kategoria: ANSI C
[#1] Hello world i takie tam
Szanowna braci Amigowa. Znalazłem na aminecie ADE.
Czy na naszym ulubionym komputerze jest jakiś edytor z kolorowaniem składni, który wspomógł by pisanie w ansi?
[#2] Re: Hello world i takie tam

@Wankowicz, post #1

To zależy kto co lubi. szeroki uśmiech

Na MOIM ulubionym komputerze z MorphOSem jest bardzo rozbudowany (jak na warunki amigowe) Flow Development Studio z wieloma stylami formatowania i kolorowania składni. Całość pod MUI, są skalowane fonty z antialiasingiem i nawet rozumie skórki chyba z windowsowego Notepad++ (akurat nie używam, bo lubię MUI). Jest częścią oficjalnego MOS SDK, czyli dwuklik na ikonie instalera, chwila czekania i jest gotowe do działania.

A jeżeli chodzi o AmigaOS 3.x to trzeba poamigować... eeee... to znaczy pokombinować. Był kiedyś GoldED, który potem przeistoczył się w CubicIDE. Kolorował składnię, coś się tam dało pokonfigurować. Ale jego nieamigowy GUI i filozofia konfiguracji (rejestr, który po uszkodzeniu sprawiał, ze program się nie odpala - jak na Windzie) mnie akurat odrzucał. Chociaż co było robić - kupiłem za niemałe pieniądze i używałem póki na MOSa nie wyszedł Scribble, który wyewoluował do Flow Studio.
Są też całe środowiska StormC3 i 4, które chyba coś tam jakoś kolorują. Można byłoby ich użyć jako jako edytora. Nie wiem jak z legalnością, bo to były komercyjne produkty.
Na Facebooku w jakiejś amigowej grupie developerskiej ktoś się chwali, że rozwija jakieś taki niby-środowisko w którym widziałem kolorowe źródła. Ale nie przyglądałem się, bo ten paskudny Topaz, gołe okna i jakieś "customowe" suwaki raczej kojarzyły mi się z latami 1992-94 niż z rokiem 2021.
Kiedyś ktoś mi powiedział, że prawdziwy amigowiec nie używa kolorowania składni, automatycznego formatowania i pisze tylko w CEDzie.

Jak wygląda sprawa pod AmigaOS 4.x to nie wiem, bo nie miałem przyjemności używać, a jakoś nikt dookoła się nie chwali.

Jeżeli chodzi o AROSa to też nie wiem nic.

Jeżeli wszystko zawiedzie to zawsze możesz użyć VIMa. Jest dostępny na każdą pralkę i odkurzacz więc na pewno jest i na każdy amigowy system. Chociaż wbrew pozorom ma on kolosalne wymagania. Gdy robię jakieś całkiem proste operacje w git i czasem używam MOSowego VIMa to z przerażeniem patrzę na wskaźnik zużycia RAMu na górnej belce. 1GB RAM to wale nie jest dużo. szeroki uśmiech Ale gdy nauczysz się obsługi VIMa to programowanie nie będzie już trudne.

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 18:32:43 przez MDW
[#3] Re: Hello world i takie tam

@Wankowicz, post #1

Nie wiem co to "pisanie w ansi", ale wnosząc po ADE, zakładam, że chodzi o język C. W takim razie GoldED albo Annotate. Developerzy OS 3.2 robią też edytor programisty, i nie wiem czy czasem nie jest dołączony do systemu...
[#4] Re: Hello world i takie tam

@Krashan, post #3

Tak - w AOS 3.2 jest SYS:Tools/TextEdit. Ma kolorowanie skryptów AmigaDOS, ARexx'a, C i Assemblera 68k. Ma kilka ciekawych funkcji, których brakuje w innych edytorach np. działnia na wielu wierszach jednocześnie, wcięcia w lewo i w prawo za pomocą tab z przesuwaniem wiersza, kopiowanie bloków. Jednakże jak dla mnie to wersja beta. W kilku miejscach zawiesza się (np. jeśli wykryje zmianę pliku przez inny program i tego nie zignorujesz to zwiecha; tzn ma funkcję wykrywania zmian w pliku ale to kuleje jak napisałem wcześniej). Często kolorowanie się sypie - tzn wcale nie koloruje (trzeba za każdym razem po uruchomieniu wchodzić w usttawienia i ręcznie wszystko ustawiać od podstaw). Niektóre funkcje wcale nie działają (np. zawijanie od ustalonej kolumny). Brakuje też portu dla ARexx'a i kustomizowanego menu (chociażby tak jak w systemowym ed).

Jak dla mnie to jeden z najlepszych z kolorowaniem. Dla niektórych wadą może być wymóg ReAcrtion (strasznie powolne to dziadostwo - ale na WinUAE to nie robi wrażenia). Jeśli poprawią błędy i dodadzą to czego brakuje to będzie edytor prawie idealny. W sprawie kolorowania mogliby jeszcze dać możliwość ustawiania własnych kolorów a nie tylko 8 z palety systemowej oraz własne szablony a nie te na sztywno zaprogramowane.



Jest jeszcze Annotate gdzie można sobie chyba bardziej dowolnie konfigurować kolorowanie (poprzez pliki konfiguracyjne xml). Mam ale nie używam bo moje zinteresowania w tej chwili są skierowane na Arexx i skrypty AmigaDOS a ten nie koloruje fabrycznie. Nie wykluczone, że zrobię sobie odpowiednie szablony do kolorowania. Z wymagań, które stawia Ann to MUI i biblioteka expat. Komplet dostępny na Aminecie. Na szybko właśnie go potestowałem (pod AOS3.2) - ma ciekawą funkcję kolorowania zmian w tekście. Niestety coś się "krzaczy" z dłuższymi tekstami więc nie polecam.



Z innych dostępnych edytorków to chyba TurboText ma chyba jakieś tam "kolorowanie". O ile dobrze pamiętam to wytłuszcza słowa kluczowe zdefiniowane w szablonie. Plus jest taki, że szablon można sobie samemu zrobić. Pełna wersja jest w AmigaOS od Cloanto

Przedmówca wsomniał jeszcze o GoldED i jego nowszej odmianie. Moja opinia na temat tych edytorów jest taka - pierdyliard opcji konfigurayjnych ale brakuje najpotrzebniejszych rzeczy. Ja jakoś nie mogłem się dokopać kolorowania. Być może jest ale na konfigurację trzeba poświęcić wiele czasu.

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 19:54:41 przez radekcz
1
[#5] Re: Hello world i takie tam

@Krashan, post #3

przepraszam za skrót myślowy "pisanie w ansi"


Zainstalowałem sobie Annotate.

Jeśłi moje pytanie jest głupie to przepraszam ale:

Czy da się jakoś zrobić tak, ze gdy już napisze moje genialne i piękne hello world to np klikam sobie f1 i wynik mojej pracy zostanie automatycznie skompilowany?

@Edit:

Chyba sobie sam odpowiem.

Należy sobie napisać skrypt w arrex, który to zrobi.



Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 23:20:40 przez Wankowicz
1
[#6] Re: Hello world i takie tam

@Wankowicz, post #5

Znalezisko - EdWord Pro 6.0 - jest wersja uwolniona ze źródłami. Ponoć ulubiony edytotek Team17.

https://www.martinreddy.net/edword/



Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 11:03:38 przez radekcz
3
[#7] Re: Hello world i takie tam

@Wankowicz, post #1

Kolejny - BareED. Podświetla: C/C++, AGuide, Arexx. Potrafi konwertować pliki C/C++ do "kolorowego" HTML'a.
Mechanika podświetlania nie jest konfigurowalna i realizowana jest przez tzw. DAC - rodzaj binarnych wtyczek.

[#8] Re: Hello world i takie tam

@radekcz, post #7

Sporo tego. Aż jestem zaskoczony. Trzeba będzie przetestować.

Czy istnieje sposób aby w jakimś tam edytorze pacnać sobie dajmy na to f5 a program otworzy cli skompiluje kod i uruchomi? Wydawało mi się, ze trzeba do tego arexxa ale jakoś nie widzę komend do obsługi gcc.
[#9] Re: Hello world i takie tam

@Wankowicz, post #1

Możesz sprawdzić Frexxed - ugryźć go jest bardzo ciężko gale jak już dasz radę to możesz robić dużo ponad kolorowanie skladni.
Tu masz linka do moich początków z tym programem
link
[#10] Re: Hello world i takie tam

@Wankowicz, post #8

Po podaniu w ARexxie polecenia ADDRESS COMMAND, można wykonywać dowolne polecenia shella.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem