[#1] AROSy i Morfosy na nielegalnych źródłach, panie! Prawda to?
Co robić, jak żyć? I dlaczego w ogóle ktokolwiek jeszcze ciągle tak uważa?
[#2] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260
Wedlug mnie zrodla Heroes 3 wyciekly lata temu w Rosji lub na Ukrainie, przy tlumaczeniu H3 na rosyjski, i dlatego jest Heroes 3: Horn of The Abyss. Wczesniej byly rozne podejscia do tej gry, bazujace na odtworzeniu mechanizmow jej dzialania, ale to bylo widac od razu, ze to nie jest to bo mialy inna logike poruszania sie przeciwnikow.
Sa 3 rodzaje portow gier.
1. korzystajace z oryginalnych zrodel
2. bazujace na dekompilacji oryginalnego exeka gry
3. odtwarzajace mechanizmy gry, wtedy tylko grafika i czasami muzyka jest oryginalna.
Ja lubie tylko porty z punktow 1 i 2. Porty z punktu 3 rzadko kiedy sa dobre.
Akurat zrodla H3 wyciekly tylko do limitowanej liczby osob. Podobnie zreszta jak zrodla AmigaOS, dzieki ktorym powstal MorphOS i AROS, ktore wyciekly przy tworzeniu Amiga OS 3.5/3.9.
[#3] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #2

Podobnie zreszta jak zrodla AmigaOS, dzieki ktorym powstal MorphOS i AROS, ktore wyciekly przy tworzeniu Amiga OS 3.5/3.9.


Jakieś dowody na tę śmiałą tezę?
[#4] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@recedent, post #3

W temacie o Warp 1260?
[#5] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260
Pytanie raczej brzmiało jakie masz dowody na to, że Aros i MorphOS opierają się na kradzionych źródłach bo na razie nikt takich dowodow nie przedstawil, a dla przykladu Aros ma otwarte źrodła wiec łatwo sprawdzić. Jak na razie jedynym śliskim tematem prawnie jest Exec z AmigaOS4.x, który Friedenowie napisali mając oficjalny dostęp do źrodeł AmigaOSu a twierdzą że kod jest ich.
[#6] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@michal_zukowski, post #5

Dlaczego od razu kradzionych zrodlach? Ja tylko twierdze, ze na zrodlach ktore wyplynely przy tworzeniu Amiga OS 3.5/3.9. A w jaki sposob zrodla Amiga OS wyplynely? Moze ktos sprzedal Amige ze zrodlami, albo mu padl dysk, ktory w serwisie ktos naprawil. Pamietaj, ze czesc tworcow Amiga OS 3.5/3.9 nie dostala takiej zaplaty jaka miala dostac. Po prostu autorzy Arosa i Morphosa mieli do nich dostep i tyle. To tak jak Gunnar mial dostep i do zrodel TG68K i do Coldfire v1, ale stworzyl cos innego/lepszego niz oryginal. Z ciekawostek, ktory wyplynely tez wtedy to (o ile mnie pamiec nie myli) czesc osob zaczela uzywac relokacji wordowej Amigowych exekow. Relokacja ta nigdy nie zostala przez Commodore oficjalnie potwierdzona i nigdy nie byla przez nich uzywana, a istnieje w ROM-ie gdzies od 1991 roku. Resource program z 1995 czy 1996 roku jej nie obsluguje. Czyli trzeba bylo miec dostep do zrodel albo zresourcowac dos.library.
[#7] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #6

Normalnie poczułem się jak w trakcie oglądania "Sensacji XX wieku".
Swoją drogą przydałby się taki cykl wyjaśniający jakieś tajemnice, zagadki, pogłoski sprzed lat. Sukces na YT murowany.
[#8] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@michal_zukowski, post #5

Nie widze tam nic sliskiego - kod jest ich, bo sami go napisali na PPC, co najwyzej bazujac na zrodlach execa 68k, do ktorych mieli oficjalny dostep.
[#9] AROS i MorphOS na bazie źródeł AmigaOS?

@Don_Adan, post #6

Ja tylko twierdze, ze na zrodlach ktore wyplynely przy tworzeniu Amiga OS 3.5/3.9


Świetnie. No to mamy Twoją hipotezę. A za nią na pewno przyjdą dowody?
[#10] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@docent, post #8

Ale mieli dostęp, żeby napisać execa pod PPC, dla Amiga INC, a nie żeby napisać swojego execa. Oczywiście ta sprawa rozbija się o umowę/licencję, ale jakbym dajmy na to przekazał komuś swoje źródła żeby zrobił port mojej aplikacji na Arma i ten ktoś by wziął te źródła i przepisał całkowicie moją aplikację na Arma i sprzedawał jako swoją to bym go pozwał. Nie przesądzam jak prawnie wyglądają sprawy Hyperion vs. wlasciciel praw autorskich do AmigaOSu 3.x więc nie mówię, że exec.library w Os4.x jest nielegalna, mówię tylko, że ta sprawa prawnie jest śliska.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 11:24:32 przez michal_zukowski
[#11] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #6

Dlaczego od razu kradzionych zrodlach? Ja tylko twierdze, ze na zrodlach ktore wyplynely przy tworzeniu Amiga OS 3.5/3.9. A w jaki sposob zrodla Amiga OS wyplynely?


Jezeli zrodla nie byly oficjalnie upublicznione tylko "wyplynely" to znaczy ze wydostaly sie na swiat dzienny z pominieciem legalnej sciezki. Czyli na kradzionych zrodlach.

Po prostu autorzy Arosa i Morphosa mieli do nich dostep i tyle.


Hmm. Wiec sugerujesz ze mialem dostep do OS 3.5/3.9? Legalnego nie mialem nigdy. Czyzbys zarzucal mi cos nielegalnego? Ciekawe. Dlaczego ja o tym nie wiem? Jakies dowody poza twoimi wlasnymi domyslami?

Z ciekawostek, ktory wyplynely tez wtedy to (o ile mnie pamiec nie myli) czesc osob zaczela uzywac relokacji wordowej Amigowych exekow. Relokacja ta nigdy nie zostala przez Commodore oficjalnie potwierdzona i nigdy nie byla przez nich uzywana, a istnieje w ROM-ie gdzies od 1991 roku


Mowisz o HUNK_RELOC16 i HUNK_RELOC8 ktore byly publicznie udokumentowane juz w zamierzchlych czasach (https://www.pagetable.com/docs/amigados_tripos/amigados_manual.pdf), czy moze o RELRELOC32 ktorego implementacja jest do dupy? Ten RELRELOC32 ktory jest w oficjalnych zrodlach ADTools, ten sam ktory jest w VASM/VBCC?
[#12] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@mschulz, post #11

I tak jeszcze odnosnie 16-bitowych relokacji i hunka RELRELOC32 ktorego ponoc commodore oficjalnie nie potwierdzilo. Ogladam plik naglowkowy dos/doshunks.h z NDK3.9:

/*
**      $VER: doshunks.h 36.9 (2.6.1992)
**      Includes Release 45.1
**
**      Hunk definitions for object and load modules.
**
**      (C) Copyright 1989-2001 Amiga, Inc.
**          All Rights Reserved
*/


nieco ponizej

/*
 * Note: V37 LoadSeg uses 1015 (HUNK_DREL32) by mistake.  This will continue
 * to be supported in future versions, since HUNK_DREL32 is illegal in load files
 * anyways.  Future versions will support both 1015 and 1020, though anything
 * that should be usable under V37 should use 1015.
 */
#define HUNK_RELOC32SHORT 1020

/* see ext_xxx below.  New for V39 (note that LoadSeg only handles RELRELOC32).*/
#define HUNK_RELRELOC32 1021
#define HUNK_ABSRELOC16 1022


Nadal jestes pewien ze autorzy AmigaOS przemilczeli ten hunk? Smialo, zarzuc mi klamstwo i dostep do nielegalnych zrodel amigaos...
[#13] Re: AROS i MorphOS na bazie źródeł AmigaOS?

@recedent, post #9

Niby jak miałby wyglądać taki dowód? "Tak, zaglądałem sobie lata temu, a teraz proszę o proces"? Nikt nie da dowodu że było, ani że nie było.
Kto miał dostęp "swego czasu" to miał. Ten oryginalny kod został przeczytany, wielokrotnie potem nowy kod (z wiedzą o starym) został przerabiany, dzisiaj to bez znaczenia. Z pierwotnego kodu podejrzewam że nic nie zostało.
Oczywiście każdy będzie się obruszał że to kłamstwo, że nikt nie widział, ale nie ma co brać tego personalnie. Było jak było.
Najbardziej popularny (niech będzie "mit") to ten o dostępie osób programujących nad kartami PPC w kontekście późniejszej pierwszej wersji morfosa.
To nie jest takie trudne mieć te źródła. Przecież nie napiszę, że też mam, jak -dziesiąt ludzi tutaj ;)
[#14] Re: AROSy i Morfosy na nielegalnych źródłach, panie! Prawda to?

@recedent, post #1

Nawet jeśli Morphos jest oparty na nielegalnych źródłach to jakie to ma teraz znaczenie. Niech sobie jest.
1
[#15] Re: AROSy i Morfosy na nielegalnych źródłach, panie! Prawda to?

@recedent, post #1

[#16] Re: AROS i MorphOS na bazie źródeł AmigaOS?

@adam_mierzwa, post #13

Czekaj czekaj. Nie odwracaj wielbłąda. To kolega Don Adan kategorycznie stwierdza:

Podobnie zreszta jak zrodla AmigaOS, dzieki ktorym powstal MorphOS i AROS

To nie jest "chyba" czy "być może" ani też "jak mi się wydaje/mam niejasne przeczucie". Don Adan prosto z mostu wali, że dzięki źródłom AmigaOS powstały systemy MorphOS i AROS. Czyli wie coś, czego my wszyscy tutaj najwyraźniej nie wiemy. Ergo - ma dowód niezbity, z którym może iść do sądu i wspomniane AROSowo-MorphOSowe pomioty wydoić do cna z odszkodowań. Tak?

Czy może tak mu się tylko napisało?
[#17] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@mschulz, post #11

Tak, ten sam hunk ktory jest w Vasm/Vbcc, a wczesniej byl w Phxass i Barfly. Jest nieobslugiwany przez ReSource 6.0 (chyba z 1996 roku program). Co gorsza jest uzywany przez Vasm/Vbcc jako domyslny a nie opcjonalny. Przez to jak ktos nie wie o co chodzi to mu program nie dziala na 1.3 czy 2.0.
[#18] Re: AROS i MorphOS na bazie źródeł AmigaOS?

@recedent, post #9

To ja detektywem jestem? Wedlug mnie to zrodla wyplynely w Niemczech. Mial do nich dostep autor Barfly'a, ktory pracowal dla Phase 5. Czy mial do nich dostep legalnie czy nie, tego nie wiem. Mogl pracowac dla Escomu przeciez, albo pozniej przy Amiga OS 3.5/3.9. Jak ktos resourcowal ROM Blizzarda PPC to na przyklad widzi, ze ten ROM, laduje sie w miejsce ROM-u diagnostycznego. Nie mowiac o tym, ze stworzenie karty z PPC bez bardzo dobrej znajomosci jak dziala od podszewki Amigowy system bylo raczej niemozliwe.
[#19] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@michal_zukowski, post #10

Friedenowie pisali execa na ppc dla Hyperionu a nie dla Amigi Inc. i z Hyperionem mieli umowe. Jesli w umowie zastrzegli sobie prawa do kodu np. po uplywie jakiegos czasu albo z powodu niewywiazania sie zleceniodawcy z umowy, to nie ma tu nic sliskiego. Pamietaj, ze Amiga udzielila licencji Hyperionowi na AmigaOS a nie exec i generalnie nie miala nic do tego, co i jak oni beda sprzedawac. Twoj przyklad z aplikacja bylby ok, gdyby Friedenowie sprzedawali AmigaOS a nie tylko reimplementacje jego fragmentu. Jesli ktos mialby tu pozywac, to Hyperion albo Cloanto Friedenow, a nie pozwal, wiec sprawa jest raczej czysta.
Ewentualnie gdyby istnial jakis niewygasly patent dotyczacy execa, to byc moze w USA z powodu dosyc specyficznego prawa autorskiego i patentowego znalazlby sie jakis punkt zaczepienia dla prawnikow...
[#20] Re: AROS i MorphOS na bazie źródeł AmigaOS?

@Don_Adan, post #18

Skąd wiesz, że Ralph Shmidt (autor Barfly i ppc.library i exec.library w MorphOSie) w ogóle miał dostęp do tych źródeł? Barfly jest jak widzę rozwijane od 89 roku. W którym roku pojawił się support? Czy support mógł zostać dany bo ktoś kto miał źródła (np. Olaf Barthel) mógł po prostu przekazać informacje o typie reloka?
[#21] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@mschulz, post #11

Ja nie wiem, kto jest autorem/autorami Morphosa czy Arosa, mnie to w ogole nie interesuje. Morphos powstal pozniej niz Aros, wiec byc moze wystarcza zrodla Arosa, zeby Morphos powstal. Wiec to tylko posrednio by to bylo.
[#22] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@docent, post #19

Jesli ktos mialby tu pozywac, to Hyperion albo Cloanto Friedenow, a nie pozwal, wiec sprawa jest raczej czysta.

Przecież Cloanto pozwało cały Hyperion o naruszenie umowy z Amiga INC, której przejeło wierzytelności (Źrodla os3.1 tylko jak podstawa do napisania systemu pod PPC). Raczej prowadzą tyle wojen ile mogą wygrać, a nie pozywają kogo się da bo to bez sensu.
Poza tym co za różnica czy fragment czy cały. Jakbym przekazał firmie, a ona grupie programistów źródła do systemu i każdy z nich niezależnie w oparciu o moje źródła zrobił własną implementacje jakiejś części i zaczął tę implementację sprzedawać to nadal bym miał podstawy do pozwu. Oczywiście nie wiadomo czy przeciwko firmie produkującej software czy konkretnym programistom, tu już by sie musiał prawnik wypowiedzieć.

Co do patentów to z tego co wiem MorphOS czekał do jakiegoś roku, żeby minął patent na zaznaczanie wiecej niz jedego checkmarka w menu za jednym trzymaniem prawego przycisku myszy bo na to był patent.
[#23] Re: AROS i MorphOS na bazie źródeł AmigaOS?

@recedent, post #16

Ale jaka kasa? No wez. Dla Hyperionu czy co gorsza Cloanto? Ne ne ne.
[#24] Re: AROS i MorphOS na bazie źródeł AmigaOS?

@michal_zukowski, post #20

To musialbys zrobic przeglad wersji Barfly'a i Phxass, od kiedy one generuja ten reloc. Ktory byl pierwszy? Ja mysle, ze Barfly, i od niego sciagnal go Phx. A co do zrodel to nie wiem, moze P5 mialo do nich legalny dostep? Stworzenie Cybergraphics tez nie jest proste bez zrodel Amiga OS. Byc moze sam Aros to jest uboczny skutek tego, ze Escom planowal podobno zrobic Amige PPC. I jakies prace sie rozpoczely, ale projekt zostal zamkniety przez bankructwo Escomu. A ktos to potem wykorzystal. Wedlug mnie bez dostepu do zrodel nie da sie stworzyc tego typu systemu.
[#25] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #21

A widzisz, to jednak źle tego nie wiedzieć.
Mamy tu autorów:
- MUI
- PowerUP i całe oprogramowanie dla kart Blizzard i Cyberstorm, Barfly
- CGX
- Poseidon
- pierwszego scsi.device z supportem TD64
- exec44 i whichamiga

Czyli ogólnie wszystkich, którzy ogarniali rozwój amigowych systemowych rozwiązań w latach (93-2001, oczywiście prócz H&P i gościa od Picasso96). Naprawdę myślisz, że potrzebowali by oni źródeł AmigaOSu, żeby napisać execa?


Co do Barfly to w docach jest podana literatura:
mediescript-dr-ruprecht-kommentiertes-rom-listing-1-de i tak faktycznie jest to książka z disablemblacją z komentarzami wraz w wyjaśnieniem po kolei składników systemu. Więc można przyjąć, że R.Shmidt znał tę disasemblacje, natomiast nie widze powodów do twierdzenia, że miał źródła AmigaOsu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 16:33:31 przez michal_zukowski

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 16:34:03 przez michal_zukowski
[#26] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@michal_zukowski, post #25

Byc moze autor Barfly'a byl/jest geniuszem. Tez taka mozliwosc istnieje.
[#27] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #26

No to dajmy się wypowiedzieć geniuszowi:

Ralph Schmidt responds to criticism that MorphOS is 'stolen' AmigaOS code
Towards the final stages of 2001 tension between the MorphOS and AmigaOS camps were high. Several flame wars broke out on various Amiga mailing lists, news groups, and web boards. In one particular thread on MooBunny, Ralph Schmidt hit back at claims that MorphOS was based upon AmigaOS sources. This is his response:

Re: MorphOS copyright/patent issues?
Ralph Schmidt. laire@t-online.de.
To make it simple...MorphOS is *not* based on AmigaOS source. MorphOS does *not* compile AmigaOS modules despite what some wannabe lawyer claims.

MorphOS is based on own work..where should i find a C Exec for PPC ? Everybody knows Exec is in asm...

There were *3* books by Dr. Ruprecht with CBM DE blessing which contain a *full documented* resource of most OS 1.3 parts. Most OS structures are public or *were* public. I have all RKMs from 1.1 to 3.1 anyway..not to speak about the Gurubook and all informations CBM ever released to developers.
The whole OS is quite transparent to the *experienced* developers.

It's no rocket science to replace the math library functions, ramlib, programming the devices like input,keyboard,gameport. These devices are completely different anyway for the Pegasos. The timer.device is just a wrapper to the Quark TimeServer.

The Expansion.library is just a wrapper to the Quark ConfigServer filesystem, like our own pci library we did for the GRex.

We have the graphics technology for..mhh..10 years by now. Domimo, Picasso2, CyberGraphX..that's the history of its development. To steal this we could only steal from ourselves.

We have our own scsi..this also includes filesystem.resource basicly and general knowledge how the strap,boot modules work, network drivers are also our own. Oops..but i have never seen a Symbios 770 driver in the OS

The ramdisk is from Bernard Moellemann

SFS was contributed to us by its author which we also opened to AROS and 68k AmigaOS usage.

We have our own cdrom filesystem since about 91.

Some amiga hw modules were done by Piru Sintonen..like misc,battmem, card..only useful for old Amigas

Dos,Intuition are ported AROS modules by Emmanuell Lesueur..not even by me. Ported in this sense means heavily *extended* because
these AROS modules aren't really binary compatible and need a lot other fixes which AROS gets back to improve their own product.

ppc.library is just a wrapper obviously based on our own technology

wosemu is also a wrapper developed by Teemu Suikki

bootmenu technology...what's the problem to scan the expansion base and display the contents in some listview ?..we had our extensive
bootmenu in the scsi for years. console and conhandler are by Emmanuel Leseuer...

what's left is trackdisk.device which we won't redo...maybe port some public source one.

Our IDE is developed on our scsi technology.

Quark is developed by me...complete my technology and not magicly stolen from Hyperion's masterminds.

The Hal is also my technology..not based on the "AmigaOne pci library"

MUI is also not based on amiga technology...there's nothing that sophisticated comparable to it anyway we could have "stolen".

The emulation is not stolen from UAE...the 10MB static emulation sources are mine...not resourced from the AmigaOS 4.0.

The trans emulation is not stolen from UAE...it has no PPC jit..neither have i ever looked at it. The JIT is based on my and Teemu Suikki's work...oops
we've also not stolen it from AmigaOS 4.0

Oops..the VM is also not stolen from AmigaOS 4.0...it's written by Emmanuel Lesueur based on Quark technology.

Module X is developed by Y and it's just a wrapper based on our own technology. (Some not yet revealed work

Enough for now...
[#28] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #17

Tak, ten sam hunk ktory jest w Vasm/Vbcc, a wczesniej byl w Phxass i Barfly. Jest nieobslugiwany przez ReSource 6.0 (chyba z 1996 roku program). Co gorsza jest uzywany przez Vasm/Vbcc jako domyslny a nie opcjonalny. Przez to jak ktos nie wie o co chodzi to mu program nie dziala na 1.3 czy 2.0.


Ten sam który według ciebie nigdy nie był oficjalnie nazwany przez commodore? Ten sam który, jak pokazałem, jest w oficjalnym NDK do AmigaOS? Zauważasz sprzeczność w twoim toku rozumowania?
[#29] Re: AROS i MorphOS na bazie źródeł AmigaOS?

@Don_Adan, post #18

Nie mowiac o tym, ze stworzenie karty z PPC bez bardzo dobrej znajomosci jak dziala od podszewki Amigowy system bylo raczej niemozliwe.


Amigowy system (przynajmniej ta cześć potrzebna do działania karty PPC) jest skrajnie prymitywny, nawet jeżeli tobie sie wydaje ze jest inaczej.
[#30] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #21

a nie wiem, kto jest autorem/autorami Morphosa czy Arosa


jestem jednym z autorów arosa.

Morphos powstal pozniej niz Aros, wiec byc moze wystarcza zrodla Arosa, zeby Morphos powstal. Wiec to tylko posrednio by to bylo.


Czyli teraz sugerujesz ze MorphOS powstał na podstawie zrodel arosa które powstały na podstawie nielegalnych zrodel amigaos? wybacz ze to mowie ale wypowiadasz sie na tematy o których masz zerowe pojecie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem