[#1] Brak kultury i szacunku
Nie wymagam zbyt wiele, ale mam prośbę. Szanujmy siebie, użytkowników forum. Nie piszę o trollach. Ci są zwykle niereformlowani. Kary zazwyczaj nie działają. Przykładem jest wątek o Cytadeli. Nie udzielam się w nim, ale z zaciekawieniem czytałem informacje, które tam się pojawiały od twórców. Co się stało później? Najpierw wklejanie i czatowanie o recenzjach amigowych fps-ów a następnie jeszcze lista kolejkowa. Czy nie jest wam wstyd? Pytanie kieruje do osób, które zaśmieciły wątek. To tylko przykład. Nikt tam nie trollował. Wymiana zdań, tworzenie kolejki a jednak powstaje "gnój".
To jest w moim odczuciu, jako zwykłego uczestnika, czytelnika forum - śmiecenie. Po prostu zaśmiecanie wątku. Czy śmieci też wyrzucamy byle gdzie i niech ktoś (moderator) przyjdzie później i po nas posprząta? Czy naprawdę potrzebujemy niańki forumowej żeby sprzątała wątki i upominała by nie śmiecić? Po co dokładać jeszcze innym roboty? Czy tak trudno założyć nowy wątek? Czy może mam siedzieć kilka weekendów i zrobić specjalne rozwiązania, które ułatwią wydzielanie offtopików dla tych co nie umieją założyć nowych wątków?

Proponuję odrobinę zastanowienia. Tak samo jak późniejsze powracanie do wątków, w których są cenne informacje. Forum to uporządkowana struktura. To nie Facebook czy Twitter. Nie żebym sam nie zaśmiecał w przeszłości. Upominajmy siebie i poprawiajmy jakość forum. Nie czekajmy na moderatora aż przyjdzie i posprząta.

Ja wiem, że żyjemy w kraju gdzie ludzie śmiecą na potęgę i stawia się tabliczki "tu nie wolno śmiecić" (bo ja nie ma tabliczki to pewnie można?), ale wystarczy przed wysłaniem posta chwilę pomyśleć.
[#2] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #1

Czuje sie posrednio wywolany do tablicy. Nie wiedzialem ze zarcik z lista zakupowa (pomijam fakt ze faktycznie chetnie bym kupil takie wznowienie Cytadeli) okaze sie az takim problemem. Dziwie sie tylko ze problem pojawil sie w tym miejscu i momencie kiedy to moglbym "z rekawa" przytoczyc co najmniej dwa tuziny watkow ktore zostaly zasmiecone o wiele bardziej (wspomne chocby temat o Warpie 1260, czy o nowych grach). Nie chodzi o to czy ludzie smieca (w zyciu nie wyrzucilem chocby najmniejszego papierka na ziemie) czy sraja pod siebie czy cokolwiek innego podobnego, a zwyczajnie o to ze dyskuska na forum moze byc mniej lub bardziej luzna. Moderacja od tego jest zeby poukladac co trzeba jesli cos jest nie tak. Nie dokladam im celowo, ot samo wyszlo... Naprawde nie rozumiem w czym problem. Dla mnie bicoe piany o nic.
[#3] Re: Brak kultury i szacunku

@Axi0maT, post #2

Z mojej strony krótka piłka: do list zakupowych powinny być osobne wątki i koniec. Już wiele razy wątek który rozpoczął się jako merytoryczny zmienił się w listę zakupową.
[#4] Re: Brak kultury i szacunku

@Axi0maT, post #2

Naprawde nie rozumiem w czym problem. Dla mnie bicoe piany o nic.

A ja to całkowicie rozumiem, bo pamiętam PPA z lat np. 2005-2010. To było zupełnie inne forum. Śmieciowa aktywność na forum przechodzi czasami próg mojej wytrzymałości. Opcja pomijania wątków to błogosławieństwo. Współczuję tylko moderacji. I tak dziwne, że tak późno biją na alarm.
[wyróżniony] [#5] Re: Brak kultury i szacunku

@Axi0maT, post #2

Dziwie sie tylko ze problem pojawil sie w tym miejscu i momencie kiedy to moglbym "z rekawa" przytoczyc co najmniej dwa tuziny watkow...


Ja sądzę, że grxmrxowi nie chodzi żeby celować konkretnie w Ciebie, a o problem, który gdzieś tam sobie narasta i w jakimś momencie trzeba zwrócić na niego uwagę.
[#6] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #1

Nie rób z ppa drugiej "elektrody"...
[#7] Re: Brak kultury i szacunku

@ingenic, post #6

Czy nie ma czegoś pomiędzy? To nie chodzi o to żeby była potrzeba zwracać uwagę z pozycji moderatora czy, o zgrozo, moderować z przykręconą śrubą tak by był strach się odezwać nie na temat. Ja moderatorem nie jestem. Występuje w roli zwykłego czytelnika i mam swoje wrażenia z czytelności wątków, które mnie interesują. Nie potrzeba, moim zdaniem, ingerencji moderacji jeśli sami użytkownicy będą widzieć gdzie kolega czy koleżanka robi szum. Zawsze można zasugerować stworzenie osobnego wątku.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 21:51:02 przez grxmrx
[#8] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #1

To może zacytuję zdanie w pewnej grupy; "Widziałeś na PPA.pl kolejny post z patokolejką?". Chciało by się przeczytać info o czymś ciekawym co ostatnio pojawiło sie na naszej stronie a nie przetrawiać ironie i sarkazm.
[#9] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Brak kultury i szacunku
[#10] Re: Brak kultury i szacunku

@ingenic, post #6

Fakt czasem nam odwala, głupie żarty, które nie muszą wszystkich śmieszyć. To chyba sposób na odreagowanie, ale nie wszystkim musi to pasować, więc obiecuję, że spróbuję się poprawić. ok, racja
Gdybym jednak w odczucie braci amigowej przeginał, to jakiś dyskretny znak będzie mile widziany, może być nawet ryba, nie obrażę się. Życie jest za krókie i trzeba prostować swoje ścieżki, póki jest na to czas.
Co do list zakupowych faktycznie osobny nie tyle wątek, co wręcz dział by się przydał i albo zakładasz tam i tylko tam wątek, albo do kosza.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 22:51:37 przez KM_Ender
[#11] Re: Brak kultury i szacunku

@Axi0maT, post #2

Moderacja od tego jest zeby poukladac co trzeba jesli cos jest nie tak.

Ten fragment twojej wypowiedzi doskonale obrazuje powiedzenie "grochem o ścianę".
[#12] Re: Brak kultury i szacunku

@adam_mierzwa, post #11

Ty tak serio? To po co nam moderacja w takim razie?
[#13] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #1

...czyli trolle mogą śmiecić a nietrolle już nie?
[#14] Re: Brak kultury i szacunku

@Vato, post #13

Trolle są niereformowalne. Nietrolle to porządni ludzie, którzy się zapominają i którym być może powinno być wstyd, że gdzieś tam naśmiecili. Robić offtopic każdemu się zdarzy i fajnie czasem np. zażartować. To jest jak z rozmową więcej niż dwóch osób. Jeśli dwie się zagalopują w odbieganiu od tematu to ta trzecia często powie "hej, słuchajcie, fajna dygresja, ale może odłóżmy ten temat na później?". W formule forum to jest zwrócenie uwagi, że może warto kontynuować dyskusje w osobnym wątku lub przejść na priv (zależnie od kontekstu).
[#15] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #14

Jest jakaś czarna lista tzw. "trolli" ?
[#16] Re: Brak kultury i szacunku

@ingenic, post #15

Nie ma, ale łatwo można zrobić sortując użytkowników według ilości ignorów, które mają na koncie.
[#17] Re: Brak kultury i szacunku

@ingenic, post #15

Czarnej listy chyba nie ma (albo każdy ma swoją), ale można spojrzeć na osoby, które mają najwięcej na liczniku ignorowanych. Na taki dorobek sobie widocznie czymś zapracowały. Część z takich osób, z tego co wiem, zostało wykluczonych z udziału w forum. Inne po prostu są dla części forumowiczów osobami, które generują szum. Możliwe, że część osób po prostu kogoś nie lubi czy się z kimś nie zgadza i już przylepia łatkę "troll" a dla innej części nie ma to znaczenia a jeszcze inni mają swoją listę a czy pokrywa się z innymi listami to inna bajka.

Z mojej listy to np.:
swinkamor12
snajper
selur

Co nie oznacza, że nie zdarza im się napisać czegoś ciekawego, ale generują szumy i zbierają bany, które za każdym razem są na dłużej. Są też inni uczestnicy forum, którzy przez haniebne akcje zostali zbanowani na zawsze i najlepiej by ich ksywy zostały zapomniane.
Inna sprawa to wycinanie tego typu użytkowników wiąże się też z wulgarnymi reakcjami tych zbanowanych. Wyzywanie, oczernianie w innych miejscach sieci i poza siecią ludzi prowadzących portal, zakładanie masowe nowych kont na portalu, podpuszczanie innych. Sam, mimo że nie moderuje, dostałem kilka lat temu groźby pobicia i ostrzeżenia bym się nie pojawiał na amigowych imprezach.
[#18] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #14

Robić offtopic każdemu się zdarzy i fajnie czasem np. zażartować


Też tak uważam,
więc z tytułem "Brak kultury i szacunku" trochę za daleko pojechałeś.
Mnie się wydaje, że prawie nikt by nie zwrócił uwagi na offtopiczne wcinki,
gdyby nie ciągłe zaśmiecanie wątków przez tylko paru troli.
I potem jakaś kropla przepełnia poziom goryczy i dostaje rykoszetem normalny user forum.
.
[#19] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #17

Czarnej listy chyba nie ma (albo każdy ma swoją), ale można spojrzeć na osoby, które mają najwięcej na liczniku ignorowanych. Na taki dorobek sobie widocznie czymś zapracowały.

To żadne kryterium. Wystarczy mieć wyraziste poglądy i twardo przy nich obstawać.

Uważam, że odkąd kwestia techniczna (ilość generowwnych danych) przestała mieć znaczenie, należy minimalizować moderację. Ingerować tylko na granicy prawa i na poziomie bluzgatora.

Jak dla mnie, to nawet w tym drugim przypadku nie trzeba, bo ja się dobrze czuję w atmosferze rynsztoka - ale rozumiem, że nie każdy.
[#20] Re: Brak kultury i szacunku

@Daclaw, post #19

Problem zaczyna się w momencie, gdy osobnik z "wyrazistymi poglądami i twardo przy nich obstający" wchodzi w całą masę dyskusji i niszczy ich merytoryczną warstwę.
Czym bowiem jest dyskusja i czemu służy? Otóż służy kulturalnej wymianie poglądów, oraz rozwiązaniu problemów z którymi zgłaszają się użytkownicy. Jeśli "wyrazistość poglądów i twardość obstawania przy nich" jakiegoś użytkownika uniemożliwia merytoryczne rozwiązanie problemów oraz zamienia kulturalną dyskusję w szambo, wtedy obecność takich osobników staje się wysoce niepożądana.
A bycie niechętnie goszczonymi w dyskusjach (bo czym innym jest dodanie danego użytkownika do listy ignorowanych) jest uniwersalnym i oczywistym potwierdzeniem opinii, którą się wypracowało w środowisku. Akcja rodzi reakcję.

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 11:18:48 przez wali7
[#21] Re: Brak kultury i szacunku

@Axi0maT, post #12

Tak, serio. Administracja i moderatorzy nie pracują tu na etatach i nic by nie zaszkodziło, jakbyśmy sami w jakimś niewielkim zakresie zadbali o to miejsce. Oprócz działań moderacji.

Raczej nie ogarniasz, że to jest prywatny portal i nic ci się z automatu nie należy. Ja też spotykam czasem osoby z podejściem "a niech sprząta, jest tu jak dupa od srania", ale nie zaliczam się do tego grona. Myślę, ze sposób myślenia zmieniłby ci się, jakbyś sam był takim moderatorem i zaczął zbierać "pochwały" na swoje konto.

Jakiś swój przykład podam - był wątek o prasie komputerowej, w którym można było zamieszczać skany itp., i w pewnym momencie przestałem się udzielać, bo zrobił tam się chlew. Nie dlatego, że mi się gazety skończyły, czy brak czasu. Przestało mi się chcieć. Ja nie będę czaił momentu, kiedy jakiś wątek znudzi się "oneciarzom", czy też trollom, żeby zamieścić coś merytorycznie fajnego. Zasadniczo większość wątków tak kończy, jest może kilka które jakoś się obroniły - właśnie dzięki odpowiedzialnej postawie użytkowników. Tak jest z wątkami o pikselach, o ciekawych kanałach na YT i parę by się znalazło. Nie wiem czy je podawać, bo zaraz tam się ściągną "pogadani"

"Onet" to ja mam wszędzie. Kiedyś PPA było miejscem, które odwiedzałem przed sprawdzeniem skrzynki pocztowej. Teraz już tak nie jest, większość wątków jest zaśmiecona gadaniem dla samego gadania.
[#22] Re: Brak kultury i szacunku

@adam_mierzwa, post #21

Żeby nie było to bym nie chciał żeby przypadkiem powstało wrażenie, że normalni użytkownicy forum to od czasu do czasu złe osoby, śmiecą a trolle sobie hasają i ich nie ma co ruszać itd. Co do trolli to jak najbardziej moderacja może być, w moim odczuciu, poddawana ocenie czy robi to dobrze banując ich tak jak do tej pory czy może coś należy poprawić. Natomiast w sferze jakości wątków możemy o to zadbać sami. Sam nie jestem w tym temacie przykładem i bardzo bym prosił o zwracanie uwagi. To nie musi być w wątku. Można na priv osobie dać znać żeby się kto nie rozpędził.
Uważam, że jesteśmy w większości tutaj porządnymi ludźmi i szanujemy swoją pracę, udział w społeczności. Zadbajmy o miejsce, w którym przebywamy.

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 13:03:16 przez grxmrx
[#23] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #22

Wiesz, że każdy jest inny i to co dla Ciebie jest normalne to dla innego będzie ździebko, albo dwa ździebka w prawo lub w lewo od Twojego postrzegania ? To tak w skrócie, ale myślę, że załapiesz kontekst.
[#24] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #22

Moim zdaniem grxmrx, chodziło tylko o to żeby zwrócić uwagę na własną działalność w ramach forum, a dyskusyjnych i drastycznych interwencji moderacji będzie mniej.
Żeby, jak zauważył walli7 nie niszczyć wartościowych wątków zbyt długo ciągniętymi offtopami.
Wątek Cytadel został podany jako przykład, tak jak koledzy już tu zauważyli, bo masa krytyczna została już osiągnięta i Cytadela jest podana tylko jako żywy przykład- na dodatek aktualny w którym już mamy sporego offtop o porównaniach z Doomem etc.

O to chodzi, żeby ten żal/offtop nie ciągnąc niepotrzebnie
Nikt nie neguje prawa do offtopa/żarciku, wszyscy wiemy jak to jest gdy nam coś leży na wątrobie- chcemy dać upust- jasne, ale.. dłuższe wyjaśnienia to w innym wątku ok, racja
[#25] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #1

Ogolnie to chyba nie jest odpowiedni moment na takie tematy, z ubolewaniem patrze jak przez ostatnie lata odchodza z ppa osoby, ktore bedac zwyklymi uzytkownikami bardzo duzo wnosily do tego srodowiska. Nie tylko wiedza, ale kolezenstwem takim jakiego oczekuje od siebie. Wskazywanie na Axiomata, ktorego nie znam zbyt dobrze, ale z moich doswiadczen z nim moge mowic tylko w samych superlatywach, jako osoby o braku kultury tylko dolewa oliwy do ognia. Oczywiscie nikt nie jest bez winy, ale wina takich osob, ktore wnosza wiecej niz wynosza i pietnowanie ich (chociazby ztrollowany KM-L, ktory dostaje bana za cos co kazdy z nas chcial powiedziec) w obecnych czasach to musi byc jakas proba ognia? Czyzby PPA wolalo tracic tych uzytkownikow jeszcze wiecej?

Jestem przeciwny usuwaniom kont z PPA, szkoda mi chociazby Wojta, Sordana czy Mandiego ktorzy sie stad wyautowal i wielu innych w ostatnim czasie. Ale chcialbym zwrocic uwage, ze chyba jednak daje to do myslenia. Byc moze wiele osob, ktore usunely wielokrotnie zwracaly na cos uwage i po prostu ostatecznie mialy dosc i to bylo dla nich jedyne rozwiazanie. Taki krzycz rozpaczy bardziej niz jak to nazwal grxmrx rage quit.

Kto mnie zna to wie, ze ZAWSZE bronilem PPA, zawsze podziwialem moderatorow za konsekwencje, zwlaszcza tego jednego, ktorego tez czasem zdarza mi sie opierniczyc, ale robi jeden z najlepszych amigowych meetingow i wiem, ze wklada w nie tak wiele serca i dzieki temu wiem, ze robi to samo w stosunku do moderacji PPA.

Moze czas na inne zmiany niz layout, css czy kod (ktory dosc dobrze dziala i mowie to jako spec w tej branzy). Moze czas jednak zwrocic sie ku tym starym userom, zeby nie okazalo sie, ze za jakis czas ppa to bedzie miejsce tylko bezsensownych tematow i nowych userow pytajacych o goteka.

Mam nadzieje, ze PPA zrozumie ze to jest miejsce numer jeden spotkan w sieci dla powracajacych uzytkownik. Posypie glowe popiolem i cos wymysli by pozostali userzy stad nie odeszli i mysleli tak dobrze o tym miejscu jak ja zawsze myslalem.
[#26] Re: Brak kultury i szacunku

@juen, post #25

Cenne spostrzeżenia i jako autor wątku, uczestnik i osoba, która może coś zmienić technicznie na pewno je wezmę pod uwagę.
Historie tych osób, które wymieniłeś i się wyautowały są różne. Ja bym brał pod uwagę pewne zmęczenie tematem i niemożliwości przebywania niektórych osób jednocześnie w tym samym miejscu (swoją drogą jak pokazuje historia to część osób wraca). To są inne historie i mogę wskazać na przykładach o co każdemu poszło. To na co zwróciłem uwagę, ale nie jako pierwszy, to chęć sugerowania wzajemnie, choćby na priv "hej, stary, trochę odeszliście od tematu" zamiast czekać na to co i czy coś zrobi moderator. Od tego bym zaczął. Są nieliczne osoby, które zgłaszają błędy, informują od czasu do czasu o braku porządku w jakimś wątku. To się dzieje zakuliusowo. Ja to widzę, że oczekuje się od moderacji bycia nieomylnymi, dostępnymi 24h i czytającymi w myślach innych ;)

Z jednej strony oczekuje się od moderacji czy prowadzących portal porządkowania, ostrzejszego banowania itd. a z drugiej jak już się coś robi to też źle i nie każdemu pasuje. Jeden by wolał ostrzejszych działań a inny wręcz przeciwnie. Do użytkowników, którym zwróciłem uwagę nic nie mam osobiście. Napisałem, że to tylko przykład i możemy sami popracować nad zmianą. Nie oczekujmy, że przyjdzie moderator i załatwi sprawę.
Faktycznie wskazując wątek uderzyłem w pewnym kontekście w osoby i przepraszam za to. Nie wiedziałem jak to będzie odebrane. Axi0maTa szanuje i czytam jego posty i recenzje na retroage.net :) Przepraszam Cię jeśli poczułeś się zaatakowany.

Chciałem jeszcze o czymś innym napisać. Otóż na przestrzeni lat przeznaczyłem dużo czasu na dodawanie najróżniejszych opcji usprawniających działanie, zgłaszanych przez użytkowników. Szereg pomysłów i realizacji. Zaznaczanie jako offtopic, ignorowanie użytkowników, ignorowanie wątków, najróżniejsze opcje wyświetlania, sortowania. Ile opcji bym nie dodał to i tak użytkownicy forum tworzą treści. Jak się nie zwróci uwagi to się nic nie zmieni. Jak się zwróci to jeden to zawsze jest ryzyko, że ktoś przyjmie to jako obrazę i pouczenie.

Moze czas na inne zmiany niz layout, css czy kod (ktory dosc dobrze dziala i mowie to jako spec w tej branzy). Moze czas jednak zwrocic sie ku tym starym userom, zeby nie okazalo sie, ze za jakis czas ppa to bedzie miejsce tylko bezsensownych tematow i nowych userow pytajacych o goteka.


Co proponujesz?
[#27] Re: Brak kultury i szacunku

@juen, post #25

(chociazby ztrollowany KM-L, ktory dostaje bana za cos co kazdy z nas chcial powiedziec)

To fakt, kolega KM-L dostał bana niesłusznie, każdemu zdarza się raz na 100 postów zakląć. Moderacja jest twarda w swoich decyzjach, ale moim zdaniem w 90% przypadkach to zdaje egzamin i panuje porządek.

Jednakże ja bym nie obwiniał nikogo za opuszczanie forum przez sympatycznych i wartościowych użytkowników (dodałbym do osób które wymieniłeś również Michała Schulza). Nie jest możliwe by jeden wpis kolegi Rzookola miał na to wpływ, by Mandi zrezygnował z dyskusji.

Forum PPA ma długą tradycję i w zasadzie widywałem tu ludzi z różnych obozów - Amiga NG, Morph OS, Amiga Classic, AROS itp.

Aktualnie nie mam nic do zarzucenia moderacji. A tematy? No cóż, kolegów z sąsiedniego forum poświęconego tematyce NG z kolei nudzą tematy o Amidze 500, chipsecie graficznym AGA, czy Panu Carlu Sassenrath i chętnie widzieliby tematykę tylko o NG, jak "drzewiej bywało".

Większość użytkowników jednak potrafi żyć w porozumieniu i akceptuje różnorodną tematykę forum.

Cenię sobie bardzo takie osoby jak Mandi m.in. za tłumaczenie programów na Amigę. Widać ktoś mu nacisnął na odcisk. O Sordanie nie słyszałem, że coś się wydarzyło. Ostatnio śmiał się z odcinka Retrogralni.

Moim zdaniem raczej nie wytykajmy innym osobom wad, tylko zwróćmy uwagę gdzie my możemy się poprawić. Bo akurat Grxmrx bardzo dużo pracuje przy stronie i są pozytywne efekty, a kolega Axiomat dostał przez przypadek, jako przykład, żeby nie wrzucać do wątków kolejek - zresztą notabene listy kolejkowe zostały już wydzielone.

Takie moje trzy grosze do tego tematu.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 19:04:39 przez Hexmage960
[#28] Re: Brak kultury i szacunku

@juen, post #25

Mandi się wyoutował bo mu przeszkadzało, że na PPA nie ma apartheidu. Sorry, ale jak komuś przeszkadza, że pewna część forum nie jest "Nur für Deutsche" to albo zaczął za wcześnie piąteczek albo już sam nie wiem.
[#29] Re: Brak kultury i szacunku

@Hexmage960, post #27

To był drugi mój post, który zdenerwował Mandiego. Pierwszy był o lipnym changelogu w newsie do aktualizacji AmigaOS4.1, gdzie okazało się, że Hyperion zrobił o wiele więcej zmian. Problem był taki, że do newsa dał pare wpisów na krzyż i cały changelog był dostępny dopiero po ściągnieciu updatu czyli tak naprawdę niedostępny postronnemu czytelnikowi. Dzięki mojemu wskazaniu tej dziwnej sytuacji Kas1e upublicznił długi changelog i każdy się może dowiedzieć, że AmigaOS4.1 jest faktycznie rozwijany i jakie elementy się zmieniły:
http://kas1e.mikendezign.com/aos4/ChangeLog_os4fe_update2.guide

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 19:16:05 przez michal_zukowski

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 19:16:23 przez michal_zukowski
[#30] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #26

Mam codzienny kontakt z osobami wymienionymi w poście Juena (z resztą on sam nie wymienił ich z przypadku)
Ci ludzie odeszli z prostych powodów. Nie wytrzymali już dłużej masowego trollingu i bezkarnego chamstwa.
Można to oczywiście tłumaczyć też "zmęczeniem" :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem