[#31] Re: Atari 68k i przeglądarka z CSS

@Lokaty, post #30

to chba 040 dziel

[#32] Re: Atari 68k i przeglądarka z CSS

@arti4-92, post #31

Jak do 030-25 włożysz kwarc 60 MHz to jedyne co osiągniesz, to piękny dym z 030 :) . Z tego co pamiętam z własnych doświadczeń to 030 było mało podatne na kręcenie, nie wiem czy wynikało to z budowy kart z 030 na pokładzie, czy też ze specyfiki procesora, ale zazwyczaj próby podkręcenia procesora kończyły się fiaskiem.

Poza tym 68030 może pracować z częstotliwością max 50 MHz :)

[#33] Re: Atari 68k i przeglądarka z CSS

@Olo, post #32

Niektóre firmy produkujące karty turbo do Amisiek "podkrecały" karty (pewnie z powodu oszczędności)
Przykłady:
Moje pierwsze turbo od M-Teca model T1230/28 miał na pokładzie 030/20Mhz a karta była taktowana 28 Mhz.Podobnie było z wersją 42Mhz (030/33Mhz)

Mój Bilzzard miał PPC603e (produkcji IBMa) taktowane 166Mhz a karta miała nominalnie 175Mhz.
Edycja:Dobrze podkręcającym układem był MC68881 16Mhz...U mnie bez problemu działał na 28Mhz i nawet ciepły specjalnie nie był :)



Ostatnia modyfikacja: 04.11.07 23:27
[#34] Re: Atari 68k i przeglądarka z CSS

@waldiamiga, post #33

Doskonale takze krecily sie 68882. Wersje 25 krecilem z powodzeniem na 50 i nie bylo bledow. Chyba jednak amigowe karty nie daja rady w przypadku krecenia. W kartach CT060 do Atari wiem, ze kreca ludzie 060 do wartosci 100-104mhz i karty dzialaja stabilnie. W przypadku kart do Amigi to nie wiem, czy to by sie dalo w ogole osiagnac..



Ostatnia modyfikacja: 05.11.07 10:11
[#35] Re: Atari 68k i przeglądarka z CSS

@MrT, post #34

U nas 060 tak nie podkręcisz z kilku powodów.

1) W Ami stosowano jedynie najgorszy XC68060 rev1. To jest ta wersja z błędami, przez co są np. problemy przy emulacja Maka 68k (ze względu na ten błąd powstała wersja 3.11 ShapeShiftera - od wersji 3.10 rózniła się tylko tym, że po wykryciu 060 wyłączała jedno z cache aby poprawnie chodził MacOS8 )
Te procesory fizycznie nie dadzą się podkręcić powyżej 60-kilku MHz
Podkręcalne do setki są najnowsze MC68060 (ważna jest różnica w oznaczeniach XC i MC) w najnowszej rev.

2) Ta karta do Atari jest robiona specjalnie dla 060. W Ami karty były robione na jedno kopyto dla 040/060 (dodawano tylko stabilizator) przez co amigowe karty nie mają obsługi niektórych funkcji 060.
Dla przyładu na nowych 68060 jest wewnętrzny czujnik temperatury. Ta karta to odbiera i w przypadku przekroczenia określonej temp przez procesor po podkręceniu automatycznie się wyłącza.
Przy okazji można w systemie na Atari wyświetlać aktualną temperaturę procesora. Tak to można podkręcać. A w amigowych kartach nawet nie ma wyprowadzeń aby odbierać sygnał z tego czujnika bo 040 takiego nie ma więc tego nie dawano.

3) Takie kręcenie daje też tam ogólnie lepsze osiągi bo tam masz dużo szybszą SDRAM a nie stare SIMMy.

Podsumowując w amigowych kartach jest za stary 68060 - wersja testowa o oznaczeniu XC (wersje finalne mają MC) i do tego zabugowany rev1
jak również konstrukcja karty jest nieodpowiednia z racji robienia "płytki uniwersalnej" dla 040/060
Kiedyś dosyć poważnie się tym interesowałem i sporo czytałem na ten temat.
Karta z 060 taka jak ta do Atari jest marzeniem w świecie Amigi.



Ostatnia modyfikacja: 05.11.07 16:25
[#36] Re: Atari 68k i przeglądarka z CSS

@amigafan, post #35

dlatego atari suxx

a jagby gdzieś zdobyć procek taki jaki jest w 060 dla atari to by mugl dzialac z prędkością 100mhz??



Ostatnia modyfikacja: 05.11.07 19:42
[#37] Re: Atari 68k i przeglądarka z CSS

@arti4-92, post #36

Mam taki, nie daloby sie. Nie puszci pewno konstrukcja karty.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem