[#31] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #26

Napisz ludziom wprost, że każdy ma przypilnować swój ogródek na PPA i nie chwaścić w cudzych. szeroki uśmiech Im bardziej chcesz być delikatny, tym bardziej inni nabierają przekonania, że sami są nieomylni. Od czasu do czasu trzeba kopnać jako sołtys w drzwi od stodoły i postraszyć towarzystwo odcięciem prądu i zakończeniem dożynek.

No a teraz każdy grabie w dłoń i sprzątać po sobie.
[#32] Re: Brak kultury i szacunku

@Vato, post #30

Jak ktoś uważa, że PPA to oaza "masowego trollingu i bezkarnego chamstwa" to jest z innej planety.
Ja odbieram to miejsce w sieci jako coś zupełnie przeciwnego.
[#33] Re: Brak kultury i szacunku

@Vato, post #30

Akurat argumenty Mandiego znam i podał kilka przykładów swego czasu. Były to np. upieranie się Hołdysa w wątku Cave Story, że jest port na A500 czy osoby, które w wątku o grach na platformę np. A500 pytały o wersje rtg czy na inne platformy czy też, że Hyperion niby nie wydał AmigaOS 3.1.4 z polską wersją językową i ktoś miał pretensje o to. Tylko w którym z przypadku należało banować? Jak reagować? Czy rzookola należałoby odsunąć od wątku o AmigaOS 3.2 w sposób w jaki wspomniał o obsłudze CD?

Chętnie poznałbym konkretnie przypadki i sugestie co w nich robić. Możliwe, że dałoby się coś zrobić bez zmian technicznych.

Wiem natomiast, że przykładowo JacaDCaps nie podobało się, że w wątkach o MorphOS czy jego oprogramowaniu wypowiadają się osoby, które nie szanują jego pracy a zaśmiecają wątek swoimi wywodami w odniesieniu do AmigaOS4.

W przypadku Michal Schulza to chodziło o jego spór z Don_Adanem w jednym z wątków dotyczącym rzekomej wątpliwej legalności źródeł AROS-a. W którym momencie należało któregoś z nich zbanować?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 19:45:22 przez grxmrx

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 20:03:40 przez grxmrx
[#34] Re: Brak kultury i szacunku

@Aniol, post #32

Wiadome, że w porównaniu z tym co było kiedyś, to jest Wersal. Ale "różne sytuacje" się zdarzają. Może nie trafiłeś na "te" wypowiedzi albo wręcz zgadzałeś się z nimi. Każdy ma inny próg wrażliwości.

Dla mnie np. zastanawiające jest to, że 'rzookol' ostatni ban miał w 2012 r. No ale na szczęście są opcje ignorowania. Jakby 'Mandi' go tam miał, sytuacji niedawnej by nie było.

Mam wrażenie, że celem założenia tego tematu nie była ocena moderacji, tylko "co zrobić, żeby to nasze wspólne miejsce było lepsze".
[#35] Re: Brak kultury i szacunku

@michal_zukowski, post #28

Może reakcja Mandiego była przesadzona, ale może mógłbyś się wyrazić grzeczniej? Zamiast:

Ciekawe czy kiedyś dorobią startowanie z CDRomów czy to poza ich możliwościami.

mógłbyś napisać:

Ciekawe czy w nowej wersji mogła by się pojawić możliwość startowania z napędów CD?

Pytasz o to samo a nikt się nie obraża. Na pewno to potrafisz.
[#36] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #33

W przypadku Michal Schulza to chodziło o jego spór z Don_Adanem w jednym z wątków dotyczącym rzekomej wątpliwej legalności źródeł AROS-a. W którym momencie należało któregoś z nich zbanować?

To ja jeszcze dodam w temacie, że nie pamiętam jak to było, ale w przypadku takiej ciągnącej się dyskusji - offtopic lub zamknięcie tematu. Któż jednak przewidzi, że ktoś może się śmiertelnie obrazić?
[#37] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #1

Nie znam osobiście żadnego z moderatorów PPA, ale wyobrażam sobie żaden z nich nie ma ani czasu ani ochoty pilnować średnio 40-to letnich facetów i wypraszać ich z piaskownicy gdy przekroczą jakąś granicę. Oczywiście w skrajnych przypadkach chamstwa niech interweniują, ale przecież nie im oceniać kto ma rację w różnych sporach, merytorycznych czy obyczajowych.

Za to każdy użytkownik może zignorować kogoś kto mu nie pasuje, zignorować wątek, oraz co najskuteczniejsze (a dla niektórych niestety najtrudniejsze) - po prostu odpuścić, zignorować - słynne nie karmić trolla. Bo czego się spodziewać, nawrócenia delikwenta do swojej racji? Po co? W necie praktycznie niemożliwe, nie spotkałem się jeszcze z czymś takim, szkoda nerwów i czasu. Niech sobie pisze bzdury, opinię sobie wyrobi taką na jaką zasługuje. Ewentualnie jakiś system reputacji by się przydał, ale to śliski temat, trolle na pewno podejmą wyzwanie zmanipulowania takiej oceny, jeśli się pojawi.

A co do powtarzających się tematów które drażnią stałych bywalców czy bardziej zaawansowanych userow (słynne goteki itd) - były, są i będą. No i super, gdzie niby takie pytania mialyby padać, jak nie na amigowym forum? Zawsze ktoś odpowiada z tego co widzę. A zmęczeni tematem - patrz opcja 'ignoruj wątek'. Polecam, sprawdza się, używam do nudnych tasiemcow po tysiąc postów :)
[#38] Re: Brak kultury i szacunku

@recedent, post #35

A weź, bez przesady.
Na każdym forum się taki znajdzie, co to ma obsesję na punkcie "kultury", wszędzie widzi hejt, zakłada takie wątki jak ten, a nawet ranking swoich hejterów prowadzi. Nie przetłumaczysz, a schlebiać temu też nie ma co. Różne są formy zajoba i skupiania atencji.
[#39] Re: Brak kultury i szacunku

@recedent, post #35

Tu nie chodziło o grzeczność czy brak grzeczności. AmigaOS3.2, o ile wiem, piszą 2 osoby. Dwie osoby mają swoje koniki na których się znają, a na innych rzeczach się nie znają. Jak kiedyś pytałem bezpośrednio Olsena czy zrobi wersje 1MB to mi odpisał, że nie mają do tego narzędzi (coś w tym sensie, piszę z pamięci). Skąd mam wiedzieć czy się znają czy nie na startowaniu z CDRomu. Ja nie ogarniam 3/4 MorphOSa i też zrobienie sterownika do grafiki jest poza moimi możliwościami. Jak ktoś się zapyta czy zrobienie sterownika do grafiki jest poza moimi możliwościami to mam się obrażać?

Ty zarzuciłeś mi bezpodstawnie złe intencje, a na Mandiego działam jak płachta na byka jak postuje w wątkach związanych z Hyperionem. To nie ja mam problem z pisaniem postów, tylko Wy z ich odbiorem.


Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 21:21:49 przez michal_zukowski
[#40] Re: Brak kultury i szacunku

@vojo, post #37

@vojo OK

  • (moderatorzy) w skrajnych przypadkach chamstwa niech interweniują,
  • każdy użytkownik może zignorować kogoś kto mu nie pasuje, zignorować wątek,
  • nie karmić trolli


A wszystko to w gronie facetów w średnim wieku, nie chce się wierzyć;
przychodzi taki normalny gościu z pracy do domu, zje obiad, popije piwkiem, zamieni słowo lub dwa z żoną, zapyta dziecko jak poszło w szkole, posegreguje i wyniesie śmieci a potem usiądzie przed kompem i...
co, nagle transformuje się w tępego trolla? A może on jest taki na co dzień a żona nie może dać go do ignorowanych i musi brać udział w każdym jego durnym wątku, a ktoś w robocie ma codziennie zryty dzień przez wysłuchiwanie g...oburzy na dowolny temat i brak przycisku "Ignoruj" :D
.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 21:16:31 przez rePeter
[#41] Re: Brak kultury i szacunku

@recedent, post #35

Jeśli uważasz, że te pytania są równoznaczne, to nie powinieneś zajmować się moderacją. Jeśli uważasz, że pytanie o stan wiedzy deweloperów jest nie na miejscu, to nie powinieneś zajmować się moderacją.
[#42] Re: Brak kultury i szacunku

@RickD, post #41

Może nie powinieneś pisać "na głos", bo chyba tylko Ty wiesz co miałeś na myśli
[#43] Re: Brak kultury i szacunku

@RickD, post #41

...kurcze, ktoś musi to robić... pamiętaj że to jest działalność "non profit".
Na co dzień jestem szefem firmy... użeram się z "nastoma" gamoniami _
tutaj mod ma nas setki i każdy jest mądrzejszy od poprzednika. Gdybym ja miał podejmować decyzje impulsywnie to już dawno bym zamknął biznes.
PPA to taka "piaskownica czterdziestolatków" - stare konie piszą o swojej pasji itp. więc dajmy se na luzzzz.

Zgłoś się na moderatora, skoro wiesz lepiej jak powinno "to" wyglądać.
[#44] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #1

Jak już stwierdziłem w innym poście - rzadko zabieram głos, ale szlag mnie trafia...

W skrajnych i powtarzających się przypadkach proponuję najzwyczajniej perm ban i po kłopocie.

Od pewnego czasu forum zaczyna przypominać miejsce w którym mieszka wiedźma Ple Ple... Rozumiem i staram się być wyrozumiały jak ktoś nie mógł znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytanie i zadaje podobne po raz setny (albo i lepiej), ale troli, wywołujących g*wno burze, albo takich co czołem klawiaturę dotykają, powinno się wysłać na Marsa z wilczym biletem. Droga dziatwo - jak wam (celowo z małej litery), sprawia to przyjemność, to najpierw zmieńcie sobie pieluchę zanim zabierze głos i zacznie pisać jakiekolwiek bzdety. Panowie szanujmy się, mamy swoje lata. Na koniec do Adminów (bez wazeliny - bo droga), współczuję moderować i użerać się z co poniektórymi ... Perm ban..?
[#45] Re: Brak kultury i szacunku

@michal_zukowski, post #39

zarzuciłeś mi bezpodstawnie złe intencje

Moim zdaniem to raczej przesada. Wyglądało to na zwykłą, najzwyklejszą złośliwość.

To nie ja mam problem z pisaniem postów, tylko Wy z ich odbiorem.

Każdy odbiera posty widząc je ze swojego punktu siedzenia. Jeśli nie chcesz, aby było odbierane jako złośliwe, to postaraj się swoje spostrzeżenia inaczej ująć, bo ujmujesz je celowo w ten sposób.

Ragequit nie jest najlepszym rozwiązaniem, zwykły ignore by wystarczył.
[#46] Re: Brak kultury i szacunku

@RickD, post #41

Jeśli napiszę:

"Ciekawe czy RickD to troll i prowokator" (a przy okazji: witamy na forum PPA i gratulujemy pierwszego posta!) to przyjmiesz taką wypowiedź ze spokojem, ba - może nawet wdzięcznością? Przecież wyraziłem tym samym ciekawość co do Twoich intencji i zainteresowanie Twoim stylem pisania komentarzy.

Jeśli rzookol chciał zadać pytanie czy developerzy AmigaOS 3.2 potrafią dodać obsługę bootowania z płyty CD w ROMie to mógł swój post napisać bardziej w stylu wpisu #131 rzeczonego wątku. Jest merytorycznie, jest zasugerowane konkretne rozwiązanie.
Sam wpis #125 jak dla mnie nie wyczerpuje znamion trollingu, ale jeśli zakładasz na arbuza (swoją drogą: greetingz, Arbuz) recepturkę za recepturką to w końcu wybuchnie.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 23:29:25 przez recedent
[#47] Re: Brak kultury i szacunku

@recedent, post #46

Akurat mój post z #131 to nie jest rozwiązanie bo brakuje startowacza z cedeków (takiego jak ma CD32 czy CDTV). Device i filesystem nie wystarczy żeby wystartować. Trzeba przeskanowac płytę znaleźć cdtv.tm (jesliby przyjać że nadal byłby wymagany), ewentualnie sprawdzić czy w Rockridge jest rozszerzenie dla bootowalnych płyt. W każdym razie odróżnic płyty bootowalne od niebootowalnych.

Poza tym to było tylko pytanie, nie wiem czy autorzy chcą takie coś zrobić i czy potrafią. Informacje są porozrzucane po sieci na eab/aorg/aworld a sam rozwój 3.1.4 wskazywał totalną wybiórczość autorów. Zajmowali się swoimi konikami (i dodawali losowe rzeczy w stylu mmu/diskdoctor) więc jak dla mnie rozwój systemu był (jest) dość niekonsekwentny dlatego moje pytanie było nad wyraz zasadne.

Jeśli gdzieś przesadzam to proszę o bana, a nie o marudzenie, że mogłem coś napisać inaczej.
[#48] Re: Brak kultury i szacunku

@recedent, post #46

Pudło. Zarzucanie komuś, że jest trollem ma inne podstawy niż domniemanie braku umiejętności technicznych. Jeśli widzisz w tym pejoratywne zabarwienie to nie powinieneś zajmować się moderacją. Sam fakt, że połączyłeś te dwa przykłady, jeden na patologię, a drugi na brak wiedzy jest dowodem na to, że nie nadajesz się na moderatora. Nie jesteś obiektywny i podejrzewam, że to nie rozsądek, a emocje grają tu pierwsze skrzypce. Jeżeli w produkcie X permanentnie pomijany jest "rozwój" jednej z podstawowych funkcji, to można wyrazić swoje zdanie bez potrzeby klepania elaboratu i przytaczania kodu źródłowego i nie ma w tym niczego niestosownego. Moim zdaniem. Dziękuję za powitanie, jestem tu od 10 lat, dopiero niedawno założyłem konto.
[#49] Re: Brak kultury i szacunku

@RickD, post #48

Jeśli nie potrafisz odczytywać intencji, podtekstów i emocji, jeśli nie jesteś wystarczająco empatyczny nie powinieneś oceniać działań moderatorów ok, racja
[#50] Re: Brak kultury i szacunku

@PWS, post #43

Zgłoś się na moderatora, skoro wiesz lepiej jak powinno "to" wyglądać.
Swego czasu się zgłosiłem, ale dowiedziałem się, że niepotrzebni są nowi moderatorzy. Teraz mam już wywalone, odpowiednia porcja ignorowanych użytkowników + ignorowanych tematów i PPA da się czytać.
[#51] Re: Brak kultury i szacunku

@BULI, post #49

Funkcja moderatora, choć społeczna, podlega moim zdaniem ocenie. Nie narzucałbym kto powinien a kto nie oceniać :) Raczej tutaj bym nie wskazywał innemu forumowiczowi, że coś potrafi czy nie bo to już jest pocisk, który może być zinterpretowany różnie :) Jeden się obrazi śmiertelnie a drugi przyjmie z uśmiechem takim czy innym. Wracając do oceniania to najwyżej można się z kimś po prostu nie zgadzać. Ja mam tylko takie przemyślenie, że poza ocenami szły też jakieś inicjatywy oddolne. Moderatorów było w historii przynajmniej kilku. Ja też kiedyś moderowałem, ale uznałem, że się do tego nie nadaje a aktualny skład jak najbardziej.

Czekając jeszcze na możliwe odpowiedzi raczej bym się w tym wątku zbliżał ku brzegowi. Wnioski mam takie. Zwróciłem uwagę - przy okazji przypadkowe, choć szanowane przeze mnie i społeczność osoby dostały odłamkami. Tu chciałbym jeszcze raz przeprosić, ale nie to było moją intencją.

Pewne zmiany na forum zachodzą i mam nadzieję, że jest to widoczne. Możliwe, że część osób widziałaby zmiany przede wszystkim w stylu moderowania strony a inni (i ja jestem w tej grupie) raczej w rozmowie między użytkownikami (na priv) zanim wkroczy moderator żeby posprzątać. Gdzieś możemy się zapominać. Czasami warto też wysłać mejla lub zagadać np. do mnie. Swego czasu część takich opinii zebrałem i kilka rzeczy się poprawiło, ale nie wszystkie.

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 09:51:05 przez grxmrx
[#52] Re: Brak kultury i szacunku

@BULI, post #49

Jeśli nie potrafisz odczytywać intencji, podtekstów i emocji, jeśli nie jesteś wystarczająco empatyczny nie powinieneś oceniać działań moderatorów ok, racja


Potrafię, ale nie uważam, żeby sugerowanie braku umiejętności było czymś niestosownym. Gdybym uważał, że kolega nie ma racji, poprosiłbym go o uzasadnienie i przedstawił swoje argumenty, zamiast nazywać trollem, bo to właśnie byłoby trollowaniem.
[#53] Re: Brak kultury i szacunku

@Krashan, post #50

skoro tak się stało, to masz pełne prawo być oficjalnym trollem na ppa.pl - szczęściarz z Ciebie...
[#54] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #1

Może zamiast przenosić offtopic'ki to je po prostu kasować. Wtedy będzie mniej pracy dla moderatorów, a i efekt wychowawczy się pojawi, bo mając świadomość, że zostanie to skasowane nie będzie się chciało delikwentom pisać. smith
[#55] Re: Brak kultury i szacunku

@smith, post #54

Cześć smith :) Z zasady i regulaminu nie kasujemy, chyba że RODO nas do tego zmusi to wtedy zamazywane są ksywy uczestnika. Pojawiła się też w jednej z rozmów na priv taka propozycja by forum się samo moderowało przez system plusów/minusów. Oczywiście musiałyby być proste warunki żeby nie było nadużyć (np. nie dla tych co przed chwilą zarejestrowali konto czy zbanowanych). Temat wydaje mi się dosyć kontrowersyjny (np. możliwe że jakieś kliki by kogoś minusowały), ale na niektórych stronach to jakoś działa.
Poza tym czasami te offtopiki są fajne. Nie jest tak, że wszystko co offtop to zło :)
[#56] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #55

Poza tym czasami te offtopiki są fajne. Nie jest tak, że wszystko co offtop to zło


Dla jednych fajne - dla innych brak kultury i szacunku,
a za chwilę odwrotnie. Ciężko się wstrzelić :D
.
[#57] Re: Brak kultury i szacunku

@rePeter, post #56

Często w rozmowach, spotkaniach grup osób jest tak, że jak dwie osoby zbaczają z tematu i nawet jest śmiesznie to trzecia osoba chce się skupić na zagadnieniu. Wtedy dobrą praktyką jest, z tego co wiem, zasugerować "przepraszam, ale czy moglibyśmy wrócić do tematu?" albo "słuchajcie, fajnie się żartuje, ale do brzegu". Z punktu widzenia osób, które są zaangażowane, wewnątrz offtopica tego nie widać. Dlatego warto, moim zdaniem, wykazać się odrobiną asertywności.
[#58] Re: Brak kultury i szacunku

@grxmrx, post #55

Hej grxmrx  Regulamin można zmodyfikować, a gdy offtopic okaże się faktycznie wartościowy to go przenieść, "śmieci" śmiało kasować. Wiadomo że będzie to subiektywna ocena moderatora ale trudno, nauczy to za to użytkowników poprawnego korzystania z funkcjonalności strony, bo zawsze można założyć nowy temat

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 10:26:06 przez smith
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem