kategoria:
[#1] Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!
Szukałem dłuższy czas karty pamięci do swojej Amigi 1200. Czekałem długo na A1208 spodziewając się że nowa karta, na gwarancji - będzie lepszym rozwiązaniem niż pamięć retro typu Elbox czy Elsat - NIC BARDZIEJ MYLNEGO!, ale po kolei...
Z kartą tą od początku były problemy z kopiowaniem plików z karty pamięci - zwieszanie, resetowanie, guru meditation... Sprzedawca, producent twierdzili że sprzedali ich tyle że coś z moją Amigą na pewno... Straciłem kupę czasu na kombinowaniu różnych rozwiązań na sprawdzenie tej karty, ale efekt zawsze ten sam - karta A1208 włożona - problemy, wyjmę kartę, wszystko działa, zero problemów, programy do testowania całą noc nic nie wykrywają.
W końcu oddałem Amigę oraz zasilacz do wylutowania kondensatorów i ich sprawdzenia - bo wielu tak zalecało... Kondensatory okazały się mieć WZORCOWE parametry, dowiedziałem się też że te stare kondensatory były bardzo trwałe i były dużo lepiej wykonane niż obecne tandety które faktycznie jak się już raz wymieni to potem co 2-3 lata trzeba wymieniać, stąd moja przestroga do wszystkich którzy chcą wymieniać kondensatory "bo tak wypada, bo tak wszyscy mówią - ostrożnie z tym, w ostateczności, kiedy wykluczycie inne rzeczy!" bo można tylko na minę się wsadzić wymieniając swoje być może dobre które posłużyć mogą kolejne 20 lat...
Ostatecznie kartę odesłałem do "retroami" aby tam czekać MIESIĄC zanim ją łaskawie sprawdzili w swojej Amidze, gdzie okazało się że "wszystko niby z nią ok".
Zwróciłem się do producenta żeby ją sprawdził, więc ten ją sprawdził i stwierdził to samo, że u niego wszystko ok... pytam czemu u mnie nie skoro wszystko z Amigą ok, może chcecie na testy te moją Amigę, sprawdzicie co z tą kartą nie tak, bo Amigę mam w pełni sprawną, - usłyszałem że nie mają czasu na takie zabawy, że na wszystkich innych działa i nie będą się zajmować tym. Producent zasugerował że mają wersję "eksportową z pozłacanymi ścieżkami" no więc mówię że może niech te wyślą to sprawdzę. No niby możemy wysłać ale 40 zł dopłaty... Z wielką łaską zszedł na 30 zł. Po otrzymaniu oczywiście karta tak samo działała albo jeszcze gorzej bo Amiga potrafiła W OGÓLE się z tą kartą nie podnieść. Oczywiście znów próbowałem skontaktować się aby może jednak zajęli się sprawą i zobaczyli o co chodzi, jednak ani sprzedawca ani producent nie byli zainteresowani i zlewali moje maile czy telefony, że nie mają czasu, innym działa...
Zrezygnowany zdecydowałem że odsyłam te kartę w takim razie, i tu znów wymyślanie że faktury podpisać, ostemplować i odesłać pocztą choć nie ma takiego obowiązku wg Prawa Ordynacji Podatkowej, ale widać kolesie stwierdzili że chcą jednak obrzydzić się do końca.
Do chwili obecnej mimo potwierdzenia otrzymania korekt, paru maili DO CHWILI OBECNEJ NIE OTRZYMAŁEM ZWROTU KASY!
Dziś producent na informację ode mnie że kolejny Amigowiec ma z ta kartą problemy, dopiero się wystraszył i napisał że "Osobiście zajmę się jego kartą wraz z Amigą. " - no zobaczymy, szkoda że moje zgłoszenie olali...

Podsumowując: długo myślałem czy zdecydować się na kartę retro czy współczesną.
Jednak po TAKICH przygodach, zmarnowanym czasie, kilkudziesięciu złotych na wysyłki, użeraniu się z nimi, czekaniu ponad miesiąc od wysyłki żeby w ogóle wziął do reki kartę!, potem kolejnych 2 tygodni na odesłanie poprzez producenta...
Osobiście ZDECYDOWANIE ODRADZAM ZAKUP współczesnej karty pamięci A1208 oraz obsługę w https://retroami.com.pl

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 11:24:47 przez amigancik

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 11:25:48 przez amigancik
[#2] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@amigancik, post #1

stare kondensatory były bardzo trwałe i były dużo lepiej wykonane niż obecne tandety które faktycznie jak się już raz wymieni to potem co 2-3 lata trzeba wymieniać
Ktoś Cię okłamał.
[#3] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@amigancik, post #1

Bądź poważny kolego. W środowisku amigowym zarówno producent jak i sklep mają ugruntowaną pozycję i nienaganną opinię. Przypuszczam, że chłopaki mają zajęcie i nie będą skupiać się na twoim egzemplarzu karty, żeby ją przetestować w godzinę czy jeden dzień. Poza tym w takim czasie to można sobie ugotować zupę albo usmażyć schabowego i frytki, a nie przetestować kartę. Zauważ, że to mali przedsiębiorcy, którzy nie mają do dyspozycji sztabu ludzi typu testerzy, serwis, wróżki ...

Może jesteś po prostu pieniacz? Z tymi kondensatorami to dałeś. Parametry może i mają właściwe, co nie wyklucza że się spuszczą za tydzień czy rok. Lepiej dmuchać na zimne.

Skoro oni nie mieli problemów z kartą i przesłana inna karta również nie działa prawidłowo, nasuwa się wniosek, masz panie problem z Amigą.

Osobiście korzystałem z usług ww. i szczerze polecam ww. Miałem kiedyś problem z ACA 1233 zakupioną w Retroami, ale źródło problemów wynikało z Amigi. Z inną Amigą karta działa do dziś. Korzystasz ze starego sprzętu i miej świadomość, że pozornie sprawna maszyna nie musi działać prawidłowo.

Pozdro i życzę ostudzenia emocji.
[#4] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@amigancik, post #1

Ja bym od razu nie zarzucał niedziałania karty, gdyż z Twoją Amigą nie działa. Kiedyś w dawnych czasach kupiłem za dużo większe pieniądze Apollo 630//882/40MHz z 32 Fast.. I co? I nie byłem w stanie zmusić jej do stabilnej pracy z moją Amigą 600, po wielu próbach testach, czyszczeniach złącz, doginaniu nóżek bo się od wkładania i wyjmowania podstawka poluzowała, postanowiliśmy z kolegą tak dla testu włożyć kartę do jego A600 - i wielkie zaskoczenie, karta działała stabilnie jak skała, wszystko śmigało jak należy, zatem rozwiązaniem problemu było zamienienie się na płyty główne za dopłatą dla kolegi, gdyż on nie planował żadnych kart turbo w swojej A600 montować. A było to jeszcze w latach 90-tych, kiedy ten sprzęt nie był tak wiekowy, a jak widać trafiały się płyty teoretycznie działające jak należy (bez karty z HDD i CD-RW komputer działał poprawnie), jednak mające jakiś defekt niewiadomogdzieiczemu. I na pierwszy rzut oka wyglądałoby to na błąd karty, skoro bez Amiga pracuje jak należy, ale jak widać prawda wcale nie jest taka oczywista. Powodzenia w uruchamianiu karty życzę i znacznie więcej spokoju i opanowania.
[#5] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@amigancik, post #1

Przykra sprawa, ale akurat obie te firmy to TOP naszych amigowych przedsiębiorców, producent i dystrybutor. Dziesiątki (a może i więcej) zadowolonych forumowiczów z ppa Ci to potwierdzi w tym ja.
[#6] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@amigancik, post #1

Żal.pl level expert...

Myślę, że wszyscy którzy mieli odczynienia z RetroAmi/ITU oraz Architect1200 ZDECYDOWANIE POLECĄ wszelką współpracę z oboma osobami/sklepami... Publiczne obrzucanie Ich g**** skończy się raczej smrodem wokół Ciebie i tylko Ciebie...

Bzdury które piszesz o kondensatorach świadczą jednoznacznie o wiedzy i doświadczeniu retro/elektronika osoby której oddałeś sprzęt...

Żal komentować, pewnie jak byś smrodu nie robił znalazł by się nie jeden który by przetestował Twoją kartę albo pożyczył Ci inną do testów, a w takiej sytuacji to np. ja mogę życzyć wszelkiego niepowodzenia w temacie...
[#7] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@amigancik, post #1

Wracając do tematu - ciekawe swoją drogą, co może być nie tak. To już nie pierwszy przypadek o którym słyszę (a sam doświadczyłem ich co najmniej kilka razy - pozdro dla p. Jensa z Individual Computers ), że nowe urządzenia działają losowa na *starych* Amigach. Celowo podkreślam "starych", bo pewnie chodzi o to, że nowe karty są na nowych, czyt. szybszych podzespołach i są problemy z timingami. No ale ja się nie znam. Tak tylko gdybam...
[#8] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@Krashan, post #2

tantal się może wylać
[#9] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@amigancik, post #1

I dlatego, że skoro wg Ciebie karta jest trefna, wystawiasz takową na Giełdzie, nie wspominając w opisie o problemach? Ok...

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 14:34:52 przez tbone
[#10] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@tbone, post #9

Moja Aca 1230 nie działała z płytą 1D4 , nawet timingfix nie pomógł po wymianie płyty na 2B wszystko hula. Sporo rzeczy kupiłem w Retroami i ja sklep jak najbardziej polecamOK

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 14:45:29 przez zorkadar
[#11] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@amigancik, post #1

Smiech rozbawiłeś mnie, nie powiem.
[#12] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@tbone, post #9

przeciez to normalna praktyka na tym forum.
Cos nie dziala? to jazda na allegro jako "nietestowane"
[#13] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@misiek2, post #3

Bzdura !

Wniosek jest taki, ze producent karty podal bledna informacje, ze karta dziala ze wszystkimi Amigami a nie dziala.
A dlaczego? bo teraz nikt niczego nie testuje, zeby jak najszybciej opylic to co sie wyprodukuje.
Po co testowac? przeciez czas to piniadz...


Kupilem nowiusienka karte turbo do Amigi. Wszystko ladnie pieknie gierki smigaly ze az milo... tyle ze po 8 godzinach grania zwiecha. Za drugim razem to samo i za trzecim to samo.

Karte ladnie zapakuje i sprzedam na allegro jak super karta do Amigi - POLECAM OK
[#14] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@selur, post #12

Ok. Co do kondensatorów, to nie masz racji. Jak projektowali a1200, to już wtedy widmo bankructwa patrzyło im w oczy, więc oszczędzali na komponentach jak tylko się dało. Uwierzę w twoją historię o kondensatorach w a500, a3000, a4000, ale 1200, cd32 i 600 miało najtańsze z dostępnych!
Wszyscy jedziemy na starych, często naprawianych komputerach, i takie rzeczy się zdarzają. Miałem kiedyś płytę, która wykładała się na każdej karcie turbo. Nie wiem czemu.
Co do sklepu i ich potraktowania, to jednak chłopaki mogli bardziej stanąć na wysokości zadania. My wszyscy ich chwalimy, bo nie mamy problemów, a to jest może tak jak z ubezpieczycielem? Nie powinno się chwalić za apkę, infolinię, cenę i za to, jak długo z nim jesteśmy, tylko jak cię traktuje w przypadku wypadku :)
[#15] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@amigancik, post #1

Ta karta z twoim egzemplarzem nie będzie działać, dociekanie przyczyny może być praco i czasochłonne. Czasami przyczyna może leżeć po obydwu stronach. Wymagane czasami timing fixy robione w sprawnych Amigach, są dowodem na to, że Amiga Amidze nie równa.
[#16] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@sanjyuubi, post #15

Ciekawe czy była taka informacja na stronie sklepu przy produkcie...
[#17] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@Ralpheeck, post #14

Jeśli chodzi o A4000 to kondensatory są równie g****ane co w A1200, w niektórych płytach robią spustoszenie prawie takie jak Varta przy RTC Posiadacze A4000 przed recap'em (o ile w ogóle tacy są) nie powinni spać spokojnie, wierząc w "szczelność" kondensatorów na mobo

Akurat mnie poza kilkoma w 100% bezproblemowymi zakupami w RetroAmi trafił się ostatnio drobny problem - chłopaki wysłali 3.1.4 do A400T zamiast A4000, wszystko zostało mega szybko wyjaśnione, towar wymieniony bez żadnych problemów na prawidłowy.

A wracając do meritum - czy kolega przed zrobieniem g****burzy sprawdził swoją Ami z inną kartą turbo albo chociaż FAST RAM? Czy podobne problemy występują z "prawdziwym" dyskiem HDD albo na innych modelach kart CF?
[#18] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@morph123, post #16

Wlutu starych kondensatorów nawet nie komentuję...


Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 16:16:02 przez tbone
[#19] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@amigancik, post #1

Po pierwsze czy sprawdziłeś kartę z inną Amiga.
Miałem podobną sytuacje i okazało się że mam walniętą płytę.
Kupowałem tu i zamiast robić g...o burzę, po pierwsze poszukałem pomocy w sprawdzeniu na innej Amisi. Jak bym zrobił tak jak ty, to obrzucił bym gównem bogu ducha winnego Amigowca, a tak mam sprawną kartę w naprawdę dobrej cenie, płytę też tu sprzedałem, opisując awarie. Z tego co wiem posłużyła do budowy re-A4000.
[#20] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@amigancik, post #1

Naprawiam nasze przyjaciółki od lat i jak czytam to co piszesz o kondensatorach to mi sie włos na głowie jeży. Płyty jak i układy specjalizowane a Amigach były modyfikowane przez lata produkcji i jak juz ktoś wczesniej wspomniał, nie jestes pewien czy Twoja płyta nie była kiedyś naprawiana i nie wlutowano układu specjalizowanego nie tej serii co potrzeba. Efekt moze być taki jak masz. Niby płyta działa ale nie do końca. Miałem podobny przypadek z karta ACA. Płyta sprawna, karta na innych płytach działała a na tej nie chciała. Wiele czasu spędziłem żeby dojść o co chodzi. Recap, timing fix i nic nie pomagało. Dopiero podmiana jednego z ukladow pomogła. I żeby było śmieszniej ten wylutowany układ na innej płycie działa bez problemów z kartami ACA.
[#21] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@amigancik, post #1

Każdy ma tu swoją rację - Tobie nie działa karta i przedstawiłeś fakty jak zostałeś potraktowany przez sprzedającego i producenta a z drugiej strony reszta broni kolegów. Rozumiem, że Amiga Amidze nie równa natomiast ciekawe czy na etapie testów karta została przetestowana z każda rewizją płyty i czy tylko jedna rewizja-jedna płyta?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 17:30:54 przez tomko
[#22] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@morph123, post #16

Ciekawe czy była taka informacja na stronie sklepu przy produkcie...


Ale jaka? Że na niesprawnej Amidze może nie działać?

Na stronie Jensa można znaleźć taką informację:

Commodore and Escom have made all kinds of mistakes when assembling A1200 motherboards. Internal memos from Commodore are available that clearly say to remove capacitors E123C and E125C for any version of the Budgie chip, yet, you can find lots of boards out there that have these capacitors assembled. Less often, but at least as severe, some boards have capacitors E121C and E122C assembled. This will harm the quality of the 14MHz board clock to a degree where most accelerators (not just ours!) become instable.


Błędy Commodore nie obligują producentów sprzętu do brania odpowiedzialności za niedziałający sprzęt z ich powodu, jeśli już, to jest to tylko i wyłącznie ich nieprzymuszona wola i gest uprzejmości. Nie będę mówił już o fakcie, że aby wyłapać jakieś niuanse, trzeba posiadac płytę główną, która takie problemy sprawia, a także wykonać "fix" w celu sprawdzenia czy problem został rozwiązany.



Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 18:24:53 przez sanjyuubi

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 18:31:03 przez sanjyuubi
[#23] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@amigancik, post #1

Kwestionujesz jakość u producenta karty, ale nie bierzesz pod uwagę braku jakości u Commodore lub jego dostawców?
Przecież jakiś producent kiedyś też mógł olać qc.
[#24] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@amigancik, post #1

eee kolego piszesz że "tu znów wymyślanie że faktury podpisać, ostemplować i odesłać pocztą choć nie ma takiego obowiązku wg Prawa Ordynacji Podatkowej" a gdzieś to wyczytał?
z tego co piszesz to sprzedawca wysłał ci korektę faktury vat i na tej podstawie chciał ci pewnie oddać kasę po zwrocie towaru, ty nie podpisałeś a masz obowiązek bo inaczej sprzedawca nie ma podstaw do odliczenia zapłaconego vatu, tak panie
a jak nie to se doczytaj
zresztą sprzedawca nie miał takiego obowiązku przyjąc spowrotem towaru, to tylko dobra wola sprzedawcy i cię olał
[#25] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@JacK_Swidnik, post #24

Dawno temu kupiłem kartę GVP 030 do A1200.
Płyta 2b i zdziwienie karta nie chodzi. Więc jadę do sprzedającego i sprawdzamy kartę u niego. Karta chodzi. Więc tylko mi zostało kupić inną płytę 1d4. Karta odpaliła od strzału. A amiga z płytą 2b ma Blizzarda 030 i po problemie. Wniosek polować na inną kartę.
[#26] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@amigancik, post #1

Panie i Panowie, przygotowałem dość obszerne wyjaśnienia tej sprawy z mojego punktu widzenia, w oparciu o korespondencję prowadzoną z amigancik. Dajcie znać jeżeli chcecie ją poznać tu na forum PPA lub jeśli ktoś ma ochotę, mogę wysłać na priv lub @.

Karta została do mnie odesłana, od wczoraj od 10 rano, przez 24h leciało odpalone na A1200 z tą wadliwą A1208 demko 9fingers, żadnych zwiech, GURU etc. Czekam na podpisaną korektę - może być skan przesłany na @ i zwracam pieniądze.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 19:16:16 przez ITU
[#27] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@sanjyuubi, post #22

Ciekawe czy była taka informacja na stronie sklepu przy produkcie...


Ale jaka? Że na niesprawnej Amidze może nie działać?


Informacja że nie z każdą SPRAWNĄ A1200 zadziała, że trzeba czasami timing fixa zrobić, itd itp.

Lepiej chyba poinformować przed zakupem.

Jedno mnie ciekawi - czy na tej feralnej A1200 zadziała bez problemu starsza karta jak np. Elsat E1208.
[#28] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@JacK_Swidnik, post #24

Prowadziłem firmę ponad 10 lat. Potwierdzam korekta musi być czytelnie podpisana.
Nawet jeśli ktoś zwraca buty też to musi podpisać....
[#29] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@ITU, post #26

Skoro poznaliśmy wersję jednej strony to śmiało możesz wrzucać swój punkt widzenia.
[#30] Re: Karta A1208 z retroami.com.pl - OSTROŻNIE!!!

@morph123, post #27

Informacja że nie z każdą SPRAWNĄ A1200 zadziała, że trzeba czasami timing fixa zrobić, itd itp.

Lepiej chyba poinformować przed zakupem.


Jeżeli wina leży po stronie Amigi, to na pewno nie jest ona SPRAWNA, a że taka wyszła z linii montażowej C=, bo ktoś nie doczytał not korekcyjnych i wlutował elementy, których być nie powinno, albo zamieszał co innego (np. kondensatory wlutowane odwrotnie) to nie jest wina producenta.

Producent musi być świadom o istnieniu takiego problemu aby o nim informować, nie widziałem na forum postów, by ktoś raportował problem z kartą, a potem robił "fixa". Jeśli karta działa na wszystkich egzemplarzach, jakie posiada producent, to jak ma być świadom problemu?

W instrukcji od starych akceleratorów były jakieś informacje, że karta nie działa na wszystkich sprawnych Amigach?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem