzez PPA, to zamiast przeprosin odzywa się jego kolega (właściciel firmy E3B), który mnoży kolejne insynuacje pod naszym adresem.

Oczywiście pan Boehmer nie odnosi się do tego, że to co wypisuje pan Hodges to kłamstwo i pomówienie. Wszak jak zwykle chodzi o to, aby przy kolejnych newsach o Elboksie pojawiały się epitety tych, którym z tej dyskusji pozostanie wspomnienie Elboksu "jako firmy, która jest zamieszana w prezentowanie nielegalnej lub skrakowanej wersji Posejdona" na jakimś spotkaniu w Polsce.

Ze strony pana Boehmera pojawiają się za to kolejne pomówienia. Takim pomówieniem jest na przykład stwierdzenie, że Elbox oferuje karty Spider "z ***nielegalnym*** PCI SubVendorID". SubVendorID w kartach Spider jest numerem przypisanym dla firmy, która wykonuje assembling tych kart. Karty Spider mają specyficzny dla Elboksu SubProductID, a nie SubVendorID. Jest to absolutnie legalną i powszechnie stosowaną metodą identyfikacji tego typu sprzętu dla różnych odbiorców. Użycie w tym kontekście określenia "nielegalny" przez pana Boehmera jest ewidentnym pomówieniem.

Innym kłamstwem zawartym w poście pana Boehmera jest to, że jakoby brakowało ze strony Elboksu informacji co znajduje się w pakiecie ze Spiderem. Pełna informacja o tym, co jest zawarte w pakiecie ze Spiderem i co jeszcze potrzebne, aby korzystać z tej karty, jest i była zawsze dostępna na stronach tego produktu w naszych sklepach internetowych.

Moim zdaniem jedyną intencją pana Boehmera jest niszczenie reputacji konkurencyjnej firmy poprzez ciągłe publiczne rzucanie pod jej adresem nieprawdziwych zarzutów. Może panowie Hodges i Boehmer powinni w końcu zapoznać się z treścią niemieckiego odpowiednika ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W szczególności polecam im odpowiednik art. 26 punkt 1. Poniżej jego pełna treść.

Pozdrawiam,

Darek Śmietana

Art. 26.
1. Kto rozpowszechnia nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd wiadomości o przedsiębiorstwie, w szczególności o osobach kierujących przedsiębiorstwem, wytwarzanych towarach, świadczonych usługach lub stosowanych cenach albo o sytuacji gospodarczej lub prawnej przedsiębiorstwa, w celu szkodzenia przedsiębiorcy, podlega karze aresztu albo grzywny.



Ostatnia modyfikacja: 13.11.06 19:01
[#20] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Darek Śmietana, post #19

Proponuje to wrzucić na:
http://www.amiga-news.de/de/news/comments/thread/AN-2006-11-00058-DE.html?frm_start=59
:D

[#21] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Valwit, post #10

>imo wyjasnie tyle ze CH sie wkurzyl ze ludzie piracili posejdona bo elbox
>nie informowal (na pocztaku przynajmniej) ze trzeba dokupowac stos usb.

Ludzie piracili Posejdona, bo Elbox nie informował, że trzeba dokupić stos?

Przecież to jakiś kompletny nonsens. Jeśli Hodges tak twierdzi, to chyba liczy na to, że nikt nie pamięta już jak było naprawdę.

Po pierwsze, Elbox od samego początku, jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży kart Spider, bardzo jasno i wyraźnie informował, że zarejestrowana wersja stosu Posejdon będzie dostepna do kupienia jedynie u autora stosu. A wersja stosu dostarczana przez Elbox to wersja demonstracyjna, niezarejestrowana, ograniczona czasowo.

http://www.ppa.pl/newsy/komentarze.php?p=55&more=1

http://www.elbox.com/news_02_09_11B.html
http://www.elbox.com/news_02_09_12.html
Analogiczne komunikaty pojawiły się wówczas pewnie na wszystkich amigowskich portalach.

Po drugie, nie słyszałem o nikim ktoby piracił stos Posejdon, aby używać go ze Spiderem na Mediatorze.

> no i przy okazji obrywal za to ze jest pazerny. wystarczy spojrzec w
> archiwa. a cala reszta z rdb i nalepkami to pewnie tylko przelala czare goryczy.

A cóżeśmy mu takiego zrobili tymi nalepkami? Nie podoba mu się logo Spidera?
A tak poważnie: To Hodges zwrócił się do nas z propozycją, abyśmy używali jego stosu i zrobili do niego sterowniki. W ten sposób zyskał on wielu nowych klientów, którzy zarejestrowali jego software.

Prawdę mówiąc nie rozumiem tej jego agresji wobec naszej firmy. Jedyne logiczne wytłumaczenie jego zachowania jakie przychodzi mi do głowy, to to co napisałem w pierwszym poście w tym wątku: Hodges zwracając się do nas miał nadzieję, że tych sterowników nie napiszemy nigdy, ale będzie się o tym długo gadało, co będzie dobrą reklamą dla jego programu.
[#22] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Darek Śmietana, post #18

ok, a co z takim fantem iż 4xedide.device ogranicza wielkość dysku do 32 GB. Nie da się tego naprawić. W dobie dużych dysków to jest poważne niedopatrzenie.

[#23] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@rzookol, post #22

Cała sztuka polega na znalezieniu "tego wewnętrzego fuj i ukrytego pie" w starym 4xeide i updatowaniu do "wszystkomającego" FastATA MK-III.
[#24] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Darek Śmietana, post #23

OK

[#25] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Darek Śmietana, post #23

Oburzające!!!!!!!1111! Plagiat reklamy Plusa, łamanie prawa autorskiego!!!!!!!!1111!! ;)
[#26] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Torn, post #25

Na stos.. na stos.. byle nie Poseidona bo tam Mr H. straszy...

[#27] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Darek Śmietana, post #23

:)
czepiać się nie będe przecież, ale elbox mając ten produkt w ciąglej sprzedaży (według strony) mogłby napisać o tym ficzerze :P

[#28] Re: piracki Poseidon w Elboxie?!

@Darek Śmietana, post #21

ja jego zachowania rowniez nie rozumiem. nie mam z nim do czynienia biznesowo (i racyej nie planuje) a prywatnie na tyle ile mialem z nim stycznosc jest dosc milym czlowiekiem. tyle ze z okazji niektorych tematow uruchamia mu sie jakas dziwna subrutyna. a elbox najwyrazniej to tych tematow nalezy. ja to traktuje na zasadzie "ten typ tak ma", ale ja nie jestem na waszym miejscu :)
[#29] CH sie odezwal

@Hugen, post #20

spoko, zaraz wrzuce. na razie CH sie odezwal, po angielsku, wiec nie tlumacze. link:

http://www.amiga-news.de/de/news/comments/thread/AN-2006-11-00058-DE.html?frm_start=100
[#30] Re: CH sie odezwal

@Valwit, post #29

w zasadzie cala reszta dyskusji z hodgesem i boehmerem przypomina dyskusje z betarycerzykami. strata czasu.



Ostatnia modyfikacja: 14.11.06 15:26
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem