[#31] Re: SamFlex Core

@strim, post #28

Porównanie na tym samym sprzęcie może mieć już jakiś sens. Ja np. mam Pegaza II ale nie mam na nim AmigaOSa, wiec nigdy nie moglem tego sprawdzić


Może mieć taki sens jak porównanie startu na tym samym sprzęcie Windows XP vs. Windows 95. Nie wiem jak ciężki jest MorphOS 3, ale pamiętam że w czasach kiedy instalka AmigaOS 4.0 zajmowała 250MB, MorphOS 1.45 miał bodaj 37MB. Dziś AmigaOS 4.1 to prawie pół GB danych na partycji, coś mi mówi że MorphOS to dużo mniejszy system. Oczywiście wiadomo że na starcie nie jest ładowana cała partycja, ale większy system to zazwyczaj potencjalnie więcej danych do ładowania. Wszak najszybciej to bootował się goły AOS 3.1 (2.5MB po instalacji) na A1200.
[#32] Re: SamFlex Core

@Mufa, post #30

Mufa, Ty naprawdę nie rozumiesz różnicy pomiedzy soft a hard restartem ????
Jeśli dla Ciebie amigowy soft-reset to lek na całe zło, to przepraszam, ale kompromitujesz się.
[#33] Re: SamFlex Core

@Mufa, post #30

Na szczęście develeperzy AmigaOS zadbali o to aby amigowcy nie marnowali czasu gapiąc się bez sensu w czarny erkan

No tak, biorąc pod uwagę tak dużą ilość resetów AmigiONE dziennie ma to na pewno sens...
Uwielbiam te wychwalanie jakiejś pierdołowatej funkcji AOS4 przez użytkowników tego systemu brzmiące właśnie w tym stylu: "Na szczęście developrzey AmigaOS zadbali o to..."
[#34] Re: SamFlex Core

@luk, post #33

Miękki reset to akurat jest standard, i lepiej że jest zamiast żeby tego nie było.
Wszystko jest względne - np. u mnie (stary laptop) Windows 2000 startuje wolniej niż PCLinuksOS (aktualny) z LXDE.
Nawet ten sam system na tej samej konfiguracji może mieć różnice. Nie ma dwóch identycznych komputerów (no chyba że w dzień zakupu).
Wogóle cała ta dyskusja o prędkości uruchamiania się jest bez sensu. Bardziej istotna jest lekkość w czasie pracy komputera, jego użyteczność wynikająca z oprogramowania, etc. czym my się zajmujemy...
[#35] Re: SamFlex Core

@adam_mierzwa, post #34

No chyba że komputer jest niestabilny i wskazane jest aby się szybko podniósł. Na poparcie tego stwierdzenia podeprę się cytatem z bloga komputera AmigaOne:
"zakładka z Devinfos pokazuje że na 75 godzin pracy twardego dysku (czyli de facto komputera bo nie ma tak nigdy że komputer pracuje bez dysku systemowego) było 354 restartów. Czyli reset następował częściej jak raz na kwadrans.

Oczywiście były restarty co kilka minut, a było i tak że komputer chodził bez zwieszki godzinę. Wbrew pozorom resety następowały nie z niecierpliwości (takich resetów było bardzo niewiele) ale w większości z konieczności z powodu freeze (zamrożenie systemu).

Myślę że dowód jaki podałem jest wystarczający. AmigaOS nie jest systemem stabilnym, przynajmniej nie na każdej konfiguracji. Chyba że ktoś przesuwa jedynie ikony wtedy jest. Konieczność resetowania średnio częściej jak co kwadrans dyskwalifikuje go z codziennego użytkowania jako tzw. normalny system."

A ja głupi się zastanawiałem dlaczego ktoś sprzedawał kompletnego (budowa, zasilacz, karty w środku nawet klawiatura) Sama za jedyne tysiąc złotych. Widać jemu też się wieszał.


Pozdrawiam
[#36] Re: SamFlex Core

@RadoslawF, post #35

Miło że zaglądnąłeś na mój blog. Widzisz, mam życiową zasadę - jedną wielu - nie lubię ściemniania. Tak się składa że mój komputer był niefixowany i miałem "kupę zabawy" z nim (ogólnie to był przypadek skrajny, z tego co wiem inni nie mieli aż tylu problemów). Większość zwieszek była podejrzewam przez obsługę DMA, nie chcę tego wałkować tu, bo zrobiłem to tam gdzie zaglądnąłeś.
Oczywiście podtrzymuję wszystko co napisałem - AmigaOS jest niestabilny, brak ochrony pamięci itd. Mam nadzieję że za pół roku zamieszczę dużo korzystniejszy screen - możesz mnie trzymać za słowo, na pewno to zrobię.

Trudno mi powiedzieć dlaczego ktoś sprzedawał tego konkretnego SAM-a - może kupował mocniejszy model, a może wogóle amigowanie mu nie spasowało - ja bym tym się nie podpierał.

Myślę że stabilność AmigaOS zależy też od konfiguracji - przykładowo X1000 ma niewielu użytkowników, ale bardzo wielu z nich to betatesterzy co na pewno korzystnie rzutuje na stabilność. Starą AmigaOne XE nikt się dziś nie przejmuje (ostatnia aktualizacja firmware - 2005 r. - bez komentarza).
[#37] Re: SamFlex Core

@adam_mierzwa, post #36

"Starą AmigaOne XE nikt się dziś nie przejmuje (ostatnia aktualizacja firmware - 2005 r. - bez komentarza)."

I to spory błąd. Systemu na inne wyroby nie sprzedają, OneX1000 ma zaporową cenę, nie ma praktycznie innej możliwości przetestowania systemu poza kupnem komputera z nim, a ty mnie do kupna zniechęcasz naprawdę skutecznie.


Pozdrawiam
[#38] Re: SamFlex Core

@michalmarek77, post #32

Mufa, Ty naprawdę nie rozumiesz różnicy pomiedzy soft a hard restartem ????


Rorumiem dobrze, jeśli odniosłeś inne wrażenie musisz mieć zaiste pokrętny sposób rozumowania.

Jeśli dla Ciebie amigowy soft-reset to lek na całe zło, to przepraszam, ale kompromitujesz się.


Npisałem po prostu że to fajna funkcja której nie mają niektóre konkurencyjne systemy. Lek na całe zło? - myślę że w Twoim przypadku byłoby nim powrócenie do podstawówki i nauka czytania ze zrozumieniem.
[#39] Re: SamFlex Core

@RadoslawF, post #35

Myślę że dowód jaki podałem jest wystarczający. AmigaOS nie jest systemem stabilnym, przynajmniej nie na każdej konfiguracji. Chyba że ktoś przesuwa jedynie ikony wtedy jest. Konieczność resetowania średnio częściej jak co kwadrans dyskwalifikuje go z codziennego użytkowania jako tzw. normalny system."


Dowód jaki podałeś jest z gatunku takich że jeden Xsiński zatarł silnik od Toyoty po 15 minutach jazdy, więc Toyoty nie nadają się do jeżdzenia, chyba że tylko wprowadzamy i wyprowadzamy samochód z garażu.
System AmigaOS 4.1 to nie jest jakiś tam hobbystyczny projekt jednego człowieka, który ma gdzieś czy i jak chodzi to innym. To produkt komercyjny wspierany przez rzeszę kilkuset betatesterów wyłapujących błędy. Naprawdę trzeba mieć dużo złej woli aby tak bez zastanowienia głosić takie tezy jak głosisz Ty.
[#40] Re: SamFlex Core

@RadoslawF, post #37

Czy zniechęcam skutecznie? Wydaje mi się, że są lepsi
Jak już tak szczerze sobie rozmawiamy w offtopie w Pręgierzu to podam ci pewne moje spostrzeżenia.
Blog (docelowo strona) stworzyłem po to żeby przedstawiać problemy i ich rozwiązania. To nie ma być reklama i wciskanie na siłę komukolwiek czegokolwiek. Jest dla osób zaczynających z AmigaOS 4, pomaga też podjąć świadomą decyzję.
A jakie moje spostrzeżenia? Mam link w stopce i co czytają ludzie chodzący z PPA? Nie interesuje ich AmigaOS, interesuje szukanie wad - chętnie poczytają o awariach, o USB, o zwieszkach. Ale w życiu o programach pod AmigaOS czy chociażby oglądnąć obrazki jak wygląda najnowsza wersja. Po co.
Gdy powstała polska strona o Morphosie zaglądałem tam z początku często. Ale nie rejestrowałem się bo nie jestem użytkownikiem tego systemu ani nawet sympatykiem. W życiu nie przyszłoby mi szukać "dziury w całym" dociekać jego wad. Przeglądnąłem wszystkie artykuły (fakt, nie ma ich zbyt wiele) z ciekawości. Czasem zaglądam i cieszę się ze się rozwija - mimo że nic mi z tego.
Zawsze jest tak że każdy może coś zrobić. Skoro są ludzie którzy użytkują sprzęt a nie tylko dyskutują - stron prywatnych powinno być więcej. To powinno wyglądać w ten sposób, a nie sprowadzać "amigowanie" do "bicia piany".
To są właśnie różne podejścia.

Możesz przeglądnąć wszystkie moje posty i komentarze na forum - nie znajdziesz krytykowania innych systemów. Nie wstydzę się pisać o wadach tego który znam i używam - mam do tego prawo. Jak to jest odbierane - różnie.
Przykładowo - kolega Ender dajmy na to nie jest programistą, ale może np. zrobić galerię systemu MorphOS na stronę (strona ma z rok i nie dorobiła się galerii - link pusty). Ma ten system i używa.
Ty np. też (chyba ze nie czujesz potrzeby, nie masz czasu/ochoty) możesz podzielić się wiedzą (z tego co pamiętam z twoich postów masz sporą jeśli chodzi o "klasyka"). Coś napisać np. do PPA papierowego. Nie chcę być źle odebrany (że wtrącam się w cudze hobby, dyktuję co kto ma robić) - chodzi mi o zwykłe, pozytywne podejście.
Każdy jakby coś zrobił, nawet niewielkiego - to pchalibyśmy ten wózek (czy tez wózki) do przodu. A tak - bezproduktywne wytykanie sobie palcami.

Co do obecnej sytuacji AmgaOS 4. Sprzęt w którym wprowadzono współczesne technologie (złącza, katy grafiki) toruje jakby drogę. Opracowane rozwiązania (np. obsługa procesorów wielordzeniowych) - to wszystko da owoc dopiero w przyszłości. Funkcjonalnie żaden system na dziś nie spełnia współczesnych standardów. To jest mozolne gonienie świata. Docelowo marzę o jakimś normalnym (cena i wydajność) komputerze z AmgaOS, z solidnym bundle packiem (np. konwersje gier z klasyka czy współczesne wersje topowych programów) i t.d. Może dożyję. A może nie - Trevor zwinie zabawki, MorphOS team zwinie zabawki, etc. - a my dalej będziemy się kłócić czuje lepsze.
[#41] Re: SamFlex Core

@RadoslawF, post #35

Tak na marginesie to łączenie miękkiego resetu ze zwiechami jest tylko manifestowaniem nieznajomości tematu. Owszem czasami bywają takie zwiechy że miękki reset pomaga. Najczęściej jednak pomgaga w takich przypadkach zwykłe wciśnięcie odpowiedniej opcji w GR i można pracować dalej. Jeśli komputer naprawdę się zawiesi to potrzebny jest twardy reset, który oczywiście również można wykonać stosowną kombinajcą klawiszy bądź przysiskiem na obudowie. Konieczność stosowania tekiego resetu to jednak przy normalnej pracy na pewno nie średnio co 15 minut, ani nawet co 15 godzin, z mojego ośmioletniego doświadczenia z pracą przy AmigaOS raczej powiedziałbym że to się przydaje raz na 15 dni.
Do czego więc przydaje się miękki reset - rzekłbym do szybkiego rozwiązywania różnych drobnych problemów. Pierwsza lepsza rzecz jaka przychodzi mi do głowy, to np. włożenie do czytnika nieczytelnej płyty CD. Wiadomo że czytnik będzie mielił z minutę próbując odczytać dysk i wciskanie przycisku wysuń rzadko kiedy pomaga. Ty już wiesz że i tak nic z tego nie będzie, nie chcesz czekać, szybki resecik wysuwasz płyte i po kłopocie. To tylko jeden z przykładów. No ale oceń sam czy miękki reset to jakaś wada i lepiej takiej możliwości nie mieć, czy jednak lepiej mieć?
[#42] Re: SamFlex Core

@adam_mierzwa, post #40

Każdy jakby coś zrobił, nawet niewielkiego - to pchalibyśmy ten wózek (czy tez wózki) do przodu. A tak - bezproduktywne wytykanie sobie palcami.


Mógłbym pod tym podpisać się wszystkimi rękoma i nogami.
[#43] Re: SamFlex Core

@adam_mierzwa, post #40

"A jakie moje spostrzeżenia? Mam link w stopce i co czytają ludzie chodzący z PPA? Nie interesuje ich AmigaOS, interesuje szukanie wad - chętnie poczytają o awariach, o USB, o zwieszkach. Ale w życiu o programach pod AmigaOS czy chociażby oglądnąć obrazki jak wygląda najnowsza wersja."

To że do dyskusji wykorzystałem fragment o awariach nie oznacza że tylko ten przeczytałem, nie wnioskuj też po jednej wypowiedzi ze akurat to czytają ludzie z PPA ani że ten blog jednak ludzie z tego portalu czytają. A żeby udowodnić ze czytałem coś więcej to masz moją prywatną pochwałę z podziękowaniem za przetestowanie (bez instalacji wprawdzie) i opisanie wrażeń wywołanych przez CommodoreOS.

"a my dalej będziemy się kłócić czuje lepsze. "

Aktualna kłótnia z tego co widzę nie dotyczy czyje lepsze, dotyczy czy sprzęty z AOS4.x maja prawo do nazwy "Amiga", formalnie nie mają.


Pozdrawiam
[#44] Re: SamFlex Core

@Mufa, post #41

doczekamy się kiedyś na ten filmik startu amigi X1000?

BTW. jeśli mówimy o oszczędności to KLIK! Tak się odpala kompa w XXIw. a nie że włączasz kompa i odrazu robisz reset z powodów znanych tylko właścicielom X1000
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem