kategoria: Szukam gry
[#1] Gry / Pogramy dla dziecka
Cześć.
Jak się przegląda forum to generalnie padają pytania starych wyżeraczy ;) odnośnie gier z dzieciństwa.
A jakie są ciekawe gry / programy (edukacyjne, rozwojowe) dla dziecka w przedziale wiekowym 5-8 lat? Pytam bo ogólnie mam słabe rozeznanie w tym temacie, a chciałbym by synek się wdrożył w inne pozycje niż Hugo, Lemmingi i Super Frog.

Z góry dzięki za wszelkie propozycje.
[#2] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Tom Rain, post #1

Hugo jest idealny dla małych dzieci. Kolorowy z fantastyczna grafika i dźwiękiem. I prosty do przejścia.
film
[#3] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Tom Rain, post #1

Do wyboru do koloru, link. ;)
[#4] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Irek´72, post #3

Wiekszośc tego typu produkcji jest anglojęzyczna. Brakuje polskojezycznych produkcji edukacyjnych. Fajnie byłoby powiedzmy się uczyć ortografii i układać klocki (tetris).
[#5] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Tom Rain, post #1

Puść mu Koło fortuny :D O ile dobrze pamiętam to były na ami programy edukacyjne ''geografia'' ''historia'' itd ale pewnie treść już nie aktualna.
[#6] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@mikser, post #5

Dla dziecka w wieku 5-8 lat to chyba za wysoki poziom ;)
[#7] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@KJB, post #6

Za wysoki..?
Kazdy amigowiec w wieku 7 lat pisal juz gry w AMOSie, w wieku 12 lat kodowal dema na A1200 68060, a wieku 18 lat dostawal certyfikat inzyniera Microsoftu cafe

p.s.
Zdaje sie ze pare lat wstecz, ktos napisal gre dla dzieci "Biedronka Zuzia" ale to chyba bylo tylko na Morphos/Aos4.
Swoja droga.. zamiast pisac krapy w Backbonie, moglby ktos napisac jakas gre dla dzieci (tutaj prostota wrecz wymagana, bylo by latwo i przyjemnie).
[#8] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@selur, post #7

Jako pierwszy podejmue sie napisania bo sam mam 4latka
PROSZE tylko o scenariusz takiej gry ktora bedzie dla niego latwa i przyjemna ;)
[#9] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@selur, post #7

zamiast pisac krapy w Backbonie

Od kiedy w Backbone pisze się gry? Co najwyżej można za pomocą niego tworzyć.

Wracając do gier edukacyjnych dobrą pozycją może być gra Skarabeusz.
[#10] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@WojT_GL, post #8

Calkiem dobre pytanie, jak miala by taka gra wygladac
Moze trzeba by zajrzec do kartonu zabawek dla dzieci w tym wieku, albo zapytac psychologow, bo ja nie pamietam w co bym zagral w wieku 6 lat ;p
[#11] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@mikser, post #5

Jak młode mojej siorki były małe to im dawałem czarno-białe obrazki do kolorowania w Deluxie. Choć raczej mało który 5latek ma taką koordynację by używanie myszki go nie męczyło, denerwują się i zniechęcają gdy wskaźnik im "poleci" za daleko. Lubiły też patrzeć jak gram w "Liska" (Crush Bandicoot) na PSX, ale granie im nie szło, za dużo klawiszy do pamiętania, paluszki za słabe by wciskać precyzyjnie strzałki. Dla takich maluchów chyba lepsze są kredki plastelina klocki łopatki piłka, albo bajki byle nie debilne gdzie się tylko leją. Po co je nakłaniać do używania muzealnych sprzętów i gapienia się w ekran z bliska? No chyba że macie tablety. :D
[#12] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@selur, post #10

ja grałem w Draconusa, Ninję, Jet Set Willy, Zybex i Montezuma's Revenge*, i to mi całkiem pasowało. siedzi, pije i chrupki I z dzisiejszego punktu więzienia szczerze wątpię, czy bym chętnie zamienił to na jakieś pszczołki, krówki i tetrisa.

* (I jeszcze gryzłem drążek od dżoja. Amigowe niestety się do tego nie nadawały :( )

Przedostatnia aktualizacja: 20.08.2013 22:25:50 przez snajper

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 22:27:04 przez snajper
[#13] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Tom Rain, post #1

Z programów mam na dyskietkach coś takiego jak "Ortografia" - proste rzeczy typu wstawianie "ż/rz" "u, ó" do wyrazów.
Ponadto mam gdzieś (chyba - pewności nie mam) coś albo o matematyce albo geografii - musiałbym przeszperać dyskietki. Mogę zgrać do ADF-a przy odrobinie czasu. :)
[#14] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Tom Rain, post #1

A jakie są ciekawe gry / programy (edukacyjne, rozwojowe) dla dziecka w przedziale wiekowym 5-8 lat?


Patrząc na propozycje kolegów (gry w których trzeba np, pisać wyrazy) mam pytanie:

Czy masz na myśli gry w które dzieci będą grać same, czy raczej takie przy których Ty będziesz je uczyć a one będą patrzeć i przyswajać wiedzę?

Jak dla mnie to dotychczasowe propozycje sięgają ponad zakres 5-8 lat...
[#15] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@KJB, post #14

Generalnie chodzi o to, by same grały - ale i takie, jak piszesz, by je uczyć. Mogą same poznawać też klawiaturę poprzez zabawę.
Matematyka może być zawsze - to się nie zmienia w przeciwieństwie do historii czy geografii ;)

@pwe - z chęcią, gdybyś miał czas to poproszę o adfy ;)

@selur - generalnie wszystko się kręci teraz wokół Angry Birds, Cars etc. więc skoro ma to na tablecie to nie ma sensu powielać.
[#16] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@selur, post #7

"Biedronka Zuzia"

była na amigę 68k
[#17] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@snajper, post #12

Zybex miał super grafike jak na tamte czasy i 8bit. Całe dnie spędzałem na Bounty Bob Strickes Back, Boulder Dash aż w końcu złamałem joysticka na Pac-Manie. Skoczyłem na niego ze złości haha Potem rodzice kupili następnego joya w Pewexie (cheetah mach one którego mam do dziś) i powiedzieli że ten jest pożyczony i nie wolno go złamć :D
[#18] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Tom Rain, post #1

link



Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 13:46:15 przez Dorian3d
[#19] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@BULI, post #16

mozesz podac linka?
Widze tylko wersje na Morphos, Windows, Linux PPC i x86
[#20] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Tom Rain, post #15

Generalnie chodzi o to, by same grały - ale i takie, jak piszesz, by je uczyć. Mogą same poznawać też klawiaturę poprzez zabawę.
Matematyka może być zawsze - to się nie zmienia w przeciwieństwie do historii czy geografii


KidStop jedyny chyba amigowy program edukacyjny ktory zrobil kariere (znaczy sie byl ponoc rozprowadzany wraz z CD32 po przedszkolach jako narzedzie edukacyjne). Masz tam troche matematyki na poziomie przedszkola, czyli leci sobie np. 5 kaczek a dziecko ma za zadanie wcisnac odpowiednia cyferke. Muzyke - gra na organach o roznych dzwiekach. Oraz zabawy typu kolorowanki proste ukladanki czy odkrywanie ukrytych szczegolow.

Sam gdy mialem jeszcze male dzieci napisalem inspirowana tym wlasnie tytulem, choc bardziej rozbudowana gre Glyndoo (geografia, matematyka, j. angielski i polski, nauka gry na gitarze, znajdowanie roznic, nauka zegara), no ale to juz tylko dla AmigaOS 4.
[#21] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Mufa, post #20

A zerknę na twoją giercuchę, może na mojej A4K ;)
[#22] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Norbert, post #19

Rzerzywiście MOS- wychodzi na to, że myślałem o grze "Bolo mrówkojad"
[#23] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Tom Rain, post #21

A zerknę na twoją giercuchę, może na mojej A4K


Gwarancji ze pojdzie nie dam, ale sprobowac warto. Tak sobie ja teraz po czterech latach z ciekawosci odpalilem na X1000 i widze ze na niektorych poziomach w ktorych zastosowalem sample 8svx, wypluwa komunikat o niewlasciwym Sound.datatype i odsyla do pobrania jakiegos starocia ze strony Stephana Ruprechta (nie chcialo mi sie juz jednak sprawdzac czy jak pobiore ten datatype do zadziala), moze to jednak wina jedynie moich betatesterskich datatypow. Jesli mnie kiedys jeszcze cos najdzie, skompiluje pod najnowszym Hollywoodem, dodam poprawki i moze jakis nowy poziom. Powinno to wowczas zadzialac lepiej.
[#24] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@selur, post #7

Kazdy amigowiec w wieku 7 lat pisal juz gry w AMOSie, w wieku 12 lat kodowal dema na A1200 68060, a wieku 18 lat dostawal certyfikat inzyniera Microsoftu

ale kariera:P
Z mojej strony mogę polecić Mortal Kombat 1/2, Franko, Alien Breed, Cannon Fodder, Road Rash, Syndicate.
[#25] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Mufa, post #23

Część elementów działa, część nie. Dźwięku w ogóle nie ma :>
No ale młodemu spodobało się szukanie różnic ;)
[#26] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Tom Rain, post #1

Powiedzmy sobie szczerze, na Amigę nie powstały praktycznie żadne gry edukacyjne czy gry dla najmłoszych. Matematyka i parę innych programów od Alderan to crapy. Ciężko też znaleźć grę dla kilkulatka, którą ten ogarnie bez denerwowania się. Gry typu Lotus wgrywają się i doczytują bardzo długo, a poziom trudności jest wysoki. Gry typu Dizzy wymagają precyzji w sterowaniu joyem i mocnego myślenia, żeby dostać się w pewne miejsce trzeba często bezbłędnie pokonać wiele platform, a jedna pomyłka powoduje, że trzeba zacząć od nowa. Rick Dangerous to samo, wymagana spora precyzja, poza tym to gra z przemocą. Shadow od the Beast i wiele innych to też bijatyki. O wiele lepszym komputerem dla 4/5-latka jest ZX Spectrum, a najlepiej Atari 8bit. W ZX jest problem ze sterowaniem, bo nie wszystkie gry obsługują joya, każda ma inny sposób uruchamiania. Natomiast Atari XL/XE ma proste uruchamianie (standard: start/select/option), wszystkie gry działają z joystickami, sporo gier dla dwóch graczy. I przede wszystkim na Atari8 jest wiele prostych gier z sugestywną grafiką. Choćby centipede, asteroid, E.T., można znaleźć łatwe i trudne, jest sporo edukacyjnych (liczenie, znajdowanie kształtów), gry wczytują się szybko i tak samo szybko uruchamiają, można szybko zmieniać grę z jednej na drugą (SIO2SD lub emulator), a w Amidze po uruchomieniu gry - czekanie, obrazek, melodyjka, obrazek, menu, wybór sterowania joy/klawiatura, start, obrazek, czekanie... Tak więc dla dzieciaka Amiga to raczej nie najlepsze rozwiązanie, niestety, a mówię to jako zagorzały amigowiec.
[#27] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Aurel, post #26

Myślę że przesadzasz, porównanie prędkości wczytywania A8 ze super uruchamiadłem na SD do gołej Amy bez czegoś podobnego lub twardziela jest nie fer. Zresztą kilkukrotne wciśnięcie myszki lub fire to nie jest ciężka praca. :) Wydaje mi się że w Polsce jest więcej gołych działających Amig niż 8bitówek z podobnymi dodatkami. Łatwiej spotkać 8bit z działającym magnetofonem. ;)

"Sugestywna grafika" aha mówisz o tym że parę kropek sugeruje że to jest autko ludek czy coś jeszcze innego. Przecież ZX i A8 to crap. Choć lepsze to niż laptopiki dla dzieci które wyglądają ślicznie, ale mają malutki czarnobiały wyświetlacz i parę prościutkich gierek do nauki literek czy cyferek, niewarte swej ceny.

Moim zdaniem godne polecenia programy dla dzieci które bawią i uczą to są na PC oraz na stronkach w necie. W tym masa darmowych. Stosowne linki łatwo znaleźć w papierowych czasopismach dla dzieci, lub guglu. :)
[#28] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Tom Rain, post #1

Fun School Special – Paint and Create - Programik edukacyjny dla dzieci, jedyna wada (lub nie) to taka, że po Angielsku.
Świetna sprawa i masa zabawy :D
http://www.gamesthatwerent.com/gtw64/fun-school-special-paint-and-create/
tutaj wersja na C64, ale miałem Amigową.

edytka ;)

http://hol.abime.net/3712
Tu Amigowa wersja

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 20:23:16 przez Papier79
[#29] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@Tom Rain, post #15

Ja jakby co posłałem na maila. :)
[#30] Re: Gry / Pogramy dla dziecka

@pwe, post #29

Dzięki wielkie :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem