kategorie: ANSI C, C++
[#1] [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio
Cześć,
nie wiem czy było, ale to nowsza rzecz z maja 2020, moze się Komuś przyda.
Ja sobie potem zainstaluje jeszcze nie sprawdzałem.

Po prostu gotowy pakiet Amiga C/C++ z kompilatorem gcc do Visual Studio pod Windowsa,
jak się komus nie chce babrać z ręcznym instalowaniem pakietów.
Amiga C/C++ Visual Studio link

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 23:55:16 przez mateusz_s
[#2] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@mateusz_s, post #1

edit: a własciwie to trzeba sobie zainstalować Visual Studio Code i dopero wtedy da się kiknać ten guzik install
[#3] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@mateusz_s, post #2

Ja napiszę w temacie, że ostatnio używam SAS/C 6.58 pobrany z Internetu i jestem bardzo zadowolony - Kompilator jest lekki, szybki (błyskawicznie kompiluje również duże nagłówki) i bardzo przyjazny (komunikaty są jasne i przejrzyste).

To dobry kompilator na Amigę z 1995 roku. Polecam.

Świetnie też wspiera Amigowe standardy. Ma słowa kluczowe far, chip oraz nawet makra do stosowania poleceń ROR, ROL i SWAP procesora!

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 08:39:14 przez Hexmage960
[#4] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@mateusz_s, post #2

Warto dodać, że uruchamia do debugowania Winuae :) Właśnie wczoraj sprawdzałem, bo ogółem używam VS Code do PlatformIO, ale znalazłem to rozszerzenie przypadkiem i widzę, git majonez :)
[#5] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@mateusz_s, post #1

Z opisu wygląda genialnie!
Będę musiał wypróbować jak znajdę chwilkę. Dzięki za podrzucenie info!OK
[#6] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@mateusz_s, post #1

Jedno, bardzo kluczowe info - wersja w katalogu wtyczek jest stara i rzadko aktualizowana - ściągnijcie sobie z Githuba z releasów najnowszy .vsix i zainstalujcie ręcznie. Nowsze wersje zawierają liczne poprawki w związku z profilowaniem i debugowaniem kodu, więc to jest wręcz niezbędny krok.

Największym ograniczeniem toolchaina Bartmana jest to że nie ma tam w pakiecie biblioteki standardowej - albo trzeba korzystać z funkcji typowo amigowych, albo sobie co nieco napisać samemu. Największym plusem - profiler. Pokazuje dokładnie gdzie kod muli, pozwala zrobić profilowanie na przestrzeni jednej albo 50 klatek gry. Pracując nad germzami pozwoliło mi to w praktycznie dwa wieczory znalezienie i ścięcie czasu wykonywania kodu z dwóch klatek PALowskich do 3/4 jednej. Koniec pisania na czuja, koniec mierzenia zmianą koloru w tle w poszczególnych sekcjach kodu.

A no i jak by ktoś pytał, to ACE jest z tym kompatybilny, póki co na branczy ptplayer.

Na marginesie - nie mylcie ciężkiej kobyły jaką jest Visual Studio z najlepszym edytorem kodu na świecie jakim jest VSCode. To są dwie różne rzeczy które różnią się od siebie tak samo jak Java i Javascript. ;) Tu jest mowa o wtyczce to VSCode oczywiście.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 10:01:43 przez teh_KaiN
[#7] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@teh_KaiN, post #6

Na marginesie - nie mylcie ciężkiej kobyły jaką jest Visual Studio z najlepszym edytorem kodu na świecie jakim jest VSCode.

Żeby jeszcze nie było to napisane w tym koszmarnym Electronie. Czy dzisiaj nikt już nie pisze normalnych natywnych aplikacji? Wszystko musi mieć pod spodem własną instancję przeglądarki www i puste okno musi "ważyć" 1GB RAM? Co za koszmarne czasy...
[#8] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@mateusz_s, post #1

Tylko jeszcze trzeba sobie jeszcze calego windowsa zainstalować i visualstudio.

Z działających również na linuksie rzeczy przydatnych w amigowych tematach, znalazłem soft o nazwie Ghidra - disasembler i dekompilator kodu ze wsparciem szeregu cpu (czego tam nie ma!), w tym oczywicie jest 68k, jest też PPC.
Ktoś dorobił do tego loader binarek Amiga Hunk i ładnie ogarnia relokacje itp. (dodał też pliki fd aby można było tam calle do libów widzieć).
W porównaiu z ReSource - jest dużo wygodniej, choćby "klikanie po kodzie".
Ale plik z ReSource się asembluje od razu, a z Ghidry trzeba trochę pokombinować (ale ma to duże możliwoiści konfiguracji więc jest szanasa że też się da).
Dekompilator wprawdzie jest, ale nie przyglądałem mu się dłużej, bo tworzy kaszanę mniej czytelną od asemblera (przynajmniej jeśli chodzi o programy amigowe).
[#9] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@MDW, post #7

Można sobie nie lubić electrona (ja też nie jestem super fanem), ale dzięki temu można było zrobić tak bardzo mocno rozszerzalny edytor, którego zasadę działania można dość łatwo wytłumaczyć i opisać każdemu kto liznął trochę HTMLa i JSa. Eclipse miał podobne cele rozszerzalności i zobacz gdzie ich to zaprowadziło. To dopiero jest muł! Owszem, na pewno można by to zrobić gęściej jeśli chodzi o zużycie zasobów, ale to oznacza czas i wyrzeczenia związane z interfejsem programistycznym. Robienie rozbudowanego UI przy użyciu HTML/CSS to jest bajka, oskryptowanie tego potem przy użyciu TS/JS też nie jest jakieś trudne.

W tej chwili mam dość spory projekt C++ i żre mi coś koło 500-600MB RAMu. Co to jest w dobie posiadania (w moim przypadku) 8 czy (już dość często) 32GB w kompie? Miałem kiedyś podobne podejście co do oszczędzania zasobów ale się z tego wyleczyłem - w Embedded, w którym na ogół siedzę jest to wciąż ważne, ale w desktopach? Już dawno nie.

@BigBang w planach jest wersja na mac/linux w oparciu o FS-UAE. Na GH jest cała instrukcja jak sobie przeportować GCC i pozostałe pierdoły, więc zostaje tylko ten element układanki. Tu jednak sytuacja się komplikuje bo trzeba to zrobić w koordynacji z głównym repozytorium WinUAE - więc najpierw to co Bartman dodał u siebie w forku trzeba posprzątać żeby zmergować do głównego projektu, a potem gość od FS-UAE to doda do siebie. Jak masz chęć pomóc to na discordzie na publicznym serwerze AmigaDev (tu znajdziesz link) na ten temat debatują. ;)

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 10:20:19 przez teh_KaiN
[#10] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@teh_KaiN, post #6

Wchodzę na github - 1.0.0, wersja zainstalowana bezpośrednio z vscode 1.0.0, jest 1.1 ale pre-release.
nie ma tam w pakiecie biblioteki standardowej - albo trzeba korzystać z funkcji typowo amigowych, albo sobie co nieco napisać samemu.

Jest to info w opisie wtyczki. Czy to wielki problem? Jakiś może być, wielki... raczej nie. W końcu mamy do dyspozycji w miarę nowoczesne narzędzia działające na nowoczesnych maszynach (przez co kompilacja nawet dużych projektów działa sprawnie). A jak będzie zainteresowanie większe to pewnie się to i owo nowego pojawi.
[#11] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@abcdef, post #10

Tak kiedyś się pewnie doczekamy - jest otwarte przeze mnie issue do tego, więc jak będzie tam odpowiednio duże zaintersowanie (polecam zostawić łapkę w górę) to się może coś w temacie ruszy. Biblioteka standardowa C jeszcze aż tak bardzo nie boli, ale brak STLa już tak - zawsze można się ratować ETLem albo fragmentarycznymi implementacjami z Githuba, ale może to utrudnić budowanie istniejącego softu.

Jest jeszcze luźny pomysł połączenia trudów Bartmana i Bebbo (bo ten też pracuje nad przeniesieniem swoich optymalizatorów i usprawnień z GCC6.5 na GCC10), ale to jest już grząski temat.

To 1.1 i prerelease to należy traktować z przymrużeniem oka - działa to mocno stabilniej niż 1.0.0, jest SPORO nowych rzeczy (ważniejsze: integracja p61 w przykładowym projekcie, profiler wyświetla zajęcie cykli przez blitter, używanie katalogu gdzie leży plik wykonywalny zamiast kopiowania go do tymczasowego, przez co można dostać się do plików). Tak naprawdę wtyczka tam jest 30 wersji dalej względem 1.0.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 10:26:49 przez teh_KaiN
[#12] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@MDW, post #7


Żeby jeszcze nie było to napisane w tym koszmarnym Electronie.


Niby tak, ale z drugiej strony dzięki temu masz aplikacje pracującą na wszystkich wiodących platformach, aplikacje która jest dużo lżejsza niż Eclipse napisany w Javie. Mnogość wtyczek pozwala używać vscode na tysiące różnych sposobów ;) Podobny do niego Atom jest dużo cięższy.


Czy dzisiaj nikt już nie pisze normalnych natywnych aplikacji? Wszystko musi mieć pod spodem własną instancję przeglądarki www i puste okno musi "ważyć" 1GB RAM


Takie czasy :) Ale jeżeli dzięki temu użytkownicy Linuksa doczekaliby się chociażby pakietu msoffice, to jestem jak najbardziej za.
[#13] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@teh_KaiN, post #9

Ciekawe z tym fs-uae.
Ja już próbowałem z gcc - crosskompilacja i faktycznie to działa, ale w sumie jest upierdliwe (chyba że jeszcze co innego miałeś na myśli z tym przeportowaniem). Może do grubszych rzeczy by się to sprawdziło. Ogólnie brzmi to fajnie, tylko czasu nie ma, a do emerytury jeszcze trochę - wtedy pozostaną już tylko najtwardsi, o ile dożyją i nie zapomną ;)
Nie wiem co teraz ludzie się na discorda rzucili? Szkoda że nie ma już starych dobrych list mailowych, teraz wszystko musi być multimedialne...
[#14] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@mschulz, post #12

Akurat pakietu MS Office nie zainstalowałbym nigdy na czymkolwiek. Nawet gdyby był natywny na MorphOS i gdyby mi płacili za instalację to bym go kijem nie dotknął. Taka moja prywatna fobia. szeroki uśmiech
[#15] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@MDW, post #7

Pieniądze i czas... :( Sam używam takich rozwiązań - nie namówisz mnie na "natywny" kod pod Androida hehe
[#16] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio CODE zmieńcie temat, bo wprowadza W BŁAD!!!!!!!!!@222222221 ◀️ ◀️ ◀️ ❗

@mateusz_s, post #1

gitara. Tańczący banan W końcu będzie się dało w sposób cywilizowany robić gry i programy na Amigę.
btw szkoda że jednak nie do Visual Studio. W nim dużo hakowałem, a VSCode jest głupie i nie działa (próbowałem), to po co mam zmieniać coś, co działa.
[#17] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@X-Type^HVR, post #15

Jeżeli do gier to ok. Ale jeżeli do aplikacji to już gorzej, bo potem wychodzi coś takiego jak dawny SkyCash.
[#18] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@MDW, post #7

Wiesz, też tak do tego podchodziłem, ale dla testów zainstalowałem wczoraj VSCode i muszę przyznać, że jest zdecydowanie lepiej niż Eclipse którego używałem. Edytor jest szybki i nie ma zwiech tak jak Eclipse potrafi. Jednocześnie jest na tyle prosty do konfiguracji, że zestawienie projektu zajęło mi w nim 30 minut za pierwszym razem. Ma też dokładnie funkcje które potrzebuję w odróżnieniu od Eclipse który ma pierdyliard funkcji i można się w tym wszystkim pogubić.
[#19] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@deadwood, post #18

Wiesz, też tak do tego podchodziłem, ale dla testów zainstalowałem wczoraj VSCode i muszę przyznać, że jest zdecydowanie lepiej niż Eclipse którego używałem. Edytor jest szybki i nie ma zwiech tak jak Eclipse potrafi. Jednocześnie jest na tyle prosty do konfiguracji, że zestawienie projektu zajęło mi w nim 30 minut za pierwszym razem.


Uwazaj, bo VSCode uzaleznia. Tez tak zaczynalem, a teraz uzywam VSCode do C/C++, do Pythona, do Jupytera, do LaTeXa i praktycznie do wszystkiego innego jezeli tylko jest taka mozliwosc :)

PS. Przy programowaniu polecam czcionke Fira Code albo Cascadia Code, obie do znalezienia na GitHubie. Maja cudowne ligatury dla programistow :)
[#20] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@mschulz, post #19

Uwazaj, bo VSCode uzaleznia. Tez tak zaczynalem, a teraz uzywam VSCode do C/C++, do Pythona, do Jupytera, do LaTeXa i praktycznie do wszystkiego innego jezeli tylko jest taka mozliwosc :)


Też mam dobre przeczucia w tym temacie ;)

PS. Przy programowaniu polecam czcionke Fira Code albo Cascadia Code, obie do znalezienia na GitHubie. Maja cudowne ligatury dla programistow :)


Dzięki
[#21] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@mschulz, post #19

PS. Przy programowaniu polecam czcionke Fira Code albo Cascadia Code, obie do znalezienia na GitHubie. Maja cudowne ligatury dla programistow :)


Ja polecam Topaz szeroki uśmiech



Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 09:29:23 przez nogorg
[#22] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@nogorg, post #21

@MSchulz

A czy ten VSCode jest lepszy do LaTeXa niż TeXMaker albo TeXStudio? Oferuje podobne możliwości w zakresie edycji dokumentów LaTeX? Pytam, bo piszę w LaTeXu.

@Nogorg

Matko, strasznie ten Topaz zdeformowany. To chyba wina kompresji obrazka lub anti-aliasingu czcionki.

Używam topaz do programowania na Amidze i jest OK.

Poniżej powiększony fragment ekranu:



Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:09:10 przez Hexmage960
[#23] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@Hexmage960, post #22

Nie, to Twój jest zdeformowany. Topaz był zaprojektowany pod tryb 640×256, a Ty go używasz w trybie z kwadratowym pikselem.
[#24] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@Krashan, post #23

Przepraszam, ten zrzut pochodzi z ekranu 640x256, tylko jest znacznie powiększony (ale bez zmian proporcji). Dopiero co pobrałem go z Amigi.

P.S. A, już rozumiem o co koledze chodzi. Że na moim monitorze Amigi wyświetla się 1:1.

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:25:35 przez Hexmage960
[#25] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@Hexmage960, post #22

Poniżej powiększony fragment ekranu:


Beznadziejne.
[#26] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@Hexmage960, post #24

Ten obrazek jest też zdeformowany, wskutek tego, że grabber zapisał 1 piksel ekranu jako 1 piksel obrazka. Przy jego zaś powiększaniu i wyświetlaniu milcząco założono, że piksel jest kwadratem. Dla trybu PAL HighRes nie jest to prawdą, bo piksel jest prostokątem o wysokości mniej więcej dwa razy większej, niż szerokość.

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:31:03 przez Krashan
[#27] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@nogorg, post #25

Tak jak Krashan napisał tamten zrzut jest z proporcji 2:1.

Teraz lepiej? (użyłem Painta do powiększenia w pionie 2 razy).

Mniej więcej tak to wygląda na Amidze.



Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:35:14 przez Hexmage960
[#28] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@Hexmage960, post #27

Teraz lepiej i teraz widać, że Twój topaz i topaz nogorga to ta sama czcionka...
[#29] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@Hexmage960, post #27

Ujdzie. Bez rewelacji. Niestety derailujesz kolejny temat swoimi pierdołami.
[#30] Re: [C/C++, VisualStudio] Amiga C/C++ wtyczka do Visual Studio

@nogorg, post #29

No dobrze, ale kolega zaczął OT z czcionkami. Gdyby kolega wrzucił lepszej jakości obrazek (bez stratnej kompresji) pewnie bym się nie odzywał.

Już kończę OT, sam nie koduję w VSCode.

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:47:40 przez Hexmage960
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem