[#1] Paczka gier
Hej. Informuję, że zamieściłem na swojej stronie internetowej Paczkę większości moich gier, które tworzyłem na przestrzeni ostatnich lat.

Udało się wszystko ładnie zestawić. Adres mojej strony bez zmian: https://coreprogramming.pl/new/downloads.html

Gry są do pobrania i grywalne. Przetestowałem wiele z nich i zamieściłem również zrzuty ekranu.

Lista gier:
- Dwarves in the Iceland (klon Lemingów 3),
- Arctic Hunter (zabawna gra z Mikołajem),
- Diver (gra z Nurkiem zbierającym skarby),
- Warehouse (gra Magazyn, wersja 1.7),
- Robbo (mój klon Robbo),
- Space Station (przygodowa gra tekstowa),
- Astro Blox (kreatywny klon Sokobana).

Uwaga: Arctic Hunter wymaga czcionki tny.font do pobrania z Aminetu, zaś Diver wymaga standardowych czcionek z Workbencha. SpaceStation wymaga zainstalowanego pakietu EAC.

Blastera nie załączyłem, bo gra jest bardzo krótka.

Proszę przeczytać dołączoną dokumentację przed uruchomieniem którejkolwiek z gier. Generalnie wymagana jest Amiga z kickiem 3.0.

Wiele gier, szczególnie tych starszych, ma troszkę nieelegancko rozwiązane wychodzenie do WB. Wychodzimy zazwyczaj za pomocą Esc, Q lub FIRE w joysticku. Nowe gry, jakie piszę już tego problemu nie posiadają.

Celem tej publikacji jest po prostu udostępnienie moich produkcji, które dosyć dobrze działają.

Chciałem też pokazać, że dbam o przeszłość i nie zrywam z nią. Zazwyczaj miałem zamiar produkcje dokończyć. Dziś kodu źródłowego wielu gier nie posiadam, ale posiadam niektóre assety.

Będę się cieszył, jak gry się spodobają. Polecam np. grę Nurek, fajnie to działa. Wiele gier ma pełne udźwiękowienie.

Ta wersja Magazynu, którą zamieściłem nie jest najlepsza, ale wersji tej gry powstało dosyć sporo.

Mam nadzieję, że ta Paczka to pewien krok ku ogarnięciu przeze mnie projektów i że moja praca będzie przynosić owoce mniejszym nakładem pracy.

Serdecznie pozdrawiam.
33
[#2] Re: Paczka gier

@Hexmage960, post #1

Świetna robota. Mam nadzieję, że kiedyś doczekasz należytego uznania
ze strony administracji za swój wkład na rzecz Amigi!
[#3] Re: Paczka gier

@mmarcin2741, post #2

A łapki w górę nie wystarczą? Czego oczekujesz czekoladowego pomnika? Fajnie, że skończył jakis etap w swoim życiu i idzie dalej, złotych kluczy do bram miasta bym mu nie dał.
2
[#4] Re: Paczka gier

@mmarcin2741, post #2

że kiedyś doczekasz należytego uznania
ze strony administracji za swój wkład


ale co ma piernik do wiatraka ?
Administracja to kilka osob a uzytkownikow na PPA jest kilkuset tych aktywnych oczywiscie, bo 'japaczy' to chyba ze 2 tysiace mamy.
3
[#5] Re: Paczka gier

@Hexmage960, post #1

Też daję łapkę w górę, chociaż wątek o magazynie ma chyba więcej postów i zwrotów akcji niż serial "Moda na sukces" i jest równie "ciekawy".
Chociaż nie zawsze podoba mi się twoje ponadoptymistyczne podejście do możliwości Amigi, to jednak na forum miłośników tych komputerów nie jest to jakieś superdziwne.

W żadną z twoich gier nie zagrałem, bo nie bardzo się ostatnio interesowałem grami, ale na "Mode na sukces" czasem zerkałem

Więcej racjonalozmu i mniej zakrzywiania rzeczywistości, a będzie dobrze.

Pozdro.
1
[#6] Re: Paczka gier

@snifferman, post #5

wątek o magazynie ma chyba więcej postów i zwrotów akcji niż serial "Moda na sukces" i jest równie "ciekawy"

Chyba obowiązuje ta sama zasada jak w tych serialach,
gdzie oglądało się pierwszy i ostatni odcinek.
[#7] Re: Paczka gier

@Hexmage960, post #1

No to mi się podoba :) Super, że wrzuciłeś takie podsumowanie.

Dodałbym jeszcze, w którym roku powstała każda gra. Nie omieszkam przetestować i gratuluję ilości gier :)
1
[#8] Re: Paczka gier

@Hexmage960, post #1

Ciekawe, ciekawe.... szacun za wykonaną robotę!
[#9] Re: Paczka gier

@aMifan, post #8

Hej,

Pracuję od ok. dwóch tygodni i przygotowałem nową wersję (v1.8) mojej gry logicznej.

https://coreprogramming.pl/new/Downloads/Magazyn1.8.lha

W trybie edytora sterujemy za pomocą myszy. Menu przywołujemy za pomocą prawego przycisku myszy.

W trybie gry (po wybraniu "Play" z menu "Game") sterujemy klawiszami kursora. ENTER wciska przycisk, jeżeli na nim stoimy. Esc wychodzi z trybu gry.

- W menu możemy wybrać scenerię (są 4 do wyboru),
- Zintegrowany edytor plansz. W menu wczytujemy i zapisujemy plansze,
- 10 załączonych plansz,
- Nowy typ kafelka - przycisk. Po wciśnięciu przycisku za pomocą klawisza ENTER pewne ustalone ściany znikają, ale czasami też pewne ściany się pojawiają w innym miejscu.

Nie ukrywam, że inspiracją było dla mnie to, że oczekiwało się ode mnie ukończenia tego projektu.

Włożyłem tyle sił ile dysponuję by tego dokonać. Wiem, że czeka mnie jeszcze mnóstwo pracy. Ale są już efekty.

Serdecznie zapraszam do zagrania w załączone poziomy i ew. wyrażenia opinii.

Pozdrawiam.

P.S. Jeżeli szanowna moderacja uważa, że ten wpis powinien się znaleźć w dedykowanym grze wątku, to proszę o przeniesienie. Generalnie chciałem do "Paczki gier" wrzucać, niezbyt często, aktualne gry i progresy.

Wiem, że gra wymaga jeszcze szlifów ale uwierzcie, że nawet niewielkie szlify mogą zabrać kolejne pół miesiąca.

Pod proste Public Domain/Shareware myślę, że to już podchodzi.

Istotna sprawa, to że aktualny kod jest bezpieczny w repozytorium na mojej Amidze.



Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 20:19:48 przez Hexmage960
4
[#10] Re: Paczka gier

@Hexmage960, post #9

Istotna sprawa, to że aktualny kod jest bezpieczny w repozytorium na mojej Amidze.

Żaden kod nie jest bezpieczny, gdy jedyna kopia znajduje się na dysku komputera, bez względu na to jaki to komputer.
5
[#11] Re: Paczka gier

@vojo, post #10

bez względu na to jaki to komputer.


Taki z konkretną macierzą RAID?
[#12] Re: Paczka gier

@karolb, post #11

Taki z konkretną macierzą RAID?

Abstrachujac od tego że mówimy o kopii Magazynu - z całym szacunkiem dla pracy Hexa -niezawodność zasobu dyskowego to oczywiście ważna rzecz, ale mogę Ci zagwarantować ze żaden RAID w poważnej firmie nie zwolni administratora krytycznego systemu z wykonywania backupu danych. A jeszcze dochodzą zdarzenia nietechniczne - pożary, zalania, kradzieże, złośliwość osób trzecich, itd.
Jedna kopia to zawsze ryzyko.

PS. Kilka lat temu przekonał się o tym pewien różowy telekom, który w wyniku pożaru swojego cpd został w Polsce pionierem umieszczania danych w chmurze. I nawet miał backupy, tyle że w tej samej lokalizacji. Ile projektów georedundancji się wtedy odpaliło w Polsce to wiedzą wszyscy w branży IT ... :)
1
[#13] Re: Paczka gier

@vojo, post #10

Dzięki temu, że mam teraz w Amidze stałe łącze za pomocą kabelka null-modem mogę przenosić dane na dysk w PC i do Internetu z łatwością, w tym kod programu.

Backup jest zawsze przydatny, dziękuję za porady. Często robię na bieżąco backup swoich rysunków w Deluxe Paint V, który ma jednopoziomowe Undo.

W repozytorium RCS teoretycznie jest trzymana cała historia kodu i można wyodrębnić dowolną wersję. Kwestia umiejętnego stosowania.
[#14] Re: Paczka gier

@vojo, post #12

Podobno jest taka zasada: 3-2-1, czyli 3 kopie, 2 lokalnie, 1 zdalnie.

Ja dodam od siebie, że jeżeli robienie kopii wymaga od użytkownika jakichś działań (np. nagrywania na CD/DVD) to kopia po prostu nie będzie robiona albo będzie robiona nieakceptowalnie rzadko. Backup jeżeli nie wykonuje się samoczynnie to może wymagać od użytkownika najwyżej 3-4 ruchów ręką i kilkusekundowej uwagi. W przeciwnym wypadku backupu nie będzie, bo nikomu nie będzie się go chciało robić. Na szczęście od wielu wielu lat jest na Aminecie (a natywan wersja dla MOSa na MorphOS Storage) MirrorCopy, który sprawdza się świetnie, jest prosty, logiczny, niezawodny i wystarczający (jeżeli komuś wystarcza tylko jednen backup, bez historii).
3
[#15] Re: Paczka gier

@MDW, post #14

będzie robiona nieakceptowalnie rzadko.


Będzie tak do czasu aż zaboli brak kopii, w myśl zasady że ludzie dzielą się na robiących backupy i na tych którzy będą je robić.

Od siebie dodam - rzeczy niemożliwe do odtworzenia (takie jak kod pisanych programów) to dwie kopie do których ma się fizycznie dostęp, w miarę możliwości w dwóch różnych lokalizacjach. Plus zaszyfrowana kopia w schowku online. A płyty są bardzo dobrym nośnikiem na backup, w przeciwieństwie do dysków czy innych pendrajwów.
2
[#16] Re: Paczka gier

@niebuszewo, post #15

A płyty są bardzo dobrym nośnikiem na backup, w przeciwieństwie do dysków czy innych pendrajwów.
Płyty to były dobre za dawnych czasów ery solidnej jakości produktów CD-R czy DVD +/-R, na pewno nie na obecnych produktach niskiej jakości czy blu-ray. Mnie od zaczęcia robienia kopi zapasowych na BD-R odwiódł temat na cdrinfo, polecam poczytać od posta nr 8 :

https://forum.cdrinfo.pl/f28/przesiadka-bluray-kilka-pytan-nowicjusza-98545/

Jest tam też wiele tematów o szybkiej degradacji nośników blu-ray, warto poczytać jak ktoś planuje robić backup na płytach.
[#17] Re: Paczka gier

@brain030, post #16

Nigdy nie używałem BR, tylko DVD. Cenowo nigdy BR nie przestało wychodzić drożej od DVD, więc doświadczeń z BR nie mam. Nośniki Verbatim i Maxell nie sprawiają u mnie problemów, psuje się średnio jedna płyta na 100 przy nagrywaniu. Jest wręcz lepiej niż kiedyś. Nagrywam dużo. Poza tym warto ustawić połowę maksymalnej szybkości nagrywania.
[#18] Re: Paczka gier

@niebuszewo, post #17

Z DVD nie ma jeszcze tak źle, choć to że płyta się w ogóle wypaliła w nagrywarce jeszcze nic nie znaczy. Po nagraniu może mieć dużo błędów PIE/PIF/Jitter i szybko stać się nie do oczytania. Wymaga to testowania w specjalnych programach i na napędach, które to potrafią oraz stałego kontrolowania degradacji. Mało kto to robi i ma na to czas.
[#19] Re: Paczka gier

@niebuszewo, post #15

Z własnymi projektami jest o tyle lepiej, że ja mam je dodatkowo w GitLab i repozytoria na wszystkich trzech używanych komputerach. Dwa z tych komputerów są codziennie backupowane. Musiałby świat umrzeć żeby to wszystko równocześnie zniknęło.
2
[#20] Re: Paczka gier

@MDW, post #19

W temacie Backupu ja robię Backup najważniejszych dla mnie rzeczy, zarówno z Amigi jak i PC tzn.:

PC:

- Klucze do oryginalnego oprogramowania, np. WinRAR oraz Total Commander.
- Oprogramowanie bezcenne, np. gra WarCraft III na płycie z 2003 roku (sprzed aktualizacji, która wniosła też dużo gorszy polski dubbing).
- Patche do różnych starszych gier, jak StarCraft, WarCraft III,
- Oprogramowanie z Internetu, w tym z mojego serwera FTP.

Amiga:

- Oryginalne oprogramowanie i gry, jak Deluxe Paint V, Amiga OS 3.1, pakiet Magic, CygnusED, Lemmings 3, Gloom, Worms DC, Valhalla itp.
- Klucze do zarejestrowanych programów, w tym WHDLoad, EAC, MagiC64, Boulder Daesh.

Są rzeczy, które trudniej poddać Backupowi, w tym oryginalne płyty CD, które wymagają nośnika. Poza tym książeczki i instrukcje można co najwyżej zeskanować.

Staram się też dobrze organizować katalogi robocze na Amidze z coraz lepszym skutkiem.

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 22:34:05 przez Hexmage960
1
[#21] Re: Paczka gier

@Hexmage960, post #20


Staram się też dobrze organizować katalogi robocze na Amidze z coraz lepszym skutkiem


Moje gratulacje!OK
[#22] Re: Paczka gier

@twardy, post #21

Hej, chciałem poinformować, że wrzuciłem release nowej wersji Magazynu na GitHub.com.

Co zawiera:
- Przygotowałem 5 poziomów,
- Załączona najnowsza grafika,
- Wiele nowych efektów animacji - popychanie/napieranie, animowany ruch w 4 kierunkach.

Grę skompilowałem i przetestowałem na Amidze 1200 z kartą turbo Blizzard 1230-IV/50MHz i pamięcią FAST RAM oraz Amiga OS 3.1.

Gra wymaga Amigi z OS 3.0+. Sterowanie klawiszami kursora. Klawiszem "R" restartujemy poziom.

Gra jest dosyć szybka i dynamiczna. Jeżeli jest za szybka, proszę dać znać.

Klawisz "Esc" kończy rozgrywkę.

Grę zamieściłem w archiwum LHA (obrazu ADF nie ma).

Grę rozpakowujemy wpisując w konsoli:

LHA x Magazyn1.9.lha

Uruchamiamy wpisując:

Game

Link do pobrania:

https://github.com/68kPoker/Magazyn/releases/download/Base-game/Magazyn1.9.lha

Serdecznie dziękuję za doping i cierpliwość. Pozdrawiam.
3
[#23] Re: Paczka gier

@Hexmage960, post #22

Grę zamieściłem w archiwum LHA (obrazu ADF nie ma).

Jak masz awersję do adf to udostepnij grę w formacie DMS.
Nie wierze, że przy Twojej wiedzy nie poradzisz sobie z tym.
[#24] Re: Paczka gier

@Norbert, post #23

Nie mam awersji do ADF. DMS to kwestia przyzwyczajenia i kiedyś był bardziej popularny. Miałem Amigę CDTV, gdzie były właśnie takie obrazy na CD-ROM. No i pliki DOS wtedy "weszły mi w krew".

Plik obrazu dyskietki sprawia jakby więcej problemów niż archiwum.

Tak się zastanawiam, w jaki sposób zgrywać ADF/DMS na Amidze, żeby jako źródło podać pliki, a nie dyskietkę. AmigaDOS sobie instaluje swoją strukturę plików na dyskietce (OFS/FFS).

Widzę na Aminecie w katalogu util/pack i util/arc kilka ciekawych pakietów. Widzę, że jest wiele rozwiązań podobnych do DMS.

Może program GoADF od naszego kolegi Krzysztofa Donata ma taką możliwość.

Ja programuję tę grę na Amidze pod kontrolą jej systemu operacyjnego i kopiuję pliki między PC i Amigą. Mam fizyczną stację dyskietek.

Reasumując obraz dyskietki da radę przygotować, ale chciałbym by było to wygodne jak przygotowanie na bieżąco LHA.

Poza tym dzisiaj wszyscy korzystają z plików DOS. To standard. Ja lubię takie standardy i sam zamieściłem w tej wersji gry etapy i grafikę w plikach wymiany (IFF) z możliwością edycji w popularnych programach.

Moja gra wymaga OS 3.0 i na OS 1.3 nie pójdzie, mimo że wystarczy OCS.

Aktualnie grafika może mieć więcej kolorów (przy czym w programie graficznym trzeba utworzyć i zapisać tzw. Stencil, żeby gra wiedziała które piksele obiektów są przeźroczyste), jak i gra obsługuje więcej poziomów.

Gra w tej chwili wyświetla komunikat przy każdym problemie.

Będę dorabiał poziomy i dodatkowe atrakcje. Ten ADF/DMS pewnie przygotuję jednorazowo później, w miarę zapotrzebowania.
[#25] Re: Paczka gier

@Hexmage960, post #24

Rób tak jak tobie najwygodniej, reszta się dostosuje.


Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 23:30:07 przez koczis
[#26] Re: Paczka gier

@koczis, post #25

OK, przygotowałem ADF. Tutaj do pobrania spakowane ZIPem: https://coreprogramming.pl/Magazyn/Nowe/Magazyn1.9.zip

Proszę dać znać, czy naprawdę ten ADF jest potrzebny.

Przetestowałem na emulatorze WinUAE i niestety wyszło, że sterowanie tutaj jest nieprecyzyjne. Na Amidze spokojnie mogę przejść wszystkie poziomy. Tutaj czasami bohater zrobi dwa kroki zamiast jednego.

Sterowanie na pewno jest zrobione dobrze. Mogę wprowadzić większe opóźnienie.

Tutaj zrzut ekranu z gry: widać ulepszenia w grafice.

P.S. Nie chcę wrzucać częstych update gry. Następna aktualizacja dopiero jak będzie 20-30 poziomów.



Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 08:37:33 przez Hexmage960
[#27] Re: Paczka gier

@Hexmage960, post #26

U mnie na emulatorze też czasem przeskakuje o dwa. Które to ulepszenia w grafice w tej wersji?
[#28] Re: Paczka gier

@amikoksu, post #27

Które to ulepszenia w grafice w tej wersji?

Mam na myśli tę najnowszą grafikę w 1.9. Wisienki są bardziej soczyste, bohater bardziej dopracowany, dodałem sakiewki, ładniejsze ściany itp.

U mnie na emulatorze też czasem przeskakuje o dwa.

Muszę coś z tym zrobić. Dodam ustawienia prędkości gry, choć na Amidze gra się w tej chwili bardzo fajnie.

P.S. Jeżeli chcecie zagrać od N-tego poziomu wystarczy wpisać w poleceniu: Game N, np. Game 3.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 09:38:48 przez Hexmage960
1
[#29] Re: Paczka gier

@Hexmage960, post #28

Wisienki są bardziej soczyste, bohater bardziej dopracowany, dodałem sakiewki, ładniejsze ściany itp.


ja tam probowalem i uwazam, ze wisienki sa bardziej kwasne w sakiewce nic nie ma a sciany pachna grzybem
[#30] Re: Paczka gier

@selur, post #29

Hej, mały work-in-progress. Dodałem 3 rodzaje pól dla skrzyń i 3 rodzaje bram. Po ułożeniu (dowolnych) skrzyń na wszystkich polach docelowych danego typu, otwierają się odpowiednie bramy, a skrzynie znikają (zostają zużyte pola). Mechanizmy już działają.

Okrasiłem to dodatkową grafiką. Teraz dorabiam kolejne poziomy. Jak dobiję do 20-30 to planuję wrzucić do pogrania.

1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem