[#91] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@snajper, post #90

bardziej realistyczne animacje.


Z tym bym polemizował.
Kiedyś te prerendery może i robiły wrażenie, ale teraz widać jak szybko się zestarzały i raczej straszą. Zdecydowanie bardziej wolę te oryginalne "kreskówkowe" animacje ok, racja
[#92] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@snajper, post #90

Ależ ty błądzisz... szeroki uśmiech Nie grałeś lub ewentualnie pyknąłeś kilka razy bez przekonania i krytyką jedziesz po całości
[#93] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@selur, post #86

Moim zdaniem Team 17 oprócz ładnego Poola i Wormsów to nie zrobili nic godnego uwagi.

I uprzedzając pytania SuperŻaba to marna podróba Sonica z irytującą muzyczką, a Alien Breed to odgrzany kotlet z Gauntleta, i jak ktoś miał wcześniej 8bitowca to już się w to nagrał.
[#94] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@ZbyniuR, post #93

No, tylko że Gauntlet na Amigę jest paskudny, prędkość słaba i sama gra mnie nie przekonała - życia kilkaset hp, które topnieje wraz z czasem, brak jakiejś spójnej kampanii tylko totalnie niezwiązane ze sobą lokacje. W Alien Breed masz jednak jakąś historię, spójność świata, wiele ścieżek ukończenia gry, ładną oprawę graficzną, upgrade'y broni - mniej arcade'owo jest. W sumie to z niezadowolenia z Gauntleta wziął się pomysł na grę wystawianą na RK13, do której kiedyś wrócę jak będę wiedział o Amidze wszystko.

Mnie za to pierwsze wormsy odrzucają, więc widać są gusta i guściki. ;)

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 21:05:50 przez teh_KaiN
[#95] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@ZbyniuR, post #93

Nie wiesz o czym piszesz.
Team 17 robilo najladniejsze gry na Amige. Jakosc pikseli i kolorystyka, dzwiek i plynnosc to najwyzsza polka.
[#96] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@BULI, post #91

@BULI
Kiedyś te prerendery może i robiły wrażenie, ale teraz widać jak szybko się zestarzały i raczej straszą. Zdecydowanie bardziej wolę te oryginalne "kreskówkowe" animacje

Że z dzisiejszej perspektywy takie filmiki to rzal - to oczywista oczywistość. Ale chyba porównujemy gry z tamtej epoki, czy się mylę? Bo tak to posadź sobie przed monitorem jakiegoś gimba (czy nawet 20-latka), puść mu intro SotB2 i oczekuj zachwytu - powodzenia. ;)

@mailman
Ależ ty błądzisz... szeroki uśmiech Nie grałeś lub ewentualnie pyknąłeś kilka razy bez przekonania i krytyką jedziesz po całości

Tak jak mówiłem - w wersję amigową grał kolega, ja grałem na PC (siłą rzeczy, bo Amigi już w tamtym czasie nie miałem) - a chyba poza muzą wiele się one nie różniły (a wręcz wersja PC, jak sam zauważyłeś, wypadała na korzyść w porównaniu z amigową ze względu na dodatkowe sekwencje w filmikach)? Nie grałem długo, bo mnie nie wciągnęła - w przeciwieństwie do AW, w które nawet parę lat temu pykałem (i ukończyłem) na mikroekraniku z mikroguziczkami swojej ówczesnej komóreczki, umilając sobie jazdę ciapągiem. A są też gry, które mimo że gatunkowo mi do gustu nie przypadają, potrafiłyby mnie wciągnąć, gdybym do nich przysiadł* - czego klasycznym przykładem jest pecetowy Alone in the Dark.
I co to znaczy "jedziesz po całości"? Przedstawiłem swoje odczucia co do tej gry. Jest to moja subiektywna ocena - jak się z nią nie zgadzasz, to spoko, Twoja sprawa, ale nie mów, że "się nie znasz, bo nie grałeś".

* i które cenię, mimo że grałem w nie mniej niż we Flashbacka.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 21:39:34 przez snajper
[#97] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@ZbyniuR, post #93

uprzedzając pytania SuperŻaba to marna podróba Sonica z irytującą muzyczką,


He, he chyba nigdy nie grałeś w "pierwszego" Sonica na oryginalnym MD!
Jest żenująco wolny i mało grywalny (responsywność ), przy nim Super Żaba to sam mód
[#98] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@BULI, post #97

Jestem Amstradowcem. Jeśli gra jest zbyt szybka to mam wrażenie że jest źle zrobiona i mi się nie podoba.
[#99] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@ZbyniuR, post #98

Jestem Amstradowcem. Jeśli gra jest zbyt szybka to mam wrażenie że jest źle zrobiona i mi się nie podoba.


He, he szeroki uśmiech
[#100] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@BULI, post #99

"Jestem Amstradowcem...."

chyba raczej Atarowcem.
Ludzie, ktorzy mieli dlugi czas Atari ST maja cos nie tak z percepcja grafiki i dzwieku, bo glownie lubowali sie w brzydocie i kociej muzyce szeroki uśmiech
(pewnie oczy im ropialy i wiedla trabka eustachiusza)
1
[#101] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@selur, post #100

A ty na co chorowałeś? Jakiego kompa miałeś najpierw?
[#102] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@snajper, post #96

Snajper, snajper... Jeżeli poczytasz swoje posty w jednym ciągu to sam ocenisz jak w nich zmieniasz zdanie. Skoro w grę czy to na PC czy na Amidze mało grałeś, bo jak piszesz nie wciągnęła Cię oraz nie interesowała Cie wcale fabuła (wypowiedź o niezrozumieniu intra i nie dotrwanie do drugiego etapu gdzie całość nabiera sensu), to chyba bezpodstawnie krytykujesz. Nawet jeżeli jest to Twoje subiektywne zdanie do którego masz prawo, to nie uważasz, że to trochę głupie? To tak jakby mówić nie lubię ciastek z czekoladą bo ich nigdy nie jadłem... Wbrew myśleniu Flashback amigowy i pecetowy niewiele się różnią. W odróżnieniu od Another World, który na Amidze jest "podziurawiony" jak ser szwajcarski. Pomimo że to tytuł kultowy i typowy klasyk, to w odróżnieniu od Flashbacka zestarzał się - drętwe sterowanie, słaba w porównaniu z FB animacja, słaba fabuła i cięcia (piszę o wersji amigowej).

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 00:35:56 przez mailman

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 06:52:37 przez mailman
[#103] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@ZbyniuR, post #101

Ja tam Flashbacka bardzo lubię i zarówno grafika mi się podobała, historia, i grafika - szczególnie animacja głównego bohatera. Na tyle, że skończyłem całego z wypiekami na twarzy, spokojnie umieściłbym w liście moich ulubionych gier na Amisie. Another World zrył beretkę jeszcze bardziej i długo czekałem na drugą cześć, która wyszła na .. SMD CD....

Ale przecież, nie każdy musi lubić te same gry.

Co do zarzutu, że skoro grało się w Gauntleta to po co grać w Alien Breed bo to już było, to trochę śmieszne . Obydwa to run'n guny z widokiem z góry, ale AB stanowi jakby dalsza ewolucję gatunku. Jedynka AB mnie nie sponiewierała, ale bardzo podobała mi się już AB2 Horror Continues i Tower Assault - te uwielbiam. Od AB wolę i tak Chaos Engine, ale mam nie grać bo to już było w Gauntlecie? A jak grałem w platformówkę z boku, to mam już nie grać w inne, bo to już było wcześniej?

Gry Team17 majstersztyki graficzne przeważnie, ale nie zawsze mnie na maksa wciągały. Wlałem chyba produkcje Bitmap Brothers czy Core Design (chociaż Ci potrafili też wydawać średniaki).

Z TEAM 17 najbardziej lubię AB2, AB - TA, Arcade Pool, All Terrain Racing, Wormsy, Super Stardust - te ich gry były dla mnie najlepsze. Doceniam Project X chociaż bardzo trudny i wolę Apidye lub Disposable Hero. Doceniam Superfroga chociaż wolę inne platformery. Speris Legacy też fajne było chociaż śmierdzi Zeldą. Body Blows Galactic za młodu bardzo mi się podobało, a teraz ciężko się w to gra...

Czy czasem w amigowym Flashbacku - kombinacja klawiszy nie wydłużała animacji? Nie wiem jak z intrem?

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 00:49:26 przez Borsuczysko
[#104] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@mailman, post #102

Jeżeli poczytasz swoje posty w jednym ciągu to sam ocenisz jak w nich zmieniasz zdanie.

A owszem, zmieniam, bo jak to mówią - "tylko krowa nie zmienia zdania". ok, racja
1. Temat intra - najpierw piszę: "we Flashbacku to chyba potrzebna była do tego demka jakaś instrukcja, żeby skumać, o co biega". Wytłumaczyłeś mi, jak do intra podejść należy, no i fajnie - ale fakt pozostaje faktem, że bez instrukcji się go nie skuma :) (o ile nie przejdzie się jednego levelu z hakiem).
2. Dalej w temacie intra napisałem: "nie wiem co prawda, co tam takiego jest wyjawiane na drugim etapie, ale nie sądzę, by to było coś, czego historyjka w manualu nie wyjaśnia". Na to mi poleciłeś obejrzeć filmik - więc obejrzałem i teraz już wiem.
3. Kolejna rzecz, której nie wiedziałem, to że "amigowe intro jest okrojone". Ale to jest chyba tylko in minus dla amigowego intra, nie?
4. Odnośnie muzy - stwierdziłem najpierw, że FB ma "muzę pisaną na kolanie", a potem: "wyszperałem tę całą muzę z flaszbeka - kawałek z menu fajny, reszta w mojej ocenie nic specjalnego". Tu, przyznam, był po prostu mój błąd, bo ten utworek z ekranu tytułowego zwyczajnie wypadł mi z głowy. Mam na dysku od dobrych -nastu lat (jeszcze z czasów, jak rozwijali DeliPlayera) sporą kolekcję amigowych modułów z gier, w tym i te z Flashbacka, więc tych nutek słuchałem już dawniej (nie licząc doświadczeń z grą w wersji na Amigę). Nadal uważam, że endtune z AW wyprzedza wszystkie z FB razem wzięte o parę długości. A i temat
z intra, choć pozornie ubogi, jest bardziej klimatyczny.

Czy coś pominąłem?

Nawet jeżeli jest to Twoje subiektywne zdanie do którego masz prawo, to nie uważasz, że to trochę głupie? To tak jakby mówić nie lubię ciastek z czekoladą bo ich nigdy nie jadłem...

Tyle że ja tak nie mówię. Ja mówię "nie lubię ciastek z czekoladą. Próbowałem je jeść, ale: [ lista moich argumentów przeciw ciastkom z czekoladą ]".

Wbrew myśleniu Flashback amigowy i pecetowy niewiele się różnią.

to właśnie napisałem w poście #96.

Pomimo że to tytuł kultowy i typowy klasyk, to w odróżnieniu od Flashbacka zestarzał się - drętwe sterowanie, słaba w porównaniu z FB animacja, słaba fabuła i cięcia (piszę o wersji amigowej).

Nawet jeśli przyjąć, że tak jest, to jeden aspekt, w którym FB może AW buty czyścić i który dla mnie decyduje o wyższości tego drugiego - to jest właśnie KLIMAT, atmosfera, którą się odczuwa od pierwszych sekund intra, mimo tej słabej fabuły i mimo biedniejszej grafiki (nawiasem mówiąc właśnie ten "biedny" potwór z AW, jakaś czarna plama z dwoma czerwonymi kropkami, to istny majstersztyk).
A wracając jeszcze do "liniowości akcji" AW, o której w którymś z wcześniejszych postów wspomniałem - to po zastanowieniu stwierdzam, że ma ona i swoje dobre strony: dzięki temu, że gra w zasadzie prowadzi nas za rączkę, można ją odbierać bardziej jako interaktywny film. We Flashbacku jest tutaj za dużo ganiania i kombinowania, co mnie zniechęca. Ale co kto lubi.
[#105] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@mailman, post #102

P.S. Mógłbyś dokładniej określić, na czym polega to cięcie amigowego Another World? Bo gameplayów nie chce mi się śledzić, a z szybkiego wywiadu dowiedziałem się tyle, że wersja na Amigę była (równolegle z ST) pierwszą, która powstała (1991), po czym dopiero w wersji PC (1992) dorobiono dodatkowy poziom. Więc mówienie o "cięciu wersji amigowej" jest w tym przypadku nie do końca zgodne z prawdą. Coś jeszcze było? Brak jakichś filmików?
[#106] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@Borsuczysko, post #103

Czy czasem w amigowym Flashbacku - kombinacja klawiszy nie wydłużała animacji? Nie wiem jak z intrem?


Zwiększała ich ilość, ale nie wydłużała.
[#107] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@snajper, post #105

Amigowy Another World nie zawiera dwóch etapów a niektóre z obecnych są przycięte. Jeżeli chodzi o cutscenes to chyba jest ich tyle samo i w tej samej długości. Faktem jest że jak na 1991-1992 rok to majstersztyk klimatu, ale FB go przebił gameplayem, animacją i co tu gadać - fabułą i tzw. longevity.
[#108] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@mailman, post #107

Amigowa wersja Another World nie zawierała zaledwie jednego etapu, który notabene w grudniu 2016 roku został przeportowany przez Earoka z wersji PC na Amigę.
Tutaj info: http://earok.net/game/another-world-lost-level
i kawałek gameplay:
[#109] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@zzielinski, post #108

W Another World niektóre etapy się nakładają. Ten zrobione przez Earoka jest wyraźnie odseparowany.
[#110] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@Borsuczysko, post #103

Co do zarzutu, że skoro grało się w Gauntleta to po co grać w Alien Breed bo to już było, to trochę śmieszne . Obydwa to run'n guny z widokiem z góry, ale AB stanowi jakby dalsza ewolucję gatunku. Jedynka AB mnie nie sponiewierała, ale bardzo podobała mi się już AB2 Horror Continues i Tower Assault - te uwielbiam. Od AB wolę i tak Chaos Engine, ale mam nie grać bo to już było w Gauntlecie? A jak grałem w platformówkę z boku, to mam już nie grać w inne, bo to już było wcześniej?


OK

Dodam jeszcze, że w "Gauntlet" naprawdę ciężko się grało w pojedynkę. Tu ewidentnie musi być kooperacja. "Alien Breed" już daje przyjemność z gry single player. Fakt, że pierwsza część jest bardzo trudna, SE'92 poprawiono to, a co było dalej już jest po prostu kwintesencją serii zakończoną kapitalnym, nieliniowym ostatnim 2D - Tower Assault.
[#111] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@zzielinski, post #108

Jak kogoś interesuje proces tworzenia AW to polecam "The Making Of" (jest tam pokazany autorski edytor napisany na Amidze, więcej informacji tutaj).



Jak pierwszy raz zetknąłem się z Amigą to większości wymienianych tu tytułów jeszcze nie było, a wielkie wrażenie robiły gry wydane jeszcze w latach 80.: Defender of the Crown (grafika) i North & South (grafika i muzyka).
[#112] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@lod20, post #111

Ja, kiedy pierwszy raz spotkałem się z Amigą (Amigę 500 posiadał kolega mojego brata) widziałem reklamę tej gry (CarVup) bodajże na jakiejś kasecie VHS:

Olśniła mnie feeria barw w Amidze, w stosunku do Commodore 64. Do dziś uważam Amigę za najbardziej kolorowy komputer w historii!

Poza tym olśnił mnie Shadow of the Beast 2, Lotus 2, Pinball Fantasies oraz Wolf Child.

Bardzo lubiłem The Lost Vikings.

Another World i Flashback to też świetne gry. Zaś najbardziej cukierkowa gra Zool nie przypadła mi do gustu. Tak samo James Pond 2 - prześliczna grafika, ale gra bardziej dla dzieci.

Lubiłem gry typu SWIV. A najwięcej grałem w gry Public Domain typu Wiz2, Bouncy, Hit Puzzle, Outfall, PlayPac, MechFight itp.

A, kochałem też bardzo Lemmings 2: the Tribes.



Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 11:53:42 przez Hexmage960
[#113] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@Hexmage960, post #112

Do takich ładnie graficznych gier OCS/ECS, których AGA by się nie powstydziła, dodałbym All Terrain Racing.

http://hol.abime.net/3338

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 12:17:57 przez morph123
[#114] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@skofrant, post #1

Skeleton crew - super grafika, a muzyka jeszcze lepsza - jakbym był Afroamerykaninem i umiał rapować, nie powstydziłbym się takich podkładów.






Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 12:16:04 przez ede
[#115] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@lod20, post #111

jeśli mowa o graficznych perełkach z lat '80, to jedno słowo... A w zasadzie to dwa. siedzi, pije i chrupki



aż dziw, że nikt do tej pory nie wspomniał.
[#116] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@ede, post #114

Skeleton crew - super grafika, a muzyka jeszcze lepsza - jakbym był Afroamerykaninem i umiał rapować, nie powstydziłbym się takich podkładów.


Wątek jest o grach OCS/ECS a nie AGA.
[#117] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@snajper, post #115

jeśli mowa o graficznych perełkach z lat '80, to jedno słowo... A w zasadzie to dwa. aż dziw, że nikt do tej pory nie wspomniał.


Ale o czym? O intrze do tej gry czy o samej grze? Blood Money to przecież raczej kiepska, nudna strzelanina.
[#118] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@mailman, post #117

Więc w czym problem?

Blood Money ukazała się w 1989, a AGA w 1992.
[#119] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@ZbyniuR, post #118

No i?
[#120] Re: Najładniejsze gry na Amigę OCS/ECS

@mailman, post #117

Hmm... Może i kiepska i nudna, ale temat dotyczy "graficznych perełek", a nie grywalnościowych.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem