[#1] Starty, restarty i resety
Przeniesione z komentarzy pod wiadomością.
[#2] SamFlex Core
własnie człowiek zostawił mi athlona 2500+ z 1gb pamięci i radkiem 9200 128mb bo go wkurwiał i już nie chciał go naprawiać (kondziołek padnięty, zwieszał się) i kupił sobie nowego kompa. Ten złomputr który mam za przysłowiową flaszkę jest wydajniejszy od Amigi X1000 w CPU na jednym rdzeniu. XP na nim włącza się szybciej niż AOS4.1 na X1000, FF też szybciej działa niż Timber na X1000 i YT da się oglądać. Filmy 720p chodzą bez problemu. Więc X1000 za te 700 euro byłoby gięciem pały ale oni nawet nie oferują takiej wydajności za tą cene, o nie...


Widziłeś ty kiedyś X1000?, przecież i za sto lat nawet przez szybę nie zboaczysz - jak mawiał Shreek - Krowy doić a nie wypowiadać się o rzeczach o których pojęcia nie masz.

jedyne opcje na neo amigowanie dzisiaj to MOS na japkach lub AROS na X86


Nie wiem co to jest "neoamigowanie", dla mnie liczy się jedynie amigowanie nie neoamigowanie, nibyamigowanie czy pseudoamigowanie. Prawdziwe amigowanie jest tylko na prawdziwej Amidze. Jako użytkownik Amigi One X1000 mogę stwierdzić że nigdy wcześniej amigowanie nie było przyjemniejsze.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 20:36:45 przez Mufa
[#3] SamFlex Core

@Mufa, post #2

Jako użytkownik Amigi One X1000 mogę stwierdzić że nigdy wcześniej amigowanie nie było przyjemniejsze.
dziwne, ja myślałem zawsze że amigowanie było najprzyjemniejsze w latach 85-9x gdy sprzęt był żywy i na topie, miał multum użytkowników i co chwilę były doniesienia o nowych programach, grach, akcesoriach, kartach rozszerzeń itp a w kioskach kupowało się prasę amigową...

Widziłeś ty kiedyś X1000?, przecież i za sto lat nawet przez szybę nie zboaczysz - jak mawiał Shreek - Krowy doić a nie wypowiadać się o rzeczach o których pojęcia nie masz.
Widziałem filmiki na YT, benchmarki itp i poziom wydajności na kolana nie rzuca

Komp o którym pisałem ten Athlon 2500+ chodzi płynniej
No ale ok, X1000 to sprzęt kolekcjonerski i rozliczanie go z wydajności dużego sensu nie ma... :)
[#4] SamFlex Core

@XoR, post #3

Tak sobie myślałem że oceniasz możliwości X1000 po filmikach na YT, jak i własnych uprzedzeniach. Tyle tylko że takie oceny to jak ocenianie smaku lizaka poprzez lizanie go przez szybkę. Jak kiedyś będziesz miał do czynienia z X1000, po prostu postaw go na biurku obok tego Athhlona i zrób rzetelne testy. Proponuję zacząć od czasu bootowania, bo to chyba największa głupota jaką palnąłeś. Odpal dwa systemy, po czym zrób jednocześnie reseta. Moja X1000 wstaje po 20 sekundach, pecet (znacznie mocniejszy od Twojego Athlona) po 1.5 minuty. Wyliczyłem że uruchamiając oba kompy codziennie, rocznie na bezczynnym czekaniu na pojawienie się Windowsa 7, względem pojawienia się Workbencha na X1000, tracę ponad 7 godzin - to niemal jedna dniówka. Na temat prędkości TimberWolfa pisałem w tej relacji, ale jeśli uważasz że mogę być nieobiektywny, na sieci znajdziesz inną relację pisaną ręką wówczas jeszcze użytkownika wyłącznie MOSa, który pisze to samo. W relacji zagnieździłem też film, w którym to widać płynne odtwarzanie innego filmu HD. Jeśli kiedyś będę jeszcze organizował jakiś pokaz X1000, zapraszam Cię ze swoim Athlonem, wtedy pisanie przez Twoją osobę takich porównawczych komentarzy będzie miało przynajmniej odrobinę podstaw merytorycznych.
[#5] SamFlex Core

@Mufa, post #4

np. tutaj dPL_L53Fnu8 czy tutaj dvXpdIroSu0 widać prawie minutowy proces rozruchu. W pierwszym filmiku od wybrania systemu w menu rozruchu do pojawienia się pulpitu trwało ponad 40 sekund. Jeśli twierdzisz że twój X1000 wstaje 20 sekund po naciśnięciu power to proszę wrzucić filmik na YT bo jak narazie przeczysz całemu YT

Dla porównania zrobiłem przed chwilą xdfLHGzi_OU gdzie wyraźnie widać rozruch szroto-Athlona poniżej pół minuty i rozruch samego XP w 17 sekund

Poza tym na filmiku który zalinkowałeś wyraźnie widać brak vsynca podczas odtwarzania tej kungfu pandy chociaż vsync jest zarówno podczas pokazywania ludzi czy innych rzeczy więc ewidentnie problem występował tylko podczas odtwarzania filmu... więc film nie był odtwarzany płynnie tylko z problemami

"uprzedzenia" jakie mam dotyczą tylko i wyłącznie ceny tych urządzeń w stosunku do możliwości i braku "wow factor"a. Nie można się spodziewać niewiadomo jakich osiągów ale za te 10tys złotych to bodaj start powinien był szybki a nie minutę czasu. Dałem dowód że bardziej zaawansowany technicznie system (xp ma ochronę pamięci) na gorszym komputerze startuje 2x szybciej więc nawet argument szybkiego startu niby lekkiego AmigaOS4 odpada... Hyperion sobie zwyczajnie robi imho jaja z poważnych użytkowników Amigi wydając niedopracowane produkty za cenę wyższą niż np. Apple sobie życzy za najwydajniejsze stacje robocze z wielkim 27 calowym zajebistym monitorem

Oczywiscie nikt nie karze mi ani kupować sprzętu pod AOS4 ani komentować ich produktów. Zdaję sobie z tego sprawę. Proszę jednak nie używać takiego argumentu ani względem mnie a ani innych użytkowników bo jest zwyczajnie żałosny jeśli nie zauważyłeś tego jeszcze...
[#6] SamFlex Core

@XoR, post #5

Tutaj masz filmik, ktory zrobiłem przed chwilą przedstawiający proces resetowania AmigaOS 4.1 na X1000 i Windowsa. na lapku 2x 2.GHz Sorry za jakość itp. Najpierw uruchomiłem procedurę resetu Windowsa, potem dopiero wcisnąlem magiczną kombinację Ctrl+Amiga+Amiga na X1000. Pomimo to jak widać AmigaOS wstał zanim jeszcze w ogóle Windows 7 rozpoczął się od nowa uruchamiać. Aby zamieścić cały proces ładowania Windowsa do końca film musiałby być dluższy o niemal minutę, ale nie chciało mi się kręcić. Możesz mi wierzyć na słowo lub nie, mam to gdzieś, wiem co piszę.

Poza tym na filmiku który zalinkowałeś wyraźnie widać brak vsynca podczas odtwarzania tej kungfu


Już tu kiedyś jeden ekspert michalmarek błysnął komentem w stylu "X1000 to najgorszy niewypał w historii bo Slam Tilt skacze", dopiero naoczni świadkowie wytłumaczyli mu różnicę między ilością klatek na sekundę wyświelaną na Amidze a ilością klatek w zakodowanym filmie. Naprawdę nie ośmieszaj się z takimi komentarzami.

Oczywiscie nikt nie karze mi ani kupować sprzętu pod AOS4 ani komentować ich produktów. Zdaję sobie z tego sprawę. Proszę jednak nie używać takiego argumentu ani względem mnie a ani innych użytkowników bo jest zwyczajnie żałosny jeśli nie zauważyłeś tego jeszcze..

Kto tutaj jesty żałosny, czy ty naprawdę myślisz że obejrzenie kilku filmików na YT czyni z Ciebie eksperta? Czy uważasz że jesteś równorzędnym partnerem w rozmowie na ten temat, z człowiekiem który dzień w dzień od ponad roku używa tego komputera po kilka godzin? Piszesz że nikt Cię nie zmusza do kupowania sprzętu i komentowania o nim, więc z tego świętego prawa skorzystaj, inaczej wychodzisz po prostu na durnia. Jesli jednak chcesz być traktowany poważnie to zrób to o czym pisałem już poprzednio kup / pożycz X1000 postaw na parę dni obok PC i wykonaj rzetelne testy. Wtedy możemy podyskutować.
[#7] SamFlex Core

@Mufa, post #6

Oj, Mufa, Mufa........
Filmik na Youtube ma średno 25 klatek, filmy DVD 25 ew. 24 klatki/sek............
To nie gry, które z zasady chodzą w "ramce"...
Choć kolega, pewnie nie wie co to ramka. Niestety, dawne "słabe" amigowanie czasem jak widać się przydaje :)
Niestety, ja odnoszę wrażenie, że Twoje teksty na temat "cudowności" X1000 i Aos 4 to demagogia.
Zero obiektywizmu.
[#8] SamFlex Core

@Mufa, post #6

Jako szary czlowiek, ktory nie zna sie zupelnie na X1000, ani na projektowaniu plyt glownych, ani na rdzeniach, spokojnie wlaczam sobie jutuba, patrze na prezentacje tego komputera i...

..po chwili spogladam na moja ponad 20 letnia Amige, nastepnie przygladam sie 12 letniemu PC,
ktory stoi na moim biurku, zerkam rowniez na 6 letniego laptopa, po czym jeszcze raz sprawdzam w internecie czy aby dobrze przeczytalem cene X1000... przygladam sie uwaznie a nastepnie dochodze do wniosku, ze to wszystko to musi byc MATRIX a ja widocznie jestem wybrancem i na imie mam NEO

(sorry, ale prosciej tego wytlumaczyc sie nie da)
[#9] SamFlex Core

@Mufa, post #6

Mogłeś podać jaki HD masz w laptopie a jaki w X1000, chociaż i tak obraz będzie niepełny, bo powinno się porównać start systemów zaraz po instalacji. Mam szybkiego laptopa i w momencie kiedy był tam sam system Win7, uruchamiał się on b.szybko (dysk 7200obr.), w momencie kiedy dodałem wiele sterowników do niego i programów uruchamia się sporo wolniej niż mój OS3.9 na A4000/060 ze sterownikami do PicassoIV, Delfiny, USB. Szczególnie ostatnio po przerzuceniu systemu na Amidze na kartę CompactFlash.

Jesli już robić porównanie to korzystając z tego samego HD na obu platformach i ze świerzo postawionym systemie. Wtedy będzie jakiś punkt odniesienia.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 18:52:48 przez Deftronic/...
[#10] SamFlex Core

@Mufa, post #6

wcisnąlem magiczną kombinację Ctrl+Amiga+Amiga na X1000

Ale magiczna kombinacja oznacza w AmigaOS 4 warm reset. Czyli odpada inicjalizacja sprzętu, self test, ładowanie kickstartu. W Windowsie gdy zrobisz "uruchom ponownie", komp przechodzi przez wszystko, test pamięci, bios, ładowanie całego systemu. Postaw oba kompy wyłączone obok siebie i oba włącz przyciskiem.
[#11] SamFlex Core

@Mufa, post #6

to nie jest proces bootowania tylko restartu a t o zupełnie inna para kaloszy. Najlepiej wrzuć filmik startu x1000 od zera aby było widać naciskanie przycisku power tak jak ja zrobiłem i tak jak było widać w filmikach z X1000 do których dałem namiary.

co do pandy to jak długo z komputerami mam doczynienia to zawsze jak coś nie wyrabiało lub był problem z akceleracją sprzętową to się obraz rwał co skutkowało właśnie brakiem v-sync i tearingiem. Oczywiście odtwarzanie filmu z v-sync na monitorze/projektorze spowoduje drobny judder dlatego trzeba ustawić monitor/projektor w odświeżanie będące wielokrotnością 23.976 Hz. Na potrzeby prezentacji płynnego odtwarzania filmu wystarczy jednak zwykłe 60Hz bo każdy i tak jest przyzwyczajony do juddera jeśli ogląda filmy na kompie lub z kompa na TV. Brak V-Sync sugeruje że był brak akceleracji sprzętowej więc film był wyświetlany nieprawidłowo. Oczywiście nie oznacza to ze procesor nie wyrabiał tylko oznacza że jest problem ze sterownikami do grafiki lub odtwarzaczem który nie potrafi z niej skorzystać bo nikt nigdy nie chciałby nie mieć v-synca podczas odtwarzania video więc nie jest to celowy efekt. Dla mnie słowo "płynne" oznacza "gotowe do oglądania" a film bez v-sync gdzie co któraś klatka jest przecięta w połowie nie jest gotowy do oglądania więc to nie było płynne. Może rozminęliśmy się z definicją płynności...

Nie uważam się za eksperta od X1000 aczkolwiek pewne zdanie mogłem sobie wyrobić z dostępnych w internecie danych. Jeśli uważasz że moje zdanie jest bez sensu możesz mnie olać albo możesz spróbować je zmienić wrzucając do netu świeższe dane (ot choćby ten start komputera tylko od początku a nie restart). Pożyczyć X1000 nie mam skąd i i tak bałbym się pożyczać tak drogi sprzęt. Kupić nie kupię bo jest za drogi i z tego co narazie wiem za słaby aby spełnił moje wymagania obliczeniowe...
[#12] SamFlex Core

@krashan_, post #10

Czyli te wszystkie procedury tylko na minus windowsa przemawiają :D
[#13] SamFlex Core

@parallax, post #12

Dzieje się to nie bez powodu. Przy warm resecie mogą zostać "śmieci" w pamięci. A potem zdziwienie, że coś się wywaliło. Chociaż w sumie to Amiga, człowiek przywyknął...

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 22:03:56 przez recedent
[#14] SamFlex Core

@parallax, post #12

Peceta można hibernować.
[#15] SamFlex Core

@parallax, post #12

To się nazywa odwracanie kota ogonem, najpierw mowa o starcie a potem prezentowany restart :)

parallax: a niby X1000 nie ma na starcie tego wszystkiego? Przecież to też pc, tylko że z PPC :)

Co do newsa - chyba im sprzedaż nie idzie, ciekawe do jakiej ceny zejdą :)

AOS jest do zabawy a nie filmów w fullHD, wystarczy i 667MHz.

Tylko cena to pomyłka :)
[#16] SamFlex Core

@kjb666, post #15

NIGDY nie widziałem PC z PPC. Oświeć mnie jeśli się mylę.
[#17] SamFlex Core

@KingJulian, post #16

[#18] SamFlex Core

@recedent, post #17

A zdajesz sobie sprawę że na linkowanej stronie słowo PPC nie występuje? Poza tym wyciągnąłeś znaczenie PC nie z polskiego (które jest podane na początku linkowanego artykułu "Z powodów historycznych nazywane są pecetami ze względu na zgodność z IBM-PC") tylko z angielskiego "personal computer".
Tu jest właśnie pewna charakterystyczna cecha języka polskiego że my na jedną rzecz mamy kilka określeń, i niuans istniejący w języku polskim w angielskim nie zaistnieje. No i twoim tokiem myślenia (odrzucenie niuansu językowego czyli pecet=personal computer bez względu na procesor) wszystkie Apple od Apple I do eMac to pecety. No to brnijmy dalej MorphOS na pecety! Fuj
[#19] SamFlex Core

@adam_mierzwa, post #18

MorphOS na pecety PPC, wyszedł, tak samo jak AmigaOS4.x :). (mam na myśli pegasosa).

Nawet jest odpowiednik BIOS'u w tych pecetach, ale wracając do offtopa - parallax twierdzi że minusem peceta jest całe to testowanie ramu na starcie, itd.

Nie o to chodzi, bo i tak można testowanie wyłączyć lub zostawić włączone w obydwóch porównywanych komputerach.

Rozchodzi się o to aby pokazać ile czasu zajmuje odpalenie AmigaOS4.x na sprzęcie klasy AmigaOneX1000. Prosto z mostu (nie owiniętego w bawełnę).
[#20] SamFlex Core

@kjb666, post #19

Ostatnie Update 5 skróciło start - u mnie o 10 sekund (czyli do 50 sekund - A1 XE)
Niestety Kickstart leci z dysku nie z kości ROM, plus inne rzeczy - myślę że z pół minuty dla A1 X1000 wyjdzie. Niestety nie posiadam, więc trochę bawełny jest
[#21] SamFlex Core

@adam_mierzwa, post #20

Ostatnie Update 5 skróciło start - u mnie o 10 sekund (czyli do 50 sekund - A1 XE)

MorphOS 3.1 na PowerBooku wstaje 27 sekund od momentu wciśnięcia przycisku zasilania do gotowego blatu i uruchomienia wszystkiego z WBStartup. X1000 ma SATA zamiast IDE, 333 MHz nadwyżki w procesorze i 3 razy szybszy dostęp do pamięci, więc powinna pobić ten wynik...
[#22] SamFlex Core

@recedent, post #17

Na moim starym C-64 też jest napisane "Personal Computer". Normalnie pecet pełną gębą !
[#23] SamFlex Core

@KingJulian, post #22

W reklamach ZX Spectrum też było hasło "pc", ale nie jest on zbudowany z płyty głównej i portów na karty rozszerzeń + Bios do tego "czy open firmware", co jest charakterystyczne dla pecetów...

Wracając do testów - jak widać to nie wina pecetów, tylko systemów na nich zainstalowanych :]
Żeby nie było, maki też na początku coś tam sobie testują, jak widać jeden z porównywanych post amigowych systemów, jest lepiej zrobiony :)

No chyba że ktoś twierdzi że to nie wina systemu, tylko AmigaOne jest gorsza od strucli ze śmietnika. Możemy podyskutować :)
[#24] SamFlex Core

@krashan_, post #21

RetroBSD na mikrokontrolerze PIC32 80MHz wstaje 5 sekund od momentu podłączenia zasilania (bo przycisku tam nie ma) do uruchomienia wszystkiego ze skryptu startowego. PB ma IDE zamiast karty SD, ponad 1GHz nadwyżki w procesorze i cholera wie ile razy szybszy dostęp do pamięci, więc powinien pobić ten wynik...

Czy czegoś to dowodzi? Wg. mnie nie. Porównywanie gruszek z pomarańczami.
[#25] SamFlex Core

@strim, post #24

Czy czegoś to dowodzi? Wg. mnie nie.

Według mnie też nie. Zatem cel Twojego postu dla nas obu pozostaje niejasny .
[#26] SamFlex Core

@krashan_, post #25

Bo niejasny jest cel porównania szybkości startu dwóch zupełnie innych maszyn, z zupełnie innymi systemami operacyjnymi... Np. X1000 z OS4 i PB z MOSem . Nawet jeśli jedno wstaje szybciej niż drugie to niczego nie dowodzi.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 11:31:57 przez strim
[#27] SamFlex Core

@strim, post #26

Możemy porównać start MorphOS-a i AmigaOS 4 na tym samym Pegasosie 2, akurat mam pod ręką. Ale to przecież też niczego nie dowodzi, prawda?
[#28] SamFlex Core

@krashan_, post #27

Porównanie na tym samym sprzęcie może mieć już jakiś sens. Ja np. mam Pegaza II ale nie mam na nim AmigaOSa, wiec nigdy nie moglem tego sprawdzić .

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 14:00:44 przez strim
[#29] SamFlex Core

@adam_mierzwa, post #18

A zdajesz sobie sprawę że na linkowanej stronie słowo PPC nie występuje?


Występuje (w domyśle), tutaj:

Poza tym są jeszcze komputery Mac firmy Apple

oraz tutaj:

Najbardziej znane komputery osobiste:

(...)firmy Apple: (...) Power Mac G3, Power Mac G4, PowerBook, iBook, iMac, eMac
[#30] Re: SamFlex Core

@parallax, post #12

Czyli te wszystkie procedury tylko na minus windowsa przemawiają


Nie tylko na niekorzyść Windowsa, ale też np. MorphOSa, te systemy nie dorobiły się opcji miekkiego resetu, więc u nich reset trwa zawsze tyle co pierwszy start (ewentualnie nawet dłużej). Na szczęście develeperzy AmigaOS zadbali o to aby amigowcy nie marnowali czasu gapiąc się bez sensu w czarny erkan.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem